ריח פרדסים

מטבח בעיצוב כפרי בעבודת יד
מטבח בעיצוב כפרי בעבודת יד

ביתה של מעצבת הפנים אלישבע צור בהוד השרון שואב השראה מבתים בטוסקנה ובפרובאנס. נוף הפרדסים, הגינה המקיפה אותו ועצי פרי ותיקים הופכים את השהות בו לנינוחה ובלתי אמצעית ומשלימים תמונה כפרית-ים תיכונית

88 שיתופים | 132 צפיות

מעצבת הפנים אלישבע צור מספרת כי ההחלטה לרכוש את בית המשפחה בהוד השרון נבעה לא מתכנון הבית, אלא מן הגינה רחבת הידיים המקיפה אותו ומנוף הפרדסים הנשקף מחלונות חדר השינה. "עברנו לכאן מירושלים, שם גרנו בבית ערבי מיוחד מאוד" מספרת צור, "וחיפשנו גם כאן משהו מיוחד שנתחבר אליו. אחרי שראינו המון בתים הגענו לבית הזה, וברגע שנכנסנו בשער החצר ידענו שזה זה". ואכן, הגינה המקיפה את הבית מכל עבריו, המתאפיינת בצמחייה ים-תיכונית ובעיצוב כפרי ונינוח, מעניקה תחושה של מרחבים ושל טבע לא מעובד.

מרפסת בעלת עמודים בסגנון טוסקנה
מרפסת בעלת עמודים בסגנון טוסקנה

צד אחד של הגינה פתוח אל הפרדסים והשדות של הוד השרון, והנוף הנשקף מחלונות הקומה השנייה מזכיר את נופי טוסקנה. נחל הדר הזורם בסמוך לבית מתמלא בחורף במי גשמים ו"צליל המים הזורמים ממש נותן לנו תחושה שאנחנו בלב הכפר" אומרת צור, "תחושה של שקט ופסטורליה". בגינה נטועים 12 עצי פרי ותיקים וביניהם עצי הדר, מנגו, שזיף, זית, רימון ותאנה. גיל העצים כגיל הבית, שעומד על תילו כ-40 שנה, ושנרכש ושופץ מן היסוד ב-2004. בכניסה לבית ניצב עץ פקאן רחב צמרת המצל על הדשא ומנעים את ימי הקיץ בגינה. צור מספרת כי הרצון לשמר את העץ ויחד עמו את אופייה הטבעי של הגינה הוא שהוביל אותה לשפץ את הגינה בעצמה ולא להיעזר בשירותיו של מעצב נוף. "התייעצתי עם בעלי מקצוע לגבי עיצוב הגינה" היא מספרת, "וכולם המליצו להוריד את עץ הפקאן שמביא עמו ציפורים ולכלוך. ואני לא רק שלא התכוונתי להוריד אותו, אלא תכננתי את בניית מרפסת הבית הקדמית לפיו כדי לא לפגוע בו". הרצון לשמר את האופי המיוחד של הגינה הכתיב את אופן השיפוץ שלה, שהיה זהיר ושלא פגע בצמחייה הקיימת.

עצי פרי ותיקים בשילוב צמחייה ים תיכונית ועשבי תיבול סביב שביל הגישה לבית
עצי פרי ותיקים בשילוב צמחייה ים תיכונית ועשבי תיבול סביב שביל הגישה לבית

לצד עצי הפרי הפזורים בחצר נוספה צמחייה ים-תיכונית נמוכה כמו שיחי גרניום, רוזמרין, לבנדר ועשבי תיבול. "הוספנו גם הרבה פרחים בתוך עציצי חרס" מספרת צור, "יש לזה אופי מאוד ירושלמי ושונה מגינות מסודרות ומעוצבות בקפידה". בקדמת הבית משתרע משטח של דשא בר. "מעולם לא שתלנו כאן דשא" אומרת צור, "הצלחנו לעודד את צמיחת הדשא הקיים באמצעות טיפוח והשקיה". לאורך שביל הכניסה אל הבית פזורים כדי חרס רבים ובהם פרחים עונתיים שצור מקפידה להחליף מדי עונה. עם זאת, ברוב חלקי הגינה שתולים צמחים רב-עונתיים ששבים ומפתיעים את בני הבית כשהם מפציעים מפקעות רדומות באדמה.

ספסל עץ וכלים ישנים המשמשים לשתילת צמחים
ספסל עץ וכלים ישנים המשמשים לשתילת צמחים

ספסלי עץ בלבן ובחום ולצדם חפצים ישנים כמו כדי חלב, משפכים וארגז עץ ישן שנשתל בו צמח לבנדר משלימים את המראה הכפרי בכניסה לבית. בין המדשאה האחורית למדשאה הקדמית פוזרו אבני חצץ. "זה מזכיר בתים בפרובאנס ובטוסקנה, שם יש משטחי חצץ גדולים שעציצי חרס משובצים בהם, וזה משלים את האופי הים-תיכוני של הגינה" מסבירה צור את הבחירה. בחלקה הצדי של החצר נשמר ריבוע ממרצפות הבטון המקוריות של הבית שבעלת הבית סירבה להיפרד ממנו. מעליו הוצב גזיבו מעץ וסביבו נשתלו צמחים מטפסים, שבבוא היום ייצרו במקום חופה ירוקה ומצלה.

גזיבו מעץ נבנה סביב חלקת מרצפות בטון מקוריות של הבית
גזיבו מעץ נבנה סביב חלקת מרצפות בטון מקוריות של הבית

מחושך לאור

מיקום הבית וסביבתו הם שהכתיבו את קווי העיצוב הכפרי. האתגר המרכזי שעמו התמודדו בעת השיפוץ היה מבנה צר וארוך מחוסר חלונות ובעל חלוקה פנימית צפופה. צור מסבירה כי "בעבר נהגו להגן על הבית מפני החום והשמש באמצעות מיעוט חלונות ופתחים. אחד הדברים הראשונים שעשינו היה לפתוח בו חלונות גדולים ופתחים שיכניסו את החוץ פנימה". בחזית הבית נוספה מרפסת בנויה מוקפת עמודים בסגנון טוסקני ומעליהם פרגולת במבוק. למעט הפתחים שנפתחו בה, מעטפת קירות הבית החיצוניים לא נפרצה במהלך השיפוץ.

הגינה מקיפה את הבית מכל עבריו
הגינה מקיפה את הבית מכל עבריו

צור מגדירה את השיפוץ כ"בנייה מחודשת בתוך מעטפת קיימת" ומספרת על שינוי מוחלט של הפונקציות בתוך הבית. אחד השינויים הבולטים שבוצעו הוא היפוך צדדים בין המטבח ובין גרם המדרגות המוביל לקומה השנייה. היפוך המיקומים ופתיחת חלונות ופתחים רבים אל החוץ הופכים את המבנה המוארך והסגור למרחב פתוח וגדול למראית עין, הנחשף כבר מדלת הכניסה. הנוף הכפרי הנשקף בו מכל פינה מייצר אף הוא אשליית גודל ומרחב. כדי להעצים תחושה זו נפתחת דלת הכניסה הכבדה, העשויה עץ, אל תוך מבואה אינטימית המזמינה השתהות. כבר מהמבואה אפשר לראות את כל חלל הבית, ואת נוף הפרדסים הפורץ פנימה דרך הפתחים.

מבואת הכניסה אינטימית
מבואת הכניסה אינטימית

בית פתוח

בחירת החומרים נועדה לתרום ליצירת בית רגוע ושקט בעל תחושה אוורירית, ששילוב של עץ וגוני לבן שולט בו, לצד כתמי צבע בודדים המעניקים לו חיות. כל החומרים הם חומרים טבעיים: ריצוף מאבן חלילה במטבח ובפינת האוכל הנמצאות במפלס גבוה מן הסלון וריצוף פרקט מעץ גושני בשאר חלקי הבית. חיפוי באבן חלילה או בעץ חוזר גם בחדרי הרחצה ובמשטחי העבודה במטבח, ופרופיל החלונות הוא פרופיל בלגי מאלומיניום טבעי.

המטבח נעשה כולו בעבודת יד
המטבח נעשה כולו בעבודת יד

המטבח נעשה כולו בעבודת יד ונצבע בגוון שמנת. במרכזו אי גדול שמשטח העבודה שלו עשוי עץ אלון, ושמשמש את בני הבית הן לארוחות קלות והן לאחסון כלים. במרכז האי כיור עגול נוסף, שמיקומו מייצר קרבה נוחה לכיריים ולמקרר. "אנחנו מארחים הרבה, והכיור הנוסף מאוד עוזר כשיש שני אנשים שעובדים במטבח" אומרת צור ומוסיפה ש"כך קל להוציא ירקות מהמקרר, לשטוף ולהכניס ישר לסיר". אלמנטים דקורטיביים כמו אוסף קופסאות פח ישנות, וכלים נוסטלגיים כמו מטחנות קפה, מאזניים מברזל ומגהצי פחמים – מוסיפים אופי חם ואווירה כפרית.

מטבח בעיצוב כפרי בגוני שמנת ועץ
מטבח בעיצוב כפרי בגוני שמנת ועץ

כל הריהוט בבית הוא ריהוט כפרי אותנטי. מתחת לגרם המדרגות ניצבת פינת ישיבה נעימה המשקיפה אל הסלון. "התלבטתי זמן רב מה לעשות שם" אומרת צור. "לא רצינו לסגור את המרחב הפתוח הזה בארונות אחסון כי רצינו ליצור מבט מן הכניסה ישר אל הסלון". לבסוף הוצבה במקום פינת ישיבה הכוללת שידת אחסון למפות ולכלי אוכל, כורסה בסגנון צרפתי בריפוד ירוק-חאקי ושולחן צד עתיק מצרפת.

פינת ישיבה מתחת לגרם המדרגות
פינת ישיבה מתחת לגרם המדרגות

הסלון מרוהט בספה גדולה ובהירה ובאוסף כורסאות יחיד ממקורות שונים: שתי כורסאות אנגליות בריפוד ירקרק וכורסה שצור הביאה מבית אמה וריפדה מחדש בבד פרחוני. עוד בסלון ארון עץ אדום בסגנון מרוקאי, מנורה עומדת בסגנון רטרו בעלת אהיל תכלכל ושנדליר עתיק מברזל – שני הפריטים האחרונים הובאו מבית אמה ושופצו כדי להתאים לבית. קמין הברזל השחור שניצב בסמוך לגרם המדרגות מחמם את הבית כולו בשל קרבתו לחלל המדרגות הפתוח. "אנחנו מדליקים אותו בתחילת החורף ומכבים אותו רק בסופו" אומרת צור, "וכך הוא נשאר דלוק ומחמם במהלך העונה כולה".

מראה כללי אל הסלון הנמוך בשתי מדרגות ממפלס הכניסה
מראה כללי אל הסלון הנמוך בשתי מדרגות ממפלס הכניסה

ניחוח פרובאנס

בקומה השנייה נמצא חדר השינה רחב הידיים של ההורים המצטיין בתקרה משופעת וגבוהה במיוחד. תקרה זו המחופה בעץ מעניקה לחדר מראה של עליית גג. כל חלונות החדר, כמו חלונות הקומה כולה, מחופים בתריסי עץ בסגנון ים-תיכוני. מרפסת העץ התלויה, שנוספה לחדר בעת השיפוץ ושמשקיפה אל נוף השדות הקסום, משלימה את האווירה. "יש לנו כאן שדות תרד, תירס ותותים" מתגאה צור, "ממש מכל טוב". הסגנון הפרובאנסלי מושל גם ברהיטי החדר הצבועים ביד, הכוללים פריטים ישנים כמו כיסא עץ שחור עתיק בעל מסעד קש ופריטים חדשים יותר בסגנון מיושן כמו מיטת עץ גדולה בגוון שמנת, שידת מגירות בגוון תכלת ושולחן קונסולה תואם המשמש כשולחן טואלט. וילונות לבנים אווריריים ומצעי פשתן לבנים משלימים את המראה הרומנטי. למרגלות המיטה שטיח טלאים העשוי חלקי שטיחים ישנים. חלקי השטיחים נתפרו זה לזה ועברו שטיפת צבע אפרפרה המעניקה להם מראה הרמוני ואחיד.

חדר השינה רחב הידיים
חדר השינה רחב הידיים

פינת הטלוויזיה שבקומה זו מרוהטת בכורסה לבנה דו-מושבית בסגנון פרובאנסלי, בכיסא נדנדה תואם ובווילונות לבנים אווריריים המשווים לה מראה חינני, אך אין ספק כי גולת הכותרת היא נוף הפרדסים המרהיב שנגלה מחלונה ושמסיח את הדעת מהצפייה בטלוויזיה.

נוף הפרדסים נשקף בפינת הטלוויזיה
נוף הפרדסים נשקף בפינת הטלוויזיה

בקומה השלישית והאחרונה סוויטה של שני חדרים בעלת גג עץ משופע ובה סלון וחדר שינה, מטבחון, חדר רחצה ומרפסת גג המשקיפה אל הנוף. בתקרה נפער חלון סקיי לייט המחדיר אור יום אל החדר. המשפחה עברה אל הבית כשהילדים כבר בגרו ולכן נבנתה לכל ילד סוויטת מגורים משלו. השילוב של עיצוב כפרי בגוני תכלת ולבן עם רצפה ותקרה משופעת העשויות עץ מזכיר יותר מכל צימר מפנק ו"רק בגלל זה הילדים נשארים שנים בבית ולא רוצים לצאת" צוחקת צור.

סוויטת המגורים בקומת הגג
סוויטת המגורים בקומת הגג
מטבחון בסוויטת המגורים בקומת הגג
מטבחון בסוויטת המגורים בקומת הגג