קריאה מלוכלכת: הספרים הכי מחרמנים בעברית

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

לא רק "50 גוונים של אפור", הספרות האירוטית בישראל פורחת ועושה נעים בכל המקומות הנכונים. ברשימת קריאה לוהטת

88 שיתופים | 132 צפיות

 

"הוא מוריד את הצעיף מעיניה, מביט בה במבט עורג, 'את כל כך אישה' הוא לוחש לה, 'את מיוחדת כל כך' והיא עם כל מילה שלו גומרת עוד קצת. היא מחייכת את חיוכה המסתורי, מחבקת אותו, מלטפת את הזין הזקור שלו, מעסה את אשכיו, הוא עוצם את עיניו ומתמסר לידיה החמות, היא מלקקת את פטמותיו, יורדת עם לשונה המחוספסת היישר אל עטרתו, מלקקת סביב, נושכת קלות והוא משתגע, היא מוצצת אותו, תוך עיסוי אשכיו… נהנית לשמוע את גרגורי הנאתו ותשוקתו". המילים האלה, שלקוחות מתוך הבלוג amour.co.il, שבו מתפרסמים סיפורים קצרים על אהבה, תשוקה ומיניות, מסמלות יותר מכל את השינוי שעבר על הכתיבה הארוטית בעברית. לא תמיד השתמשו הכותבים בשמות האיברים בחופשיות רבה כל כך, אבל אם אתן יודעות ש"קנה זיקפה" הוא זין ו"סיטאר פתוח" הוא כוס, סימן שאתן קוראות נאמנות של ספרות ארוטית בעברית עוד מימים עברו, ואם לא – כנראה התחלתן לצרוך אותה רק לאחרונה, שכן ז'אנר הרומנים הארוטיים ממלא את הספריות של נשים רבות ברחבי הארץ ומרחיב את אופקי הפנטזיות.

הדבר המחרמן הבא הוא בכלל ספר | צילום: Shutterstock
הדבר המחרמן הבא הוא בכלל ספר | צילום: Shutterstock

עוד כתבות מעניינות
אתר הסקס הסודי שילמד אותך איך לגמור
תקועה בעבודה? נצלי את הזמן לאורגזמה סודית
אופסי: כל פאדיחות הסקס הכי גדולות

ארוטיקה ורומנטיקה בארץ הקודש

את הפופולריות של הספרות הארוטית בארץ אפשר לייחס להצלחה המסחררת של "50 גוונים של אפור" מאת אי.אל ג'יימס אי שם ב־2012. המהדורה הראשונה של "50 גוונים" שיצאה בעברית הודפסה ב־50 אלף עותקים ואזלה מהחנויות תוך ימים ספורים. בשנים שעברו מאז צצות עוד ועוד הוצאות של ספרות ארוטית, בלוגים ארוטיים, ולאחרונה גם סדרות של רומנים ארוטיים בהוצאות הספרים הגדולות, כמו למשל הרומן "עוצרת נשימה" וההמשך שלו "מחסיר פעימה" מאת שרית חיים, שיצאו בהוצאת מודן והגיעו כמעט מיד לרשימת רבי המכר.
"עוצרת נשימה" מביא את סיפורה של מיקי מלמד, מורה לספרות, שבגיל 25 נאלצת לדאוג לא רק לעצמה אלא גם לאחיה, שעבר אירוע מוחי ומאושפז במוסד טיפולי. כשהיא על סף ייאוש היא פוגשת רופא צעיר ומבריק, ד"ר יונתן אביב. להפתעתה הוא נמשך אליה בטירוף וגם היא מרגישה תשוקה לא נשלטת. הוא מציע לה פתרון קסם שיגאל אותה מהמצב הקשה שאליו נקלעה – אך לצידו מציב גם תנאים לא מתפשרים.
הסיפור אולי נשמע כאילו הוא שאוב מחייה הנועזים והפרועים של הכותבת, אך חיים, שכתבה את הספרים, היא בכלל חנונית על, כזאת שנישאה לחבר הראשון שלה ועובדת כמומחית לכתיבה שיווקית, מידענית ובעלת חברה העוסקת בשירותי חיפוש מידע. "עד לפני ארבע שנים לא כתבתי בכלל, רק כתיבה שיווקית שממנה התפרנסתי שנים", היא מספרת, "חשבתי להוציא ספר מקצועי בנושא אז הלכתי לסדנת כתיבה של אילן הייטנר, ששכנע אותי לכתוב ספר 'אמיתי'. מאז שיצא '50 גוונים' התחלתי לקרוא רק ספרות רומנטית־ארוטית, והיה לי ברור שזה הכיוון. בעולם, באמזון למשל, זה נקרא Contemporary Romance 'רומן עכשווי', כזה שמתרחש בתקופה שבה הוא נכתב, והז'אנר כולל אהבה, רומנטיקה וארוטיקה. אני קוראת לזה 'רומן רומנטי עם נגיעות של ארוטיקה'".

למה לכתוב דווקא בז'אנר הזה?
"מבחינתי זאת שליחות. אני לא דיברתי על הנושאים האלה אף פעם, עד שהתחלתי לקרוא אותם ולכתוב אותם. ואז גיליתי שגם לנו מותר לדבר על סקס. סקס הוא לא רק בשביל להביא ילדים, הוא טבוע בנו. לא תמיד מתייחסים לכיף שבדבר והספרים האלה יכולים להביא לשינוי תפיסתי. הז'אנר הזה גרם לנשים לדבר בפתיחות על סקס או רומנטיקה עם בני הזוג שלהן או עם חברות. את מרשה לעצמך לקחת חלק בעניין כשאת מבינה שהכל מותר, אם יש לך פנטזיה ואת חושבת שאולי זאת סטייה, פתאום את מבינה שאת נורמלית. כמובן שיש כאלה שתמיד היו פתוחות, אבל זה מאוד עוזר לשמרניות יותר, כמו שאני הייתי, זה ממש שינה אותי".

"גם לנו מותר לדבר על סקס. אם יש לך פנטזיה ואת חושבת שאולי זאת סטייה, פתאום את מבינה שאת נורמלית" | צילום: shutterstock
"גם לנו מותר לדבר על סקס. אם יש לך פנטזיה ואת חושבת שאולי זאת סטייה, פתאום את מבינה שאת נורמלית" | צילום: shutterstock

ארוטיקה ציונית

ההצלחה הבינלאומית של ז'אנר הספרות הרומנטית־אירוטית גרמה לניקול קידר (43), להחליט שמגיע גם לנו, העבריות, ליהנות מכל הטוב הזה. "ראיתי שיש מחסור, שאין ספרים טובים שמתורגמים לעברית והחלטתי שאני אוציא אותם בעצמי". מספרת קידר, "אני משמשת כלקטורית – בוחרת ספרים שאני אוהבת וקונה את זכויות התרגום שלהם". ב־2014 היא הקימה את הוצאת הספרים 'U ספרות שנוגעת' ולאחרונה הצטרפה אליה כשותפה הסופרת ענבל אלמוזלינו. עד כה יצאו בהוצאה 15 ספרים ועוד היד נטויה.

עד כמה זאת באמת ספרות טובה, מעבר לתיאורים האירוטיים? זה חשוב בכלל?
"חשוב מאוד. כשהתחלתי את ההוצאה היו מעט מאוד ספרים מתורגמים, והיום יש הצפה. דווקא בגלל זה הקוראות של הז'אנר בררניות. רק סקס זה ממש לא מספיק, הסיפור גם חייב להיות כתוב טוב, מתורגם טוב וערוך טוב. יש סביב העניין פעילות ענפה ברשתות החברתיות ואם יש ספר שאיכות ההפקה שלו היא לא 100 אחוז – הגולשות מתלוננות על כך".
גם ורד רווה שמואל וגלי אבני גילאור הרגישו שיש חסך בתחום הספרות הארוטית בישראל והחליטו לעשות מעשה. יחד הן הקימו את הוצאת "אהבות" ובה הן מוציאות ספרים בז'אנר הרומנטי, הכולל לדבריהן תתי ז'אנרים כמו רומנטיקה מותחת, היסטורית, עכשווית, על טבעית, פסיכולוגית ואפילו רומנטיקת נעורים. עד כה יצאו ב"אהבות" למעלה מ־40 ספרים.

מהו בעצם רומן ארוטי?
"רומן ארוטי הוא קודם כל רומן" מסבירה רווה שמואלי, "במרכזו יש סיפור אהבה והוא מציית לחוקי הז'אנר ממש כמו כל רומן רומנטי אחר. לסקס יש משמעות רבה, לפעמים העלילה ממש נסובה סביב הסקס בגלל תהליך רגשי שהגיבורים עוברים כמו ב־'50 גוונים של אפור', או שהסקס מבטא מערך תפקידים שחשוב לעלילה, כמו לדוגמה ב'הגבר הזה' מאת ג'ודי אלן מלפס".

היום בכל רומן כמעט יש סצינות סקס, מה מייחד את הרומן הארוטי?
"הכמות! ברומן ארוטי יש הרבה מאוד סצנות סקס וכשסקס כתוב טוב – השמים הם הגבול ואפשר לעוף גבוה גבוה, לא פחות, אם לא יותר, מבזמן צפייה בסצנות מסרט טוב".
עבור חיים סצנות הסקס הן דווקא שוליות, מעין תופעת לוואי לסיפור האהבה הגדול, משחק מקדים לדרמה האמיתית. "נשים מחפשות את הרומנטיקה", היא אומרת, "הקוראות לא מדברות איתי על סצנות הסקס אלא על סיפור האהבה, על השינוי של בני הזוג, על ההקרבות שהם עושים כדי להיות ביחד. רוב הקוראות הן נשים מבוגרות, שנשואות כבר 20 שנה, והספרים האלה מעוררים אצלן תחושות שהיו שם בתחילת הקשר, כשרק התחילה ההתאהבות, וזה מוביל לשינוי, הן נזכרות שצריך לפנות יותר זמן לזוגיות ולרומנטיקה. יש גם כאלה שדווקא בורחות מהחיים שלהן בבית לתוך הרומנטיקה שבסיפור, הן רוצות לצלול לתוך פנטזיה אחרת, לא להתעסק בשאר האספקטים של להיות אישה מלבד הרומנטיקה והמיניות".  

ארבעת הספרים הכי מחרמנים בשפה העברית

עוצרת נשימה – שרית חיים

כשהמוח אומר "לא" והגוף אומר "כן". להשיג בחנויות הספרים, מחיר: 98 ש"ח
כשהמוח אומר "לא" והגוף אומר "כן". להשיג בחנויות הספרים, מחיר: 98 ש"ח

הגבר הזה – ג'ודי אלן מלפס

קריאת חובה למקרה שתיתקלי בגבר מושך בטירוף אך יהיר לא פחות. להשיג באתר ahavot.com, מחיר: 75 ש"ח
קריאת חובה למקרה שתיתקלי בגבר מושך בטירוף אך יהיר לא פחות. להשיג באתר ahavot.com, מחיר: 75 ש"ח

הדאנג'ן – שאריס סנקלייר

כל מה שרצית לדעת על אזיקים, שוטים ורצועות ולא העזת לשאול. להשיג באתר ahavot.com, מחיר: 75 ש"ח
כל מה שרצית לדעת על אזיקים, שוטים ורצועות ולא העזת לשאול. להשיג באתר ahavot.com, מחיר: 75 ש"ח

החוב הראשון – פפר וינטרס

לקרוא בנשימה אחת מההתחלה ועד הסוף, או בלי לנשום בכלל. הוצאת U ספרות שנוגעת, מחיר: 29 ש"ח
לקרוא בנשימה אחת מההתחלה ועד הסוף, או בלי לנשום בכלל. הוצאת U ספרות שנוגעת, מחיר: 29 ש"ח