כשוונדר וומן הרימה לוונדר וומן: נטע ברזילי נתנה לעם ישראל שיעור בפירגון

נטע ברזילי עם אסי עזר ורותם סלע באירוויזיון | צילום: מתוך האינסטגרם של רותם סלע
נטע ברזילי עם אסי עזר ורותם סלע באירוויזיון | צילום: מתוך האינסטגרם של רותם סלע

"וונדר וומן, לעולם אל תשכחי" שרה נטע ברזילי על הבמה בליסבון, ובצד השני של העולם גל גדות באמת לא שכחה. הפוסט שהעלתה וקרא ל-20 מיליון עוקביה להצביע לנציגה הישראלית היה הביטוי המדויק של המסר של ברזילי: לא סתם ניצחון, אלא קמפיין שכולו אחוות נשים, גאווה והרבה אהבה

88 שיתופים | 132 צפיות

 

תקראו לנו פרובינציאליות, תקראו לנו רגשניות, לא אכפת לנו, אנחנו מודות בפה מלא: הפוסט של גל גדות שקרא לכמעט 20 מיליון עוקביה מסביב לעולם להצביע לנטע ברזילי באירוויזיון ריגש אותנו בטירוף.
את הניצחון של ברזילי אי אפשר לקחת ממנה, אתמול בערב היא כבשה את אירופה בזכות כריזמה מטורפת, נאמבר אדיר וכמויות בלתי נגמרות של כישרון, "מה ששלה – שלה" הייתה אומרת על זה אופירה אסייג. אנחנו רוצות להניח שהיא הייתה זוכה גם בלי הפוסט של גדות. העניין כאן הוא לא בהכרח הקריאה להצבעה, כלומר גם, אבל הדבר שמרגש באמת הוא הנכונות הטהורה לפרגן, אחוות הנשים, הגאווה, או כמו שהגדירה את זה נטע בעצמה ברגע הזכייה "האומץ לבחור בשונה, התעוזה לחגוג את המגוון".

כשברזילי שרה על הבמה "וונדר וומן, לעולם אל תשכחי" אין ישראלי שלא חשב על גדות. ולרגע אחד, נדמה פתאום שבין גדות לברזילי יש הרבה מן המשותף. אמנם אחת היא כבר כוכבת בינלאומית בסדר גודל ענק והשנייה רק אתמול הפכה מאנונימית כמעט מוחלטת לזוכת האירוויזיון אבל בסופו של דבר שתיהן וונדר וומן של ממש. לא התארים הופכים אותן לגיבורות אלא האמת הפנימית, הביטחון והיכולת הקסומה הזו לעורר השראה אצל הצופה בבית, בין אם היא ילדה בת 4 שחולמת להיות זמרת ובין אם היא סבתא בת 89 שיודעת כמה קשה זה יכול להיות כשאת שונה.

כפרה עליה: נטע ברזילי ברגע הזכייה באירוויזיון | צילום: אנדראס פוטינג
כפרה עליה: נטע ברזילי ברגע הזכייה באירוויזיון | צילום: אנדראס פוטינג

עוד כתבות מעניינות
שני כהן: "את הבנות שלי אלמד שלא נכנסים למיטה כדי לשמח מישהו אחר"
המאבק הפמיניסטי עולה שלב: האם הדרת גברים היא עניין לגיטימי?
סתיו שפיר נלחמת בגברים שלא רוצים לשמוע אותה מדברת

מהרגע בו ברזילי נכנסה לתחרות תהו ישראלים רבים לא רק אם היא תנצח אלא גם אם תזכה לתמיכה מגל גדות. להבדיל כמובן מהנשיא ריבלין או מרה"מ נתניהו (שמהיום יכונה 'הא ביבי מה קורה' בהשראת שיחת הטלפון המופלאה שערך עם ברזילי שניות לאחר הזכיה) – גדות אינה דמות רשמית או ממלכתית, גם כשאנחנו בטוחים שכן. היא יכולה להעלות פוסט תמיכה או שלא, הדבר נתון הרי לבחירה. יחד עם זאת קשה להכחיש שבתקופה שמעמדה של ישראל בעולם לא מזהיר, בלשון המעטה, וה-BDS מצליחים ללכוד את תשומת לב הקהל העולמית – הנכונות של גדות שלא להסתיר ולו במעט את הזהות הישראלית שלה מרגשת במיוחד. בלא מעט הזדמנויות גדות כבר הוכיחה שהיא לא שוכחת מאיפה היא באה והיא מקפידה לפרגן לקולגות וחברות מהארץ כמו גם לציין אירועים שקשורים לישראל.

בצד השני של המשוואה יושבים להם לא מעט צקצקנים מקצועיים שסופרים לה את הפוסטים מסוג זה ומעקמים את האף כל אימת שגדות בוחרת שלא להעלות פוסט לוקאל-פטריוטי. השמועה מספרת על צייצן טוויטר שעד היום זועם על כך שגדות לא איחלה לעוקביה חנוכה שמח. ההתחשבנות הזו היא בדיוק ההפך ממה שקרה אתמול, וההפך הגמור ממה שמייצגות השגרירות המצטיינות של ישראל 2018 – גדות וברזילי, כל אחת בדרכה.

השמועה טוענת שגדות לא העלתה פוסט תמיכה עד לרגע האמת כי למעשה חששה מנאחס. למזלנו החששות האלה התבדו ומספר דקות לאחר שההצבעה לקהל הרחב נפתחה ולא הרבה זמן אחרי הביצוע של ברזילי היא העלתה פוסט בחשבון האינסטגרם שלה שקורא למעריציה להצביע לנציגה הישראלית.

פוסט האינסטגרם שהעלתה גל גדות וקורא להצביע לנטע ברזילי | צילום מסך מתוך האינסטגרם
פוסט האינסטגרם שהעלתה גל גדות וקורא להצביע לנטע ברזילי | צילום מסך מתוך האינסטגרם

הנכונות של גדות לתת כתף ולתמוך באחותה הישראלית היא ממש לא דבר מאליו, וזה לא נעצר שם. עם הניצחון של ברזילי העלתה גדות וידיאו של רגע הזכייה כשברקע שומעים אותה אומרת "איזו אלופה". "אני כל כך שמחה בשביל נטע" היא כתבה, "את מייצגת את וונדר וומן האמיתית. כל כך הרבה אמת, ביטחון וכישרון. את מייצגת את המגוון ואת מביאה אור שכולו יופי ורעננות לעולם". ברגע הזה לא רק ברזילי ניצחה, אלא גם גדות, ואולי אפילו כולנו. במהירות מטורפת העמוד של גדות התמלא בתגובות טובות, מלאות שמחה ואושר לא רק על הניצחון, אלא אולי כי גם מעשה פירגון שכזה כבר הפך בעניינו נדיר כל כך לפחות כמו זכייה בתחרות הגדולה באירופה.

כשאת וונדר וומן אמיתית את לא מפחדת לפרגן גם לאחרות: גל גדות | צילום: Gettyimages
כשאת וונדר וומן אמיתית את לא מפחדת לפרגן גם לאחרות: גל גדות | צילום: Gettyimages

 

הסטטיסטיקה אומרת שבאירוויזיון מנצחים מדי כ-20 שנה, כך שלמרבה הצער כנראה שבשנה הבאה לא נגרוף את הפרס. על פירגון ומילה טובה לעומת זאת אין סטטיסטיקות שכאלה. אנחנו לא מדעניות, הדבר היחיד שאנחנו יודעת עליהם הוא שהם תמיד עובדים, לא משנה מה.

אנחנו גם לא יודעת אם נשחזר שוב ניצחון כזה אבל פירגון כמו שראינו אתמול, לא רק אצל הסלבס באינסטוש אלא אצל כל עם ישראל, אפשר וצריך לשחזר מדי יום. דווקא בגלל זה היה כל כך מבאס לראות שלנוכח מפגן התמיכה של גדות צצו לא מעט מגיבים שתהו מה עם בר רפאלי, הלוא היא הישראלית השנייה בעולם בדירוג העוקבים באינסטגרם. לא רק שמדובר בהתחשבנות שמנוגדת לערב כולו אלא שהפעם ההשמצות אינן במקומן. רפאלי אמנם העלתה פוסט תמיכה לסטורי ולא לפיד, אבל כשיש לך למעלה מ-2.5 מיליון עוקבים גם סטורי בודד הוא לא עניין של מה בכך.

מי אמר שהיא לא מפרגנת? בר רפאלי | צילום: Gettyimages
מי אמר שהיא לא מפרגנת? בר רפאלי | צילום: Gettyimages

 

כן, היא יכולה: נטע ברזילי מככבת גם בסטורי של בר רפאלי | צילום מתוך האינסטגרם
כן, היא יכולה: נטע ברזילי מככבת גם בסטורי של בר רפאלי | צילום מתוך האינסטגרם

 

ובכלל, הסלבס אתמול ויתרו על אגו, שמו את קנאת הסופרים בצד ופשוט נתנו לעצמם להיסחף כמו כולנו מול היצור היפהפה שהוא נטע ברזילי. "נטע! מזל טוב למלכה המוכשרת ולכל המשלחת הישראלית. באמצע טיסת חזור לארץ הטייס הודיע לנו שנטע זכתה במקום הראשון וכל המטוס מחא כפיים! מרגש" כתבה אניה בוקשטיין.

זוכרות שרק לפני כמה ימים באינטרנט התלוננו על זה ששופטי "כוכב הבא" לא מפרגנים לנטע? אז זהו, שלא: קרן פלס | צילום: עידו לביא
זוכרות שרק לפני כמה ימים באינטרנט התלוננו על זה ששופטי "כוכב הבא" לא מפרגנים לנטע? אז זהו, שלא: קרן פלס | צילום: עידו לביא

 

דקות לפני תחילת התחרות כתבה קרן פלס, שכיהנה כשופטת ב"הכוכב הבא לאירוויזיון": "נטע, באת מלמטה עם כל הכישרון והיופי הזה והטסת אותנו לשמיים. זה בדיוק מה שתעשי הלילה באירופה. איזה כיף שאת הנציגה שלי, הפנים, הקול, הנפש והמוזה!". "אלופת העולם" כתבה לה שרית חדד, "אהובה שלי, אין ולא תהיה אחת כמוך. עשית היסטוריה. ואני יודעת כמה זה מגיע לך! אוהבת אותך" כתבה נועה קירל, וזה בלי להזכיר את פירגוני הסטורי של שלומית מלכה, עדן בן זקן, אנה זק, לירון ויצמן, חן אמסלם ועוד ועוד. וכמובן רותם סלע ואסי עזר, מנחי "הכוכב הבא" שהתלוו למשלחת הישראלית ולא הפסיקו לצלם ולהעלות תמונות שגרמו גם לציניקנים להתמלא גאווה.

הסטיגמה אומרת שישראלים הם קנאים, צרי עין שלא יודעים לפרגן. אתמול ראינו הוכחה שזה לא המצב ושאפשר גם אחרת. נטע ברזילי העניקה לנו את המתנה הזו, לא רק ניצחון נוסח 'בשנה הבאה בירושלים' אלא השראה אמיתית בכל רגע, בכל שעה, מעכשיו.

מלכה, כבר אמרנו?: נטע ברזילי ברגע הזכייה באירוויזיון | צילום: אנדראס פוטינג
מלכה, כבר אמרנו?: נטע ברזילי ברגע הזכייה באירוויזיון | צילום: אנדראס פוטינג