שפת הסימנים

קבלו מילון זעיר של סמלי העולם, מקורותיהם ומשמעותם

88 שיתופים | 132 צפיות

הירשמו לניוזלטרים של ifeel, וכל הכתבות הכי חמות בדרך אליכם

אנו מפרשים צבעים, צורות וחלומות באמצעות סמלים. כל סימן או אייקון עשויים להוות שפה שלמה ללא מילים. האייקונים הם חלק מהתרבות הלשונית והתקשורתית, סמל למסרים בין אדם לחברו וללאום, וסמל תרבותי, עדתי או דתי. הרבה מהסמלים הושאלו ונלקחו לשימושים מודרניים, חברתיים ופרסומיים, שודרגו ושונו ולכן כל סמל המופיע פה שייך למשפחה עתיקת יומין של סמלים ומשמעויות.

כבר מגיל הינקות, אנו מפרשים את המציאות באמצעות סמלים מופשטים הנחשפים עבורם. אנו נולדים לתוך מערכת סמלים קיימת המעצבת את אישיותנו ויוצרת אינטרקציה בינינו לבין האחרים. התקשורת אינה חייבת להיות מילולית. השפה המשמעותית ביותר היא שפה ללא מילים: צורות וסימנים, סמלי שפה ותקשורת, סמלי לאום, דגל וחגים, וסמלים המקשרים אותנו לתרבות ויוצרים אצלנו פרשנויות אסוציאטיביות.

מה זה בית?

המילה סימבול (Symbol) נוצרה מהמונח היווני .Symbolon סמלים הם צופן לקודים תרבותיים, חברתיים וערכיים הקיימים בכל חברה. כשחברי ארגון מסוים או אזרחיה של מדינה רואים את סמליהם, הם קולטים מתוכם מסר של תפיסות וערכים מלאי משמעויות דומות.

סמלים יכולים להיות מילים, דימויים, סימנים גרפיים, צלילים, אובייקטים, רעיונות המייצגים משהו מורכב יותר. סמלים הם בדרך כלל מרובי משמעות, ומייצגים יותר מדבר אחד. ניתן לעשות חלוקות שונות של משפחות הסמלים: קיימים סמלים מילוליים – שפה; סמלים בלתי מילוליים – תנועות, הבעות פנים; סמלים כוונתיים (התייחסותיים) – מילים או עצמים ספציפיים, תמרורי תנועה, שלטים; וסמלים הבעתיים – המרמזים על עמדה כללית או ניסיון כללי, ולאו דווקא על עצם או אירועים ספציפיים. בית, הוא דוגמה לסמל הבעתי, מרמז על נוחיות, חמימות והגנה. לעומת זאת, לדגל יש נימת לוואי של רגש ומשמעות חברתית, המרמזת על רעיון מופשט כגון פטריוטיות, ולא על חפץ ייחודי.תמרורי תנועה ושלטים הם סמלים כוונתיים (התייחסותיים). <BR> PHOTOS ASAP" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/16/1016/gamal.gif?1154968908" />               </p>
<div>תמרורי תנועה ושלטים הם סמלים כוונתיים (התייחסותיים). <BR> PHOTOS ASAP</div>
</p></div>
<h2>המטען הרוחני של התינוק</h2>
<p>ד"ר רפאל רוזנר, מנהל "סמלים" – המרכז הישראלי לסמיואנליזה, פיתח את תורת הסמיואנליזה – שיטת טיפול המתמקדת בפרשנות האישית של כל אדם לסמלים שהוא מכיר וחונך עליהם, ומשלבת את תורת הסמלים, הדמיון ותורתו של גוסטב יונג. לדבריו, הסמיואנליזה מנתקת את הסמלים ממשמעותם השלילית ומשחררת את המטופל מתגובות כואבות או טראומטיות הקשורות לסמלים אלו. </p>
<p>בשיטתו של ד"ר רוזנר אין "מטפלים" אלא "מדריכים", שעליהם להוביל את המטופלים ולעזור להם לראות את מה שאינם מסוגלים, באמצעות למידת אופיו של המטופל, תחביביו, מחשבותיו, רצונותיו, חלומותיו ומתוך עמדה שוויונית של קרבה. </p>
<p>הוא מדבר על סמלים כחלק מפיסות התנהגות המרכיבות את האישיות. לדבריו, לכל אדם יש מערכת סמלים משלו ומנגנון פירוש סמלים אישי, ולכן האדם מפרש כל דבר לפי יכולתו ולפי המציאות הייחודית לו, כמו הערכים החינוכיים שספג בילדותו, התנהגויות שאימץ במהלך החיים, יחסי אנוש שרכש מהוריו ומסביבתו, ומנהגים תרבותיים או חברתיים.</p>
<p>לדבריו, "האדם מפרש וחי את חייו בהתאם למערך הסמלים שאיתו הוא נולד ולמד במהלך חייו, ולכן כל אדם מפרש את הסמלים בצורה שונה. אם נעסוק בסמלים ונבין מהיכן הם באים, העולם יהיה הרבה יותר טוב עבורנו. הסמל הוא כל דבר שאני מקנה לו משמעות. אם מילדות לא קראנו נכון את הסמל – המשמעות שניתן לו עשויה להיות מעוותת. אם לא קלטנו נכון עם החושים שלנו – שמיעה, ראייה, ריח, מישוש – עלינו לתקן את התפיסה החושית שלנו".</p>
<p>ד"ר רוזנר מחלק את משפחות הסמלים בצורה אחרת: סמלים דוממים המייצגים חפצים, ספרים, כלי נשק, אביזרים ועוד; סמלים מהצומח המייצגים מזון, עצים, פרחים ועוד; סמלים מהחי מייצגים בעלי חיים והמאפיינים שלהם; וסמלים דוברים המייצגים את האדם והאנושי, כמו גוף, ראש וכיו"ב.</p>
<h2>תורת הסמלים</h2>
<p><strong>סמיילי </strong>הסמל המחייך נולד בשנת 1960. בתקופה ההיא נוצר כסמל האסיד המייצג את השימוש בסמים פסיכודליים ואת המוזיקה האלקטרונית. המשמעות המקורית של הסמל היא אדם בסוג של אקסטזה והנאה מהסם. כיום הסמיילי הוא סמל נפוץ, המסמל חיוך, אדיבות, וניתן למצוא איורים שלו בהבעות משתנות המייצגות מצבי רוח שונים.</p>
<div class= מפתח סול. מפתח סול.

מפתח סול (G-clef) סימן ידוע ומוכר לביטוי מוזיקה, לחנים, שירה, מנגינה ועוד.

סמל הכוכב יופיטר (Planet Jupiter) הסמל הנפוץ ביותר באסטרונומיה ובאסטרולוגיה ליופיטר, ומשמעותו כוח. כוכב יופיטר הוא היחיד הפולט יותר אנרגיה ממה שהוא סופג מהשמש. במשמעויות נוספות – הסמל מציג עוצמה חומרית, פתיחות ורגישות.

הצלב של ירושלים (Jerusalem Cross) הצלב של פלסטין, או הצלב של ירושלים, היה נפוץ בשימוש הממלכה הלטינית בירושלים. צבוע בזהב ועל רקע כסוף.

לב. לב.

לב סמל המייצג אהבה, זוגיות וקשרי חברות בין האנשים, ומוכר ככזה בקרב האוכלוסייה המערבית.

בכיוון השעון (The Clockwise Spiral) ספירלה זו היא סמל המזוהה עם עוצמה, מים ועצמאות. מסמל תקופות גשומות ונדודים.

סמל ונוס (Sign for Venus) סמל יווני המסמל את כוכב הלכת נגה, הקרוי בלועזית ונוס. משמעות האלה ונוס היא ההערצה לעולם, לקיום שלנו עליו, והיא מסמלת נשיות, יופי ורוגע. בהורוסקופ מסמלת ונוס זוגיות, הרמוניה וחושניות. גם בתחומי המדע והביולוגיה סמל זה מייצג את הנקבה.

סמל האנרכיזם. סמל האנרכיזם.

סמל האנרכיזם הסמל הבינלאומי המייצג את התנועות האנרכיסטיות ואת התנועה האנטי ממסדית.

סמל המשחקים האולימפיים מסמל את פסטיבל המשחקים והתחרויות שנערך לכבוד זאוס לרגלי הר האלים – אולימפוס. כיום משמש כסמל האולימפיאדה הנערכת במדינות שונות ברחבי העולם אחת לארבע שנים.

סמל השלום. סמל השלום.

סמל השלום (Peace Sign) מכונה גם הסימן נגד הגרעין. עמים רבים אימצו סמל זה לביטוי רצונם ומחאתם להשכין שלום. בדרום אפריקה נאסר הסמל לפרסום בשנות ה-70 מכיוון שהסית, לטענת המשטר, לאנטי דתיות. הסמל כונה בגרמניה ובאוסטריה – מילת קסם לחיים.

ספירלת החיים (Spiral of Life) סמל זה התגלה בשרידי מקדש ישן מהתקופה שלפני האדם הקדמון (תקופת הברונזה) באירלנד. קווי הסמל מצוירים ברצף ללא סוף והתחלה, ומסמלים את המשכיות ומחזוריות החיים.

הספרה 3. הספרה 3.

הספרה 3 מקור הספרה שלוש הוא מהודו. ביוון העתיקה זהו ביטוי לשקילת מטבעות כסף על ידי חופן ביד. בכימיה זהו סמל למינרלים.

הסמל אום בסנסקריט מייצג את כל האפשרי. עולם החומר של מצב הערות מיוצג על ידי הקו המעוגל הנמוך משמאל. תודעת השינה העמוקה מיוצגת על ידי הקו המעוגל שמעליו, ותודעת החלימה על ידי הקו האינסופי היוצא ממפגש שני הקווים הקודמים. הקו המעוגל והנקודה שמעליו מייצגים את המודעות המוחלטת והאינסוף. משמעות האום היא מודעות מוחלטת האפשרית רק במחשבת האינסוף.

מנדלה. מנדלה.

מנדלה (mandala) מונח הודי שמשמעותו 'מעגל' או 'עיגול'. המנדלה היא תוצאה של חיבור בין שתי מילים: מנדה – תמצית או מהות, ולה – כלי או מכל, המשמעות היא "מכל המהות". המנדלה היא רישום אמנותי המבטא את היקום מנקודת מבטו של האדם. הרישום מתחיל מנקודה אחת קטנה ומרכזית, וממנה יוצאות שכבות, הקורנות מן המרכז כלפי חוץ.

עין הדרקון (Eye of the Dragon) סמל גרמני קדום שמשמעותו הגרפית היא בין המשולש החיצוני לקווים הפנימיים, והוא מסמל מאבק ובחירה בין הטוב לרע.

צלב קלטי. צלב קלטי.

צלב קלטי (Celtic Cross) סמל שבעבר היה תלוי על חזית הבתים בכפרים שאוימו על ידי אלימות או הרס. הסמל היה מיועד להגנה ולהתגוננות, והיום הוא מוטבע על גבי מצבות.

השילוש הקדוש הסמל הקדום, הנפוץ והבסיסי ליושר דתי ולכבוד רוחני. הנוצרים משתמשים בשילוש הכפול המכונה Holy Trinity – בשם האב, הבן ורוח הקודש. אם נחסיר את העיגול העליון נקבל סמל שמשמעותו זוגיות וקידושין.

שמש. שמש.

שמש הסמל הפשוט והנפוץ ביותר באידיאוגרמות המערביות המסמל את השמש והאנרגיה שלה. צורתו משתנה מתרבות לתרבות, אך העיגול השלם עם הנקודה במרכז הוא הביטוי הפשטני ביותר לזריחה. במטאורולוגיה – הסמל מציין את מחזור החיים, בבוטניקה – כסמל לברזל בכימיה, בתורת האסטרולוגיה הוא מהווה סמל לתאוות החיים, הלב והדם המחייה את הגוף.

סמל יפני עתיק שהופיע על שרוולי בגדיהם של הסמוראים היפנים, ומשמעותו הזרעים של היקום והוא מנוגד לכיוון השעון.

כוכב מחומש. כוכב מחומש.

כוכב מחומש (Pentagram) סמל שאימצו פיתגורס וחבריו המייצג צורה גיאומטרית. מדובר בחמישה קווים היוצרים צורת פנטגון בתוכם. מקורו ביוון והוא משמש גם את התנועות הפגאניות ומהווה המשלה למאגיות, קוסמיות ותנועות קלטיות שונות. אם מסירים את צורת הפנטגון במרכז הכוכב ומשאירים את המעטפת בלבד – הופך סמל זה לסימן עתיק וחשוב במדינות המערב, המשמש כסמל בדגלי לאום.

סמל החיים. סמל החיים.

סמל החיים (Ankh) סמל מצרי קדום המשויך לצוות האלים. בכתב חרטומים הוא מסמל מחזוריות ואיחוד סקסואלי. משמעות אחרת שלו היא טעם החיים. סמל זה מוכר גם בגרסה שונה מעט, והוא מוכר כמסמל את הנקבה בביולוגיה ובמדע.

חמסה מכונה גם היד של מרים, או היד של פטימה בגרסה האיסלאמית. החמסה היא סמל מוכר לגירוש עין רעה והוא רווח בכל ארצות ערב, במגוון עיצובים וצבעים. זהו חפץ סמלי הנמצא כמעט בכל בית בישראל ונועד להביא מזל.

מגן דוד. מגן דוד.

מגן דוד ידוע שהסמל, המורכב משני משולשים שווי צלעות המונחים זה על זה במהופך, נשא בעבר משמעות מאגית ועיטר קמיעות וקברים באזור המזרח התיכון והודו. אך רק במאה ה-19, לאחר שהתפשט על בתי כנסת ומצבות, נוצר מעמדו של המגן דוד כסמל היהודי. המשולש העליון בפני עצמו מסמל בתרבות הגרמנית דווקא אש, ואילו התחתון מסמל מים. אם נקיף את מגן הדוד בעיגול הוא יהפוך לסמל של אמנות האלכימיה.

עינו של הורוס (Horus Eye) סמל מתוך כתב החרטומים המצרי, מסמל את עינו של הבן של הורוס – האל של השמיים שעיניו הן השמש והירח. משמעותו היא הגנה ובריאות.

ין יאנג. ין יאנג.

ין יאנג (Yin and Yang) סמל היקום. הסמל הסיני המשמש את הרפואה והפילוסופיה הסינית בקיומם של ין ויאנג – הלילה והיום, הקור והחום, הניגודים בין שני הטיפוסים הקיימים בכל אדם. ין – פסיביות, זרימה, קבלה, יאנג – נחישות, אנרגיה, חום.

לביריס (Labrys) סמל יווני המציג גרזן מלחמה עם להב כפול שהיה בשימוש בתקופות קדומות, שבמקור הוא גם מגיע מאפריקה. כיום הוא משמש כסמל דתי של עוצמתה הרוחנית של האישה ושל הכוח היוצר והלוחם הנשי.

הכתבות שירתקו אתכם אל מסך המחשב עכשיו ב-Twitter ובפייסבוק