רות אסרסאי: "סבתא חזרה ואמרה 'אל תשכחי מאיפה באת', אפילו שנולדתי בישראל כצברית"

רות אסרסאי | צילום: תמר קרוון
רות אסרסאי | צילום: תמר קרוון

צביקה הדר, אורנה בנאי ועמיר בניון שלמדו בבית הספר שלה בבאר שבע עוררו בה השראה, אבל המוזה האמיתית של השחקנית רות אסרסאי היא אימא שלה שעשתה עלייה מאתיופיה בגיל 16 וילדה אותה בגיל 18. סיפור מקומי – פרוייקט מיוחד

88 שיתופים | 132 צפיות

 

בשיתוף DKNY

רות אסראי
שחקנית טלוויזיה ותיאטרון, בת 36, במקור מבאר שבע.

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?
"חלמתי להיות מישהי וחלמתי על הצלחה אבל לא במובן של להיות מפורסמת, אלא במשהו שנושק לתחום האקדמי. אבי נהג לצטט לי משפטים של נלסון מנדלה שהשפיעו עליי, ואני חשבתי שכשאהיה גדולה ארצה גם ליצור שינויים. הייתה תקופה שחשבתי על לימודי פסיכולוגיה, וכשזה השתנה האמנתי שאעסוק בתחום הומני כלשהו. איך נהייתי שחקנית? האמת שאין לי הסבר. רקדתי מגיל צעיר ובגיל 15 התעמקתי מאוד בספרות ובמחזות קלאסיים בסגנון שייקספירי. בדיעבד אני חושבת שזה מה שהוביל אותי למשחק. הלכתי ללמוד משחק בבית צבי ובשנה ב' כבר ידעתי שאהיה שחקנית".

"אישה מצליחה היא אישה שנחושה לא להיכנע לתכתיבים", רות אסרסאי | צילום: שמחה ברבירו
"אישה מצליחה היא אישה שנחושה לא להיכנע לתכתיבים", רות אסרסאי | צילום: שמחה ברבירו

 

מי האנשים שעוררו בך השראה כילדה ונערה בבאר שבע?
"למדתי בבית ספר שייצר מלכות יופי וגם הרבה כישרונות: צביקה הדר, אורנה בנאי, יהודית רביץ, עמיר בניון, בת חן סבג, אגם בוחבוט ועוד. כולם מעוררי השראה, אבל ההשראה הגדולה שלי היא אימא שלי. היא עלתה לארץ בגיל 16 מאתיופיה, ילדה אותי בגיל 18, התגרשה וחזרה לאבי כעבור כמה שנים ואז ילדה עוד ארבעה ילדים. אימא שלי היא אישה נטולת פחד שעשתה צעדים אמיצים וסיימה תואר אקדמי בחינוך. היא מופת בעיניי, ובכלל אני חייבת להוריי את כל האופן בו התעצבתי".

איזה כלים קיבלת במקום שבו גדלת והפכו אותך למי שאת היום?
"פשטות, אמינות, לויאליות, כנות, מסירות, דבקות במטרה ומחויבות. אצלנו מילה זו תמיד מילה ואם התחייבת – צריך לקיים. בבית אמרו לי 'תעבדי קשה ותשיגי כל מה שאת רוצה'. אצלנו השמיים לא היו הגבול".

ספרי על שלושה מקומות שחובה לבקר בהם בבאר שבע.
"המקום הראשון הוא האנדרטה המקומית, שמנציחה את נופלי העיר לאורך השנים. השני הוא מועדון הפורום – מקום בילוי אולטימטיבי שכל העולם מכיר. והשלישי, למי שעוד חושב שבבאר שבע יש רק גמלים, אני שמחה להזכיר את התיאטרון המצליח של העיר שבו עשיתי את צעדיי הראשונים".

"אני רוצה להגשים את עצמי: ליצור ולשחק בארץ ובחו"ל, ויחד עם זה להיות אהיה אימא שמצליחה לתת לילדים הכוונה נכונה", רות אסרסאי בילדות | באדיבות רות
"אני רוצה להגשים את עצמי: ליצור ולשחק בארץ ובחו"ל, ויחד עם זה להיות אהיה אימא שמצליחה לתת לילדים הכוונה נכונה", רות אסרסאי בילדות | באדיבות רות

 

מה הטיפ שלך למי שרוצה להצליח ולהגשים את עצמה?
"תאמיני בעצמך ולא משנה מה יגידו לך. יש הרבה דעות וחלק מהן זה עניין של טעם, אבל אף אחד לא יכול למנוע ממך דבר חוץ מאשר את עצמך. אם באמת תרצי ותתמידי ולא תפחדי לעבוד קשה – תגיעי אל המטרות שעיצבת לעצמך".

מה הטיפ הכי טוב שקיבלת בראשית דרכך?
"נולדתי בישראל, כצברית שקיבלה את כל הפריבלגיות, אבל סבתי חזרה ואמרה לי 'אל תשכחי מאיפה באת כדי שתדעי לאן את הולכת'. אז אל תשכחי את הזהות שלך כי זו המתנה הגדולה שלך. כשאני חושבת על הדור ההוא שעשה את כל הדרך אל הלא נודע ועם הרבה אמונה, אני רואה נשים עוצמתיות שאני סוגדת להן. לאורך כל הדרך הן היו כנות ואמיתיות ורק חיפשו לצעוד קדימה".

מה הופך אישה לאישה מצליחה בעינייך?
"אישה מצליחה היא אישה שנחושה לא להיכנע לתכתיבים. יש לה את ההבנה שהיא שווה בת שווים ולא משנה מה החברה מכתיבה. חוסר שוויון הוא דבר שקיים במציאות שלנו, אבל לא אצלה. היא תשיג את מה שהיא רוצה. אישה מעצם היותה אישה היא מושא להערצה בעיניי. ההתמסרות לילדים מרגע הלידה והיכולת להקדיש עצמה להם ולא לוותר לעצמה על השאר הוא התגלמות ההצלחה".

מה ייחשב להישג הגדול שלך?
"אני רוצה להגשים את עצמי: ליצור ולשחק בארץ ובחו"ל, ויחד עם זה להיות אימא שמצליחה לתת לילדים הכוונה נכונה, אשת איש שלא שוכחת את עצמה ובת טובה להוריי. אם אצליח להגשים את כל אלה – אני את שלי עשיתי".

 

הריאיון עם רות אסרסאי הוא חלק מפרויקט מיוחד בשיתוף DKNY.
ניו יורק עשתה את דונה קארן למי שהיא. עכשיו מותג האופנה המוביל, הנושא את שמה, משיק את הבושם החדש DKNY stories. לכבוד ההשקה דיברנו עם עשר נשים מוכשרות ומעוררות השראה שסיפרו על העיר שהפכה אותן להיות מי שהן.