פנטזיה רטובה

בריכה על גג בניין בתל אביב בתכנון סטודיו 6B. אדריכל אחראי: גלעד נווה. צילום: גדעון לוין
בריכה על גג בניין בתל אביב בתכנון סטודיו 6B. אדריכל אחראי: גלעד נווה. צילום: גדעון לוין

טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות לממש את פנטזיית הבריכה הביתית גם על גג ובשטח קטן ולאו דווקא בחצר ענקית - מה צריך לדעת לפני שקופצים למים העמוקים

88 שיתופים | 132 צפיות

אם תשאלו עשרה אנשים מה החלום הנדל"ני שלהם, תשעה מהם ודאי יענו "בית עם בריכה". הפנטזיה הרטובה אמנם כרוכה בהתעסקות בנושאים אפורים כמו בטיחות ותחזוקה, אך מה הם כל אלה לעומת סצנה שבה מגיעים הביתה, משליכים את חליפת העסקים על הרצפה וצוללים לתוך מים תכולים צוננים. "פעם רוב האנשים יכלו רק לחלום על בריכת שחייה בבית. כיום יש הרבה יותר אופציות מבחינת מחירים וגם מבחינת דגמים, גדלים וחומרים. בחלק מהבריכות אפילו אין צורך לחפור כי הן מגיעות מוכנות. נוסף על כך, טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות למקם כיום בריכה ביתית גם על גג ובשטח קטן ולאו דווקא בחצר ענקית", אומר גיא אילון, מנכ"ל ובעלים של אילון הנדסה, חברה המתמחה בתכנון, בייעוץ ובהקמה של בריכות שחייה.

בריכה הממורכזת לקו סוויטת ההורים. תכנון לוי-חמיצר אדריכלים. צילום: שי אפשטיין
בריכה הממורכזת לקו סוויטת ההורים. תכנון לוי-חמיצר אדריכלים. צילום: שי אפשטיין

השילוש הקדוש

כמו בצבא, גם כל בריכה מתחלקת לשלושה חלקים: הבריכה עצמה, המשטח ההיקפי והתפאורה. לפני שניגשים להגשמת החלום יש לבדוק את תנאי השטח ולקבל אישור מהרשות המקומית להקמת בריכה. "בבית צמוד קרקע צריך קודם כל לבדוק בתב"ע אם אין איסור על הקמת בריכות שחייה ולוודא שיש מקום במגרש עצמו מבחינת קווי הבנייה", מסביר אדריכל רז מלמד ממשרד פיצו קדם אדריכלים. בבניין קומות בניית בריכה היא משימה מורכבת יותר, אם כי עדיין בת ביצוע. בסטודיו B6 סיימו לאחרונה פרויקט בבית מגורים בלב תל אביב שכלל תוספת בריכה. "במסגרת חיזוק בניין שביצענו, ששיפרה את יכולת ההעמסה שבו, החלטנו להתקין בריכה על הגג. הגענו להסכמה על עיצוב הבריכה מול שורה של תחנות בעירייה ובדקנו באמצעות קונסטרוקטור שהבניין יכול לעמוד בעומס. הוצאנו את ההיתר מהעירייה וניגשנו לביצוע התאמות כמו הגבהת מעקות. יצרנו קיר משלושה לוחות זכוכית בעובי כולל של שמונה ס"מ כדי לתת תחושה שהבריכה היא חלק בלתי נפרד מתוספת הגג", אומר אדריכל אמיר נבון.

בריכה על גג בניין בתל אביב בתכנון סטודיו 6B. אדריכל אחראי: גלעד נווה. צילום: גדעון לוין
בריכה על גג בניין בתל אביב בתכנון סטודיו 6B. אדריכל אחראי: גלעד נווה. צילום: גדעון לוין

בבית צמוד קרקע קביעת מיקום הבריכה נעשה בשלב שבו מתקבלת ההחלטה על בנייתה, כתוספת לבית קיים או כתוכנית מגובשת שמתחילה מאפס. "כשמתכננים למקם בית ובריכה במגרש ריק אפשר להחליט על מיקום הבריכה לפי רצון הלקוח. למשל מול חדר ההורים כדי שיוכלו להשגיח על הילדים, בתוך פאטיו, או כך שהבית 'יושב' על הבריכה ומשקיף עליה. אפשר למקם את הבריכה כך שיראו אותה בכניסה לבית או בקצהו", אומר מלמד. מבחינת עיצוב הבריכה וסגנונה, היא יכולה לדבר באותה שפה של עיצוב הבית או להיות מנוגדת לו בסגנון, הכל לפי טעמו הפרטי של הלקוח: צורה גיאומטרית – מודרנית או טבעית; חומרי גמר מגוונים, מפסיפס ולוחות אבן עד חומר פלסטי שמתאים את עצמו לצבעי הבית; ואשר למשטח המקיף את הבריכה – דק עץ שמדגיש את החצר או חיפוי כמו בפנים הבית.

סירקולציה ועיצוב

אחד הגורמים שמכתיבים את עיצוב הבריכה קשור למערכת הסינון (סירקולציה) ששומרת על ניקיון המים. לאופציה המקובלת ביותר קוראים "סקימרים", מצב שבו המים נמוכים מפני הריצוף שבהיקף הבריכה. "תעלת גלישה" היא כבר אפשרות מתקדמת יותר – פני המים נמצאים בגובה המשטח שמקיף את הבריכה וכך מתקבל מראה מינימליסטי של משטח מרוצף עם מים שכאילו נחתכו בלייזר. הטרנד החם ביותר בתחום הוא בריכת "קצה נעלם" (Infinity Pool), שנראית כאילו המים נשפכים מתוכה אל האופק. כדי להשיג את האפקט הזה נדרשת בדרך כלל בריכת בטון יקרה אך גם המכשול הזה הוסר וכיום ניתן להשיג מראה של אופק אינסופי גם בבריכת גלישה מתועשת, המחברת את היתרונות של בריכת בטון ובריכה מתועשת (ראו מסגרת), ואפילו בג'קוזי (פירוט בהמשך).

בקצה השני של סקאלת העיצוב עומד סגנון האי האקזוטי. עמוס חלפון מ־Amos Pools מתמחה בהקמת "סט" שלבד מבריכה כולל צמחייה, תאורה ואת כל מה שמסביב. "מגיעים אליי לקוחות שמחפשים דווקא מראה לא שגרתי ולא סכמטי. אני משתדל להיצמד לתמונה של מקום אקזוטי ולעשות משהו דומה מבחינת צבעים ומבנה ה'סלע'". ה"סלעים" עשויים בעבודת יד מבטון מגוון בפיגמנטים ובמשך הזמן, כתוצאה מהשפעות מזג אוויר, הם מתיישנים ונראים טבעיים אף יותר. באופן מפתיע ניתן לבנות בריכה בסגנון טרופי גם על גג.

בריכה בסגנון אי אקזוטי. בריכות עמוס
בריכה בסגנון אי אקזוטי. בריכות עמוס

יותר מבור מים

במקביל לבריכות שחייה רגילות התפתחה דיכוטומיה של אביזרי מים המיועדים לספורט ולהנאה. עבור ספורטאים שמתאמנים לטריאתלון, שחיינים מקצועיים וסתם אנשים שמודעים ליתרונות שבשחייה כפעילות ספורטיבית, יש את בריכת שחייה נגד הזרם, Endless pool בשמה המקצועי. מנוע ומדחף שמותקנים מתחת לפני הבריכה דוחפים כמות גדולה של מים בספיקה גבוהה ומייצרים זרם המאלץ את השחיין לשחות נגדו. מידות קומפקטיות (4.5X2.5 מ') מאפשרות התקנה שלה בכל מקום כמעט, כולל מרפסת, מרתף ובתוך הבית עצמו. המערכת כוללת את כל האלמנטים הדרושים לתחזוקת בריכת שחייה ביתית: מטהרים, מסננים, תאורה תת מימית, חימום עד 30 מעלות וכיסוי בטיחותי. ניתן לרכוש מנוע ומדחף בנפרד ולהתקין בבריכה קיימת, וכך להפוך אותה לבריכת שחייה נגד הזרם.

בריכה נגד הזרם – איילון הנדסה
בריכה נגד הזרם – איילון הנדסה

בריכות עיסוי נועדו לשחרור שרירים אך גם לסתם רביצה. כמו בבריכות, הטרנד העיצובי החם הוא "קצה נעלם". "עד לא מזמן היה המראה המדהים של 'קצה נעלם' זמין רק בבריכות שחייה בבתי מלון מפוארים ובאחוזות פרטיות. כיום ג'קוזי שבו קו המים מתאחד עם קו הנוף הוא הצעקה האחרונה ומהווה מוקד משיכה בכל התערוכות הנחשבות בתחום", אומר שרון בינוביץ', מנכ"ל חברת ג.ש. בינוביץ' בע"מ המתמחה בהתקנת בריכות בפארקי מים ובשוק הפרטי. לדבריו תנאי הטבילה בג'קוזי כזה היגייניים ובריאים יותר מכיוון שהמפל מנקז ברציפות את כל שכבת המים העליונה אל מכל סמוי. לאחר מכן מוחזרים המים אל אמבט הג'קוזי דרך מערכת סינון וחיטוי בשמונה מחזורים בשעה. התוצאה: מים נקיים ורעננים ותנאי היגיינה משופרים.

חידושים נוספים

את מקומו של דשא סביב הבריכה תפסו דק ומשטחים מרוצפים. החידוש האחרון הוא רצפה צפה, קונספט שמקורו בחדרי מחשבים ותקשורת. הרצפה מרחפת מעל אגנית וצמודה לבריכה, ללא תעלות ניקוז ופתרונות ניקוי אחרים. המראה שמתקבל מינימליסטי ונקי – משטח אחיד בגובה הבריכה עד לקו המים. לאור הוויתור על הדשא מצאו אדריכלים ומעצבים דרכים יצירתיות לשילוב צמחייה. "צריך להתייעץ עם יועץ נוף ויועץ בריכות ולבחור בעץ לא נשיר שאינו יוצר לכלוך של שרף, ושהשורשים שלו לא יגרמו לעיוותים בקרקעית כמו שגורם עץ זית למשל, שיש לו שורשים ארוכים", אומר מלמד. "בפרויקט שעשינו בסביון יש בריכת שיקוף (ראה להלן) עם שתי אדניות ובתוכן עצים. יוצקים אדנית בטון, מבצעים את שלב האיטום וחומרי הגמר, ודואגים להזנות חשמל לתאורה ולהזנות אינסטלציה להשקיה ולניקוז". אם מחליטים על בריכה בסגנון אי אקזוטי מקבלים כבונוס צמחייה במראה טרופי בעלת ערך מוסף מבחינת התחזוקה. "אני בוחר צמחים שמתאימים לתנאים בארץ, ואם הם מקבלים מים על בסיס יומיומי הם לא יפתחו מערכת שורשים. אלה צמחים לא אלימים שאינם מרימים ריצוף. רובם גם לא משירים עלים וכך הסביבה נשארת נקייה", מסביר חלפון.

בריכה בסגנון אי אקזוטי. בריכות עמוס
בריכה בסגנון אי אקזוטי. בריכות עמוס

תת ענף שצובר תאוצה למרות שאינו מיועד לשחייה או לפעילות כלשהיא הוא בריכות שיקוף, אלמנט דקורטיבי ששאוב מארמון אלהמברה שבספרד. מדובר בבריכה שעומקה 20־30 ס"מ, בעלת קרקעית כהה שמשתקף בה המבנה שמעליה והיא מיועדת להכפיל ולהאדיר אותו. דוגמה לכך היא בריכת שיקוף שנבנתה בכיכר הבימה בתל אביב. בריכת שיקוף שמוסיפים לה צמחייה ובעלי חיים יכולה לתפקד כבריכה אקולוגית והיא זקוקה למינימום תחזוקה.

בריכת שיקוף בתכנון פיצו קדם אדריכלים. צילום: עמית גרון
בריכת שיקוף בתכנון פיצו קדם אדריכלים. צילום: עמית גרון

ליהנות על בטוח

בחודשים האחרונים עלו בריכות פרטיות לכותרות בהקשר שלילי ומצער. דיווחים על פעוטות וילדים שטבעו בבריכות בבתים פרטיים ובצימרים הסבו את תשומת הלב הציבורית לחשיבות השמירה על כללי הבטיחות (ראו מסגרת). הצבת גדר סביב הבריכה היא הפתרון הפשוט, אך קיימים פתרונות חדשים ומתוחכמים ממנה. חברת מטרוניקס פיתחה כיסוי אוטומטי, מעין תריס חשמלי שסוגר את שטח פני הבריכה, שצף מעל המים ויש לו יכולת לשאת משקל של עד 100 קילוגרמים. ילד שינסה להיכנס לבריכה למעשה "הולך על המים" ואינו יכול לטבוע. הכיסוי נבנה באופן ייחודי לכל בריכה על פי גודלה וצורתה וניתן להפעילו באנרגיה סולרית לחיסכון באנרגיה. נוסף על כך הוא שומר על ניקיון המים, שומר על טמפרטורת המים ומונע התאדות של כימיקלים. מוצר נוסף שהחברה משווקת הוא מערכת אזעקה המזהה נפילה לבריכה ומתריעה באמצעות הפעלת סירנה חזקה. המערכת מגיבה למשקל של יותר מ־8 ק"ג ונדרכת באופן אוטומטי לאחר מספר דקות שבהן הבריכה אינה בשימוש.

כיסוי בריכה אוטומטי שביכולתו לשאת משקל של עד 100 ק"ג. מטרוניקס
כיסוי בריכה אוטומטי שביכולתו לשאת משקל של עד 100 ק"ג. מטרוניקס

מתקן שמאפשר את הרמת קרקעית הבריכה בלחיצת כפתור יוּצר בשל צורך הנדסי אך הוא עונה גם על צרכים בטיחותיים. "המתקן הוא כמו רצפה נוספת שנמצאת על גבי הרצפה הקבועה של הבריכה. מרצפים אותו בדרך כלל באותו ריצוף שיש מסביב לבריכה, וכשהרצפה עולה למעלה מקבלים משטח אחיד. ניתן לשנות בעזרתו את עומק הבריכה ולהתאימה לילדים או למשחקי כדור", אומר אבי שילת, סמנכ"ל חברת Apex. המתקן מספק פיתרון עיצובי שמאפשר התקנת בריכה גם בחצר קטנה.

מתקן המאפשר להתאים את גובה הבריכה למשחקי כדור ולילדים, ואף להעלים אותה כליל מסיבות הקשורות לבטיחות. APEX
מתקן המאפשר להתאים את גובה הבריכה למשחקי כדור ולילדים, ואף להעלים אותה כליל מסיבות הקשורות לבטיחות. APEX

כללי בטיחות

  • ארגון בטרם, העוסק ביצירת סביבה בטוחה לילדים קובע שילדים עד גיל 5 זקוקים להשגחה צמודה ופעילה במשך כל זמן השהייה במים.
  • מומלץ למנות מבוגר אחראי שיתמקד רק בילדים ולא בשום דבר אחר, שיהיה בקשר עין רציף איתם ובמרחק נגיעה מהם.
  • במידת האפשר מומלץ לרוקן את הבריכה מיד לאחר השימוש בה, ולאחסן אותה הרחק מהישג ידם של ילדים.
  • מומלץ להתקין בכל פריט של ציוד חשמלי בסביבת הבריכה מפסק פחת נגד התחשמלות ולדאוג גם לגידור, להצללה ולכיסוי לבריכה.

 

סוגי בריכות

בריכת בטון – יתרונות: אין מגבלת גודל, צורה וחומרים, אפשר להתקין תעלת גלישה, עמידות ושומרות על צורתן לאורך זמן. חסרונות: מחיר, חובת קבלת היתר וצורך בתכנון הנדסי, משך בנייה ארוך.

בריכה מתועשת – בריכה שמיוצרת בהתאמה לדרישות ומורכבת מפאנלים מצופים בוויניל או ב־PVC. יתרונות: זולה בהשוואה לבריכת בטון, התקנה מהירה, מבחר צבעים והדפסים. חסרונות: החלפת ציפוי כל כמה שנים, חשש לקרעים ודליפות, אין אפשרות לרוקן את המים לתקופות ממושכות.

בריכת פיברגלסבריכה שמותאמת לבור שנחפר עבורה בקרקע. יתרונות: התקנה מהירה, חוזק מבני. חסרונות: עלולה להיסדק ולשקוע.

בריכת אינטקסבריכה מתנפחת או עם דופן קשיחה שאפשר לקנות בחנויות לציוד גן וספורט. יתרונות: זולה, קלה להתקנה. חסרונות: עמידות נמוכה, בטיחות לוקה בחסר.