איילת שקד: "השמאל משחק בנדמה לי, ביבי ייבחר שוב"

״חשוב שבוצע איחוד עם הבית היהודי כדי שקולות הימין לא ירדו לטמיון ויעמידו בסכנה את ממשלת הימין", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור
״חשוב שבוצע איחוד עם הבית היהודי כדי שקולות הימין לא ירדו לטמיון ויעמידו בסכנה את ממשלת הימין", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור

רגע לפני הבחירות שרת המשפטים איילת שקד מנסה להתנער מדימוי הימנית הקיצונית. האם זה יצליח לה בקלפי? ריאיון נוקב

88 שיתופים | 132 צפיות

מערכת הבחירות תופסת את השרה איילת שקד מהוססת. כשבנט והיא התפצלו מהבית היהודי והקימו את מפלגת הימין החדש, הם היו בטוחים שיהפכו להיות הבאזז של עונת הבחירות החדשה, השחקנים שכולם מדברים עליהם, מנתחים את מהלכי המשחק שלהם, את מי הם מצרפים וכמה ביבי שוב יורה אש לכיוונם. בנט בנה על הפופולריות שלה, לקח צעד אחורה ונתן לה את קדמת הבמה. בסלוגן של הימין החדש היא מופיעה לפניו, אך כשהגישו את הרשימה, בנט הופיע במקום הראשון והיא בשני. שקד מתעקשת שהם יו״ר משותף.

השאיפה הייתה שהמהלך הזה יוביל אותם לגריפת מספר דו־ספרתי של מנדטים, אבל אז הגיעו הסקרים וטפחו מעט על פניהם. ביום טוב, מנבאים להם שמונה מנדטים. בשבוע חלש, יורדים לשישה. רגע לפני סגירת הרשימות צץ לו האיחוד החדש של לפיד עם הכוכבים העולים גבי אשכנזי ובני גנץ וטרף את הקלפים. שקד מהנהנת בהסכמה. "קשה לחדור את הרעש, הניוז והתקשורת של גנץ", היא אומרת. "יש להם תקציבי עתק ואני לא כל כך מבינה מאיפה. אבל הם כנראה יודעים מה שהם עושים".

"דת ומדינה אלו נושאים מאוד מורכבים. דווקא מפלגות ששמו דגלים ברורים מעולם לא השיגו אותם", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור
"דת ומדינה אלו נושאים מאוד מורכבים. דווקא מפלגות ששמו דגלים ברורים מעולם לא השיגו אותם", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור

אולי בגלל זה שקד מחליטה לשאול במפתיע מה משפחתי מצביעה. מהיכרות קודמת, של עיתונאית ומרואיינת, היא יודעת שאני מגיעה מרקע דתי לייט, זרם הכיפות הסרוגות מהצד הליברלי שלו. לכאורה, קול בטוח. זה לא סמול טוק, חשוב לה לדעת אם קהל היעד יצביע להם. "תגידי תחיה, יש אנשים במשפחה שלך ששוקלים להצביע לנו?".
אני: "מממ, אין לי מושג".
שקד: "תבדקי ותגידי לי. תשאלי את אימא שלך על הימין החדש. תגידי לי על האחים וההורים שלך. יש לך שיעורי בית. אם מצביעים לנו ואם לא, למה לא?".

בפגישתנו השנייה היא לא שוכחת: "מה עם שיעורי הבית?"."יש לך קול אחד בטוח", אני מודיעה לה. "גיסי למד בכיתה עם אח של בנט. לאן שאתם הולכים הוא איתכם".
"איזה תותח", היא עונה.
שם זה נגמר. "אחותי למשל מצביעה לאורלי לוי אבקסיס".

"אבל היא לא עוברת את אחוז החסימה", שקד אומרת. "תדברי עם גיסך שישכנע את אשתו להצביע לנו. ועוד אחרי שאלונה ברקת הצטרפה אלינו, בכל זאת".

ברקת, אשת עסקים והבעלים של קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע, הצטרפה אל שקד ובנט ושובצה במקום השלישי במפלגה. "אלונה היא אישה מדהימה שמתאימה לזהות המפלגה. העשייה שלה היא הרבה מעבר לכדורגל. היא זקפה את קומתה של העיר".

אומנם אישה מזרחית מהפריפריה מחד, אך מולטי מיליונרית מאידך.

"כשמישהו עשיר לוקח את הכסף שלו ומשקיע השקעה חברתית גדולה, אני חושבת שזה דבר שאפשר להתגאות בו, לא צריך להתנצל עליו. אנשים אחרים מעדיפים לקחת את הכסף ולהשקיע ביאכטה. אלונה היא אדם מאוד רציני ומרשים ובהחלט ראויה. היא רוצה משרד חברתי עם עשייה בפריפריה".

מספר שלוש זה כמעט בטוח שרה. מה עם טבילת אש כחברת כנסת, להבין מה קורה?
"גם בנט נהיה ישר שר. זה נכון שאני עבדתי קודם כחברת כנסת וזה מצוין שיש ניסיון, אבל", חוט המחשבה של שקד נקטע, "אז מה תגידי על גנץ? שיהיה שר כמה שנים לפני שהוא רוצה להיות ראש ממשלה".

מהלך הצרחה

גנץ, מי שמסומן כשותה המנדטים הגדול, הוא היחיד שגורם לקרירות השקדית הידועה להתחלף באנרגיה מתלהטת ובמילים קשות: "אני לא מעריכה פוליטיקאים שמטשטשים את הזהות שלהם. זו גניבת דעת. גנץ הוא איש שמאל. אני לא מבינה את התחפושת הזאת בשביל לגרד עוד מנדט. זה עלוב".

הדובר של שקד שיושב איתנו מקבל פוש מ"הארץ". כותבת בבלוג מנמקת מדוע שקד תהיה ראש ממשלה. "איילת שקד מייצגת אסתטיקה עתידנית. זוהי אסתטיקה של נשיות קרה, כוחנית ויעילה. שקד מייצגת כבר עכשיו אסתטיקת הייטק". שקד מושכת בכתפיה. "צריך קצת יותר מאסתטיקה של הייטק בשביל להיות ראש ממשלה. למרות שבמקרה של גנץ זה מוכיח את עצמו".

גנץ חוזר ואומר שהוא איש מרכז, את תחליטי במקומו שהוא שמאל?
"גוש השמאל משחק בנדמה לי. אם עד עכשיו היה ברור שגנץ הוא שמאל מדיני וכלכלי, עכשיו, אחרי האיחוד עם לפיד מתווספת לזה העובדה שהוא מפלגה מבולבלת. האיחוד בינהם לא מעביר מנדט אחד מימין לשמאל. גם היום ברור שמי שיהיה ראש ממשלה זה נתניהו. השאלה אם זו תהיה ממשלת ימין עם הימין החדש או ממשלת שמאל של נתניהו עם גנץ ולפיד. מפלגה צריכה להגיד את האמת ולהציג עמדות ברורות. מה שגנץ עושה זו לא מנהיגות. אני יותר מעריכה את מרצ שלפחות לא מתביישים בעמדות שלהם. זהבה גלאון אמרה לי בכנסת 'איתך אני מעדיפה להתווכח, לפחות אני יודעת עם מי אני מתווכחת. עם לפיד אני לא סובלת להתווכח, אין לי מושג מה זה'. הבעיה היא כשהשמאל מפחד להיות שמאל".

ברגע זה האירוניה התאבדה. בוודאי שהשמאל מפחד מאז שאתם בימין התחלתם לרדוף אותו.
"אין לזה קשר אלי. אני מכבדת אנשים שחושבים אחרת ממני. שמאל ציוני הקים את המדינה. אלו עמדות לגמרי לגיטימיות".

לשפשף את העיניים ולא להאמין. באחת, שקד הופכת לממלכתית. כאילו לא אמרה רק לאחרונה למשל, "אם בג"צ יפסול את חוק הלאום – תהיה מלחמה בין הרשויות". התשובה לכך מסתתרת בקמפיין שבאופק, שלפי דברי שקד מסתמן כנקי ופוזיטיבי. "אנחנו רוצים לשמור על שיח מאחד", היא מהגגת. "שהציבור ידע שאנחנו אלטרנטיבה נקייה, ערכית. אנחנו ימין מאחד ולא מפלג".

אני מבולבלת. אם השמאל מרגיש רדוף זה בגלל שהוא פרנואיד, לא בגלל חקיקות כמו חוק הלאום וחוק העמותות וניסיונות חקיקה כמו נאמנות בתרבות או התבטאויות ברוח "השמאל שכח מה זה להיות יהודים"?
"שהשמאל יבחר מנהיגים שידעו להיבחר, או לא יודעת, להציג את העמדות שלהם בצורה ברורה, שיעמדו לבחירה ויזכו".

בעקבות האמירה ״חיות אדם״ של אושרת קוטלר על חיילי גדוד נצח יהודה את ובנט פניתם ליועמ״ש בבקשה שתועמד לדין. לא פחות. קישוש קולות שווה את הגבלת חופש הביטוי ויצירת תחושת הרדיפה הזו?
״קוטלר התבטאה באופן שערוריתי וחצוף על לוחמי צה״ל שמגינים עליה ועלי. לוחמים מוסריים יותר ממנה שיושבת באולפן הממוזג״.

״קוטלר התבטאה באופן שערוריתי וחצוף על לוחמי צה״ל שמגינים עליה ועלי. לוחמים מוסריים יותר ממנה שיושבת באולפן הממוזג״. אושרת קוטלר | צילום מסך
״קוטלר התבטאה באופן שערוריתי וחצוף על לוחמי צה״ל שמגינים עליה ועלי. לוחמים מוסריים יותר ממנה שיושבת באולפן הממוזג״. אושרת קוטלר | צילום מסך

 

אבל חוצפה היא עדיין לא עניין פלילי למיטב ידיעתי. ואגב שערוריות: מה את אומרת על האיחוד בימין?
״מהרגע שעזבנו את הבית היהודי אני לא מתכוונת להתערב בנעשה במפלגה״.

בכל זאת, עוצמה יהודית הכהניסטית, הגזענית, חוברת לבית היהודי. זה איחוד ע״ש בנט ועל שמך. יצרתם ואקום והם מילאו אותו.
״ברור שחשוב שבוצע איחוד כדי שקולות הימין לא ירדו לטמיון ויעמידו בסכנה את ממשלת הימין. תהום אידאולוגית פעורה ביני ובין מיכאל בן ארי אבל צריך לשאול  איזו קואליציה ראויה יותר: בלוק טכני עם בן ארי או גוש שמאל עם עופר כסיף מחד״ש שכינה אותי: ׳חלאה ניאו נאצית׳״.

גם האיחוד הזה הוא מהלך של נתניהו. תודי שנתניהו פוליטיקאי מבריק. פעם אחר פעם הוא מצליח לעשות לכם שחמט. לא מזמן ניער מכם את פנטזיית תיק הביטחון ועדיין הצליח להשאיר אתכם בקואליציה.
"נתניהו אכן פוליטיקאי מאוד מנוסה ומאוד טוב, אבל גם אנחנו עשינו לו שחמט. נתנו לו אולטימטום – תיק המשפטים או שוב בחירות, ולא נותרה לו ברירה. בפוליטיקה, לפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים".

ימנית עם נוף לשמאל

שקד (43) נולדה וגדלה בשכונת בבלי המבוססת בתל אביב. היא מעידה על עצמה שהייתה נערה ימנית בסביבה שמאלנית, בהשפעת אביה שהחזיק באותן תפיסות עולם. אימה, אריאלה, נפטרה כששקד הייתה בת 23. בעבר אמרה שלא מן הנמנע שהיתמות הזאת הפכה אותה לאדם קר ומשימתי יותר. פחות אמוציונלי.

היא מהנדסת חשמל ומחשבים בהשכלתה אבל מהר מאוד עזבה לפוליטיקה. הייתה ראש לשכתו של נתניהו כשזה היה יו"ר האופוזיציה והיא זאת שליהקה את בנט להיות ראש המטה שלו. לימים עזבו השניים את הלשכה כשדם רע זורם בינם לבין נתניהו. כשהייתה בת 23 הכירה את בעלה לעתיד, אופיר, שהיה טייס קרב פעיל לצד עבודתו כמדריך טיסה בחיל האוויר. הוא אזרח עובד צה"ל ובחלוקת התפקידים ביניהם הוא זה שחוזר הביתה מדי צוהריים כדי להיות עם שני ילדיהם, אורי (13) ושירה (10) שמתקשרת במהלך הריאיון. שקד עונה לה "שישי, צ'וצ'ו, יש פסטה עם שניצל, תחממי לך". השיחה מתנתקת ושקד אומרת "נו, היא מתקשרת אלי ואז עסוקה עם חברות".

איך נראה סדר יום במערכת בחירות?
"אני יוצאת בשמונה בבוקר וחוזרת ב־12 בלילה. בין לבין, אני מצליחה לגנוב לפעמים שעה בבית. אני שוקלת לעשות תיקון בחוק יסוד שיהיו בחירות פעם בעשר שנים. סתם, סתם, אל תכתבי את זה. רוצה לדעת מה זה דמוניזציה נגדי? את תכתבי את זה ומחר יצאו כותרות 'איילת שקד: לבטל את הבחירות'. כבר עשו לי את זה פעם. במסגרת קמפיין נגד בריונות ברשת הקראתי תגובות נגדי ואז אמרתי 'בקדנציה הבאה נסגור את פייסבוק'. הלכו ועשו מהאמירה המבודחת שלי קמפיין שלם".

״חשוב שבוצע איחוד עם הבית היהודי כדי שקולות הימין לא ירדו לטמיון ויעמידו בסכנה את ממשלת הימין", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור
״חשוב שבוצע איחוד עם הבית היהודי כדי שקולות הימין לא ירדו לטמיון ויעמידו בסכנה את ממשלת הימין", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור

העובדה שיש לך ילדים צעירים יחסית היא שמונעת ממך לדבר באופן קונקרטי יותר על ריצה לראשות ממשלה בעתיד הנראה לעין?
"זה בהחלט בשיקולים. אמרתי לבת שלי 'שירה מתוקה, עכשיו את צריכה להתחשב בי – אני במערכת בחירות, אני פחות בבית'. אז היא ענתה 'לא, במעט הזמן שאת בבית את צריכה להתחשב בי יותר'".

גם כשהיא לא עובדת ברבאק במערכת הבחירות, נחשבת שקד לשרה חרוצה במיוחד.  בסקר שפורסם בחדשות 2 ובדק מי השר הכי אהוד בקרב הציבור, זכתה שקד במקום הראשון עם 53 אחוזים ועקפה את בנט וישראל כץ (נתניהו הגיע רק למקום הרביעי).

שקד טלטלה את מערכת המשפט כשפעלה לקדם שופטים שמרנים. רק לבית המשפט העליון הצליחה להכניס שישה שופטים שבחרה באופן אישי. פרט לכך, הכניסה למערכת שופט יוצא אתיופיה, שופטת חרדית ושופטת דרוזית. בנוסף, היא קידמה את חוק השקיפות וחוק היועמ"שים שהעמיד את השמאל על הרגליים האחוריות, אך שקד ניצחה. חוק השקיפות דורש מארגונים ועמותות לדווח על תרומות שהם מקבלים ממדינה זרה, חוק היועמ"שים נועד להפוך את היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה השונים למשרת אמון, כך שיועצים ביקורתיים לא יכנסו יותר למערכת.

לשקד ישנם גם מהלכים חברתיים, למשל מסלול הפטר בפשיטות רגל – חייב שמוכיח שאין ביכולתו להחזיר את הכספים, חובותיו נמחקים. שקד קידמה גם את רפורמת "הליך הוגן" הכוללת הקמת ועדה שעוסקת בצמצום הרשעות שווא, איסור צילום חשודים בבית המשפט ועוד.

 

מערכת בחירות זה גיהנום

באוגוסט האחרון בנט קנה את מפלגת הימין החדש אך רק בסוף דצמבר הודיעו השניים כי הם מתפצלים מהבית היהודי ויוצאים לדרך חדשה. "חשבנו שדתיים ליברלים לא מצביעים לנו בגלל תקומה, ושחרדים לאומיים וימין עמוק לא מצביעים לנו בגלל בנט ובגללי. כשנכנסנו לפוליטיקה, בנט, אני והרב רונצקי, רצינו לפתוח את המפלגה לציבור חילוני גדול. בסופו של דבר אני הייתי החילונית היחידה ולא הצלחנו להביא ציבור גדול של חילונים. כשראינו שאנחנו בעצם מאבדים קולות משני הכיוונים, חשבנו שנכון יותר להיפרד. אני צופה שעכשיו גם קולות מהמרכז יגיעו. דתיים ליברליים שעד עכשיו הצביעו ללפיד יעברו אלינו, אנחנו בית קלאסי בשבילם".

הכרזתם שאתם מפלגה המורכבת מחצי חילונים וחצי דתיים, אבל לא הסברתם איך תנהגו בכל הסוגיות הנוגעות לציבור החילוני.
"המפלגה שלנו מציעה משהו שלא קיים, גם שותפות אמיתית בין דתיים לחילונים וגם ימין אמיתי אידיאולוגי, ימין מדיני, כלכלי, משפטי".

נהדר אבל איך תנהגו בהצבעות על תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, זכויות להט"ב?
"הרבה פעמים יש ניסיון של מפלגות לתת כל מיני פתרונות בית ספר לשאלות הכי סבוכות. דת ומדינה אלו נושאים מאוד מורכבים. דווקא מפלגות ששמו דגלים ברורים מעולם לא השיגו אותם. למה? כי הרבה פעמים כל אחד רוצה שכל תאוותו תישאר בידו. בעניין הזה צריך לעשות הכול בהידברות".

אנא, פזרי את מסך הערפל. צריך להבין מה הצד החילוני מקבל בשותפות הזו.
בשלב הזה, היא לוקחת דף מסרים שהיה מונח על השולחן ומתחילה להקריא ממנו דברים: "ישבנו חברי הסיעה יחד, דתיים וחילונים, קראנו את אמנת גביזון־מדן (הצעה להסדרת היחסים בין דתיים לחילונים מאת פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן, ת"ב) ואמרנו שהיא צריכה להוות בסיס ושאותה צריך לעדכן ולראות איך אפשר להתפתח משם. הידברות ועבודה משותפת צריכים להיות בסיס. אנחנו מתכוונים לבקש משניהם, פרופ' גביזון והרב מדן, שבחלוף שני עשורים ישבו שוב, יעדכנו את האמנה וינסו להגיע למכנה משותף".

אז הסאטירה של "ארץ נהדרת" הייתה מדויקת. את שולי מועלם מחביאים ומראים רק את חילונית המחמד שגם היא מיישרת קו עם הצד הדתי. עם כל הכבוד לזה שבנט נשק לראשונה ללחייה של דנה וייס ב"שבתרבות", זה לא מספיק כדי לשכנע את הבוחר שהשתחררתם מהכשר הרבנים.
"מערכון קורע אבל לא נכון. שולי מתראיינת בכל מקום, אפילו יותר ממני. את מבקשת ממני לפרום נושא נושא וזה בדיוק מה שאני לא רוצה לעשות. באמנה שניסחו לפני 20 שנה לא דיברו על כל נושא הלהט"ב. זה לא היה אז אישיו. אנשים רציניים צריכים לשבת יחד. גם רבנים, גם אנשים מהחברה האזרחית והחילונית, ולנסות להגיע יחד למתווה משותף. המציאות השתנתה, צריך לראות איך מאפשרים לאנשים לחיות עם זכויות מלאות".

כמה מנדטים יהוו בשבילכם הצלחה?
"מספר דו־ספרתי".

יש דיבור ששלדון אדלסון עבר לתמוך בכם. שהוא ונתניהו כבר לא.
"זה קשקוש. אין לו שום קשר להקמת המפלגה. יש הרבה שקרים ופייק ניוז במרחב, לצערי".

"כשנבחרתי לשרה הבנתי שאני צריכה לשנות את יחסי הכוחות בוועדה לבחירת שופטים", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור
"כשנבחרתי לשרה הבנתי שאני צריכה לשנות את יחסי הכוחות בוועדה לבחירת שופטים", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג: שי לי נסים, שיער: ז'אן כהן ללוריאל פריז, איפור: טלי פאוור

איפה אפי?

מה שלא פייק ניוז זו החברות שטיפחה שקד עם אפי נוה, עד לא מזמן היו"ר הכל יכול של לשכת עורכי הדין. בתוכנית "עובדה" סיפרה בכנות ש"אפי ואני זה גם אינטרסים אבל זה כבר גם חברות".

היום המשפט הזה מקבל נופך אפלולי, של דילים שנרקמים במחשכים.
"לא אני בחרתי את אפי נוה לתפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין. כשנבחרתי לשרה הבנתי שאני צריכה לשנות את האיזון בוועדה לבחירת שופטים, את יחסי הכוחות, אחרת אני אהיה מאוד לא משמעותית בוועדה. ידעתי שאני צריכה לעשות בריתות בוועדה כדי לשנות. עשיתי מה שצריך. במשך עשרות שנים הייתה שותפות בין שופטים ליו"ר הלשכה ואני שיניתי את זה לשותפות בין לשכת עורכי הדין לביני. כשאני עובדת מול אנשים הרבה פעמים מתפתחים יחסי חברות. זו לא חברות שהוא מספר לי על חייו האישיים, אבל זו בהחלט חברות לעבודה. אני לא חושבת שיש עם זה בעיה. הייתי באותו קשר חברי עם הנשיאה מרים נאור".

לא ראית שם את שיכרון הכוח? את העובדה שמדובר באדם מושחת, לכאורה?
"אחרי הכתבה בעובדה אמרתי לו: ׳אתה חוטא בחטא היהירות. תיזהר׳".

מבקרייך יגידו שהקשר ביניכם מוכיח שהשתמשת בכל אמצעי כדי להשיג את המהפכה שאת רוצה לעשות בבית המשפט.
"זה דבר כל כך צבוע להגיד. כשלשופטים הייתה במשך שנים שותפות עם יו"ר הלשכה הקודם, יורי גיא־רון ואז הוא נחשד בשוחד, אף אחד לא הדביק להם את הטענה הזאת. אבל כשזה נוגע אלי, ישר מנסים לנצל את זה לניגוח פוליטי".

איך באמת הצלחת לרתום את נוה להיות בן ברית? צריך להיות מפגש אינטרסים.
"עבודה פוליטית".

הוא עוזר לך במינויים של השופטים הרצויים ואת לא מפריעה בהקשחת הרף במבחני הלשכה?
"זה פשוט שטויות במיץ עגבניות. לי אין קשר למבחני הלשכה וגם לו אין".

באה לעבוד

שקד הקימה עליה את כל מערכת המשפט כשהחלה לפעול למינוי שופטים שמרנים בבג"צ. דהיינו, לחזור למצב של לפני מהפכת "הכול שפיט" של נשיא בית המשפט העליון דאז אהרן ברק ושר המשפטים דאז מטעם הליכוד, דן מרידור. שקד טוענת שלא מדובר במינוי שופטים ימנים, אלא בכאלה הרואים איתה עין בעין את הצורך לצמצם למינימום האפשרי את התערבות בג"צ בעבודת הכנסת והממשלה.

ברק אמר עלייך: "שרת המשפטים מנסה למנות שופטים שמחזיקים בעמדות דומות לשלה ולא בהכרח את המועמדים הטובים ביותר. האדמה מתחילה לרעוד כמו בכמה מדינות באירופה".
"בארצות הברית השיח הזה נמצא על השולחן בגלל שמינוי שופטים הוא פוליטי. זה ידוע שרפובליקנים ממנים שופטים שמרנים, ודמוקרטים ממנים שופטים ליברלים. אצלנו אף פעם השיח הזה לא היה ככה על השולחן עד שאני הגעתי. בנט ואני, אנחנו שני שרים עם אומץ גדול לשנות. זה דבר שלא תמיד קיים במערכת הפוליטית. יש שרים שמתיישבים על הכיסא ואיכשהו זורמים עם מה שיש. אני לא כזו. במשך הרבה מאוד שנים הובילו קו של מינוי שופטים ליברלים ומינו מדי פעם שופט אחד שנחשב שמרן. אני ניסיתי למנות רוב של שופטים שמרנים, ככל שיכולתי, כדי לאזן את בית המשפט. בוודאי שמעניין אותי ששופט יהיה מקצועי וברמה שמתאימה לבית המשפט העליון. שופט בית המשפט העליון גם צריך להיות יעיל מאוד מול עומס התיקים שמתנהלים".

כשדן מרידור התראיין וביקר את מה שעשית, ענית בתגובה שהוא שמאלן. שוב הקריאה הזאת "שמאלן" כשם גנאי ועוד למי שהיה אחד ממנהיגי הליכוד.
"אני לא רוצה להיכנס לזה".

תגובה משונה ביותר. את יכולה להבין למה אנשי מרכז־שמאל רואים בך אישה מסוכנת?
"כן. אנחנו פוליטיקאים אפקטיביים ויעילים והזזנו את המערכת לכיוון שאליו העם הצביע. העם בחר אותי שאהיה שרת משפטים כדי שאעשה את השינויים שהימין מאמין בהם. במשך הרבה מאוד שנים, גם כשנתניהו היה בשלטון, למשל ב־2009, הוא הקים ממשלה עם אהוד ברק. זו הייתה ממשלת שמאל. הוא לא יישם מדיניות ימין בשום צורה. זה מה שגורם לתקשורת לעשות לי המון דמוניזציה".

כשאת ממנה שופטים ש"יראו עין בעין" איתך, איך את בודקת את זה?
"מתייעצת עם אנשים, מקבלת המלצות, קוראת פסקי דין ומאמרים של המועמד".

עד עכשיו את מרוצה מהשופטים שבחרת?
"אני לא רוצה לתת ציונים לשופטים. עשיתי את מה שאני שיכולה על מנת לגוון את מערכת המשפט וכן להזיז את הספינה הגדולה הזו לכיוון יותר שמרני".

האם תשבו בקואליציה בה ראש הממשלה מואשם בכפוף לשימוע?
"במדינת ישראל נשחקה מאוד חזקת החפות. אנחנו נחכה להחלטה הסופית של היועץ המשפטי לממשלה לאחר השימוע. היועמ"ש הוא אדם הגון ומקצועי ואני סומכת על שיקול דעתו. אם חס וחלילה הוא יחליט להגיש כתב אישום, אנחנו נתכנס ונחליט מה אנחנו עושים".

את אחד השמות החזקים בעידן פוסט נתניהו להפוך לראש ממשלה.
"אחרי נתניהו, בנט הוא המתאים ביותר לתפקיד. אחר כך, הכול פתוח. אני מסתכלת על הקדנציה הזאת ואני רוצה להמשיך את מה שהתחלתי כשרת משפטים".  

"אנחנו פוליטיקאים אפקטיביים ויעילים והזזנו את המערכת לכיוון שאליו העם הצביע. העם בחר אותי שאהיה שרת משפטים כדי שאעשה את השינויים שהימין מאמין בהם", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג שי לי נסים
"אנחנו פוליטיקאים אפקטיביים ויעילים והזזנו את המערכת לכיוון שאליו העם הצביע. העם בחר אותי שאהיה שרת משפטים כדי שאעשה את השינויים שהימין מאמין בהם", איילת שקד | צילום: רון קדמי, סטיילינג שי לי נסים

צילום רון קדמי
איפור טלי פאוור
שיער ז׳אן כהן ללוריאל פריז
קריאייטיב טל קליינבורט
סטיילינג שי לי נסים
ע. סטיילינג לישי ברילמן