הסדרה "ערים" רוצה להכנס לעומק המיניות הגברית אבל נתקעת בפורנו

"ערים- גברים מדברים מיניות". HOT8 | צילום: יח"צ
"ערים- גברים מדברים מיניות". HOT8 | צילום: יח"צ

"ערים", הגרסה הזכרית לסדרה התיעודית "ערות", רוצה לחשוף את רזי המוג'ו של הגבר הישראלי, אבל מסגירה יותר מכל את מגבלות הז'אנר. הדיון האמיתי יתחיל כשנפסיק להאשים את הפורנו

88 שיתופים | 132 צפיות

יהל, בן 22 מנס ציונה, מספר על אוננות ראשונה כשמאחוריו, לא בפוקוס, ציפית של פו הדב ומעליה פוסטר של פאלפ פיקשן. יש יותר ילד-מבוגר מזה? "ערים", הגרסה הגברית-הטרוסקסואלית ל"ערות", שהופקה ב-HOT ב-2020 על-ידי אותו הצוות (גילוי נאות: הח"מ כתבה את המוסיקה המקורית ל"ערות") מחולקת, כאחותה הגדולה, לקבוצות גיל. הפרק שניתן לצפיה מוקדמת הוא זה של קבוצת הרווקים בני העשרים פלוס. לעומת זאת, ב"ערות" הפרק הפותח היה דווקא זה של הגיל השלישי. יתכן שבניגוד לבשורה האופטימית שנושאת איתה אשה מבוגרת שחוגגת את מיניותה, בגבר בגיל מקביל יש גם משהו שעלול לעורר חוסר נוחות, עניין שמהדהד את המחשבה העגומה שגם הבחורה הישרה והכנה ביותר בעולם תקבל ביתר קלות הטרדה מעלם רך וחתיך מאשר מאשמאי מכורכם עור ונפול חזה.

אשמים, אבל פחות. מתוך "ערים – גברים מדברים מיניות" | צילום: יח"צ
אשמים, אבל פחות. מתוך "ערים – גברים מדברים מיניות" | צילום: יח"צ

יובל, המרואיין המרכזי של הפרק – פותח. הוא גנן בגן ילדים. הראש רוצה לומר – התרגלנו, אנחנו מתקדמים ומקבלים, אבל הפתיחות עדיין מפתיעה: ככה תספר על הפורנו שלך בערב בטלוויזיה ואז תקבל את הילדים בגן בבוקר? ומילא הילדים! ההורים שלהם! הפורנו, אגב, מגיע מוקדם מדי בפרק. ליתר דיוק בדקה 6. נכון, פורנו מסובב את העולם, אבל מתחתיו יש את התשוקה לאמא ואת כל שאר הדברים שפרויד כתב עליהם יפה, והם כמעט לא נוכחים כאן. הדיון מופקר למחוזות נוחים יותר, של התרבות והחיברות – במקום לדבר על המפלצת שמתחתיה. הידד, יש לנו שטן מדיח. הפורנו. אנחנו אשמים, אבל פחות.

האטימות של הדור הקודם התחלפה באטימות מסוג חדש: רצון לספק בחורות מתוך איזו תודעת שירות גבוהה, להיות מס' 1 בשוק – מה שמלמד שלכל דור ההקרפה שלו

 

הפרק ערוך מצוין ומצולם נפלא, בעיקר הקטעים שמעבירים תחושה של "פנים, לילה", כמו רחם עם ספה. המרואיינים כולם חכמים וכובשי לב, עניין שבאופן מוזר הוא עקב האכילס של הפרק הזה ובמובן מסויים של הז'אנר כולו. השם "ערים" (או ערות) כמובן מבליע בתוכו הן עוררות מינית והן רוחנית, אבל כאן כולם WOKE: הם ראו פורנו והבינו שזה לא טוב. הם חיפצנו נשים ואת עצמם והבינו שזה לא טוב. הם טעו לחשוב שסקס זה שונה מאהבה והבינו שזה לא טוב. הם מביאים את הסיפור המלא: את החטאים, את ההתפכחות, את התיקון ואת המסקנה הכללית. יש להניח שבקבוצות הגיל הבאות המצב יהיה שונה מעט, אבל גם בשכבה הזו, יש חשיבות דוקומנטרית לשיחת עומק עם אנשים שעיניהם עוד לא נפקחו ולתת לנו, הצופים והצופות, לעשות את המהלכים הנפשיים בעצמנו. יובל מספר על מקרה שכמעט הפך לאונס. "ואם זה היה נגמר אחרת?" שואל אותו המראיין. "לא הייתי מרגיש בטוח לספר את הסיפור" עונה יובל בכנות. וזה הבינגו. זו האמת על הז'אנר, שככל שהוא חושף, כך הוא גם מסתיר. את הבלתי יאמר עדיין לא ניתן לומר, ואולי אף פעם לא יהיה.

>> השיטה המפתיעה לשחרר את הראש במיטה

הנקודה המעניינת ביותר שעולה מן הפרק היא שהאטימות של הדור הקודם, הדור שבכלל לא היה אכפת לו אם הבחורה גמרה או אפילו לא שמע על האפשרות, התחלפה באטימות מסוג חדש: רצון לספק בחורות מתוך איזו תודעת שירות גבוהה, להיות מס' 1 בשוק – מה שמלמד שלכל דור ההקרפה שלו. לקראת סוף הפרק, יהל, זה מפו הדב, מספר על החברה הנוכחית שלו, שלימדה אותו לעשות אהבה "ככה שצובט לי הלב תוך כדי סקס". גם יובל הגנן התבגר רגשית והוא במערכת יחסים עמוקה. גברים מדברים על מיניות זה יופי, אבל גברים מדברים על אהבה זה ממיס.

"ערים". ימי ראשון בשעה 21:20 ב-8HOT או לצפייה ישירה ב-HOTVOD