"אנחנו מגדלות את הילדים שלנו על לוע של הר געש"

תמי יקירה | צילום: באדיבות המצולמת
תמי יקירה | צילום: באדיבות המצולמת

לקראת אירוע "הגיע הזמן" למען השלום שיתקיים הערב בהיכל מנורה, תמי יקירה, מובילה לשינוי חברתי, קוראת להפסיק את מלחמת הדמים שלוקחת אותנו לאבדון, ולהתחיל להסתכל לשלום בעיניים. טור אישי

88 שיתופים | 132 צפיות

כבר שנים ארוכות שאנחנו מגדלות ומגדלים את הילדים שלנו על לוע של הר געש. ידענו שהוא יתפרץ. רצינו להגן עליהם מפניו, פעלנו ככל יכולתנו למנוע את הפיצוץ, אבל לא הצלחנו. 

>> הייאוש שלנו הוא הדלק של הקיצוניים, הם לא ישתקו אותנו

הכוחות שמנגד היו חזקים מדי: אלה שרצו לקדם את הסיפוח בגלוי או בסמוי, ואיתו את התכניות המשיחיות שלהם; אלה שחשבו שאפשר לנהל את הסכסוך, שהסטטוס קוו יציב; אלה שראו בחמאס נכס וברשות הפלסטינית נטל, במטרה לסכל הקמת מדינה פלסטינית; והרוב הדומם, זה שרוצה לחיות ולגדל ילדים ולעבוד ולבלות מידי פעם. כמה קל היה, רוב הזמן, לשכוח שאנחנו נמצאים על לוע הר געש. 

בשבעה באוקטובר הר הגעש התפרץ בעוצמה ובצורה שלא יכולנו לדמיין בסיוטים הגרועים ביותר שלנו. במתקפה הרצחנית של חמאס נרצחו ונחטפו חברות ומכרים; במלחמה האכזרית שפרצה לאחר מכן, נפלו חיילים רבים; חברים פלסטינים איבדו קרובים ומכרים רבים מספור. 

תמי יקירה וד"ר יעל אדמי | צילום: גל מוסנזון
תמי יקירה וד"ר יעל אדמי | צילום: גל מוסנזון

הקונספציות קרסו כולן. אי אפשר עוד להדחיק ולהכחיש: יותר מכל דבר אחר, מה שמכתיב את החיים ואת המוות שלנו כאן זה הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אל מול מראה האימים הזה, הגיע הזמן להתעורר, לקחת את עתידנו בידינו. הגיע הזמן להציג תקווה לעתיד אחר. בכדי שנוכל לומר לילדים שלנו שעתידם פה בטוח, בכדי שנוכל להאמין שיש פה עתיד לכולנו – הגיע הזמן להציב חזון חדש, רדיקלי, עמוק, שמשנה מהיסוד את מציאות החיים כאן. לא משהו שמחזיר אותנו למה שהיה, לניהול הסכסוך, לעוד סבבים. זה לא אפשרי. זה לא היה אפשרי לפני המלחמה, ולכן זה התפוצץ עלינו בשבעה באוקטובר, וזה בוודאי לא יהיה אפשרי עכשיו אחרי כל כך הרבה הרג והרס.

"אל מול מראה האימים הזה, הגיע הזמן להתעורר, לקחת את עתידנו בידינו. הגיע הזמן להציג תקווה לעתיד אחר. בכדי שנוכל לומר לילדים שלנו שעתידם פה בטוח"

 

אחרי שנים ארוכות של פחד ואלימות, של מאבק, של כיבוש וטרור – הגיע הזמן לעשות שלום. המלחמה הזו צריכה להיות המלחמה האחרונה. המלחמה שאחריה יבוא שלום. נכון, זה נראה רחוק מאי פעם. כל כך הרבה כאב, זעם וייאוש. אבל אנו מצויים בתקופה כזו שמהלכים היסטוריים מואצים בה מאוד. תהליכים שבתקופות אחרות לוקח להם עשורים להתפתח, קורים תוך חודשים. וכפי שארבע שנים אחרי מלחמת יום כיפור נחתם הסכם שלום עם מצרים, לא מן הנמנע שבעוד ארבע שנים תהיה פה מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, ותהליכי שלום, שיקום ופיוס יהיו בעיצומם.

ב-1.7 יתקיים בהיכל מנורה בת"א אירוע השלום הגדול – נתחייב לפעול יחד באומץ ובנחישות, לבנות לנו ולילדינו עתיד המבוסס על שוויון – אישי, חברתי ולאומי, על חירות, צדק ושותפות, על ביטחון, כבוד וחמלה. לא נסכים עוד לחיים בתוך מלחמת נצח. לא נאפשר עוד הפקרה של הדור הצעיר לשנאה, לגזענות, לבורות ולעוני. לא נאפשר להמשיך ולגרור אותנו מטה לתהום של שנאה ונקמה. לא נשכח שבשני הצדדים יש אנשים חפצי חיים ושלום ויש ילדים שזכאים לחיים של ביטחון ושלווה. אני אהיה שם, כדי לעשות כל מה שאני יכולה להבטיח עתיד ראוי לילדים שלי. 

תמי יקירה, מארגנת לשינוי חברתי ב"שתיל" הקרן החדשה לישראל וחלק מצוות ההיגוי של אירוע "הגיע הזמן" למען השלום, שיתקיים ב-1 ביולי בהיכל מנורה בתל אביב. באירוע יקחו חלק יהודים וערבים, מהפריפריה ומהמרכז, משפחות שכולות, משפחות חטופים, אנשי ונשות ציבור, רוח, מוזיקה ועוד. יש לרכוש כרטיסים לאירוע מראש. עם רכישת הכרטיסים, ניתן להירשם להסעות חינם לאירוע