הפתרון המושלם לקיץ הישראלי: סיורי זריחה ושקיעה עם ילדים

כוכבים במדבר | צילום: אביב פרץ
כוכבים במדבר | צילום: אביב פרץ

רוצים להרחיק את הילדים מהמסכים אבל החום הישראלי לא מאפשר? טרנד חדש-ישן מחזיר לאופנה את טיולי הזריחה והשקיעה. אז איפה הנוף הכי יפה ואיזה עוד אטרקציות ייחודיות אפשר להרוויח על הדרך?

88 שיתופים | 132 צפיות

בעונה החמה מתבקש להעביר את הפעילות לשעות הפחות חמות. סיורי זריחה ושקיעה, מפגש עם הטבע וההיסטוריה, האכלת בעלי חיים ולינה בשטח – כל אלה מיועדים לתבל את ימי החופש הגדול הבלתי נגמרים בפעילות שתעסיק את הקטנים ותרחיק אותם מהמסכים, וגם אותך.

סיור עששיות | פארק תמנע

כמה אפשר לרבוץ בבריכה ולעבור מחנות ממוזגת אחת לשניה? במרחק נסיעה קצרה מאילת נמצא פארק תמנע, אתר היסטורי וארכיאולוגי שיש בו כל כך הרבה מה לעשות, גם בקיץ (כולל אופציות לינה). בשעות הדמדומים היפות מתקיים בפארק סיור עששיות חוויתי מודרך לכל המשפחה – מסלול רגלי שנמשך כשעתיים וחצי ומתחיל בסמלים האיקוניים של הפארק, הפטרייה ועמודי שלמה, המוארים בתאורה שמדגישה את יופיים ואת הנוף שמסביב. הסברים על הפקת נחושת בעידן הקדום ועל תהליכים גיאולוגים שיצרו את הפארק חושפים את הסודות שמאחורי פלאי הטבע, וכל זאת בחושך מדברי שמדגיש את אינסוף הכוכבים שמעל.
שלישי וחמישי בשעה 19:00. יש להצטייד בנעלי הליכה, מים וביגוד תואם לעונה. הסיור אינו מתאים לעגלות ילדים.
מבוגר 69 ש"ח / ילד 59 ש"ח (גיל 3-14), למזמינים באת:ר מבוגר 66 ש"ח/ ילד 56 ש"ח. הכרטיס מקנה כניסה חינם לפארק יטבתה.
פרטים והרשמה בטלפון 08-6316756 ובאתר

סיור עששיות בפארק תמנע | צילום: ארכיון פארק תמנע
סיור עששיות בפארק תמנע | צילום: ארכיון פארק תמנע

ספארי לילה | פארק אגם ירוחם

קבלי ניוז מטריד קצת: ירוחם היא בירת העקרבים של ישראל. בעיר הדרומית וסביבתה קיים המגוון הגדול ביותר בארץ של עקרבים מבחינת מינים וכמויות. אם את נמנית עם הזן האמיץ, נעלי נעליים גבוהות וצאי לספארי לילה בהדרכת חוקר העקרבים יורם צביק, שיספר על חייו המסקרנים של היצור המפחיד ויפזר את הערפל סביב המיתוס. בעזרת גלאי קולות ופנסים מיוחדים יאתר צביק עקרבים בחשיכה ויתבל את הסיור בטריוויה  על האקולוגיה שלהם ודרכי התנהגותם, על הארס ועל חשיבות העקרבים לאדם ולסביבה. לטובת האינסטוש תוכלי לצלם עקרבים באמצע ארוחה לילית, במצבי התגוננות וחיזור ועוד, לצד יצורי לילה נוספים כגון עכבישי זאב עם עיניים זוהרות. מפחיד אבל כיף.
פארק אגם ירוחם, 50 ש"ח למשתתף (מגיל 3).
לפרטים והרשמה 054-4761761 (יורם צביק)

סיורי עקרבים | צילום: רני שטורם
סיורי עקרבים | צילום: רני שטורם

לינת שטח וסיור שקיעה וזריחה | גן גורו

בימים שבהם חופשת ספארי רחוקה מאי פעם, בגן גורו אפשר לראות לטבע את הלבן בעיניים בחוויה מיוחדת במינה: שינה בגן חיות וצפייה בבעלי החיים רגע לפני שהם הולכים לישון וברגע שהם מתעוררים. הסיורים המודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) בקבוצות קטנות. הם מתחילים עם רדת החשיכה בצפייה בבעלי החיים, בהיכרות עם אורח חייהם הלילי ובהקשבה לקולות הלילה, ונמשכים בלינה במתחם האוהלים שבגן. הבוקר מתחיל בארוחת בוקר קלה לקול שריקות וציוצי בעלי הכנף שבגן, שלאחריה יוצאים לסיור בוקר הכולל האכלת קנגורו – חוויה שבדרך כלל צריך לטוס עבורה עד אוסטרליה – ותוכי לורי הצבעוניים, תוך צפייה בהתנהגות בעלי החיים בשעות הראשונות של היום.
130 ש"ח למשתתף מגיל שנתיים.
לפרטים והרשמה 

טיול לילי במדבר | שדה בוקר

אירועי "לילות קיץ קרירים בהר הנגב" מנצלים את הקרירות המדברית ואת אחוזי הלחות הנמוכים לפעילויות מתאימות לעונה החמה. טיול לילי במדבר כשמו כן הוא, מסע רגלי בדרגת קושי קלילה להכרת הר הנגב וסביבתו. הסיור מתחיל בירידה אל בור מים עתיק שהנבטים חפרו לפני 2000 שנה, בליווי הסברים על המטרה שלשמה נחפר בלב המדבר. ירידה במורד נחל בוהק באור הירח מובילה אל "שער הצור" ואל שיעור קצר בגיאולוגיה על אודות סוגי סלעים שניתן למצוא במדבר ובאיזו סביבה ימית הם שקעו. משם ממשיך המסלול במורד הנחל אל תחתית האפיק, היכן שמדרונות חוואר יורדים בשיפועים תלולים, על רקע הסברים על התאמת צומח לתנאי קיצון. אם יתמזל המזל וחיות לילה יחליטו לצאת לבילוי, ייתכן שתצליחי לראות ארנבת או שועל. בסיום הסיור מתחבר המסלול אל חניון הסרפנטינות בנחל צין. משך הפעילות כשלוש שעות והיא מיועדת למשפחות עם ילדים מגיל 4 ומעלה. נקודת מפגש בית ספר שדה, שדה בוקר.
50 ש"ח למשתתף. רביעי וחמישי (18-19.08) מ־20:30.
פרטים והרשמה בטלפון 050-6577747 ובאתר 

טיול לילה חווייתי בית ספר שדה. שדה בוקר | צילום: זיו שרצר
טיול לילה חווייתי בית ספר שדה. שדה בוקר | צילום: זיו שרצר

סיורי זריחה וירח מלא | פארק המעיינות

פארק המעיינות הוא פיסת גן עדן, אלא שרוב הזמן הוא עמוס במבקרים. לכבוד עונת הקיץ חשבו בפארק על רעיון לבילוי בפורמט מעט יותר אינטימי: סיורי ליל ירח מלא וסיורי זריחה, בשעות שבהן מזג האוויר עדיין נעים ואפשר ליהנות מזמן איכות בטבע ומנהיגה ברכבים ירוקים בשבילים ריקים ממטיילים. סיורי הלילה מתקיימים בלילות ירח מלא. הם עוברים בנקודות תצפית שונות בפארק, במקומות שבהם אפשר להקשיב לקולות בעלי החיים וגם לטבול במעיינות, ששומרים על טמפרטורה נעימה בכל ימות השנה. למוזיקה של הטבע נוספת מוזיקה אנושית, מפגשים מוזיקליים עם נגנים מקומיים המתרחשים גם כן בלב הטבע. סיור הזריחה חולף על פני שלושת המעיינות הנובעים בפארק והוא כולל הליכה בשביל הרטוב – מסלול שאורכו 300 מטרים עם מים עד גובה הקרסול (מתאים גם לקטנטנים). עם אור ראשון עולים לתל השלושה לתצפית על זריחת השמש וכוס תה צמחים.

65 ש"ח לאדם לסיור לילה/ 59 ש"ח לאדם לסיור זריחה.
לפרטים והזמנות 

פארק המעיינות | צילום: אורן גבאי גולן
פארק המעיינות | צילום: אורן גבאי גולן

"מסע בין כוכבים" | בכל הארץ

ארגון "אשכולות" וקרן קימת לישראל מקבלים את פני הקיץ בפעילות שנושאת עיניים אל השמים. תחת הכותרת "מסע בין כוכבים" נפרש מערך פעילויות שמטרתו הרחבת האופקים עד לחלל החיצון, למשל תצפיות כוכבים, הדרכות בנושא אסטרונומיה והקשר היהודי, מסע בעקבות חייו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל ועוד. הפעילויות יתקיימו במוקדים שונים ברחבי הארץ והתכנים מותאמים לילדים ולמשפחות. כניסה חינם אך מותנית בהרשמה מראש. מספר המשתתפים מוגבל. חמישי (8.7, 22.7).
לפרטים והרשמה 

כוכבים במדבר | צילום: אביב פרץ
כוכבים במדבר | צילום: אביב פרץ

>> מה לעשות עם הילדים בשבת בבוקר?