שירה: אגי משעול ונֹעה שחם

אגי משעול מעניקה עצת חכמים לתלמידה שלה נעה שחם. שאת חוגגת 50 עם הנשים הצעירות שיעשו את 50 השנים הבאות והמנטוריות שיובילו אותן לשם

88 שיתופים | 132 צפיות

 

ההבטחה

נֹעה שחם, 32, משוררת

מורה בתיכון לספרות ולעברית, עורכת לשון ומנקדת וכותבת שירים. למדה תסריטאות ופרוזה, סיימה בהצטיינות תואר ראשון בלשון עברית ופילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב. למדה במסלול השירה השנתי בהליקון, ובתוכנית העמיתים לאמנים ללימודי התרבות העברית בעלמא. שיריה פורסמו ב"ידיעות אחרונות", ב"הארץ" ובכתבי עת שונים, וספר שיריה הראשון יפורסם בקרוב. בזוגיות עם אוּרי, גרה בתל אביב.

מתי את קמה בבוקר ומתי את הולכת לישון?

"אין לי ממש מסגרת חיים סדורה, יש לי גג יומיים בשבוע שבהם אני צריכה לקום בבוקר ומחויבת לזמן ולמקום. בגלל אי־סדר היום הזה, הלילות והבקרים שלי נזילים".

מי האישה שהכי השפיעה על חייך בפן המקצועי?

"קראתי את יונה וולך מהנערות המוקדמות ואני חבה תודה לאופן שבו היא תִקשרה לי את הנסתר. כשהייתי בת 16 הכרתי את כתביה של אגי משעול, ואני חושבת ששתיהן לימדו אותי את שני הקצוות של המעשה השירי: תפסי את המסר המגיע דרכך, שכללי אותו לכדי מעשה אמנות, ולבסוף למדי ממנו, כי הוא חכם ממך".

איך את שותה את הקפה שלך?

"חזק".

עם איזה אתגר את מתמודדת בימים אלה?

"לפני ימים אחדים מעדתי ועשיתי איזו תנועה חדה עם הכתף ומסתבר ששברתי את עצם ההומרוס שלי לחצי. כל התלות הפיזית הזאת והכאבים מבאסים אבל גם מרגישים כמו הזדמנות. אני מבלה בבית הוריי בכנרת, מתמסרת לטיפול ולאהבה, ומבינה את החשיבות של הקיום הפיזי ואת השבריריות שלו".

למי את מתגעגעת?

"לסבתא שלי, מאיה".

באיזו מילה את משתמשת יותר מדי?

"קונסטלציה".

מה התכונה הכי סקסית בעינייך?

"סקסיוּת".

מה תמיד יש לך בתיק?

"טבק ולפטופ".

מה הספורט שלך?

"אני אוהבת ללכת: ללכת בעיר, ללכת בטבע, ללכת על הר. פשוט ללכת".

מוסיפים עוד שעה ליממה. מה את עושה בה?

"בוהה".

איפה תהיי עוד 50 שנה?

"או שאתיישב על איזה תֶקֶן באקדמיה או שתמצאו אותי ביערות בפרו".

אסתי לאודר שואלת: ממה את שואבת השראה?

"אני נורא מחוברת לטקסטים עתיקים. מרגש ומפעיל אותי לקרוא טקסטים בעברית עתיקה, במגילות עתיקות וכן בכ"ד הספרים, יעני בתנ"ך. באמת אפשר להפוך ולהפוך וללמוד אמיתות על המציאות".

העצה של המנטורית

אגי משעול, משוררת

"נעה שחם הצעירה והמוכשרת הייתה תלמידה שלי בסדנת הכתיבה של הליקון ומיד משכה את תשומת לבי. עולמה השירי מוליד שירים מפתיעים ומרתקים, הנובעים גם מהבנה עמוקה של השפה. בעצתי לה אצטט את המשורר קונסטנדינוס קוואפיס: 'אם אתה יוצא בדרך לאיתקה, שאל כי תארך דרכך מאוד'. לא למהר. להבשיל. לכבד וללמוד מאלה היודעים, שכבר הלכו כברת דרך. להבין שהדרך היא היעד. צריך לשאוב כוח ולבטוח בעבודה הפנימית – כי היא העיקר".

 

עם מי עוד חגגנו 50 שנה?

אורנה בנאי מגלה לדינה סנדרסון איך להחזיק הצלחה

ועוד טיפים שעוררו בנו השראה

 

נעה: שמלה H&M; אגי: אוסף פרטי | צילום איליה מלניקוב | סטיילינג: לריסה שוסטרמן | איפור רינת שור, אור יאיר ביטון | שיער: אור יאיר ביטון
נעה: שמלה H&M; אגי: אוסף פרטי | צילום איליה מלניקוב | סטיילינג: לריסה שוסטרמן | איפור רינת שור, אור יאיר ביטון | שיער: אור יאיר ביטון

 

עורכת פרויקט מיכל פליישרֿ
מנהלת פרויקט ירדן מזרחי

המצולמות אופרו במוצרי אסתי לאודר