סיפור מסגרת

עשרה דברים שכדאי לדעת לפני שממסגרים תמונות

88 שיתופים | 132 צפיות

ממה מורכבת המסגרת

המסגרת לתמונה מורכבת למעשה משתי מסגרות: מסגרת פנימית, הנקראת פספרטו, ומסגרת חיצונית. הפספרטו חוצץ בין התמונה למסגרת הראשית ולרוב עשוי מקרטון ביצוע, שאותו מכסים בחומרים שונים – צבע, נייר בדוגמאות שונות, בד, מתכת ואפילו מראה. המסגרת החיצונית היא זו הנראית לעין, וגם אותה ניתן לעצב ממגוון חומרים, כמו עץ חשוף או מצויר, אלומיניום ומתכות בצבעי כסף או זהב, אבן ושיש, פסיפס, בדים צבעוניים ועוד. חשוב לזכור כי קיימת מסגרת נוספת לתמונה: הקיר שעליו היא תלויה, ועל כך נפרט בהמשך.

יחסי המסגרת והתמונה

המסגרת אינה אמורה להתחרות על תשומת הלב של התמונה, אלא להשלים אותה. לעיתים התמונה אף אינה זקוקה למסגרת, למשל כשמדובר על אריגים מיוחדים מאוד או על תמונות צבעוניות במיוחד. במקרים כאלה אפשר להסתפק במתיחת בד התמונה על מסגרת עץ פשוטה או לבחור במסגרת דקה ככל האפשר.

בחירת המסגרת

למציאת המסגרת המתאימה, ניתן לבחור בשתי דרכים מנוגדות: האחת, ללכת עם הקו של התמונה ולבחור מסגרת שתתאים לצבעי התמונה, לקווי המכחול, לתקופה ההיסטורית או לקו האמנותי הספציפי. השנייה – בדיוק ההפך, ליצור ניגוד בין התמונה ובין המסגרת כדי ליצור עניין רב יותר. לדוגמה, תמונה בסגנון אפריקאי עם קווי רישום גסים אפשר למסגר במסגרת שחורה מעץ גס שתתאים לקו הציור, או דווקא במסגרת דקיקה מאלומיניום עם קו מודרני וחלק, שתבליט את קווי התמונה ואף תשווה לה ממד הומוריסטי.

הגדלת הרושם והאפקט

אחד מתפקידיה של המסגרת הוא להעצים את הרושם שיוצרת התמונה. מטרה זו אפשר להשיג בבחירת מסגרת שממשיכה את הקו של התמונה וכך מגדילה את שטח התמונה וגם את האפקט המרשים, באחת מהדרכים מהבאות: מסגרת עץ עם ציור שמשלים את קווי התמונה, מסגרת עשירה במיוחד שממשיכה החוצה את הקו של התמונה, או פספרטו גדול ומסגרת גדולה להבלטת תמונה קטנה. כך נוצרת יצירה חדשה, צבעונית, מרשימה וגדולה הרבה יותר.

התאמת המסגרת לקיר

בהתאמת התמונה לקיר יש להתחשב בצבעו: תמונה בגוונים חיוורים תיבלע על רקע קיר לבן, אך על רקע בצבע מנוגד תבלוט בעושר של צבעים שינהלו, יחד עם המסגרת, דו-שיח עם צבעי הרקע. למשל, כדי לתת במה מיוחדת לתמונה מודרנית אפשר לצבוע על הקיר ריבוע בצבע כסף, ש"מדבר" עם התמונה באותה שפה, ועליו לתלות את התמונה, או לתלות מסביב לתמונה קישוטים שיעניקו לה ממד יצירתי נוסף – סרטים, חבלים וכו' – בהתאם לאופייה ולנושא המוצג בה.PHOTOS ASAP" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/299/1299/__________-____________-________.gif?1155468452" />

"בהתאמת התמונה לקיר יש להתחשב בצבעו…"
PHOTOS ASAP

התאמת המסגרת לחדר

כעת יש להתאימה את התמונה והמסגרת גם לחלל שאותו היא מקשטת. שילוב נכון של כל הגורמים המעורבים (התמונה, הפספרטו, המסגרת, הקיר והחדר כולו) יאפשר ליצור התאמות מגוונות בהתאם לאופי החדר ועיצובו. למשל, לתלות בחדר מעוצב בסגנון כפרי תמונה בסגנון דומה אך במסגרת מודרנית, לבחור לחדר הילדים תמונות עליזות ולהתאים למטבח קולאז'ים מעניינים בנושאי מזון. כשמדובר על נושאים פשוטים למראה, כדאי לבחור במסגרת עשירה שתשדרג את התמונה ותהפוך אותה למבע של עושר, המרמז על אנינות וייחוד.

מיקום התמונה

רצוי לתלות את התמונות בגובה הראש של אדם ממוצע, כך שהצופים בתמונה יוכלו להישיר אליה מבט מבלי לנקוע את הצוואר. בנוסף, לא כדאי לעלות מעל הגבול העליון של 2.10 מטרים או לרדת מתחת לגבול התחתון של 1/2 מטר מעל רהיטי הישיבה (הספות או הכיסאות) באותו חדר, כדי שמי שנמצא בו לא יתנגש בתמונה.

לפעמים יותר זה פחות

מספר רב של תמונות על קיר אחד יוצר עומס וחמימות, מספר קטן של תמונות יוצר תחושת מרחב ואווריריות. בניצול נכון של הכלל הזה אפשר לאזן עיצוב של חלל. בחדר עמוס ברהיטים וחפצים כדאי לבחור במסגרת דקה או אף לוותר על המסגרת כלל . לחדר מעוצב בקו מודרני מינימליסטי תתאים תמונה אחת מעניינת על קיר, ולחדר בקו רומנטי עשיר יתאימו מספר תמונות במסגרות עץ צבועות בווש בצבע זהב.

עיצוב התמונות על הקיר

המשימה הכמעט אחרונה היא סידור התמונות על הקיר. האם לתלות אותן זו בצד זו או בקו מאונך? באותו גובה או בזיג זג? השיטה הנפוצה ביותר היא באמצעות קווים ישרים. קובעים קו תחתון או עליון שכל החלק העליון או התחתון של התמונות מוצמד אליו. עיצובים מתוחכמים יותר ניתן לבצע בעזרת יצירת רצף תמונות זהות בגודלן. אפשר לשכפל את הסימטריה הזאת גם למבנים מורכבים יותר, כמו תמונה אמצעית גדולה שמשני צדדיה שתי תמונות קטנות. אפשרות אחרות היא ליצור מבנה הנדסי על הקיר, עיגול, ריבוע או משולש, ולמלא אותו בתמונות קטנות.

המסגר ומעצב הפנים

למי פונים כדי לקבל ייעוץ מקצועי בבחירת המסגרות ועיצוב התמונות בחדר? שני אנשי מקצוע נוגעים לדבר – מסגר ומעצב פנים. המסגר יכול לסייע בבחירת המסגרת, הצבע והחומר, בעוד כל מה שקשור לקו אמנותי, תקופה היסטורית, איכות התמונה וחיבור לחדר ולסגנון העיצוב בבית, הוא תחום עבודתו של מעצב הפנים. יש אף מעצבי פנים שמתמחים במסגור מחדש של תמונות יחד עם עיצובו מחדש של הבית, והם יכולים לתת היבט אמנותי לתליית התמונות.

 

השתתפה בהכנת הכתבה: טלילה מוהר, מעצבת פנים

13.08.06

(עודכן ב – 24.02.09)