רומן רוסי: ההשקה שאתן חייבות לשמוע עליה

השקת אייקוס. צילום: יח"צ
השקת אייקוס. צילום: יח"צ

הסופר רועי מייקל שפי הרחיק עד למוסקבה הקרה כדי להתעמת עם השד הנורא: להפסיק לעשן סיגריות ולשרוד כדי לספר. הוא חזר עם מסקנה מאוד ברורה, והיא בהחלט קשורה לאייקוס החדש

88 שיתופים | 132 צפיות

הנסיעה וכל הוצאותיה היו במימון מלא של פיליפ מוריס בע"מ | הכותב התארח באירוע השקת IQOS ברוסיה מטעמם

הכל התחיל בבר הקונסיירז' שבדיזנגוף בתל אביב. הטלפון רטט: "זה סגור. אתה טס למוסקבה". חברי הילדות שבחרו בהנדסה והייטק סביבי, חוגגים יום הולדת לחבר. "תקשיבו, אני נוסע לרוסיה לסקר את ההשקה של האייקוס החדש של פיליפ מוריס!".

אני מעשן זה 15 שנה ואני באמת, אבל באמת, אוהב את זה. פחדתי שאני לא האיש למשימה – אין לי שום רצון להפסיק לעשן או אפילו לעבור לאלטרנטיבה. אז מה הם יכולים לחדש לי? אידוי טבק, זה הדבר היחיד ששמעתי על המוצר.

יום הטיסה הגיע מהר משחשבתי. ביציאה מהמטוס היה קר. כל הסימנים מוכיחים שאני ברוסיה. נסענו בתוך עיר שלא נגמרת, והתברר שהדרך למרכז מוסקבה נמשכת שעתיים בתנועת הערב.

רועי מייקל שפי. צילום: יח"צ
רועי מייקל שפי. צילום: יח"צ

הסתכלתי על כולם שולפים את האייקוסים שלהם ומתחילים לתפעל אותם בתוך מונית. אני לא משתגע על סיגריות רגילות – לא על הטעם ולא על הסירחון – אני מגלגל טבק ספציפי ובעיקר נהנה מפעולת העישון, אפילו קניתי מקל אידוי ניקוטין נטען כזה, עם קפסולות בטעם בננה למקרה של נסיעת מונית מהסוג הזה. את מקל הבננה שלי הייתי דוחף לפה תוך רגע מתוך הכיס.

גם אני קיבלתי את אייקוס לניסיון למשך השהות שלי ברוסיה. המטען הנייד שבתוכו יושב האייקוס גדול רק במעט מכרטיס אשראי ונעים למגע, משהו בין סיליקון לקטיפה. התווספה לכך מעין חפיסת סיגריות מיניאטורית הנקראות "היטס" – סיגריות קטנטנות שנראו כאילו גזרו אותן כמה שאכטות לפני הסוף. מהמטען הנייד, כך הסבירו לי, שולפים מין עט חלול בחלקו, ולתוך הקצה החלול דוחפים את הסיגריה הקטנטנה. בפנים יש להב שננעץ בגוף הסיגריה. על העט המסוגנן שבתוך המטען הנייד נמצא כפתור אחד. כשלוחצים עליו מרגישים רטט וזה סימן שהלהב מתחמם ו"מדליק את הסיגריה". אני משתמש במירכאות כי אין בערה, מדובר באידוי ותו לא.

אני שואף, וזה יורד בדיוק כמו סיגריה רגילה, הטעם – טעם טבק חם ומעודן שמזכיר ריח מגרה של מאפייה עם סממנים של קטורת. נעים ואין סירחון – לא עליי, לא על הבגדים ולא בפה. כשהסיגריה מגיעה לסופה היא מודיעה לך בעזרת רטט שנשארו לך כמה שאיפות אחרונות ומכבה את עצמה. הופתעתי מהחוויה הנעימה, אני חייב להודות, וכל זה ללא עשן. בסיום השימוש פורקים את המכשיר מהסיגריה הקטנה וזורקים אותה לפח, אין סכנת התלקחות. את העט מחזירים לתוך המטען הנייד לטעינה מהירה של כמה דקות וזה הכל.

עצרנו מול מלון הייאט. אחרי הצ'ק אין נשלחתי להתארגן בחדר לארוחת הערב. מקלחת שהרגישה כמו חיבוק קצת ארוך ואני כבר בדרך למסעדה. כשהגענו, התיישבנו בכיסאות בצבעי זהב סביב שולחן גדול. המנות הגיעו בזו אחר זו לשולחן, וכל אחת מהן מוזרה ומדהימה יותר מהקודמת – מכדור גלידה שהתברר ככבד עוף, לכרוב ניצנים ברוטב שחור, לסרטן באבוקדו. יין לבן מצוין ליווה אותנו לק"ג סטייק אנטרקוט שיכולתי להישבע שהסתכל עליי חזרה ועשה לי "מו". מעולם לא נהניתי במסעדה כל כך, והחוויה של האידוי החופשי תרמה בהחלט.

חוויה קצת אחרת. צילום: יח"צ
חוויה קצת אחרת. צילום: יח"צ

למחרת היה יום ההשקה של האייקוס החדש. אחרי ארוחת בוקר משובבת נפש יצאנו לסיבוב בקרמלין. עברנו מופעי רחוב וכל מיני זקנים שמוכרים כובעים, נראה שכולם משתמשים באייקוס סביבנו. רוסיה כנראה כבר עשתה את המעבר.

לקראת הערב באו המנהלים הגדולים של פיליפ מוריס – אנשים מחויכים וחביבים. פגשתי את דניאל, מנכ"ל פיליפ מוריס, ופתחנו בשיחה קולחת שבה, בין שאר הדברים, הוא סיפר לי על החזון על האייקוס, על תפקידו בפיליפ מוריס ועל האהבה שלו לליקריץ.

"הם כבר מעשנים", הוא פתח ואמר, "אין מה לעשות לגבי זה, וזה לא מקומי לשאול למה או להטיף להם להפסיק. מה שכן, אני יכול לעזור להם להפסיק או לפחות להזיק לעצמם הרבה פחות. ואני אוהב ליקריץ בקטע משוגע, אבל אל תגלה לאף אחד".

"אני כן אגלה", אמרתי לו. דניאל עומד מאחורי המכשיר החדש ב־100 אחוז.

אייקוס זה העתיד. צילום: יח"צ
אייקוס זה העתיד. צילום: יח"צ

"אייקוס זה העתיד", הוא קבע בגאווה, "אתה ניסית אותו, אתה משתמש בו כבר יומיים. מה אתה חושב? או יותר נכון, מה אתה חושב על סיגריה רגילה אחרי שהשתמשת בזה יומיים?".

טפחתי על הכיס שבו אמור להיות טבק הגלגול שלי, ואז נפל לי האסימון – שכחתי אותו במלון, אך בכלל לא היה לי צורך בו. "לא עישנתי כבר כמעט שלושה ימים", אמרתי לו בהפתעה. הוא צחק, "אתה מבין? אני צריך להסביר לך יותר מזה?".

"הניקוטין לא מזיק כמו שהוא ממכר", הוא הסביר לי כששלפתי את האייקוס. "הנזק נמצא באדים הרעילים שנמצאים בשרפת סיגריות רגילות ולא באייקוס. ניקוטין ממריץ כמו קפאין וחלש ממנו. המוצר הזה אינו זול או נוח כמו מקל הבננה שסיפרת לי עליו, אנחנו רוצים לתת פתרון לאנשים שכבר מעשנים, אוהבים לעשן ורוצים למגר את התופעות המזיקות".

היה שווה את הקור הרוסי. צילום: יח"צ
היה שווה את הקור הרוסי. צילום: יח"צ

שאר החבר'ה הגיעו, נכנסנו למוניות ונסענו להשקה המיוחלת. המון סלבס רוסים שלא הכרתי, יין לבן, אורות ונאומים שלוו במחיאות כפיים. משחקי תאורה, תצוגות דרמטיות של המכשיר החדש והמתקדם והמון התרגשות.

המוצר החדש נחשף בתרועות – אייקוס 3. בעצם ליין של שני מוצרים – אייקוס ואייקוס מולטי. מדובר במוצר באמת יפה, נוח, קופמקטי ובעל מפרט טכני מרשים. אייקוס 3 מולטי הוא השינוי הגדול שהקהל דרש. הוא בעצם אותו אייקוס בעיצוב שונה וחדיש, והמשתמש לא צריך להתהלך איתו בתוך בית טעינה. באייקוס החדש סוללה חזקה יותר שמאפשרת אידוי של עשר היטס ברצף עד לטעינה הבאה. התצוגה הזאת הוכיחה לי שהוא החבר לחיים של המעשן העתידי. לא המעשן ה״חברתי״, זה שמדליק סיגריה ליד הבירה, המוצר הזה מיועד לאנשים שרוצים לחיות חיים ללא עשן אך עם 100 אחוז טעם וחוויה של סיגריה מעודנת. הרוסים האלה יודעים לחגוג.

במטוס בדרך לתל אביב הבנתי שבאתי מעושן ויצאתי מאויד. האייקוס הפתיע אותי. אחרי השימוש הקצר בו פיתחתי אנטי לעשן. זו חוויה שונה כל כך מתחליפי עישון – ההרגשה הנקייה שגיליתי אחרי שלא הכנסתי עשן לגוף בסך הכל כמה ימים, הציגה לי מציאות שבה מכשירים כמו אייקוס הם היחידים שיהיו בשימוש בקרב מעשנים, בעוד עישון טבק מסורתי ייחשב מיושן ואפילו דבילי.

״חזרתי עם שתי הפתעות מרוסיה: האחת היא שגרייגוס טעימה יותר מכל וודקה רוסית אחרת ששתיתי, והשנייה היא שנכון לעכשיו אני לא מתכוון להחליף את האייקוס חזרה לסיגריות״