נועה תשבי: "העמדתי גברים במקום מיליארד פעמים"

חזייה ליה לונדון, קומבניזון Jack Kuba, מכנסיים פטריציה פפה למאדאם דה פומפדור, מעיל זארה | צילום: אלה אוזן
חזייה ליה לונדון, קומבניזון Jack Kuba, מכנסיים פטריציה פפה למאדאם דה פומפדור, מעיל זארה | צילום: אלה אוזן

הגרוש האלכוהוליסט? "עדיף להיות לבד". האמהות? "בהתחלה זה עינוי". טראמפ? "כלב סקסיסטי". נועה תשבי בריאיון אמיץ ופוליטי

88 שיתופים | 132 צפיות

נועה תשבי מהדורת 2017 מגיעה רעננה במיוחד, מלאת כוחות, מוכנה להסתער על הטייטלים החדשים שלה, כמו "אימא" ו"נציגת ישראל בתפוצות". ב־7:30 שעון מערב הוליווד היא כבר נראית מעולה, מלאת ביטחון בשיחת סקייפ, שבמהלכה היא משגיחה במוניטור על תינוקה, ארי בן ה־13 חודשים, המנמנם את שנת הבוקר שלו. לכאורה, הכל כרגיל. תשבי הרי תמיד נתפסה כארוזה, מהודקת, בשליטה.

אבל הדרך לרגיל הנוכחי לא הייתה קלה. בתחילת 2016, כמה חודשים אחרי שילדה את ארי, נפטר במפתיע אביה דניאל תשבי. זה קרה חודשים ספורים אחרי שאביו של בעלה, רוס הינקל, הלך גם הוא לעולמו. הטלטלה הבאה בחייהם הגיעה כשהחליטה לחשוף את האמת מאחורי היחסים שלה עם בעלה הראשון, כוכב הבידור האוסטרלי־בריטי אנדרו ג'י. בריאיון ל"ידיעות אחרונות" סיפרה תשבי שבמשך שנים חיה לצד אלכוהוליסט שהתעלל בה נפשית. "לא הייתי רוצה להגדיר את זה כמערכת של התעללות או רק התעללות", מסבירה תשבי. "זאת הייתה מערכת מורכבת עם אדם קשה, שעבר והעביר את הסביבה שלו סבל רב".

במה זה בא לידי ביטוי?

״גבר שאומר לאישה, ׳למה את עושה לי ככה, את גורמת לי להרגיש לא טוב׳, זה אביוז. כל אישה שגבר אומר לה כזה דבר, שתדע שהיא נמצאת בסיטואציה כזאת. אין דבר כזה, ׳את גורמת לי להרגיש׳. אתה גורם לעצמך. לא אף אחד אחר״.

מתי החלטת שזהו?

"החלטתי להתגרש בנקודה אחת ספציפית. אחרי כל כך הרבה שנים של טיפולים היינו אצל פסיכולוגית חדשה ובשעה הראשונה של הטיפול נפל לי האסימון, שאני כנראה לא אוכל לעזור לו יותר, ושזה לא תפקידי.

"אי אפשר לפרק נישואים סתם ככה כי קשה. חשוב לי להגיד לנשים שנמצאות במערכות יחסים בעייתית כזאת או אחרת, אל תישארו רק בגלל הפחד להיות לבד. תשקיעו את הזמן בלנסות לעבוד על הבעיה ולטפל בה. תנו לזה את הזמן והאנרגיה, ואם רואים שזה לא עובד – לא לפחד! עדיף להיות לבד מאשר במערכת יחסים קשה או בעייתית".

אנדרו סיפר את הצד שלו בראיונות ובפודקאסט. לקח לך זמן לחשוף את הצד שלך. את שלמה עם החשיפה?

"כן. היה משהו לא אותנטי בהסתרה שלי את הסיפור האמיתי, ובתור אימא זה גם עזר לי לפתור דברים עם עצמי. אני לא יודעת מה אנשים חושבים עליי עכשיו. אחרי ששמעו שהיה לי בעל אלכוהוליסט בטח כבר לא חושבים שהכל אצלי דבש. יש לי הרבה מסרים לנשים, אבל המסר הכי חשוב הוא – תיזהרי מטיפוליות יתר. תפסיקי לחשוב שאת יכולה להציל את כולם".

חלוק קטיפה זהבית תשובה | צילום: אלה אוזן
חלוק קטיפה זהבית תשובה | צילום: אלה אוזן

תשכחי מקלישאות על אהבה

אחרי שהתייאשה מהקשר עם אנדרו, שהסתיים בהודעה רשמית בטוויטר ובגירושים, אצה תשבי בחזרה למשחק הדייטינג, ויצאה ממנו עם רוס הינקל, איש עסקים שעוסק בהשקעות בעולם התקשורת. הינקל היה מוכן לקשר, מעוניין בילדים וילד־טוב־ניו־אורלינס־למרות־שאינו־יהודי. מבחוץ, התהליך נראה מואץ – בארבע שנים נועה תשבי הספיקה להתגרש, להתחתן בשנית, ולהפוך לאימא לכבוד יום הולדתה ה־40.

בעצם, היא אומרת, זאת הייתה אחת מתקופות החיזור הרגועות והשפויות בחייה. "כשרוס ואני הכרנו הוא גר בניו אורלינס ולא חשבתי שיצא מזה משהו רציני, ולכן נתתי לזה מלא אורך נשימה ולא נתתי לעצמי להתאבסס. לאט לאט נקשרנו, זה היה מקרה של מים שקטים שחודרים עמוק. למדנו להכיר אחד את השני. היום, אחרי הרבה מערכות יחסים, אני חושבת שלחכות לבום הזה, למישהו שיבוא ויסחף וייתן ויעשה וייקח אותי, יש בזה משהו לא ריאלי. זה מתכון להתאכזבות. כל מה שקשור לפרפרים בבטן הוא קצר".

אפשר לוותר על שלב הפרפרים?

"כן. צריך לבסס קשר על התאמה, תחומי עניין משותפים, כיף, סקרנות, דברים שנהנים לעשות יחד, כבוד הדדי, סקרנות אינטלקטואלית, לא על קלישאות שנאספו מסרטים. אני מכירה את זה מחברים רווקים, את הכמיהה לזוגיות, שנלך יד ביד ונסתכל על השקיעה ונקפץ באחו, את הכמיהה לשים על מישהו את הראש. אבל את שמה את הראש שלך עליו במשך שנייה ביום. מה אתם עושים בכל יתר הזמן?".

גם הקשרים הבריאים ביותר משתנים כשתינוק נכנס לתמונה. זה קרה גם לכם?

"אני הכי קלישאה של אימא מאוהבת בתינוק שלה, שרוצה לבהות בפרצוף שלו כל היום, אבל החלטתי שזה לא יבוא על חשבון הזוגיות, והיא דווקא התחזקה בשנה הקשה הזו ששנינו עברנו. אנחנו תמיד דואגים לזמן של שנינו, בלי ארי, וגם נסענו לאפריקה לכמה ימים בלעדיו. גם אם אין לי כוח אני אתלבש ואתארגן ואזמין בייביסיטר ואצא, ואני יודעת שנדבר על ארי 30 אחוז מהזמן, אבל 70 אחוז יוקדשו לדברים אחרים".

משפחת הינקל-תשבי | צילום: Elliott Bisnow
משפחת הינקל-תשבי | צילום: Elliott Bisnow

אימא ישראלית טובה

בעת השיחה שלנו ארי עדיין בג'טלג מהביקור האחרון והארוך בישראל. האם ובנה הגיעו לחודש שלם בארץ שבמהלכו הצטלמה תשבי לקמפיין של רשת הקוסמטיקה הטבעית גאיה. בביקורים בארץ תשבי תמיד חושבת על העתיד, שוקלת הצעות לדוגמנות ומשחק – והפעם עשתה את זה עם עגלה. "הייתי בפגישה כשארי מסתובב בחדרים ואימא שלי רודפת אחריו", היא אומרת. "אלה דברים שאני מעזה רק בישראל, בהוליווד זה לא היה עובר. מהרבה בחינות אני מחוברת למנטליות הישראלית יותר מלאמריקאית, ונוח לי יותר בארץ. אבל בעלי והעבודה בלוס אנג'לס".

מתוך הקמפיין לגאיה קוסמטיקס | צילום: אלון שפרנסקי
מתוך הקמפיין לגאיה קוסמטיקס | צילום: אלון שפרנסקי

בארץ, יש להניח, רוו נחת לראות אותה כאימא, תפקיד שחיכתה לו זמן רב – אבל לגרסתה, לא דקה מאוחר מדי. "אנדרו ואני מעולם לא ניסינו להביא ילד לעולם", היא משחזרת. "הוא נורא רצה, אבל אני ידעתי שילד לא פותר שום דבר אלא מעצים את כל הבעיות. אבל זה מהמם להיות אימא בת 40".

מה היתרונות של הורות מאוחרת?

"בגיל הזה כבר ראית הרבה מוקשים אצל חברים שלך שעשו את זה בגיל צעיר יותר, ואת מוכנה יותר. איך בתיה עוזיאל אומרת – הכינותי מראש? אז אני הכינותי מראש דרכים להתמודד עם הקשיים. עם שמונה אחיינים הרגשתי מאוד מוכנה, למרות שברגע האמת את לא באמת יודעת מה לעשות. בואי נשים את הקלפים על השולחן – שלושת החודשים הראשונים הם עינוי סיני, את יורדת מהפסים, בתוך סערה של מה קורה כאן לעזאזל. לא זכרתי בכלל מי הייתי קודם, שיש עולם בחוץ. אבל בכל זאת, בתוך הטירוף, הקפדתי לשמוע חדשות, להתעדכן, לא לדבר רק על קקי ופיפי".

מה היה הכי קשה?

"חוסר השינה. היה לי חשוב להיניק, ואז את ערה כל שעתיים שלוש, וזה ממש משבש אותך. הייתי קמה מעוכה ומפורקת, ואחרי שהתקלחתי ושמתי טרנינג, כי מי רוצה ללבוש משהו אחר אחרי ניתוח קיסרי – בכל זאת הקפדתי לשים קצת מסקרה וסומק, להסתרק, לשטוף פנים. גם אם אף אחד לא רואה אותי – זו הייתה דרך לשמור על סוג של נורמליות. חשוב לזכור שהתקופה הזו עוברת. וזה מאוד מעצים, בסופה הרגשתי כאילו יצאתי מטירונות".

חוץ מהמסקרה והמברשת הקפידה תשבי לא להלחיץ את עצמה בענייני חיצוניות. לפחות לא במה שקשור למשקל. "חזרתי למשקל של לפני הלידה רק לפני מספר חודשים, וזה בסדר גמור. אני אוכלת בריא, לא מונעת מעצמי יותר מדי דברים, ועושה ספורט, בעיקר יוגה ואינטרוולים. לפני הצילומים של גאיה עשיתי ניקוי מיצים שהיה מעולה. אני אולי לא מוצקה כמו קודם, אבל לא נורא".

צולם בפנטהאוז היוקרתי של מלון רויאל ביץ' בתל אביב | צילום: אלה אוזן
צולם בפנטהאוז היוקרתי של מלון רויאל ביץ' בתל אביב | צילום: אלה אוזן

המראה שלך הוא חלק מהמותג נועה תשבי. לא מלחיץ לאבד שליטה על הגוף?

"בכלל לא. זה לא שהתחלתי עם גוף של דוגמנית בגדי ים. אחרי הלידה הייתי קצת יותר שמנה. אז מה? זה שווה את זה, ילדתי ילד. אחרי שאת יולדת, השיחה על הגוף היא אחרת, היא לא על איך אני נראית בבגד ים, אלא 'וואו, אני מספקת חיים', אז מה זה רלוונטי אם יש לי עוד צמיג".

קריירה לא בכל מחיר

כמו כל אישה על פני כדור הארץ, גם תשבי חושבת על הטרדות מיניות, גבולות והחפצה. "מיליארד פעמים הייתי צריכה לשים גברים במקום או להוציא את עצמי מסיטואציות. זה קורה הרבה – את מוזמנת לארוחת ערב, מגיעה ומבינה שבאת בתור קישוט״, היא מספרת. ״היו לא מעט סיטואציות מול גברים חזקים, שמבחינתם אם הייתי עושה איתם משהו הם היו עוזרים לי מקצועית. אין לי ספק שזה עלה לי בקריירה.

"אני מכירה את הבנות שמשחקות את המשחק הזה. כולם מכירים אותן ויודעים מי הן, הן מאוד מצליחות היום, אבל אז מה? לא הייתי יכולה לעצום את העיניים בלילה אם הייתי יודעת שזה מה שהביא אותי לאן שאני נמצאת. קריירה לא בכל מחיר".

חולצת תחרה רנואר ראנווי, חליפת F.R.S להלגה עיצובים | צילום: אלה אוזן
חולצת תחרה רנואר ראנווי, חליפת F.R.S להלגה עיצובים | צילום: אלה אוזן

דרכה המקצועית של תשבי תמיד הייתה מגוונת. היא התחילה כילדת פלא חדורת מוטיבציה, ואחרי סיבוב בארץ השיקה את עצמה בהוליווד כזמרת. הפרויקט המוזיקלי לא צלח, אבל תשבי למדה את המשחק ההוליוודי. בעיר הכוכבים היא שיחקה לא מעט ("CSI", "אהבה גדולה", "זיווגים"), במקביל לפרויקטים בישראל, וב־2006 המציאה את עצמה מחדש כמפיקה, עם מכירת "בטיפול" לרשת HBO. היום מתרכזת העבודה שלה פחות במשחק ויותר במאחורי הקלעים. "הסוכן שלי בדיוק שאל אותי אם אני רוצה לעשות אודישנים אבל אני מרגישה שאני עדיין לא שם", היא אומרת. "יש לי פרויקט אחד לקולנוע ושניים לטלוויזיה, ואחד מהם יהיה קשור בהורות. אני אולי חדשה באימהות, אבל אחרי התבוננות בשמונה אחיינים, יש לי לא מעט תובנות".

תחלקי אותן איתנו?

"מבחינתי – אין לי תינוק. לא ילדתי תינוק, אלא בן אדם שלתקופה קצרה הוא תינוק. הוא לא נחות ממני או קטן ממני. לכן אין אצלנו בבית 'בייבי טוק'. אני מדברת אל ארי כמו שאני מדברת אלייך עכשיו, לא בדיבור של תינוקות. ואני אף פעם לא לוקחת ומרימה אותו בלי להגיד לו קודם. אם שואלים אותי אם אפשר להרים אותו אני אומרת 'תשאלו אותו, לא אותי'".

החזרה של תשבי לחיי עבודה, בעיקר כמפיקה, נעשית בשלבים, של יציאה מבועת האימהות החמימה. רק עכשיו, אחרי שנה, היא חוזרת לעבוד. "אם היית שואלת אותי לפני כן אם יש סיכוי שלא אעבוד תקופה כל כך ארוכה, לא הייתי מאמינה. בגיל 12 כבר עשיתי פרסומות, בתיכון ובצבא הייתי בשכנים של צ'יץ' וב'רמת אביב גימל', לא היה לי רגע שלא עבדתי. זו פעם ראשונה שלקחתי הפסקה יזומה".

היו ייסורי גמילה מהוורקוהוליזם?

"האמת היא שתמיד השארתי פתח קטן של עבודה. כשארי היה בן שלושה שבועות עשיתי שיחות ועידה מהאמבטיה, כדי למצוא תסריטאי לאיזה פרויקט שהשותף שלי הרים. הסתגרתי באמבטיה כי הייתי בטוחה ששם לא ישמעו את ארי בוכה, ואני מדברת ומסננת תסריטאים בזמן שדולף לי חלב, זה מצחיק".

צולם בפנטהאוז היוקרתי של מלון רויאל ביץ' בתל אביב | צילום: אלה אוזן
צולם בפנטהאוז היוקרתי של מלון רויאל ביץ' בתל אביב | צילום: אלה אוזן

התחנה הבאה: פוליטיקה?

ייתכן שהפרפורמרית שבתשבי מסוגלת לנוח, לעת עתה, כי היא מקבלת את האדרנלין שלה על במות אחרות – שבהן היא מספרת לאנשים סביב העולם שישראל היא אחלה. במסגרת הארגון שהייתה חלק מהקמתו, Act for Israel, היא מקבלת הזמנות להרצאות מהאו"ם ועד אוסטרליה, ואם לא הייתה רחוקה כל כך מירושלים, אפשר היה לנחש שהתחנה הבאה שלה היא פוליטיקה.

"אלה הרצאות פרטיות", היא אומרת. "אני לא מקבלת שום מימון מהמדינה. זה פשוט נבע מהרצון שלי לתקשר את מה שאני חושבת שהוא חשוב ונכון. אני שואלת אותם 'מה היה קורה למקסיקו אם הייתה זורקת טילים על סן דייגו?'. אני מספרת על השירות הצבאי שלי בלהקת חיל חינוך, על היזמות הישראלית, פורמטים טלוויזיוניים, איפה המוח היהודי מצליח להביא בשורות עולמיות".

את לא יכולה להבין חלק מהביקורת על ישראל שנשמעת מכל עבר?

"היום, אם את לא מדברת בצורה מתלהמת, לא שומעים אותך. זו תופעה שמתרחשת בכל העולם, אבל אולי יש מקום לדיבור ליברלי מתלהם. לדבר על זכויות אדם בצורה אגרסיבית".

השמאל בישראל צריך להתחיל לצעוק?

"אני חושבת שההבחנה של ימין ושמאל כבר לא רלוונטית. שתי מדינות לשני עמים חייב להיות הנרטיב של הימין. זה לא שיש לנו פרטנר נפלא ומדהים ומחר נתנשק ונתחבק עם כל שכנינו הערבים. להפך".

בתוך ארצות הברית עמדותיה ברורות – תשבי היא דמוקרטית מושבעת, מה שנקרא שמאלנית. הלילה שבו דונלד טראמפ הפך לבוס של העולם זכור לה כטראומה נוספת במניין הטראומות של 2016. אחרי בחירתו פרסמה בעיתון "ג'ואיש אינסיידר" מכתב פתוח לחתנו היהודי של טראמפ ג'ארד קושנר, שבו האשימה אותו שבתמיכתו בחמו יתרום לעליית האנטישמיות. "אתה, ג'ארד, סייעת לאדם הכי גזען, סקסיסט, בריון, ילדותי ומיזוגיני לקבל את השלטון", כתבה.

"חרגתי ממנהגי עם הטור האגרסיבי הזה, כי באמת מזמן לא הרגשתי כזה זעם", היא אומרת. "אני זוכרת את הלילה שבו הוא נבחר. יצאתי מהבית ואמרתי לארי 'כשאני אחזור, תהיה לנו נשיאה'. בכיתי ימים רצופים אחרי זה. אבל אולי יש סיבה להכל, גם לזה שהכלב הזה זכה. תאמיני לי שאני לא מדברת ככה על אף אדם. אבל ככל שעובר הזמן, את רואה את מי הוא ממנה, האיש הבלתי צפוי הזה שבכלל לא רוצה להיות נשיא".

הילרי קלינטון לא נבחרה כי היא אישה?

"אין שאלה בכלל. הסקסיסטים הגזענים אמרו 'היה לנו שחור שמונה שנים אז נראה לכם שניתן את זה לאישה?'".

את פחות ממלכתית כשאת מדברת על פוליטיקה אמריקאית.

"אף פעם לא הבעתי את עמדותיי הפוליטיות בישראל, לא תמכתי במפלגה זו או אחרת. כמי שמייצגת את ישראל מטעם עצמה, חשוב שאשאר ניטרלית".

למחרת ההשבעה של טראמפ צעדה תשבי עם בנה ועם מאות אלפי נשים. ״אנחנו לא צועדות נגד״, כתבה בחשבון האינסטגרם שלה, ״אנחנו צועדות בעד. בעד זכויות נשים, בעד זכויות אדם, בעד זכויות להט״ב״.

היה כיף?

״היה מדהים. היה חזק. ננסה להחזיק מעמד עם טראמפ, ונקווה שהוא לא יעשה יותר מדי נזק״.

תשבי ובנה ארי במצעד הנשים נגד טראמפ | מתוך עמוד האינסטגרם noatishby@
תשבי ובנה ארי במצעד הנשים נגד טראמפ | מתוך עמוד האינסטגרם noatishby@

צילום אלה אוזן | ניהול קריאייטיב טל קליינבורט | סטיילינג ראובן כהן | איפור אסף באבו במוצרי גאיה קוסמטיקס | שיער אדיר יעקב | ע. סטיילינג לירון שטיינמץ | ע. הפקה קרן נוימן | צולם במלון רויאל ביץ', חוף הים תל אביב, אורנים פרויקטים 6191*