נשות המהפכה

עליזה בלוך: "נשים צריכות לחשוב שתקרת הזכוכית היא דמיונית"

עליזה בלוך. צילום: ינאי יחיאל
עליזה בלוך. צילום: ינאי יחיאל

עליזה בלוך נבחרה לראשות עיריית בית שמש ועינת קליש רותם הפתיעה כשהחליפה את השלטון הגברי בחיפה. יום האישה 2019, נשות המהפכה

88 שיתופים | 132 צפיות

הכוח הנשי העולה בבחירות לרשויות המקומיות השנה הגיע לשיא עם בחירתן של עליזה בלוך (52) לראשות עיריית בית שמש, ושל עינת קליש רותם (49) לראשות עיריית חיפה. אף אחת מהשתיים לא רצה על הכרטיס המגדרי באופן מובהק – בלוך לא נשאה על דגלה את המלחמה בהדרה נשית במרחב הציבורי של בית שמש, קליש רותם התבטאה יותר בנושאים של זיהום אוויר והתייעלות העירייה מאשר בנושאים מגדריים – ובכל זאת, מעניין לראות עד כמה תשפיע הנוכחות הנשית במעוזים שהיו גבריים עד כה, על המציאות. בארבעת החודשים מאז הבחירות הן היו עסוקות מאוד, קליש רותם נאלצה להתמודד עם שביתת עובדי עיריית חיפה ועם הלחצים הכבדים שהופעלו עליה כדי שלא תמנה לה סגן ערבי (רג'א זעאתרה, מזכ"ל חד"ש בחיפה), בלוך מצידה יצרה קואליציה עירונית רחבה כדי לקדם את תוכניותיה לפיתוח וחדשנות בבית שמש.

עינת קליש רותם. צילום: Edward Kaprov
עינת קליש רותם. צילום: Edward Kaprov

"הבחירה בי הוכיחה שתקרת הזכוכית היא עניין סובייקטיבי", אומרת לנו בלוך היום, כארבעה חודשים לאחר שניצחה בבחירות, "נשים שרוצות להתקדם צריכות לעשות את זה ולחשוב שתקרות הזכוכית הן דמיוניות. הבנות שלנו רואות נשים מובילות שהן מנהלות ואימהות מצוינות. המלחמות והמאבקים לא קידמו אותנו ואני לא אהיה במקום הזה. אני מספיק חזקה כאישה כדי לקבל תהליכים בזכות עצמי ולא להיכנס למקום משוריין".

אז אין שום משמעות להיותך אישה בראש עיר חרדית?
"אני מנהלת מועצה גברית, למעט אישה אחת כולם גברים. זה המצב הנתון ואפשר לראות בו מצב יוצא דופן או טבעי או להחליט שזה לא הנושא בכלל. בניתי קואליציה מקיר לקיר שיושבים בה דגל התורה, אגודת ישראל, הליכוד והבית היהודי וזה עבר בשקט, השמיים לא נפלו ובית שמש לא התחרדה. בית שמש היום היא אופטימית, אנחנו בונים תשתית ארגונית של כוח אדם ומביאים כסף לעיר, מנסים להביא משקיעים, לייצר מקומות עבודה, לעודד בנייה רלוונטית לצעירים ולגרום להם להגיע לכאן".

מקרה מתוקשר אחד שבלוך פתרה כן נושא אופי מגדרי, היא מצאה פתרון ל־13 תלמידות מהזרם הספרדי שלא נמצא להן מקום בסמינר והתבקשו עד כה להישאר בבית. "שנים שבנות ספרדיות נשארו בבית ולא היו בסמינרים, זה לא הפריע לאף אחד, אבל אני הבאתי סוג של רגישות שאומרת שאני לא יכולה לאפשר את זה, לא הייתי רוצה שהבת שלי תישאר בבית ככה. ניהלתי שיח עם מנהלות של סמינרים ורבנים, אמרתי להם שאני לא הולכת עכשיו לצאת ולהגיד להם איך ללמד אבל בשורה התחתונה, הבנות מצאו מוסדות חינוך שקיבלו אותן. זה חלק מהשיח שצריך לנהל. צריך להציב גבולות ברורים אבל לא לשבור קירות על כל דבר". בלוך מציינת שההשקעה שלה ביצירת מקומות עבודה בבית שמש, גם היא רלוונטית לנשים. "נשים במגזר החרדי לא יוצאות לעבוד כי אין סביבה מאפשרת. אם נשים מבית שמש רוצות להשתלב בחברות הייטק למשל, הן צריכות לנסוע שעה הלוך ושוב לעיר אחרת וזה מפריע לחיי המשפחה. היום הגענו להסכם בניית בניין בן שמונה קומות שיפעלו בו חברות הייטק ואני חושבת שזה יכול לשנות מציאות של הרבה נשים".