אג'נדה

הגיע הזמן שרוני דניאל ייעלם לנצח מכל במה ציבורית

רוני דניאל | צילום: אריה לינסון, ויקיפדיה
רוני דניאל | צילום: אריה לינסון, ויקיפדיה

מבחינתו של רוני דניאל זו לא אשמתו שפלט אמירה אומללה ודוחה על האונס הקבוצתי בקפריסין, זו אשמתנו שלא הבנו אותו נכון

88 שיתופים | 132 צפיות

הסיקור העיתונאי בישראל של פרשת האונס הקבוצתי בקפריסין לא הצטיין בכלום עד כה חוץ מבחוסר רגישות משווע, בהאשמת הקורבן ובהדגמה מוחשית של הסטנדרטים הכפולים בנושא שכרות ואונס. העיתונאי רוני דניאל לקח את זה לשלב הבא כשלגלג על המתלוננת בתוכנית רדיו שהוא מנחה "אה, היא הייתה רגילה ל-3-2 ולפתע פתאום 12? זה כל השבר?" וכל זה התרחש לא לפני 50 שנה אלא לפני פחות משבוע, באולפן תוכנית "הקבינט" ברדיו 103fm, שדניאל מנחה עם העיתונאים יואב לימור ואלון בן דוד. 

מבחינתו של דניאל אין שום הבדל בין יחסי מין בהסכמה עם 3-2 גברים לאונס קבוצתי על ידי 12 גברים. ו"הסכמה"? הוא כנראה לא שמע על המושג בכלל. אם הנאנסת קיימה יחסי מין עם שלושה גברים, היא אוטומטית הופכת לרכושם של כל השאר, שיעשו בה כרצונם. הרטוריקה הזו היא לא רק מטומטמת, היא מציגה עולם ערכים מטריד להגעיל ומנותק מהמציאות של 2019, שני מאפיינים בעייתיים במיוחד כשמדובר בעיתונאי שאמור לתווך לצופים ולמאזינים את המציאות שהוא מסקר.

מלכתחילה לא ברור מה היה לדניאל לתרום בנושא. האיש הוא כתב ביטחוני, למה הוא מפרשן את הנושא בכלל? כי אם למומחיות או אפילו לשמץ הבנה בנושא הנדון כבר אין רלוונטיות עיתונאית, אז באותה מידה היו יכולים לעלות אותי להתראיין על מדיניותה הצבאית של ישראל, גם לי יש מה להגיד. ואם חשבתם שדורון הרמן, כתב הפליליים של ערוץ 13, יספק יותר מידע מקצועי בנושא, בוודאי הופתעתם לשמוע שכל מה שהיה לו לתרום לדיון הסתכם בלמסגר את האונס כ"מתירנות" של הבריטיות הנופשות באי, כפי שחזה בה ממרפסת חדרו במלון, ולשתף את המאזינים בדעתו של נהג מונית מקומי, שאותה קושש בדרך משדה התעופה אל אותו מלון ממש. לסקר ככה גם חתול יכול, וזה אפילו לא צריך להיות חתול אינטליגנטי במיוחד.

ה"התנצלות" של רוני דניאל | צילום מסך מתוך טוויטר
ה"התנצלות" של רוני דניאל | צילום מסך מתוך טוויטר

ההתבדחויות הזחוחות באולפן סביב העלק-סיקור הזה המחישו היטב את האווירה שאפשרה לרוני דניאל לשחרר את הגרעפס הוורבלי בשידור: דאחקות מביכות על זה שדניאל ירצה בוודאי להצטרף לדורון הרמן בקפריסין כי האווירה של אלכוהול ותרבות אונס נשמעת כל כך כיפית, ותגובתו התואמת של דניאל כי הוא קשיש מדי ולכן יעדיף לשבת במרפסת ולהסתכל, עליה הגיב הרמן ב"אתה מוזמן בכיף". 

התגובות הזועמות לכל הגועל הזה הביאו את דניאל לפרסם חיקוי התנצלות בחשבון הטוויטר שלו: "מעולם לא חשבתי להתייחס בקלות דעת לאירוע כל כך חמור. בעיניי אונס – בין אם זה אדם אחד, 2 או 12, בכל המקרים הוא אירוע חמור ביותר. זכותה של כל אישה להחליט בדעה צלולה עם מי לקיים יחסי מין, אך התנאי הוא שמדובר במעשים בהסכמה ובדעה צלולה. אם הובנתי אחרת אין לי אלא להצטער ולהתנצל". 

על דבר אחד אפשר להסכים עם רוני דניאל: הוא לא חשב. ולאור השטויות שיצאו לו מהפה וההתנצלות-לא-התנצלות שהגיעה בעקבותיהן, לא יהיה מופרך להניח שכל הקונספט של חשיבה זר לו באופן כללי. כשמישהו מתנצל הוא לוקח אחריות על האמירה שהצריכה התנצלות, לא זורק אותה על קהל הקוראים והצופים והמאזינים עם "אם הובנתי אחרת". כלומר, זו לא אשמתו של דניאל שפלט אמירה אומללה ודוחה, זו אשמתנו שלא הבנו אותו נכון. "אין לי אלא להצטער ולהתנצל", אומר דניאל? גם זה לא לגמרי מדויק: אין לו אלא להצטער ולהתנצל ולהיעלם לנצח מכל במה ציבורית. לא, זה לא יותר מדי לדרוש. שלוש פעולות במקום שתיים, על זה כל השבר?