איך נפטרים משיער פריזי?

שיער פריזי | צילום: Shutterstock
שיער פריזי | צילום: Shutterstock

שיער פריזי הוא אחד הדברים היותר מעצבנים שיש ותתפלאו, אבל התופעה יכולה לקרות גם לבעלות שיער חלק. למה זה קורה, איך נמנעים ואיך מטפלים?

88 שיתופים | 132 צפיות

לא כולן אוהבות את התלתלים שלהן. יש שמשתגעות עליהם ויש שנאבקות בהם, אבל כשמדובר בשיער פריזי דומה שאף אחת לא באמת מחבבת אותו. הוא סרבן, הוא קשה לסידור, יש לו בדרך כלל מראה של ליפה, בקיצור – לא כיף. "הפריז הוא למעשה שיער שסובל מחשמל סטטי", מסביר מעצב השיער עומר שמעוני מבית "שוורצקוף פרופשיונל", "בעוד שבשיער מתולתל התלתלים מתגבשים לקבוצות, כלומר, קווצות שיער היוצאות מהקרקפת, מתקבצות יחד ויוצרות מבנה ספירלי, תלתלי, שיער פריזי הוא יותר נוקשה, יותר מרדני, יותר מיובש ואין לו צורה מגובשת של גל או תלתל. בשונה משיער מתולתל, שיער פריזי יכול להופיע בכל סוג שיער, וכן, גם בשיער חלק". 

ועדיין השיער הפריזי נפוץ יותר אצל מתולתלות שיער.
"אצל מתולתלות יש דרגות שונות של תלתלים: שיער גלי, שיער מסולסל, בקבוקי ושיער בצורת תלתלי S שהוא לרוב שיער מאוד עבה ושהמראה שלו הוא כמו של נחש ובסוג השיער הזה יש נטייה גדולה לפריזיות, כי זה שיער שקל לפרוע אותו. אבל גם אצל בעלות שיער חלק שהוא מאד עבה מופיעה תופעת הפריזיות, כי כבר בתהליך הצמיחה נוצר נפח פריזי". 

ועו שיער פריזי | צילום: Shutterstock
ועו שיער פריזי | צילום: Shutterstock

מהן הסיבות להיווצרות שיער פריזי?

– קצב התחלפות השערה – ככל שהשיער מתחלף בתדירות גבוהה יותר, יהיה קושי להאריך אותו והוא יהיה פריזי כי כל הזמן מתרחשת צמיחה ויש הרבה שיער קצר סביב הקרקפת.

– במקרים של שיער מאוד יבש שמחפש את הלחות באוויר והופך להיות פריזי.

– תזונה לא מאוזנת עם חסכים של ויטמינים, שגורמים לשיער הצומח להישבר ולהיחלש ולהפוך לפריזי. 

– מתח ולחץ נפשי משפיעים על הפריזיות. ככל שהגוף יותר בלחץ ככה ההשפעה על הפריזיות שלו תגבר.

– הברשה רצופה בתדירות גבוהה עלולה להוביל להיקרעות השערה ולהפוך אותה לפריזית. 

– שינויים הורמונליים (גיל ההתבגרות, מחזור חודשי, נשירה בעקבות לידה) משפיעים גם על הצמיחה וגם על הפריזיות של השיער. 

– שימוש במחליק שיער ובפן לעיתים מאד קרובות עלול לקרוע את השערה ולשנות את המבנה שלה, ואז גם לאחר החפיפה הוא יכול להישאר פריזי. 

שיער פריזי הוא גם עניין של גנטיקה?
"במקרים רבים כן, אבל יש כאמור גם גורמים משתנים".

אצל ילדות צעירות תופעה של פריזיות אינה ניכרת כמעט.
"נכון. כי אין אצלן עדיין שינויים הורמונליים. את השיער הפריזי אפשר לראות אצל נערות במקביל לקבלת המחזור, לשינויים במשקל הגוף וכל השינויים ההורמונליים שמשפיעים גם על נראות השיער".

עד כמה הרטבה רצופה יכולה לעזור למראה פריזי?
"מים לא יעזרו כדי להוריד את מידת הקפיציות של שיער פריזי וברגע שהשיער ייתייבש הוא יחזור לצורתו הרגילה. כשהשיער רטוב הקשקשת של השערה פתוחה יותר שכן יש בה מים, ומים מושכים מים ולכן השיער יספוג יותר לחות וייקח לו הרבה זמן להתייבש. חשוב לזכור כי ים ובריכה מייבשים את השיער וגורמים לו להיות פתוח ונוקשה יותר". 

אפשר לבצע החלקה בשיער פריזי?
"כן, טכנית אפשר להחליק אותו כמו כל סוג שיער שרוצים להחליק, אבל כלל לא בטוח שבעיית הפריזיות תיפתר לאורך זמן. אם מדובר למשל בשיער שצמח אחרי היריון ולידה, הוא עדיין יישאר קצר והפריז שלו לא יעלם, אם התזונה לא תהייה נכונה אז ההחלקה אולי תגרום לשיער להיראות טוב יותר אבל השערה עדיין תהיה שבירה מבפנים והפריז יחזור ויופיע במקומות שכבר אין החלקה. בפועל יהיה צורך בתחזוקה בתדירות גבוהה". 

טיפים להתמודדות עם שיער פריזי

 

  • מומלץ לייבש את השיער לאחר החפיפה עם מגבת שעשויה מ-100 אחוז כותנה או מיקרופייבר, לעשות זאת בעדינות ולא לשפשף את השיער עם המגבת. 
  • מומלץ להסתרק על שיער רטוב. 
  • להסתפק בחפיפה פעמיים עד שלוש בשבוע. חפיפה מרובה מייבשת את השיער ומקשה על סידורו. 
  • מומלץ לבצע בדיקת דם ולאתר בעיות, אם ישנן, בזמן. תפריט מגוון עם כל אבות המזון ושתייה מרובה של מים יסייעו להפחית את הפריזיות. 
  • התנהלות עדינה עם השיער ואי הפעלת כוח בעת הסרוק. 
  • להתאים את המוצרים הנכונים לשיער פריזי. 
מוצרים לשיער פריזי | צילום: יח"צ
מוצרים לשיער פריזי | צילום: יח"צ

מימין:
ערכת Keratin Smooth Perfect של שווצקופף פרופשיונל, 399 ש"ח (ראו ביקורת בהמשך)
סרום אנטי פריז (50 ש"ח) ותרסיס מרכך אנטי פריז ללא שטיפה (40 ש"ח) של ג'ון פרידה
קרם Smooth של Moroccanoil (139 ש"ח)
מסכה להפחתת פריז (40 ש"ח) וקרם לחות להורדת פריז (40 ש"ח) של Style
שמן (150 ש"ח), מסכה (180 ש"ח) ושמפו (129 ש"ח) לטיפול בשיער פריזי של קרסטס

דבר הנסיינית

בת 49, עם שיער מלא ודי עבה ומאוד פריזי. פעם הוא היה חלק והיום גלי.

"קיבלתי להתנסות את מארז Keratin Smooth Perfect של שווצקופף פרופשיונל, שכולל שלושה מוצרים שהם בעצם ארבעה: שמפו (בבקבוק ענק של ליטר), מסכה (בבקבוק גדול) וסרום, שהוא בעצם שני סרומים. קצת רימיתי בהוראות השימוש כי את המסכה צריך לשים על שיער לח אך לא מטפטף, לחכות חמש דקות ואז לשטוף. אני שמתי אותו עוד בזמן המקלחת (אחרי החפיפה ואחרי שסחטתי את השיער), נתתי לו לעמוד בזמן שעשיתי דברים אחרים והשתדלתי שהמים לא יגעו בשיער ואז שטפתי. לא בטוח שבאמת עברו חמש דקות שלמות.

אם לצטט את הקומוניקט, 'השימוש יעניק שיער חלק יותר, מלא בברק, מוזן וקל לשליטה'. מה יש להגיד? כל מילה אמת. השתמשתי במוצרים ביום שישי ובעיית הפריזיות המציקה שלי נעלמה כמעט לגמרי, גם ארבעה ימים אחר כך. חוץ מזה השיער רך כמו שהוא לא היה כבר הרבה זמן ואני מתאפקת בקושי לא ללטף לעצמי את השיער כל היום. אגב, בהוראות כתוב שניתן להשתמש בסרום מספר 2 גם על שיער יבש לצורך טיפול מיידי בפריזיות. רציתי לנסות את זה, אבל פשוט לא היה צורך.

המחיר, יש להגיד, יקר. 400 ש"ח (סליחה, 399) לכל המארז, אבל א. כאמור אפשר להסתפק בפעמיים בשבוע (אולי אפילו פעם אחת) וב. בקבוקי הענק מבטיחים שימוש במשך המון זמן. אגב, רכישת כל מוצר בנפרד היתה עולה לכן בערך 200 ש"ח יותר".