שחר סאול: "אני חושב שמאז שנולדתי המוזיקה קיימת בי"

שחר סאול לפאקו רבאן | צילום: הדר כהן
שחר סאול לפאקו רבאן | צילום: הדר כהן

הוא שר לצד נועה קירל את "מיליון דולר", הלהיט שלו עם אגם בוחבוט כבש את כולנו ועכשיו הוא נבחר לשגריר המותג פאקו ראבן. שחר סאול מתראיין וגם מגיב לטענות של קובי אפללו

88 שיתופים | 132 צפיות

״אני חושב שמאז שנולדתי המוזיקה קיימת בי. היא תמיד הייתה, וקיבלה את הפרונט כשלקחתי את זה יותר ברצינות" אומר שחר סאול ומוסיף, ״ההורים שלי לא הבינו איך בתור ילד קטן כשהיו שירים ברדיו באנגלית, התחלתי לשיר אותם. הם לא הבינו מאיפה אני יודע את האנגלית כי אני ילד ממש קטן. האמת שזה סתם היה ג׳יבריש אבל הם היו חושבים שאני שר את השירים באמת כמו שהם״. יש לו סטייל אופנתי משגע, קול ייחודי, הוא לא מנסה להרשים אבל קשה שלא להתרשם ממנו. סאול בן ה- 26 מתל אביב הוא זמר יוצר, ראפר, כותב שירים ובעיקר הוא עצמו.

"מיליון דולר זה היה בום רציני שהכניס אותי לכל בית. נועה מהממת, אני מאוד אוהב אותה. מוכשרת פיצוצים, בנאדם זהב, יש לה Center שאין להרבה אנשים"

 

השם שלו אולי עוד לא מוכר לכולם אבל את הלהיטים שהוא שר בהם אתן מזמזות בלי סוף. הוא פרץ לתודעה שלנו בלהיט "מיליון דולר" כשהתארח אצל הכוכבת נועה קירל וגרף הצלחה רבה, "מיליון דולר זה היה בום רציני שהכניס אותי לכל בית והתחילו לשמוע את השם שחר סאול. נועה מהממת, אני מאוד אוהב אותה. מוכשרת פיצוצים, בנאדם זהב, יש לה Center שאין להרבה אנשים", הוא אומר. הסינגל הפך לשיר המושמע ביותר של שנת 2020 בספוטיפיי ומאז סאול לא נח והספיק להקליט גם את "דובשנייה" –  הלהיט הכובש עם אגם בוחבוט ("יש לנו חיבור טוב, מוזיקלי ואישי") ועם נורוז שהוא מכיר שנים מקהילת  ההיפ הופ בארץ. "שמענו את השיר אחרי שהקלטנו אותו ואמרנו 'יש לנו להיט בידיים', השיר הזה הזיז אצל כולנו משהו בלב, או יותר בגוף. זה שיר שקשה להישאר אדיש אליו, אבל אי אפשר לדעת שהוא יצליח מראש. אני לא מפתח ציפיות. פיתחתי הרבה ציפיות בחיים על כל מיני שירים שבסוף לא קרו, אין מה לעשות וזה בסדר, נתנו לזה לזרום ולקרות, הגשנו את זה החוצה לעולם, והעולם עשה את שלו".

שחר סאול, אגם בוחבוט ונורוז | צילום: אור דנון
שחר סאול, אגם בוחבוט ונורוז | צילום: אור דנון

איך התחלת?
"התחלתי לכתוב שירים בסביבות גיל 14, הייתי מקליט את עצמי בתוכנה שבורה של ווינדוס שמונה עם מיקרופון של סקייפ כזה שמתקפל", הוא צוחק וממשיך לספר: "תמיד אהבתי מוזיקה, באתי מבית שאוהב ומעריך מוזיקה. תמיד מאוד אהבתי היפ הופ ואת התרבות שסביבו. הייתי עושה את זה נטו לעצמי לכיף, לא ראיתי בזה משהו שיהפוך לקריירה, אבל זה היה תחביב גדול שלי. בצבא הייתי עושה פריסטיילים בשירות כשהיה לי משעמם, הייתי מתופף על פחיות תחמושת. היה לי בצבא הרבה זמן לכתוב, היו לי הרבה נסיעות ארוכות, שם מצאתי את עצמי לראשונה על מיקרופון של אולפן מקליט שיר עם בנאדם בשם צוקוש, בנאדם שהייתה לי איתו דרך ארוכה במוזיקה, מאותו יום המשכנו לעבוד יחד במשך שנתיים".

>> תחקיר "עובדה" על בית השנטי: עליית מדרגה במהפכת מי טו

איך הייתה החוויה שלך בצבא?
"בצבא התחלתי בתור ג'ובניק. הייתי עם פציעה בברך ופרופיל 64, אני מתקשה עם יומיות. היה לי מאוד קשה, אני לא הכי טוב במסגרות. אני זוכר שאמרתי לעצמי שזה או שאני יוצא מהצבא או שאני הולך לקרבי. אבל הרגשתי שאני חייב לעשות שינוי. עשיתי בדיקות ותהליכים, העליתי את הפרופיל ל-97 והצטרפתי אחרי שמונה חודשים בסדיר למחזור גיוס של הנח"ל. עשיתי הכשרת לוחם. זה היה לי חשוב. מסיבת השחרור שלי הייתה ההשקה של האלבום הראשון שלי ומשם הכול היסטוריה. כשראיתי את התגובה של החברים שלי בצבא, התאהבתי בדבר הזה. פתאום באמת שמעתי את עצמי עושה שיר, קפצתי למים ומה שיהיה יהיה".

וכשהשתחררת?
"השתחררתי והתחלתי לקחת את זה בפן היותר מקצועי, השקעתי בזה את כל המשאבים שלי והכסף מהצבא, מהמלצרות ומהעבודה כברמן".

 

הוריו של סאול הם פרוספר, מהגר מקונגו, והדס, ישראלית מקיבוץ עין דור. הם גידלו את ילדיהם בתל אביב. "ההורים שלי הכירו פה בארץ. אבא שלי עלה לישראל לפני 40 שנה. יש לי אח בן 12 ואחות בת 18 שהיא דוגמנית והיא מהממת. קוראים לה מיה סאול".

המשפחה שלך תומכת בעשייה המוזיקלית?
"מבחינת משפחה יש תמיכה ותמיד הייתה תמיכה. במשפחה המורחבת יותר למשל סבא וסבתא שהם מדור קצת יותר עתיק, מבחינתם מוזיקאי זה לאו דווקא מקצוע. זה ׳לך תלמד לך תלמד תוציא לך איזה תואר׳. אין לי תואר כן? אין לי בגרות. אבל ברגע שהם רואים שזה מניב פירות, רואים כתבות פה ושם ושומעים 'וואי הנכד שלך…' זה משנה את ההסתכלות והם מאוד תומכים".

>> אורין ג'ולי: "היו לי את כל הסיבות בעולם לרדת לזנות כי את הטירונות עברתי בבית"

שחר חדש

סאול הוא דמות צבעונית ומרכזית בשורת כוכבי הפופ הצעירים, הדור החדש של המוזיקה הישראלית. הוא לא מתנצל על סגנון הכתיבה ויש לו מה לענות לקובי אפללו, שיצא לאחרונה נגד האמנים הצעירים: "גדל דור של אמנים שמתחרה מי יביא את הטקסט הכי נמוך ומטומטם" הוא כתב בסטורי שלו.

מה דעתך?
"ברור שהדור הצעיר לא קלאסיקה ברגע זה, אבל בעתיד הוא יהיה. כבודו של קובי במקומו מונח חד משמעית, אני פשוט חושב שמוזיקה זה משהו שתמיד מתפתח, תמיד משנה צורה. לרוב ב-99 אחוז מהפעמים שהוא משתנה, בהתחלה זה לא בא בטוב לקהל. זה לא נשמע כמו מה שהיה פעם, פתאום יש על זה הד מסוים, לוקח זמן לעכל את זה. כל מוזיקאי יודע שמוזיקה זה משהו דינמי והמטרה היא כל הזמן לייצר דברים חדשים, וחדש- ברור שלא ישמע לכולם על השנייה הראשונה 'וואו אני אוהב את זה'. צריך להתרגל לכל דבר. אני חושב שהדור הוותיק צריך לתמוך בדור החדש, לקבל אותו. הם היו צעירים ורצו גם שיקבלו אותם. זו דרך הסתכלות יותר חיובית להסתכל על המצב, אבל אני מקבל את הדעות של כולם".

 

בחשבון האינסטגרם שהוא דואג לתחזק אפשר לראות את הלוקים והאאוטפיטים שהוא לובש ברוח תרבות ההיפ הופ והוא לא חושב שזה משהו שאפשר להפריד ממנו. "אני יכול לומר לך שאופנה תמיד דיברה אליי. מוזיקה ואופנה זה בא ביחד היום, קשה להפריד. כשאתה מסתכל על אמן אתה מסתכל גם על מה שהוא לובש, זה משהו שמייצג החוצה, דברים שבאים ביחד.  היום רואים גם את הקליפים של האמנים וגם את האינסטגרם, זה משהו פרונטלי. פעם זה לא היה ככה, רק בהופעות היית רואה מה האמן לובש. היום זה אחרת".

שחר סאול | צילום: דוד גניס
שחר סאול | צילום: דוד גניס

מותג הבישום הוותיק של פאקו רבאן, בחר ממש לאחרונה בסאול כשגריר המותג. יחד הם ישתפו פעולה לראשונה להשקת הבושם החדש לגבר "1 מיליון אליקסיר" בצילומי הקליפ לסינגל החדש של שחר, שיצא בקרוב. "זה משהו שהוא מאוד מאוד חדש. התחלנו להריץ וצילמנו קליפ בשיתוף פעולה עם פאקו, לשיר חדש שהולך לצאת לי. זה כבוד גדול ולא מובן מאליו שנבחרתי לייצג ולהיות הפנים שלהם זה כיף. אנחנו ממש בהתחלה, אני בטוח שהשמיים הם הגבול. העבודה איתם הייתה מדהימה, ממש אחלה חבר'ה והמוצר – הבושם, הכל עובד, מתחבר באותה השפה, מה שהם מנסים להעביר ברמת התוכן מאוד מדבר אליי ובשפה של הקליפ".

ספר לנו קצת על השיר החדש?
"השיר הזה מביא נקודת מבט אחרת עליי כאמן. הוא אחר. הוא יותר עמוק, צריך יותר להקשיב למילים שלו. אומנם זה שיר סופר מרים, כן? אבל המסר שלו הוא עמוק וזה גם בא לידי ביטוי בקליפ עצמו. בקליפ הזה אמרנו: אוקיי נבוא ונעשה קליפ שהוא לא בהכרח fine ומלוטש מכל הכיוונים, אלא בעצם נבוא וניקח צילומים ממאחורי הקלעים ומהשעות המאוחרות באולפן, החזרות. להראות את הדרך בצורה אותנטית. שווה לחכות יש עוד הרבה דברים בדרך".

וחוץ מהשיר החדש, יש אולי משהו חדש גם בגזרת הזוגיות?
"בגזרה הזו אין משהו חדש. אני רווק, מה שיגיע יגיע. אני לא רודף אחרי מערכות יחסים. אם זה בא וזה בא וקורה באופן טבעי אז מושלם, אני לא אלך לחפש ולהתחיל דייטינג רק בשביל הכותרת של זוגיות. מה שיגיע יגיע".

 

לזמן מוגבל! הנחה נוספת של 20% על מגוון עצום של מיטב מוצרי הקוסמטיקה והאיפור עכשיו ב-THREE SIXTY FIVE by MASHBIR