המסכה שמחזירה לחירשים את היכולת "לשמוע"

מיכל גורליק | צילום: ORRO
מיכל גורליק | צילום: ORRO

החובה לעטות מסכה הביאה לכך שאנשים שנעזרים בקריאת שפתיים מצאו את עצמם בבעיה קשה. המסכות השקופות של כתר פותרות את הבעיה הזאת

88 שיתופים | 132 צפיות

משבר הקורונה הביא למיכל גורליק, 30, חירשת מלידה, קושי חדש: חובת השימוש במסכות שחלה על האוכלוסייה כולה, היא בלתי אפשרית מבחינתה כי בהיעדר יכולת לקרוא שפתיים המוסתרות עכשיו על ידי המסכה, היא לא יכולה לתקשר עם הסביבה. מיכל, בוגרת לימודי אופנה בשנקר העובדת כמעצבת גרפית ובחברת האופנה "פלטה" המביאה פתרונות לבוש לאנשים עם ובלי מוגבלויות, אומרת: "גם ביום יום, בלי קורונה, יש לחירשים ולכבדי שמיעה קשיים שנובעים מאי הנגשת מידע ציבורי, ורק בעקבות מחאות מהקהילה, יש הנגשה אבל לא מספקת, וזה כולל את מערכת הבריאות שרוב השירותים שלה ניתנים דרך הטלפון ורק מעטים מאפשרים יצירת קשר בכתב. 

מאז הקורונה יש לי קושי חדש. בדרך כלל כשאני יוצאת לסופרמרקט ולשאר סידורים חיוניים, אני קוראת שפתיים. המסכה הרגילה שבשימוש הציבור מונעת ממני להבין כשפונים אלי, כי אני לא יכולה לראות שפתיים ומדובר במכשול של נגישות עבורי ואני נאלצת להיות דרוכה כשאני במרחב הציבורי וזה מעייף מאד לאורך זמן".

בישראל מונה אוכלוסיית החירשים מעל 750 אלף איש, מלבד כבדי שמיעה ברמות שונות ומוגבלים קוגניטיביים. ולמרות חוק "תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מגבלות", עדיין חלק מהשירותים אינם מונגשים עבורם. חברת "כתר" הביאה למיכל ולחבריה פיתרון בצורת מסכות מיגון שקופות כדי להעניק להם הגנה מיטבית מונגשת ורב פעמית. עשרת אלפים המסכות הראשונות שיוצרו נתרמו למד"א ולמרכזים רפואיים ובתי חולים ברחבי הארץ. מיכל, שנבחרה להוביל את הקמפיין, אומרת כי "מדובר במגן פנים שהוא נוח ממסכה, יותר קל לנשום דרכו ואין עליו הצטברות של אדים, והוא גם רב שימושי וזול יותר ממסכת בד רגילה כי מחיר שתי מסכות ושני שקפים הוא 25 ש"ח". 

האם לדעתך מדובר בפתרון מושלם?
"הוא יהיה מושלם כשגם הציבור הרחב, ובמיוחד נותני שירות במרחב הציבורי, ישתמשו במסכות האלה ואז אני אוכל לקרוא דרכן שפתיים". 

 לדברי אודי שגיא מנכ"ל משותף בכתר ישראל, הפיתוח הישראלי של המסכות המיוצרות במפעל של כתר בכרמיאל, כבר הועבר למפעלי כתר בעולם והן מיוצרות היום גם באנגליה, איטליה, מזרח אירופה, ארצות הברית וקנדה. "המסכות בנויות ממסגרת עשויה פוליפרופילן גמיש ורך למגע המתאים עצמו למבנה הראש ויוצר אטימה. החומר מונע הצטברות זיעה, מבנה המסכה יוצר מסגרת סגורה בהתאם לדרישות המחמירות ביותר של הצוותים הרפואיים, ובאותה עת הן קלות משקל וההרכבה מהירה ופשוטה. 

ומה לגבי ההגנה?
"המסכות מספקות הגנה כפולה: הגנה מפני רסס טיפתי וסביבה שעלולה להיות מידבקת והגנה מפני מגע של המשתמש בפניו, לאחר מגע במשטחים. לעומת מסכות בד או מסיכות פשוטות, הן גם מגינות על העיניים ומומלצות לשימוש על ידי חולים במטרה להגן על הסביבה". 

מה פירוש רב פעמיות?
"בתהליך הייצור ניתן משקל רב לנושא הקיימות ומעבר לכך שהן מיועדות לשימוש חוזר, הן עשויות חומר ממוחזר ואף ניתנות למחזור מלא בסיום השימוש". 

איך מומלץ לנקות אותן?
"ניתן לשטוף במים וסבון וניתן לחטא באלכוהול". 

כמה מסכות אתם מסוגלים לייצר בשלב זה?
"פס הייצור שלנו כשיר לייצר כרגע 350 אלף מסכות בחודש ואנחנו מאמינים כי בתוך חודש נוכל לייצר עד מיליון מסכות מדי חודש". 

דבר הנסיינית

מיכל יפה, בת 49, משקפופרית: "כשקראתי שאין הצטברות של אדים על המסכה השקופה מיד נדלק לי ניצוץ של תקווה. בניגוד למיכל החירשת, שמובילה את הקמפיין לטובת ציבור קוראי השפתיים, לי יש משקפיים, וכמו שכל משקפופר בימים אלה יודע, האדים שמצטברים על עדשות המשקפיים הם צרה צרורה. אז ביקשתי לנסות את המסכה ולראות האם המטרה הטובה של עזרה לחירשים ולכבדי שמיעה פותרת על הדרך בעיה אחרת של כל כך הרבה אנשים.

ובכן, השמחה בינתיים מוקדמת. אני אומרת "בינתיים" כי הדגם שקיבלתי להתנסות הוא לא הדגם האחרון וכל הזמן מבוצעים שיפורים במסכה/מגן בעקבות פידבקים מהמשתמשים. אז הנה הפידבק שלי: קודם כל אני לא בטוחה שהמגן השקוף יכול באמת להחליף מסכה, כי אמנם הוא מגן מקדימה על הפנים, אבל מהצדדים הוא די פתוח, מה שאומר שאם מישהו ישתעל מולכם שיעול רציני או יעשה עליכם אפצ'י מכל הלב, הרסס הטיפתי יכול לחדור מהצד. מאותה סיבה, של רווח די גדול מהצד, המגן גם לא מגן מנגיעה בפנים. כן, זה דורש תמרון מסוים, אבל לא משהו שיעצור גירוד מעצבן באף. 

מבחינת המשקפיים, שזה הנושא שעניין אותי. אם נושמים מהאף באמת אין אדים (נשימה מהפה מייצרת אדים על המסכה עצמה). יש קצת השתקפות במסכה (או שאולי זה רק בחדר שמואר במנורה. לא ניסיתי את המגן בחוץ באור יום), שזה טיפה מעצבן ואולי בשימוש ממושך יעצבן יותר. 

המסקנה שלי היא שהמסכה השקופה היא בהחלט פתרון טוב לאנשים שקשה להם עם מסכות רגילות מסיבות כאלה ואחרות, כי עדיף הגנה קצת פחותה מאי הגנה בכלל (ובכל מקרה עדיף לא לקבל קנס). מי שחרד במיוחד מהווירוס, יכול להשתמש במגן השקוף מעל מסכה רגילה, ככה גם יש הגנה פרונטלית על העיניים. ואני לא רוצה להמליץ או לא להשתמש במגן השקוף למען קוראי השפתיים, כי אין לי סמכות או ידע לעשות את זה, אבל לו הייתי יודעת שיש בסביבתי אדם הנעזר בקריאת שפתיים, הייתי משתמשת במגן השקוף במיוחד בשבילו לפרק זמן קצר".

את המסכות השקופות ניתן להשיג בחנויות כתר ברחבי הארץ, ברשת ACE, גודפארם, בטמבוריות ובקרוב גם ברשתות נוספות.