כמה נשים יצטרכו למות בשביל שתבינו שפורנו הורג?

צילום: Gettyimages
צילום: Gettyimages

במשך שנים מנסות שורדות תעשיית הפורנו לספר לעולם על הניצול, ההשפלות והתנאים הקשים ומקוטלגות כ"פמיניסטיות שהורסות את כל הכיף". עכשיו אחרי שארבע מכוכבות הענף התאבדו כולם פתאום נזכרים לעצור ולהצטער, כלומר עד הפעם הבאה שהם ירצו לאונן על מישהי

88 שיתופים | 132 צפיות

 

 

בחודשים האחרונים תעשיית הפורנו העולמית סוערת: ארבע מהכוכבות של הענף מתו בנסיבות לא טבעיות. האחרונה מביניהן היא אוליביה נובה, ששמה האמיתי הוא לקסי רוז פורטה ובגיל 20 נמצאה ללא רוח חיים בדירתה, וזאת לאחר שעבדה פחות משנה בתעשיית המין. קדמו לה יורי לאב ששמה האמיתי הוא יוריזאן בלטרמן ומתה בעקבות מנת יתר, שיילה סטיילס (אמנדה פרידלנד) שסיבת מותה לא ידועה ואוגוסט איימס (מרצדס גרבווסקי) שהתאבדה. איימס נמצאה תלויה בפארק מספר ימים לאחר שחוותה מתקפת גולשים חריפה בה כונתה "הומופובית" לאחר שסירבה לצלם סצינת מין עם שחקן גיי. בזמן שרק במקרה אחד אכן ידוע שמדובר בהתאבדות לא מופרך לחשוב שזה הסיפור גם אצל כל השאר. בינתיים שני דברים ידועים בוודאות. הראשון – כולן מתו בגיל צעיר מאוד אחרי שסבלו מדיכאונות ובדידות. והשני – מותן גרם לזעזוע אדיר, לתדהמה ולהלם, במיוחד אצל מי שנהג לצפות בהן.

צילום: Gettyimages
צילום: Gettyimages

 

“מה הורג את כוכבות הפורנו שלנו?" זעקה הכותרת בעיתון המירור הבריטי, "מותן המסתורי של כוכבות הפורנו" כתבו במגזין הרשת "דיילי ביסט". בעיתונים אחרים צוטטו מעריצים כשהם חוששים בכנות למצבן הנפשי של הנשים שעובדות בתעשייה, מביעים דאגה מגל ההתאבדויות האחרון ודורשים מענף הפורנו לדאוג לרווחתן של השחקניות. גם בישראל עידכנו לא מעט מאתרי האינטרנט על הטרגדיה, לא בלי לשלב בכתבות שפע של תמונות בוטות וחושפניות של המנוחות, כמובן.

גם בתעשייה עצמה נשמעו לא מעט קולות, של כוכבים אחרים ומפיקים, שהחליטו שהגיע הזמן לעשות מעשה ולחשוף את האמת על היחס המזלזל שזוכות לו כוכבות הפורנו, שלא מקבלות מהמשפחה, מהחברים ואף מהתעשייה עצמה את העזרה והתמיכה להן הן זקוקות כדי לשרוד במקצוע. "אתם יודעים מה הכי נורא? את רק רוצה להיות עצובה ולבכות למישהו ואת תקועה בלנסות לרצות אנשים ברשתות החברתיות כאילו החיים אינם חשובים" כתבה חברה של יורי לאב, שגם היא עובדת בתעשיית הפורנו.

View this post on Instagram

Contactsssss????????

A post shared by August Ames (@msmaplefever) on

 

 

בעוד הצער והזעזוע הגדולים מובנים, קשה להבין מאיפה מגיעה ההפתעה הגדולה של כל המעורבים בדבר. כבר שנים רבות ששורדות תעשיית הפורנו מספרות, בכאב גדול ובפנים גלויות לכל מי שרק מוכנים להקשיב, על הזוועות של התעשייה הזו. על האונס, הבדידות, על מחלות המין והסמים, ההתדרדרות הנפשית והפיזית והמחיר הכבד שהמעורבות בה משלמות בכל תחומי החיים. אפילו הכוכבות הגדולות ביותר כמו לינדה לאבלייס (כוכבת הסרט הידוע לשמצה "גרון עמוק") וג'נה ג'יימסון ניפצו כבר מזמן את האשלייה שעוטפת את התעשייה. ג'יימסון, מכוכבות הפורנו הידועות ביותר שידעה התעשייה, אף פרסמה מסמך בשם "25 סיבות למה אף אחת לא צריכה לעבוד בפורנו" וכולל בין היתר סעיפים כמו "להיות כוכבת פורנו עלול להזיק לבריאות הפיזית, המנטלית והנפשית שלך", "זרים עלולים לזהות אותך ולנסות לתקוף או לאנוס אותך", "רוב הסיכויים שאת בתעשייה רק בשביל הכסף אבל כסף לבדו לא מוביל לסיפוק, כך שגם אם תגיעי לטופ לא תהיי מאושרת".

אבל ממש כמו בקלישאה הצבאית שגורסת ש"הוראות אלה נכתבו בדם" כנראה שגם פה אף אחד, בטח שלא המפיקים או הצרכנים, לא חשב לעצור רגע כדי לנסות להקשיב ולשפר את התנאים של הנשים האלה. הטענות על הניצול שקיים בתעשיית הפורנו נפתרות פעם אחר פעם כקשקושים של פמיניסטיות שמפריעות לכיף. וכך המפיקים ממשיכים להרוויח, הצרכנים ממשיכים לכתוב תגובות מרושעות ביד אחד ולשים קרם לחות על השנייה וכולם נזכרים להתעורר רק כשזה כבר נהיה מאוחר מדי.

בסופו של דבר מה שהרג את ארבע הנשים האלה הן לא רק ההשלכות הפיזיות של העבודה היומיומית בפורנו אלא, ובעיקר, הבדידות, הדיכאון, בריונות הרשת וההשפלות. רק בחג המולד האחרון, מספר ימים לפני מותה, צייצה אוליביה נובה בחשבון הטוויטר שלה שהיא "בודדה בתקופת החגים" וביקשה מהמעריצים לכתוב לה כדי לעודד אותה. נובה בסך הכל חיפשה יחס אנושי מכבד אבל כמו שאר חברותייה לתעשייה לא מצאה אותו בשום מקום. כי כשאת שחקנית פורנו, את מספיק טובה שיאוננו עלייך אבל לא כדי שיתייחסו אלייך כבת אדם.