ריאיון אישי

שירלי לוי: "המצחיקולה הזאת יכולה להיות גם פצצה"

שירלי לוי בשמלה בר משיח, חצאית של Mother Of All, נעליים של ניין ווסט ותיק של Marei 1998 | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו
שירלי לוי בשמלה בר משיח, חצאית של Mother Of All, נעליים של ניין ווסט ותיק של Marei 1998 | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו

איך הפכה שירלי לוי מתיכוניסטית מרחובות שמחקה את המורה שלה לכוכבת רשת עם 300 אלף עוקבים? בריאיון היא חושפת את העולם התחרותי שמאחורי הלייקים ומספרת על הגברים שיוצאים איתה בשביל סטורי

88 שיתופים | 132 צפיות

לאחרונה התחילה שירלי לוי (23) להעלות לחשבון האינסטגרם שלה תמונות בבגד ים, עם חיוך נוגה וכיתוב "שבת שלום, אוהבת אתכם". כנהוג בקרב כוכבות רשת, 300 אלף העוקבים שלה משיבים לה בליבובים ולייקים לרוב, אבל העוקבים האדוקים אולי גם יגיבו בחיוך אירוני. אחרי הכול, זו אותה שירלי לוי שהעלתה לרשת סרטון בנושא "איך להצטלם כמו כוסית בבגד ים", ששם ללעג את הזיוף האינסטגרמי. "אני אוהבת להסתלבט על זה כי התמונות האלה שקריות, יש המון בנות שבכלל לא נראות במציאות כמו באינסטגרם", היא מנמקת, "הן עומדות בזווית של 90 מעלות, פוינט עם הרגל, ישבן כלפי המראה, בטן בהכנס, טיפה פוטושופ – והינה יצאתי כוסית. די, נמאס לי מזה כבר, את הרי לא נראית ככה במציאות. כבר אין תמימות יותר".

את מעבירה ביקורת על הדור שלך?
"לגמרי. אני מנסה לצאת נגד זה, ומעלה תמונות של פרצופים ופדיחות וזוויות לא מחמיאות, אבל פה ושם בא גם לי תמונה של מכשירת עולם (מראה מצודד בעגה העכשווית, ה"ב), כוסית שאומרת שבת שלום כמו כולן. שיראו שהמצחיקולה הזאת יכולה להיות גם פצצה".

שירלי לוי בחלוק ניצן מזרחי, מחוך של שיר אופיר ומשקפיים גוצ'י ב־La lunette אופטיקה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו
שירלי לוי בחלוק ניצן מזרחי, מחוך של שיר אופיר ומשקפיים גוצ'י ב־La lunette אופטיקה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו

"אני לא דוגמנית ולפעמים הלקוחות לא מבינים את זה, זה לא סט צילום פה ומה, לא נמרח לכולם החומוס? קצת נמרח, אז קרצתי למצלמה, מה יש?"

אפשר לשלב בין שתי השירליות האלה?
"בטח. אני לא חייבת להיות רק הקציצה המצחיקה. אני יכולה להיות גם פדחנית וגם להעלות שיתוף פעולה מסחרי עם חברת בגדים, כי רזיתי וסוף סוף בגדים עולים עלי. כל העולמות בכיס שלי". 

על הקו הזה, בין מי שבאה לשבור את כללי המשחק למי שנהנית מהם, מהלכת לוי מאז שהעלתה את הסרטון הראשון שלה לפייסבוק בגיל 16 והפכה לסנסציה. שעה שכוכבי הרשת הטיפוסיים עסוקים בבחירת הפילטר הכי מחמיא, לוי מצלמת את עצמה מסתובבת עם בקבוק ברחובות וצועקת למייקל לואיס שיבוא לפתוח אותו (כפי שפתח אותו עם איבר מינו באתגר הבקבוק שהטריף את הרשת), או מחקה באופן מגושם ומשעשע דוגמניות כמו נטע אלחמיסטר, עדן פינס ויעל שלביה. 

הקהל שלה מת על זה: לראיה, יש לה מעל ל־300 אלף עוקבים באינסטגרם, כמעט 80 אלף עוקבים בפייסבוק וממוצע של כרבע מיליון צפיות לסרטון בערוץ היוטיוב שלה. 

"באתי לעשות מהפכה", היא אומרת, "תסתכלי ברשת ותראי שבנים עושים סרטונים מצחיקים והבנות יותר מתעסקות בנראות, אבל אני רוצה לעשות שטויות ופדיחות כמו הבנים. אין הרבה בנות שעושות את מה שאני עושה".

כעת מתבצע השלב הבא – כיבוש המסך. לצד ארבעה שמות חמים נוספים בעולם הילדים והנוער – קים אור אזולאי, נורוז, שירה לוי ועומר חזן, מנחה לוי את תוכנית הקיץ היומית "הקומה האחרונה" (בערוץ טין ניק לצופי HOT ו־yes). "כמעט עשיתי תאונה כשאמרו לי שהתקבלתי. פתאום אני זוכה לראיין את נועה קירל ולהצטלם איתה, והיא יודעת מי אני!".

אין מה לצפות לפאסון ממך, אני מבינה.
"לגמרי. אני מי שאני, למה לי לשמור על איפוק? אם למשל אני רואה עכשיו את עדן חסון, שאני מעריצה שלו, אני קופצת עליו ועושה איתו סלפי. אני לא באה בקטע של 'אני עפה על עצמי עם 300 אלף עוקבים'. ברשת רואים אותי עושה סרטונים מתלהבים עם סלבס כי ככה אני בחיים.

יש לי חברים מהברנז'ה כמו בן זיני שאומר לי, 'שירלי, אל תתלהבי ממפורסמים, את בעצמך מפורסמת עכשיו', אבל זה הקטע שלי, זה מה שאוהבים בי".

וזה באמת מרענן. בעידן שבו בני דורה מחזיקים תוכנית עסקית עוד מהבר מצווה ומתנהלים כמו טאלנטים משופשפים, הגולמיות שלוי מביאה איתה וההתלהבות הלא מרוסנת מייצרות כלפיה חיבה מיידית. אנחנו נפגשות במשרדים של "טינק", סוכנות משפיעני הרשת הצעירים שגילתה אותה, ולוי מסיימת שיחה בטלפון עם הסוכנת. "נו, אבל אנשים מנגבים חומוס ונשאר להם בפה, מה הבעיה?",לוי רוטנת בפניה. בסרטון פרסומת שעשתה עבור חברת מזון, הגיעה הערה מהלקוח שהפה שלה מלוכלך מדי. ולא מטאפורית.

"אני לא דוגמנית ולפעמים הלקוחות לא מבינים את זה", היא אומרת. "אומרים לי שהחדר מאחורה נראה מבולגן, אבל לקוחות יקרים – זה לא סט צילום פה, אני אוהבת להראות את האותנטיות שלי ותאמינו לי שכל חדר של אדם במדינת ישראל נראה כמו שלי. ומה, לא נמרח לכולם החומוס? קרה, קרצתי למצלמה, מה יש?".

איך עובדת מערכת היחסים בינך ללקוח?
"זה תלוי. יש כאלה שמבקשים אותי כי הם מכירים אותי, ויש כאלה שהסוכנת שלי צריכה להציג אותי מולם. כשהיא שולחת לי הצעה, היא מספרת לי על המוצר, מה התמחור לפוסט ולסטורי, ואני מתחילה לעשות גוגל כדי להבין אם המוצר מתאים לי ולקהל שלי. אחרי זה אני חותמת על חוזה מול הלקוח שבו אני מתחייבת לשלוח תוצר לאישור לפני פרסום, איזה מילים הוא צריך לכלול ובאיזה תאריך הוא יעלה. אם זה משהו יותר גדול מפוסט באינסטגרם, למשל, סרטון ביוטיוב, אז יש גם ישיבת קריאייטיב עם הלקוח".

אז מי מחליט בעצם בכל הנוגע לתוכן שלך?
"לרוב הכדור הוא בידיים שלי. יש לקוחות שיש להם תלונות כי הם נעולים על דברים מסוימים, רוצים להכניס לי מילים לפה, גם אם זו לא השפה שלי, ואז הם רואים איך זה פוגע בלייקים. אני זו שמחליטה איזה מוצרים לפרסם ואיזה לא. חשוב לי לדבר לנוער אז אני לא אפרסם אלכוהול, קפאין או סיגריות. אם אני מצלמת שולחן במסעדה עם חברות אני מבקשת שיורידו את בקבוקי האלכוהול. הכול החלטות שלי, אין כאן מכונה סביבי. אין לי אימא ואבא ששמים עלי כסף כמו שיש לאחרים, ההורים שלי אפילו לא מכירים את הסוכנים שלי. יש כאלה עם אבא שדוחף אותם עם ערימות של כסף, אבל אני לא כזאת, ואם אני רוצה משהו אני עובדת בשביל זה ולא אומרת "אימא, אני רוצה קולקציה של חולצות" או "אני רוצה הופעה באילת".

שירלי לוי בשמלה של אפרת שנהר, טבעת של דנה וגנר וצמידים של Eios | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו
שירלי לוי בשמלה של אפרת שנהר, טבעת של דנה וגנר וצמידים של Eios | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו

נשמע כמו עקיצה מכוונת כלפי חלק מהמתחרים שלך. את מרגישה מאוימת?
"יש תחרות סמויה בתחום, כי כל אחד רוצה להיות הכי מקורי וטוב וחדיש. כל הזמן יש את הקטע של מי הראשון שחושב על סרטונים, אבל אני לא נלחצת כי לכל אחד יש את הסטייל שלו. יש את בן וטיי (בן זיני וטיילור מלכוב. ה"ב) שהם זוג יפה ששר, הם צמחו ברשת והתפוצצו בטלוויזיה. יש את קווין רובין עם הדיבור שלו והבנדנה, יש את רז צפני שעושה שטויות ביוטיוב ויש אותי עם הגסות שלי. אבל יש גם כאלה שבאים לי ברע, שמנסים לחקות אותי. בואו, אני המצאתי את האינטונציה ואת הפרצוף הזה, תעשו דברים אחרים. אני לא לוקחת לכם, אל תגעו בתוכן שלי".
לוי נמנעת במכוון מניימדרופינג שלילי, ומעדיפה להתמקד בתקשורת עם הקהל שלה.

"בסוף כל יום, גם אם זה בשתיים בלילה, אני מסתכלת על התגובות באינסטגרם. "קורע", "התחברתי אלייך", "ריגשת אותי" – אני משתדלת להגיב לכולם חזרה כדי שיראו שאני חברמנית ופעילה אבל גם כדי לראות מה עובד ומה לא. יש גם את אלה שמגיבים לי "את שמנה ולא מצחיקה", אז בסדר, אל תעקוב אחרי. יש גם כאלה שכותבים שאני אגרסיבית וככה לא אמצא חבר. אין הרבה בנים סטרייטים שעוקבים אחרי, אני מקבלת בעיקר תגובות מגייז ומבנות, והן מתות על זה שאני שמה זין על מה שאומרים עלי. יש גם אימהות שהתחילו לעקוב אחרי בעקבות הבנות שלהן".

כמה כסף יש בביזנס הזה?
"אני מעדיפה לא לחשוף סכומים אבל בזכות האינסטגרם אני מתפרנסת יפה ובכבוד".

ריטלין בגיל 6
לוי מתגוררת בבית הוריה ברחובות ("חינכו אותי לחסוך"). היא האחות הבכורה מבין שלושה. "מגיל צעיר הייתי מצחיקה את כל המשפחה כל יום שישי, יוצאת לסלון על עקבים של סבתא שלי, עושה הצגות", היא מספרת. בבית הספר, לעומת זאת, אופיה הקופצני התגלה כאתגר. "בגיל 6 התחילו לתת לי ריטלין, אבל זה שיתק אותי, לא תפקדתי. הייתי רק יושבת בסלון ורואה טלוויזיה כל היום. אימא שלי פתאום לא זיהתה את הבת שלה אז היא החליטה להפסיק לתת לי את הכדורים. במקום זה נתנו לי שמן דגים, אומגה 3, זה היה מגעיל נורא, אבל בסוף הצלחתי לעשות בגרות בלי ריטלין".

בינתיים הלך והתבסס מעמדה של לוי כליצנית הכיתה, מזווית לא צפויה. "הייתי ילדה שמנמנה שמסתלבטים עליה, אז אמרתי, בוא נעשה מזה כוח, אצחק על עצמי".

איך צוחקים על זה?
"יכולתי לצחוק על חולצה שלא עולה עלי או שאני מודדת חזייה והיא מתפוצצת עלי. ניצלתי כל סיטואציה לתשומת לב ולצחוקים. ואז התחלנו לקבל סמארטפונים, צילמתי סרטונים מצחיקים ושלחתי לחברות. ככה הכול התחיל".

אחרי הסרטון הראשון שלוי העלתה לפייסבוק ובו היא מחקה את המורה לאנגלית, הלכה לארוחת ערב משפחתית וכיבתה את הנייד. כשפתחה אותו חזרה הבינה שמשהו קורה פה. "פתאום היו לי 500 לייקים. העליתי עוד סרטון, ופתאום אני עולה לאלף לייקים, 1,500, 2,000, יש לי 5,000 עוקבים בפייסבוק. והכול מסרטונים הכי פשוטים".

המהפך הגיע כעבור ארבעה חודשים, עם הודעה באינבוקס מלאון שניידרובסקי, יוצא "האח הגדול" שרצה לגייס את לוי לסוכנות טינק. "לא הכרתי את העולם הזה בכלל", היא מספרת. "חתמתי על חוזה ופתאום רצו לקבוע איתי צילומים, התחילו להזמין אותי לאירועים. מצאתי את עצמי מקבלת אלף שקל ליום צילום אבל עדיין עובדת בגלידריה או בשווארמה, כדי שאוכל לעשות צחוקים על הלקוחות, שיהיו חומרים להסתלבט".

בשנתיים הבאות זגזגה בין חיים של תיכוניסטית רגילה לבין מובילת דעת קהל, אבל עד שהתרגלה לתואר, הגיוס לצה"ל האט את הקריירה. "רציתי לעשות תפקיד משמעותי אז הייתי מפעילת האמר קרבי. נהניתי מאוד אבל זה השבית אותי. במשך כל השירות העלתי רק ארבעה סרטונים. על אחד מהם עליתי למשפט אצל הרס"ר כי הלכתי בבסיס עם חולצה בלי מדים אבל בסוף הוא רק ביקש סלפי איתי ולא נתן לי עונש".

עם השחרור הבינה לוי שגיל 20 אינו מוקדם מדי בשביל המילה "קאמבק". "יצאתי לעולם, ופתאום יש דבר שקוראים לו כוכבי רשת – בן זיני ורז ספן, לי הללי, ליגל רז. סליחה? אני הייתי קודם!". לוי לא ויתרה, היא התמקצעה בסרטונים שלה, הרחיבה את עולם התוכן ואפילו לקחה קורס משחק כדי לפרוץ את גבולות הרשת. בהמשך השנה גם תנחה ב־The Box, תוכנית הריאליטי לילדים של ערוץ Kidz, לצד אגם בוחבוט, עדי ביטי ונוספים. "עכשיו אני רוצה להראות שאני יכולה להיות גם שחקנית דרמטית וגם להעלות מופע סטנד אפ שלם", היא אומרת.

שירלי לוי באוברול וז׳קט של Avec Noga, עגילים של Eios ונעליים של ניין ווסט | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו
שירלי לוי באוברול וז׳קט של Avec Noga, עגילים של Eios ונעליים של ניין ווסט | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: פיני זומר לסולו

דייטים בשביל לייקים

אחרי שנים של סכסוך עם המראה הפכה לוי לאחרונה לשגרירה של "חלי ממן" וירדה 15 קילו. "אני מראה בסרטונים איך חברות שלי מזמינות אוכל משמין ואני מתוסכלת מהצד. אחרי הכול אני אוהבת לאכול ולטרוף וזה לא קל, זה שינוי שרציתי לעשות הרבה זמן".

השינוי הזה מביא יותר עבודה?
"אם אני מעלה תמונה שבה רואים שרזיתי, זה צובר יותר לייקים ותגובות".

הגזרה החדשה הביאה איתה גם ציפיות חדשות, ולעיתים מלחיצות. "פתאום מתחילים להעביר ביקורת על איך שאני מתלבשת. כשהייתי שמנה אף אחד לא התייחס. התחלתי להשקיע ולקחת ממעצבות בגדים לאירועים. גם תום יער עשתה את זה כשרזתה, היא עשתה שינוי מדהים, היא המודל שלי בהכול".

איך את עם מהפכת המידות, עם העניין של לאהוב את עצמנו בכל משקל?
"בנות חופרות על מהפכת המידות, וזה סבבה. אבל עדיין, במשקל עודף קשה לנשום או לעלות במדרגות, את סובלת מזיעה וצרבת. אפשר להקיף את עצמך במעגל חברתי שאומר 'גם אני כזאת וזה טוב וזה בסדר', אבל רוב המלאות לא שלמות עם עצמן לדעתי. הרי למה להעלות את זה לשיח אם את שלמה עם זה? דקיקות וכוסיות לא עושות קבוצה 'אני כוסית ושלמה עם עצמי'".

בכל מידה שהיא לוי היא רווקה תוססת שפורסת את חיי האהבה שלה, או את החסך בהם, לכל דורש, בין אם בסטורי או בסדרת היוטיוב שלה "שירלי מחפשת אהבה". "מעולם לא היה לי חבר", היא חושפת.

אף פעם לא נדלקת על מישהו?
"אני אוהבת בחורים גבריים, כמו עומר אדם, אבל היום כולם רק מתעסקים בעצמם, בזיפים המסותתים, הם לא גבריים. יצאתי עם שישה גברים: אחד לא היה לטעמי, אחר רצה רק לשכב איתי והיה גם אחד שרצה לדעת איך עובדים באינסטגרם".

באמת יוצאים איתך בשביל לייקים?
"היה מישהו שניסה להוציא ממני טיפים לאינסטגרם, רצה שאפרסם אותו בסטורי".

מעצבן. אז מה עשית?
"חרטטתי. נתתי לו את העצות הכי גרועות. כן, תעלה סטורי בשתיים בלילה, זה הכי טוב. שיידפק, מה אכפת לי?".  

איפור ושיער ניר אלקבץ לסולו
סטיילינג פיני זומר לסולו
צילום מיכאל טופיול

* צולם במלון לייט האוס מקולקציית מלונות בראון.