נכון או לא? האמת מאחורי 6 מיתוסים לטיפוח השיער

שיער בריא ויפה | צילום: Gettyimages
שיער בריא ויפה | צילום: Gettyimages

האם שימוש בקונדישינר באמת גורם לנשירה, למה אם תגזרי קצוות השיער שלך לא בהכרח יצמח מהר יותר ומה קורה כשתולשים שערה לבנה? בדקנו את האמת מאחורי המיתוסים לטיפוח השיער

88 שיתופים | 132 צפיות

 

הפנים מהוות את כרטיס הביקור שלך והשיער מהווה את המסגרת לפנים. שגרת טיפוח נכונה לשיער תגרום לשיער בריא, רענן ומלא חן, לעומת הרגלי טיפוח לקויים שעשויים להוביל למראה שיער מוזנח, יבש ופגום בעליל.

הרשת מוצפת במידע חצי-נכון על שגרת טיפוח מומלצת לשיער. וגם ניסיון החיים לימד אותנו להתנהל באופן מסוים עם שיערנו. אך מתברר כי יש לא מעט אמונות כוזבות הנפוצות בתחום השיער ומוטב למנות אותן. ויפה שעה אחת קודם.

בר רפאלי מציגה שיער בריא ויפה | צילום: Gettyimages
בר רפאלי מציגה שיער בריא ויפה | צילום: Gettyimages

עוד כתבות מעניינות
מוצרי הטיפוח שמייגן מרקל לא זזה בלעדיהם
מה הסוד של קורין גדעון לתלתלים מושלמים?
כך רוסלנה רודינה מתמודדת עם עור פנים שומני

שוברים מיתוסים

1. קונדישנר גורם לנשירה

מאד קל לחשוב שקונדישנר גורם לנשירה כפי שיכולים להיות לפחות עוד 20 סיבות לנשירה. אך לא – אין קשר בין שימוש בקונדישנר לנשירה.

מדוע נוצר המיתוס? לאדם ממוצע עם שיער רגיל נושרות לפחות 100 שערות ביום, בנוסף לנשירה הרגילה כאשר חופפים את השיער (במיוחד לאישה בעלת שיער ארוך שחופפת את השיער בין פעם לפעמיים בשבוע). ובמיוחד לאחר ששמים את הקונדישנר אשר מחליק את השיער הוא מוריד עמו את כל השיער שנשר, הצטבר ונתקע בשיער. ההרגשה היא באמת שהאובד שיער בצורה שלפעמים די מפחידה . הדבר בהחלט טבעי ואין צורך בבהלה.

2. גזירה תכופה של קצוות גורמת לשיער לגדול מהר יותר

גזירת שיער מקצרת את השיער. נקודה. לכל אדם יש אורך מקסימאלי ששיערו יכול לגדול והוא שונה מאדם לאדם. שיער ארוך שנראה שהפסיק לצמוח, אין זה אומר שהוא לא צומח בפועל; העובדה שמדי יום לפחות 100 שיערות נושרות וצומחות מחדש יוצרת רצף של אורכים שונים לאורך כל השיער.

מדוע נוצר המיתוס? הודות לרצף האורכים השונים הטבעי בשיער כאשר מסתפרים השיער נראה יותר עבה ויותר בריא. כלומר גזירה תמיד מקצרת את השיער וגורמת לו להראות מלא יותר.

התלתלים המושלמים של קורין גדעון | צילום: דודי חסון
התלתלים המושלמים של קורין גדעון | צילום: דודי חסון

 

3. לעשות קרחת מחזק את השיער

קרחת מחזקת את השיער? זהו מיתוס שהיה מאוד נפוץ במיוחד בקרב ילדים קטנים, תינוקות ועבר בירושה לדורות. גם אם נגלח את הראש מאה פעמים לא נשנה את חוזק השיער.

מדוע נוצר המיתוס? יש לזכור כי לאחר גילוח השיער חתוך באמצע סיב השערה והזיפים נותנים את האשליה של שיער חזק ונוקשה יותר (זה נכון לגבי כל שיער שמגלחים). לאחר שהשיער גדל והופך מזיפים לשיערה ארוכה יותר הוא מקבל את הגמישות האופיינית לו לפי הגנטיקה של כל אחת ואחת. בקיצור, שום קרחת לא תשנה את הגנטיקה של שערכם.

4. תלשת שיערה לבנה? יצמחו במקומה עוד שיערות לבנות

הופעת השערות הלבנות מכוונת על ידי השעון הפנימי הגנטי של כל אדם ולכן כאשר צצה לה שערה לבנה אחת סביר להניח שבקרוב אחריה יצוצו שערות לבנות נוספות, כל אחד לפי הגנים שלו ש"החליטו" כבר מבעוד מועד כמה שיערות לבנות יהיו ובאיזה גיל. לכן ראש מלא שיער לבן זה עניין של גנטיקה אז מי שעושה לה טוב שתתלוש שיערה לבנה אחת או שתיים או שלוש, אבל כאשר יהיו לך הרבה שיערות לבנות כדאי לך להפסיק לתלוש, והעיקר אל תאשימי את עצמך- שזה בגללך.

תלתלי הזהב של דורית רבליס | צילום: עידו לביא
תלתלי הזהב של דורית רבליס | צילום: עידו לביא

 

5. כדי לקבל שיער נקי צריך לשטוף את השיער פעמיים

בעבר, כשהשמפו היה מאוד בסיסי ובלשון המעטה לא הכי איכותי (והיו חופפים פעם בשבוע), אולי באמת זה היה נכון לחפוף פעמיים כדי לקבל שיער נקי. כיום בעידן הטכנולוגיה והמדע, השמפו הוא הרבה מעבר לניקיון; לשמפו יש סגולות המחזקות שיער ומעניקות לו את הלחות ומינרלים הדרושים לשם ניקיונו והברקתו. לכל מי שחופפת כל יום או כל יומיים יכולה בהחלט להסתפק בחפיפה אחת בשמפו (במיוחד שהיום רובנו משלימות את הפעולה עם מרכך ומסכה). טיפ: כדאי לחפוף פעמיים במיוחד לאחר צביעת השיער או כשעובדים בסביבת עבודה מלכלכת במיוחד.

6. שטיפה עם מים קרים לאחר החפיפה תגרום לשיער להיראות מבריק

שטיפה עם מים קרים תגרום לך להרגיש "קפוא" בראש, במיוחד בימי החורף הקרים, בזמן שבקיץ שטיפה במים קרים תרענן. אך לא זו ולא זו תהפוך את מראה השיער שלך למבריק יותר. ברק השיער נובע משני גורמים עיקריים הראשון הוא גנטי (על זה אין לנו השפעה) והשני הוא שלמות המעטפת של סיב השערה.

ייעוץ מקצועי:
מוריס פארג, מומחה בתחום השיער של חברת פנטן

מוכיחה שכתום זה באמת קול: יובל שרף ג'ינג'ית לוהטת | צילום: גיא כושי ויריב פיין
מוכיחה שכתום זה באמת קול: יובל שרף ג'ינג'ית לוהטת | צילום: גיא כושי ויריב פיין