סיפורי ספה

הספה מהווה את ה"גרעין" של חדר המגורים

88 שיתופים | 132 צפיות

בין אם היא ענקית ומיועדת לכל המשפחה, בין אם היא זוגית ואינטימית, ובין אם היא נפתחת למיטה, הספה מהווה את ה"גרעין" של חדר המגורים, מחזיקה במגוון תפקידים ייצוגיים – אירוח, קריאה, צפייה בטלוויזיה, האזנה למוזיקה, אכילה ומנוחה – וקובעת למעשה את הלך הרוח העיצובי של החלל כולו. מכיוון שמחיר של ספה עומד על אלפי שקלים, ובדרך כלל היא משרתת את דיירי הבית לשנים ארוכות, הרי שלפני רכישתה יש להתחשב במספר היבטים:

גודל

הספה היא אמנם שחקן מרכזי בזירת הסלון, אך לא שחקן יחיד, ולכן יש לבחור בספה בגודל שיתאים לשאר הפריטים בחלל. אורכן הסטנדרטי של ספות זוגיות עומד על 160 ס"מ, עומקן הממוצע נע בין 75-85 ס"מ, גובה המושב הוא בדרך כלל 40-50 ס"מ, ועם גובה המשענת יגיע גובה הספה כולה ל-70-85 ס"מ.

ישיבה

המבחן הראשון של הספה הוא נוחות הישיבה, ולכן חשוב לבדוק את המסעדים בזוויות שונות, לשכב עליה לוודא שהספה נוחה לישיבה ולשכיבה בכל התנוחות. כמו כן, הקפידו שהמסעדים והמשענות יהיו רחבים דיים ולא גבוהים מדי ביחס לכריות המושב.

זווית

וודאו כי זווית הישיבה נמצאת בזווית הגדולה מ-90 מעלות ביחס למושב. זווית הישיבה המומלצת היא 115 מעלות, בעוד ספה ישרת זווית לא תספק נוחות מרבית.

חומר

ככלל, החומר הפופולרי והוותיק ביותר לפסה הוא עץ, היוצר מראה טבעי וחמים, בעיקר עץ הבוק החזק והעמיד. בחדרים עם חלונות גדולים ויצירת למראה טבעי ונינוח, מתאימות ספות מקש, אצות או ראטן. לעומת זאת, ספות העשויות מבסיס מתכת מבריקה או מוברשת, יוצרות מראה קריר, מודרני ומעודכן, המתאים לחלל המעוצב בקו הי-טקי.

נוחות

נוחות הספה מושפעת ישירות מחומר המילוי של המזרן. כדי שהספה תישאר נוחה ורכה לאורך זמן, מומלץ שתשקיעו במילוי איכותי. המילוי המומלץ הוא פוך נוצות רכות, החוזרות למצבן הטבעי בקלות. כתחליף, ניתן להשתמש בפוך סינתטי (הולופיל), שהוא נוח מאוד ושומר על יציבות. מומלץ להימנע מאקרילן, שנמעך ונותר מכווץ, ומאבד בקלות מרכותו.

התאמה עיצובית

העיקרון הבסיסי בהתאמת ספה לחלל הוא לראות את המכלול השלם. אם המיקום המיועד לספה לוקה בשעמום צבעוני, בחרו בספה בגוון עז שיתסיס את המראה האנמי. אם הסלון עשיר בפריטים וצבע, בחרו בספה בעלת גוונים שקטים ובהירים.

ניצול החלל:

חישבו כיצד הספה תנצל באופן הטוב ביותר את החלל שעומד לרשותכם. אם הסלון רחב ידיים, ואתם רוצים ליצור בו אווירה אינטימית יותר, בחרו בספה עמוקה עם משענות רחבות וריפוד עם קפלי בד רכים. בסלון קטן יותר, המכיל גם פינת עבודה או פינת אוכל, העדיפו ספה "מהודקת" עם בד מתוח, משענות צרות ומראה מרחף על רגליים. אם אתם מרבים לארח בחרו בספה מודולרית, שתתאים לצרכים מגוונים.

תאורה

הכלל הראשון ביחס שבין ספה ותאורה, הוא שכל היושבים על הספה יקבלו תאורה שווה. נוכחות ספה בצבע עז, אפשר לטשטש כאשר מאירים רק את רק סביבתה ולא ישירות עליה, בעוד הארה ישירה תגרום להעצמת הצבעוניות. בחלל קטן אפשר לשלב תאורת קיר נמוכה מאחורי הספה, ובכך ליצור אשליה שהקיר רחוק והחדר גדול יותר.

שאלה של סגנון

אירוח אישי: מחפשים תחליף למבנה הסטנדרטי של ספה גדולה וכורסה הניצבת לצדה?. מקמו שתי ספות זהות זו מול זו, והניחו ביניהן שולחן סלוני נמוך.

מראה עכשווי: אם הסלון שלכם גדול ורחב דיו, השאירו מרווח דק בין הספה לקיר, ומקמו מאחוריה תאורה רכה, שתיצור תחושה שהספות צפות ונטמעות בקיר.

הפרדת שטחים: בבתים מודרניים רבים, מתפרשים המבואה, המטבח, פינת האוכל והסלון על פני שטח גדול אחד. על מנת לתחום את אזור הישיבה, בחרו ספות בצורת "ר" והציבו במרכזן שולחן סלוני.

תחושה רכה: בעבר סבלו הספות ממראה נוקשה וכוסו בבדי ריפוד מתוחים וישרים. היום הנטייה היא לספות אווריריות, עם כריות עמוקות ורכות, שיוצרות תחושה נינוחה ומעודנת.Stock.Xchng" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/388/1388/______-____-________.gif?1155561912" />

"היום הנטייה היא לספות אווריריות, עם כריות עמוקות ורכות, שיוצרות תחושה נינוחה ומעודנת."
Stock.Xchng

אשליית מרחב: הסלון שלכם קטן, צפוף ובעל תקרה נמוכה? ספות נמוכות יעזרו ליצור אשליה שהחלל גדול ומרווח יותר.

עיצוב עונתי: בקיץ "השילו" מהספה כריות עודפות. בחורף "רפדו" אותה עם מספר רב של כריות ושמיכות כרבולית בגווני שלכת חמים – חום, אדמה, ירוק, שיעניקו לחדר מגע חם ועוטף.

ספה מגבס: אם חשקה נפשכם, תוכלו ליצור בעצמכם ספות אלטרנטיביות יפהפיות, שיתאימו לממדי החלל בצורה אופטימלית. איך? באמצעות בניית בסיס גבס מוגבה בסמוך לקיר, אותו תוכלו לצבוע בצבע המתאים למראה החדר, ולהניח עליו מזרן נוח וכריות גדולות ודקורטיביות.

מחיר הנוחות

ספה זוגית באורך 140-160 ס"מ: החל מ-3,000 ש"ח, ועד ל-40,000 ₪, לספות של מעצבים ידועים, ספה תלת-מושבית באורך 170-200 ס"מ: החל מ-4,500 ₪, ספה סטנדרטית נפתחת למיטה זוגית: החל מ-2,500 ₪, ספה פינתית בצורת "ר" ל5-6 אנשים: החל מ-7,000 ₪, מערכת ספות תלת+דו בריפוד עור: החל מ-13,000 ₪, בדי ריפוד טבעיים ככותנה ופשתן: החל מ-120 ש"ח למטר.

14.08.06

(עודכן ב – 24.02.09)