אופנה

סופיה מצ'טנר, מיכאלה ברקו ומייגן מרקל נפרדות מהצלם האגדי

מייגן מרקל ופיטר לינדברג | צילום: sussexroyal
מייגן מרקל ופיטר לינדברג | צילום: sussexroyal

"הוא ידע לקחת את הפגמים של כל אחת ולהפוך אותם למשהו מיוחד ויפה". צלם האופנה פיטר לינדברג מת השבוע במפתיע והותיר אחריו חלל ענק

88 שיתופים | 132 צפיות

עולם האופנה הרכין השבוע את ראשו אחרי שפורסם כי צלם האופנה האגדי פיטר לינדברג הלך לעולמו בגיל 74. סיבת המוות ונסיבותיו עדיין לא ידועות ומותו הפתיע רבים. "מלך השערים", "בורא הטופ מודלס" ועוד לא מעט כינויים דבקו ללינדברג במהלך השנים, אבל מה שהפך אותו לאגדה זה בעיקר האדם שהיה. "כשפיטר מצלם, הכל סביב האישה, לא סביב השיער או האיפור", כתבה סינדי קרופורד, "הוא ידע לקחת את הפגמים של כל אחת ולהפוך אותם למשהו מיוחד ויפה והתמונות שלו תמיד יהיו אייקוניות".

את עבודותיו של לינדברג אתן כנראה מכירות, גם אם לא ידעתן שהוא זה שעמד מאחוריהן. אחת האחרונות בהן היא השער של ווג הבריטי אותו ערכה הדוכסית מסאסקס, מייגן מרקל. "עבודותיו נערצות כי הוא יודע ללכוד את מהות הנושא המצולם ולקדם אידיאל של יופי טבעי ובריא במינימום ריטוש ואיפור. הדוכסית עבדה איתו באופן אישי והם בחרו את 15 הנשים שהופיעו על שער גיליון ספטמבר של ווג הבריטי, לא היה צלם אחר שיכול  היה ליצוק כזאת משמעות לפרויקט הזה", נכתב בעמוד האינסטגרם הרשמי של מרקל.

אלפי פוסטים שנכתבו ברשת בימים האחרונים ניסו לסכם את האדם שהיה, כמעט כולם תיארו את האכפתיות והרצון שלו לתת למצולמות הרגשה נוחה ואבהית. וכך גם סגנון הצילום שלו, תמיד מעצים את המצולמת ומאיר אותה ברכות ובעומק, מה שיכול להיחשב כחריג בתעשיית האופנה שבה נוטים להציג מצולמים בצורה יותר מינית ומחפצנת. ללינדברג היה כישרון ייחודי להוציא מהמצולמת את היופי הטבעי והטהור שלה, יחד עם מינימליזם, אסתטיקה וקומפוזיציות מעניינות.

עוד אחת מעבודותיו האייקוניות של לינדברג שאתן בטח מכירות, הוא שער ווג שעליו כיכבה אחת הדוגמניות הישראליות המצליחות באותם ימים מיכאלה ברקו. הסיפור מאחורי השער הזה סופר לא מעט פעמים: השנה הייתה 1988 וזה היה השער הראשון של אנה ווינטור כעורכת המגזין. "הגעתי לניו יורק, לא ידעתי את גודל המעמד ושהצילום יהפוך לכל כך זכיר ומפורסם", מספרת ברקו, "החצאית שהסטייליסטית הביאה עבורי לא עלתה עלי. היא כעסה, היה משבר וחשבתי שזה הצילום האחרון בחיי. באין בררה נשארתי עם הג'ינס שבאתי איתו מהמלון וכך נולד השער הראשון בווג שבו דוגמנית צולמה בג'ינס".

"זו הייתה חויה לעבוד עם פיטר, הוא מדהים ומקצוען אמיתי כמובן", מספרת לנו הדוגמנית סופיה מצ'טנר, שלמרות גילה הצעיר הספיקה אף היא לעבוד עם לינדברג. קיבלתי את ההודעה על הצילומים איתו כשהייתי במיאמי בחופש ומיד לקחנו טיסה לפריז, אפילו שלא היו עלינו בגדי חורף, כי ידעתי שאסור לי לפספס כזו הזדמנות, לעבוד עם כזו אגדה. לשמחתי גם קארין רויטפלד הייתה על הסט כסטייליסטית, כך שזו הייתה אחת החויות הגדולות שלי מבחינה מקצועית".

סופיה מצ'טנר בקמפיין של דיור | צילום: פיטר לינדברג
סופיה מצ'טנר בקמפיין של דיור | צילום: פיטר לינדברג
סופיה מצ'טנר בקמפיין של דיור | צילום: פיטר לינדברג
סופיה מצ'טנר בקמפיין של דיור | צילום: פיטר לינדברג

והנה כמה מהצילומים הכי יפים ואייקונים של לינדברג:

View this post on Instagram

7 Era-Defining Peter Lindbergh British Vogue Covers (written by @benknightevans) – JANUARY 1990 One of the most iconic covers in British Vogue's 103-year history, the magazine's first issue of the 1990s set the tone for the decade. Coming after the big hair and overt glamour of the Eighties, its undone influence extended beyond fashion into popular culture when George Michael took Naomi, Linda, Tatjana, Christy and Cindy from their Giorgio di Sant'Angelo tops and Levi's jeans from SoHo in Manhattan to various states of undress in his legendary Freedom! '90 music video. The circle was made complete as three of the quintet of quintessential supermodels sauntered down Gianni Versace's autumn/winter 1991 catwalk lip synching to Freedom! '90, committing every contributor firmly to fashion folklore. – #LindberghStories #BritishVogue #fromthevault

A post shared by Peter Lindbergh (@therealpeterlindbergh) on