סקס במחזור זה הרבה יותר לוהט ממה שאת חושבת

צילום: Chanel Baran - Visionary Photographic Artist, chanelbaran.com Shona Keeli Jones - Yoni Empress and Womb Mentor, wombIllumination.com
צילום: Chanel Baran - Visionary Photographic Artist, chanelbaran.com Shona Keeli Jones - Yoni Empress and Womb Mentor, wombIllumination.com

למרות הטאבו סביב הווסת אין שום סיבה להפסיק לעשות סקס בימים האלה: זה כיף, זה מחרמן ואפילו יכול לעזור ל-PMS. יצאנו להפריך את המיתוסים שטוענים שמדובר באקט מזוהם ועל הדרך גילינו שזה לא עניין רק לפמיניסטיות, אלא לכל מי שרוצה להתחבר ולאהוב את הגוף שלה

88 שיתופים | 132 צפיות

 

"לשאול אם אני עושה סקס בזמן מחזור זה כמו לשאול אותי אם אני עושה סקס", מתוודה ו', בת 30, שממש לא נותנת לדימום החודשי להוות שיקול בהחלטה אם לשכב או לא. "אם אני במחזור ואני עם בחור, בדרך כלל אני אומרת לו שאני במחזור ונותנת לו את האופציה לבחור אם להמשיך, פשוט כי אני יודעת שיש גברים שזה מפריע להם. לי זה כמעט אף פעם לא הפריע והאמת שבדרך כלל גם להם לא".

מעולם לא נתקלת בתגובות מזועזעות, נגעלות או סתם שמרניות?

"היה לי פרטנר אחד שזה הפריע לו, אבל מצד שני הכול הפריע לו והסקס היה מאוד עצור. סקס בכלל הוא דבר כיף ומהנה אבל גם מביך. הציפייה שכל ההתרחשות תהיה סטרילית ומושלמת כמו בסרטים ואפילו תגמרו ביחד, ממילא לא מתממשת בדרך כלל. הדבר היחיד שאני מקפידה עליו הוא פשוט לשים מגבת על המיטה כי חבל להרוס את הסדינים".

ב', בן 29, חווה במלוא העוצמה את התגובה החברתית ביחס לסקס בזמן מחזור. "כשהייתי חייל שכבתי עם בת הזוג שלי בזמן שהיא הייתה במחזור. כשהחברים שלי לבסיס גילו התגובה שלהם הייתה קיצונית. כל הבסיס דיבר על כמה אני מלוכלך ואיזה בחור מזוהם אני. ואני פשוט חשבתי לעצמי 'אוקיי, מסתבר שיש פה משהו שלא ידעתי'. במשך שנים אחר כך לא שכבתי עם נשים בזמן מחזור. לא חשבתי על זה בקול רם אבל בדיעבד זה מאוד השפיע על איך שתפסתי את הדברים. באיזה שהוא שלב חזרתי לעצמי והבנתי שזה תהליך טבעי של הגוף ואם זה מפריע למישהו אז זו בעיה שלו".

"מבחינתי זה חלק מיחסי מין. הגוף משחרר מיצים, מזיעים, יש ריחות. ואם אתה אדם שנגעל מדברים – אז בסקס קורים דברים מגעילים", אומרת ו'.

גם שיער ערווה הוא טבעי, אבל לא מעט גברים – וגם נשים – ייגעלו ממנו.

"מי שמוצא את הדברים האלה מגעילים ימצא גם דברים אחרים מגעילים אצלי. חשוב לי איך שאני נראית אבל שיער ערווה אני לא מגלחת. אני מדברת בפתיחות על סקס עם הפרטנרים שלי וחשוב לי שהדבר הזה יהיה מקושר לרגשות שלי".

לא להוריד שיער ערווה, כן לעשות סקס במחזור. זה עניין פמיניסטי?

"שיער ערווה כן, ממש. כוס נטול שיער זה משהו שיש לילדות. לגבי סקס במחזור – אני לגמרי יכולה להבין למה בחור לא ירצה לרדת לי בזמן שאני במחזור. מה שלא פמיניסטי היא הדרישה להעלים חלק מהגוף ולהעמיד פנים כאילו הגוף האנושי הוא דבר סטרילי. ואם אחד הצדדים לא ירצה לשכב במחזור? זה כבר תלוי בכל כך הרבה דברים. זה דבר אחד אם בן הזוג שלך מלטף אותך ונוגע בך ואוהב אותך ודבר אחר לגמרי אם הוא נגעל ממך".

לרוץ מרתון או לקדם את הקריירה: כך תנצלי את המחזור החודשי לטובתך 

איך סקס יגרום לך להרגיש טוב עם עצמך ולאהוב יותר את הגוף שלך?

לא אגדה אורבנית: הכל על שפיכה נשית

 

סקס במקום אדוויל

"תרבותית אנחנו לא אוהבים לראות בחוץ דברים שכביכול אמורים להיות בפנים, אבל במקרה הזה ל־50% מהאוכלוסיה יוצא דם החוצה מהגוף בשלב כלשהו כחלק מתפקוד תקין", אומרת ניבה לכטמן על הטאבו החברתי הכל כך חזק ביחס למחזור. לכטמן, סטודנטית לרפואה, עומדת יחד עם בן זוגה אלון מטריקין גולד, מנהל תחום חינוך בחברה רפואית בתחום הגניקולוגיה, מאחורי מיזם "השיחה" שמטרתו ליצור שיח נגיש ובריא סביב סקס. "התפיסה היא שדם של מחזור הוא עדיין משהו שצריך להסתיר. אם למשל נתקעתי בלי טמפון, רוב הסיכויים שאני לא פשוט אשאל בקול רם 'תגידו, יש למישהי טמפון?'. למה? בגדול אפשר לומר שככה התרגלנו. אבל היופי בנורמות חברתיות הוא שאפשר לשנות אותן. לפני לא מעט שנים לא היה מקובל שנשים יעבדו או יצביעו בבחירות והיום זה מובן מאליו. כך אפשר גם לשנות נורמות תרבותיות ולהבין שהווסת שלנו היא לא דבר להתבייש בו אלא טבעית ונורמלית".

אז זה כל הסיפור, נורמות חברתיות דפוקות? ומה לגבי כל הטענות שסקס בזמן מחזור זה לא בריא?

"אין שום הוכחה לכך שיש סכנות בריאותיות מקיום יחסי מין בזמן הווסת לעומת שאר החודש. יש כאלה שתופסים את הווסת כפצע מדמם אבל זו טעות, לא מדובר בפצע אלא פשוט ברירית הרחם שנושרת יחד עם כלי הדם. מיתוס נוסף הוא שסקס בזמן וסת מונע מהגוף לפנות את הדם כמו שצריך. גם כאן זה פשוט לא נכון. הווסת נמשכת מספר ימים ומדובר בסך הכול בעשרות מיליליטרים של דם, בערך רבע כוס, בעוד שסקס עם חדירה לרוב לא נמשך יותר מכמה דקות".

ומה עם מחלות? הטענה היא שכשמקיימים יחסי מין בזמן וסת עולה הסיכוי להידבק במחלות מין וכך גם הסיכון להידבק בסרטן צוואר הרחם.

"כמו בכל מגע מיני לא בטוח גם כאן אפשר להידבק במחלות מין, בלי קשר לווסת. אין שום קשר בין סרטן ובין קיום יחסי מין בזמן הווסת. הקשר היחיד שקיים בין סקס ובין סרטן צוואר הרחם הוא בסכנה להידבק בווירוס הפפילומה, סיכון שקיים בכל קיום מגע מיני, בלי קשר לשלב של המחזור החודשי שבו את נמצאת. הדרך לצמצם את הסיכון היא זהה: אמצעי מניעה – גם נגד מחלות מין וגם נגד היריון לא רצוי".

אפשר בכלל להיכנס להיריון בזמן הווסת?

"עקרונית כן. זה קורה פחות אבל אפשרי, בטח כשהמחזור החודשי קצר או לא סדיר, ואפילו בנשים שאצלן הוא סדיר – מדי פעם הוא עשוי להתארך או להתקצר ואז המרווח בין הווסת לביוץ משתנה. כלומר, המחשבה שאפשר לסמוך על הווסת כאמצעי הגנה מפני הריון היא שגויה".

אז למעשה אין שום סיבה להימנע מלעשות קצת כיף בזמן הווסת.

"יש מי ששומרים נידה ואז זו סיבה מעולה לא לקיים יחסי מין בזמן הווסת. לחלק מהנשים כואב ואז החשק המיני ירוד. העניין הוא שלפעמים רק החדירה כואבת וזה גורם לאישה לוותר על הסקס כולו, למרות שסקס בכלל לא חייב לכלול חדירה. אין שום סיבה לא להיעזר ביד, במין אוראלי או בכל דרך אחרת להרפות, להתענג וליהנות".

ומה עם התופעה ההפוכה – חרמנות שיא בזמן הווסת?

"להמון נשים יש דווקא חשק מיני מוגבר בזמן הווסת בגלל השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף".

ולפעמים החרמנות מכה, אבל במקביל גם כאבי המחזור וה־PMS. מה אז, סקס יכול לעזור לנו להפיג את הכאבים?

"לשאול אם סקס יכול לעזור להתמודד עם תסמונת קדם וסתית זה כמו לשאול אם אורגזמה יכולה לשפר את מצב הרוח. נראה לי שכאן כולנו יודעות את התשובה".

 

התמונה צולמה על ידי Chanel Baran
Facebook@ChanelBaranPhoto

על הפרויקט ממנו נלקחה התמונה
Shona Keeli Jones – Yoni Empress and Womb Mentor
Facebook@womb.illumination