שלום כיתה א'

פתיחת שנת הלימודים היוותה אתגר למעצבת מירי בלבול, שעיצבה במקביל שני חדרים: לבת חובבת בלט ולבן שאוהב להפליג עם הדמיון. ראו מה יצא

88 שיתופים | 132 צפיות

החודש החלטנו להפתיע שני ילדים מקסימים לקראת כניסתם לבית הספר, ועיצבנו להם חדרים בהשראת תחומי העניין שלהם המכילים את כל הפונקציות הנדרשות כדי להתחיל את השנה בהצלחה ובשמחה גדולה.

המעצבת מירי בלבול נרתמה מיד למשימה – לעצב בזמן קצר מאוד שני חדרים שונים בסגנונם לשני לקוחות שונים.

חדר לילדה עם נגיעות מעולם הבלט

החדר הראשון שעוצב הוא של עלמה מרמת גן, בת בכורה שעד כה חלקה חדר עם אחיה. החדר המיועד שימש קודם כחדר משחקים, ועם הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה והמעבר המתקרב לכיתה א', החליטו ההורים להסב אותו לחדר שישמש רק אותה ולהתאימו לצרכיה החדשים.

בשיחה מקדימה שערכה בלבול עם ההורים, עלו כמה הצעות לסגנון ולמוטיב עיצוב מרכזי, שהובילו לבסוף לבחירה בעיצוב נשי ורך, אך לא ילדותי מדי – כזה שיוכל לגדול עם הילדה ולהתאים גם לנערה מתבגרת.

לחדר היו נתונים בסיסיים טובים מאוד כמו רצפת פרקט, חלון גדול המכניס פנימה הרבה אור וארון בגדים. עמדה בו גם ספרייה חומה שהכילה צעצועים ושהועברה לחדר הבנים. מיטה בצבע שמנת בסגנון פרובנס וארונית מדפים לבנה מאיקאה הובאו מחדרה הקודם, ולהשלמת הריהוט נדרשו רק שולחן כתיבה, כיסא ומדף תלוי. לעיצוב החדר נבחרו שני צבעים מרכזיים – שמנת וסגול, עם נגיעות של זהב ושל ורוד, ואלמנטים מעולם הבלט האהוב עליה.


שמנת וסגול נבחרו כצבעים המרכזיים בחדר, עם נגיעות של זהב ושל ורוד


שולחן כתיבה וכיסא להשלמת הריהוט בחדר של עלמה


פינה עם ווים המאפשרת תליית חפצים וחסכון במקום

תהליך העבודה

בשלב הראשון הגיע פול סמילנסקי (פול דקור) לצבוע את הקירות ואת הארון בצבעים שתרמה חברת טמבור. קיר אחד נצבע בסגול בהיר והשני נצבע בסגול כהה יותר, בטקסטורת קטיפה עם נצנוץ עדין. את ארון הבגדים שהיה צבוע במקור בגוון דובדבן הוא צבע בשמנת, וכדי להתאימו לסגנון המיטה הותקנו על דלתותיו קרניזים של דקור סטאר בחלוקה למלבנים גדולים.

טיפים לעיצוב רהיט קיים

1. רצוי לבחור נושא האהוב על ילדכם (עולם הפיות,עולם המים וכדומה) ולפיו לעצב את חלל החדר.
2. הביאו בחשבון את גודל הרהיט. אם הרהיט גדול, הצבע שבחרתם עבורו יהיה הצבע הדומיננטי בחדר.
3. אם הרהיט מצופה בפורמייקה או בכל ציפוי אחר שאינכם מזהים, צבעו אותו תחילה בשתי שכבות של צבע יסוד על בסיס מים (הקפידו על צביעה בצבעי מים הידידותיים למשתמש, כולל הלכה בסוף).
4. אם ברצונכם לצבוע רהיט ולהחליף בו ידיות, בחרו את הידיות המועדפות עליכם טרם הצביעה. כך, אם הידיות אינן מתאימות לרהיט שלכם, תוכלו לקדוח חורים חדשים ולמלא בשפכטל את החורים הישנים.
5. אלמנטים קישוטיים כמו עיטורי שבלונות, קרניזים או מדבקות מעוצבות ישדרגו את הרהיט שלכם ויוסיפו לו עניין.
6. אל תתפשרו על כלי עבודה איכותיים, נוחים ומתאימים (כמו רולר ומברשת), שהשפעתם על התוצאה הסופית מכרעת.

הטיפים באדיבות קרן יצחק (קרן צביעה אמנותית)

ידיות הארון הישנות הוחלפו בידיות כפתור לבנות וניטרליות (טיראדור) כדי לא לגנוב את ההצגה מהקרניזים. בהמשך הגיע צוות של טפטס והדביק את הטפט הנבחר, שמעוטר באיורי רקדניות בלרינה בצבעי שמנת, סגול וורוד. כך נוצר הבסיס לעיצוב החדר. כעת התפנתה בלבול לשלב הכייפי של הלבשת החדר בכל אותם אביזרים שתורמים למראה הסופי והמוקפד. מול המיטה, לצד החלון, הוצב שולחן כתיבה בגוון שמנת מהאוס אין שעליו הניחה בלבול מעמד לכלי כתיבה מעץ (אוריתא). מדובר במלבן ארוך המחולק לתאים – פונקציונלי, יפה וגם חוסך מקום.

מעל השולחן תלתה לוח מודעות שהכינה מלוח פח של איקאה, מבד קטיפה ורוד ומסרט תחרה, ומעליו תלתה מדף עץ (אוריתא) שעליו הונחו ספרים וחפצים אישיים של עלמה. את החלון בחרה בלבול להלביש בווילון במראה רך (אדוושק'ה) שאינו חוסם את האור הרב הנכנס דרכו. חלקו העליון עשוי בד לבן חצי שקוף, וחלקו התחתון עשוי בד תחרה ורוד.

הווילון מעוצב בקווים גליים וזורמים, שנראים כמו מסך היורד על בלרינה בסיום הופעתה, ואפשר לתלות אותו במראה מכווץ, על ידי קשירת סרטי הסאטן, או במראה חופשי, על ידי התרתם. על הקיר המחופה בטפט, לצד הארון, תלתה בלבול מראה בארוקית (איקאה), המזכירה בצורתה את הסלסולים שמסביב לדמויות שעל הטפט (המראה מגיעה בצבע שחור ובלבול צבעה אותה בספריי זהב).

על המראה הודבקו זוג נעלי בלרינה שמוסיפות עניין ומתחברות לקונספט הכללי, ועל צדו השני של הקיר, מעל המיטה, נתלה עיטור בצורת המילה Angel בצבע לבן (דל'ארטה). גוף התאורה שהיה בחדר נשאר במקומו, אך הבסיס שלו נצבע בזהב כדי לחברו למראה, למסגרות של התמונות ולכיסא (פיק אפ).

כיסוי מיטה ורוד (איקאה) יוצר מראה אחיד למיטה ובובת בלרינה משעשעת מוסיפה הומור ומזכירה לנו שזה חדר של נסיכה. כאמור, ארונית המדפים שהייתה בחדרה הקודם של עלמה עברה לחדרה החדש, וכל החפצים האישיים שלה, בהם בובות, ספרים וקופסאות אחסון סודרו בצורה נעימה על המדפים. לסיום תלתה בלבול שלושה איורים במסגרת זהב שאמה של עלמה רכשה לפני שנים ושמצאו סוף סוף את ייעודם בבית. כאן הם משלימים את נגיעות הזהב התורמות למראה המהודר של החדר.


לפני העיצוב היה חדרה של עלמה חדר המשחקים שלה ושל אחיה הקטן


לפני השדרוג היה הארון של עלמה צבוע בגוון כהה ומיושן

חדר לילד עם נגיעות ממחוזות רחוקים

החדר השני שעוצב הוא חדרו של מריאן מרמלה. למריאן, בן הזקונים, היה חדר משלו אך הוא היה קטן מאוד ומבולגן, עם אלמנטים המתאימים לילד בגיל הרך כמו מדבקות ילדותיות ומתקלפות, ידיות פרחים על הארון ווילון תינוקי על החלון. הרהיטים בחדר היו ישנים והוא לא היה פונקציונלי דיו לתלמיד. המטרה של בלבול הייתה להפוך את החלל הקטן לכזה שייקח את מריאן לעולמות רחוקים.


חדרו של מריאן מעוצב בהשראת מסעות בעולם


האפקט בחדרו של הבן מתקבל ממדבקות טפט של מפת העולם וממדבקות דגלי ארצות


קרן יצחק שדרגה את הארון בחדרו של מריאן ויצרה עבורו חותמות מיוחדות כמו במעברי גבול

תהליך העבודה

בשלב הראשון, כמו תמיד, הגיע סמילנסקי לצבוע את הקירות. הפעם הם נצבעו בגוון תכלת אחיד (באדיבות טמבור), כדי לתת תחושה של מרחב בחדר. החלוקה לצבעים שונים לרוחב שהייתה שם קודם הקטינה את החלל. בהמשך, צוות של טפטס הדביק על הקיר המרכזי תמונת טפט בדוגמה של מפה. התמונה מגיעה בארבעה חלקים ואינה מכסה את כל הקיר, ולכן בחלקו התחתון של הקיר הדביקה בלבול מדבקות קטנות של דגלי ארצות שונות (אוריון עיצובים).

טיפים לעיצוב חדרי ילדים

1. הגיעו לחנות לאחר שהצטיידתם בסקיצה מלאה של החדר. כדאי למדוד את החדר (רוחב, אורך וגובה התקרה) ולציין את מיקומי הדלתות, החלונות, נקודות החשמל ונקודות הטלפון וכן את גובהם ואת גודלם.
2. קיימות שתי דרכים לתכנון החדר: יצירת מראה כולל ואחיד או רכישת פריטי ריהוט בסיסיים והוספה של פריטים ואביזרים נוספים לאורך השנים. בשתיהן מומלץ לשלב את הילדים בתהליך.
3. שימו לב לחומרים שמהם עשויים הרהיטים, שכן הם קובעים את מידת עמידותם ובטיחותם. בחדרי ילדים מומלץ להקפיד על ריהוט מעץ מלא (קרולינה, אורן) ולא מחומרים מעובדים כמו MDF שכל מגע עם מים עלול לפגוע בעמידותם. ודאו שאין ברהיטים ברגים בולטים, פינות חדות, מדפים רופפים וכדומה, ושהצבעים והדבקים שבהם השתמשו בתהליך הייצור הם על בסיס מים ואינם רעילים.
6. באופן כללי, כדי ליצור סביבה שתתאים לצורכי הילד בשלבים השונים בחייו מומלץ לבחור רהיטים בעיצוב בסיסי ונקי ובצבעים בהירים או בצבעי עץ.
7. העדיפו פתרונות אחסון מודולריים שיאפשרו משחק עם מיקומם ועם גודלם בהתאם לצרכים המשתנים לאורך השנים. כמו כן, רצוי להציב את הריהוט בהיקפו של החדר ולהשאיר את מרכז החלל פנוי ליצירת תחושת מרחב.

הטיפים באדיבות המומחים של רשת האוס אין

טרם השיפוץ, חלקו הימני התחתון של הארון הכיל טלוויזיה וצעצועים, ובלבול הציעה לשנות את ייעודו לפינת עבודה. המגירות והמדפים שבחלק זה הוסרו, ומשה הנגר בנה בתוכו מדף גדול המשמש כשולחן כתיבה. כיסא ארגונומי שנתרם על ידי וקסמן ריהוט משרדי השלים את הפינה. בשלב הבא נרתמה קרן יצחק (קרן צביעה אמנותית) למשימה וחידשה את הארון.

היא צבעה את כולו בלבן, ובעזרת שבלונות מיוחדות שהכינה במיוחד עבורנו עיטרה אותו בחותמות כמו במעברי גבול. את ידיות הפרחים שהיו קבועות בארון החליפה בלבול בידיות עור המדמות ידיות של מזוודות (טיראדור). כדי ליצור מקום אחסון נוסף בחדר, היא בחרה לשלב ראש מיטה עם מקום לאחסון ספרים וצעצועים (איקאה). כעת, אחרי שהרהיטים הגדולים והפונקציות המרכזיות טופלו, התפנתה בלבול לשלב הסטיילינג.

הווילון הילדותי שהיה תלוי על החלון הוחלף בווילון גלילה לבן וכמעט שקוף, שאינו תופס תשומת לב מיותרת בחלל הקטנטן ומשתלב בעיצוב הכולל. למריאן יש אוסף של דינוזאורים וחיות אחרות, וכדי להציגן בגאווה באופן שישתלב עם הקונספט הכללי, תלתה בלבול מדף ארוך מעל החלון. המדף אינו תופס מקום והשטח שהוקצה עבורו התאים בדיוק לאחסון של בובות קטנות.

שני מדפים צפים נוספים נתלו על הקיר הנגדי. גם בחדר הזה הפליאה בלבול בכישרונה, ויצרה עבור מריאן לוח מודעות ובו אזורים מגנטיים ואזורים המחופים בשעם: היא לקחה ארבעה לוחות מתכת מלבניים, ציפתה שניים מהם בשעם ואת כל הארבעה עטפה בנייר עטיפה עם הדפס של מפה. עם שארית הנייר עטפה מגנטים להנחה על הלוח.

להשלמת הקונספט היא הציעה את המיטה במצעים של המותג בוטן, שצבעוניותם משתלבת בעיצוב החדר, מסגרה ניירות עם הדפס של מפות במסגרות לבנות (איקאה) ותלתה שלושה שעונים קטנטנים, המראים את השעה בשלוש בירות בעולם, ומטוס ממתכת המתחבר לרקע התכלת ותורם למראה הכללי המדויק.

עם כל השמחה שבשיפוץ חדר, שינוי שכזה מעורר גם תהיות וחששות לגבי התוצאה הסופית ועל כן רצוי לשלב את הילדים בתהליך העיצוב. עלמה ומריאן הופתעו לטובה וכל אחד מהם צלל לעולמו הפרטי מהרגע הראשון.


חדרו של מריאן לפני העיצוב. אלמנטים ילדותיים וצבעוניות שמקטינה את החלל הקטן ממילא


לפני השדרוג: הטלוויזיה בארון תופסת מקום מיותר וגם מודבקות עליו מדבקות מתקלפות

קרדיטים: עיצוב הפקה וסטיילינג:מירי בלבול | עבודות צבע:פול דקור | צביעה דקורטיבית של רהיטים:קרן צביעה אמנותית | הדבקת טפטים:טפטס – שאול טפטים