לירז אסייג: "אני אישה בריאה, שמנה ומהממת. אין פה שום סתירה"

לירז אסייג | צילום: פזית עוז, הפקה וסטיילינג: גאלה רחמילביץ', איפור ושיער: חן צארום
לירז אסייג | צילום: פזית עוז, הפקה וסטיילינג: גאלה רחמילביץ', איפור ושיער: חן צארום

לירז אסייג פותחת הכל. ההדחה מהאח הגדול? "ההפקה שומרת על מירב"; שמנופוביה? "קשה לצופים לראות אישה שלא הולכת עם העדר"; אביבית בר זוהר? "מודל לנשיות". בריאיון ראשון אחרי שיצאה מבית 'האח' היא מספרת על החלום לחבק את הילדות בנות ה-8 וה-10 שכותבות לה שבזכותה הן הולכות עם חולצת בטן וגם חושפת מה בדיוק הלך בינה ובין סמואל. בלעדי

88 שיתופים | 132 צפיות

 

לירז אסייג כבר ניצחה. העובדה שהודחה מבית "האח הגדול" באמצע העונה לאחר שבילתה בו חודשיים לא מפריעה לה, להפך. מיליון ש"ח? מבחינתה של אסייג הניצחון האמיתי הוא להראות גם לילדות בנות ה-8 וה-10 שצפו בה שאישה יכולה להיות יפה ובעלת ביטחון עצמי בכל מידה. בין אם תאהבו אותה או תשנאו אותה, ואם לשפוט לפי הרשתות החברתיות גם מזה וגם מזה לא חסר לה, מהאג'נדה הברורה שהביאה איתה לבית אי אפשר להתעלם.

לירז אסייג לובשת שמלה של יואב מאיר, תחתוני ביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear | צילום: פזית עוז, הפקה וסטיילינג: גאלה רחמילביץ', איפור ושיער: חן צארום
לירז אסייג לובשת שמלה של יואב מאיר, תחתוני ביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear | צילום: פזית עוז, הפקה וסטיילינג: גאלה רחמילביץ', איפור ושיער: חן צארום

עוד כתבות מעניינות
הנשים שיזכירו לכן שכל גוף מוכן לקיץ
למה אין לנו אשלי גרהאם ישראלית?
עדן פינס: "מי אתם שתגידו לי איך להתלבש?"

"יצאתי מהבית לפני שבוע ואני לא מפסיקה לקבל הודעות של 'שינית לי את החיים' ו'תודה על זה שאת קיימת'" מספרת אסייג. "כמויות מטורפות של הודעות, הטלפון שלי על סף קריסה. בנות בבית ספר יסודי שעוברות התעללויות בכיתה בגלל איך שהן נראות כותבות לי שמהרגע שהן ראו אותי הן הולכות בגאון".

אז את מבחינתך הצלחת?
"בטח. אני פה לשנות את העולם, ואני עושה את זה. לא יכול להיות שב-2018 נתהלך כאן במצב שילדות ונשים ילכו בבושת פנים על איך שהן נראות, שיחשבו שהן צריכות להתאים את עצמן לאיזו שבלונה לא הגיונית ולא מציאותית, ואת זה בדיוק באתי לשנות".

לירז אסייג לובשת שמלת פאייטים של Olivia Mattheus | צילום: פזית עוז
לירז אסייג לובשת שמלת פאייטים של Olivia Mattheus | צילום: פזית עוז

השיחה עם אסייג (35) מתקיימת כשבוע לאחר יציאתה מבית "האח הגדול". כמו מתמודדים רבים לפניה גם היא מתארת תערובת של הלם, התרגשות, בלבול ובמקרה שלה גם הקלה עצומה ושמחה. נדמה שאצל אסייג לא מדובר במס שפתיים, מי שהפכה את המאבק למען דימוי גוף חיובי לאג'נדה שלה אכלה על כך לא מעט קש בבית, השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא האם הדיירים פיתחו אנטי לדוגמנית המלאה והיפה בגלל שמנופוביה אמיתית או שאולי אסייג פשוט לא הצליחה להתחבר עם הדיירים בבית ולשבות את לב הצופים. "אני עדיין בהלם לחזור למציאות, לטלפון. פתאום דברים הכי רגילים עושים סחרחורת אבל רווח לי מאוד לצאת מהבית. "האח הגדול" הוא זיקוק של החברה כולה ואת נפגשת שם עם כל מיני אנשים, חלקם עם כישורים חברתיים מפותחים יותר, חלקם פחות, ואז את מגלה את השמנופוביה בווליום גבוה".

אבל לא ציפית שזה מה שיקרה כשנכנסת עם האג'נדה הזו לבית?
"האג'נדה שלי זה לא משהו שנוצר פתאום, אני חיה את זה שנים, מאז שאני ילדה, ולכן גם הייתי רגילה לריקושטים. אבל בעוצמה שלוחת רסן שכזו זה היה חסר פרופורציות ומוגזם. לא ציפיתי מאנשים בוגרים ומאימהות שיש להן ילדים וילדות להתנהג בצורה כזאת".

ממי הכי נפגעת בבית?
"נכוויתי בעיקר ממירב, סימה ותומר. הייתי בהלם דווקא מהנשים. נכנסו לבית באמת נשים מדהימות ויפהפיות. ציפיתי שדווקא האימהות יכילו, יהיו בעד העצמה, בעד לקבל את השונה, והן ביטלו את זה ברמה הכי קיצונית שיש. וכן, זה היה קשוח בשבילי. סימה ומירב איכזבו אותי נורא, ברמות קיצון".

בסופו של דבר הודחת על ידי הקהל בבית. אולי זה בכלל לא קשור לשמנופוביה, אולי הצופים פשט לא התחברו לדמות שלך?
"דברים שרואים מכאן לא רואים משם. מבין כל הדיירים היחידה שלא צעקה, לא הרימה את הקול, לא גידפה ולא התלהמה זו אני. היחידה. אני לא מדברת על אלו שלא שמעו אותם בכלל, שהיו בדום שתיקה. עמדתי על שלי, לא צרחתי 'הנה, תראו אני בבגד ים', פשוט לבשתי בגד ים. לדיירים בבית זה הציק והם אמרו את זה, אבל זה שלהם. חמוד, לא נעים לך? אל תסתכל ואל תאכל גם את מה שאני מכינה. היום אחרי שיצאתי וראיתי מה ששודר, הרבה דברים שמירב עשתה ואמרה, חצי מזה לא הגיע החוצה. שמרו עליה מכל משמר".

אז את חושבת שההפקה שומרת על מירב?
"זה בולט. לא צריך להיות גאון יותר מדי גדול, פשוט רואים את זה".

לירז אסייג בביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear, מעיל ורוד -FolkenFolk | צילום: פזית עוז
לירז אסייג בביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear, מעיל ורוד -FolkenFolk | צילום: פזית עוז

אסייג לא נותנת להדחה לעצור אותה. החלום הגדול שלה היא להתחיל להרצות בבתי הספר ("אני רק מחכה שהחופש הגדול יגמר"). היא מבטיחה שבקרוב כולנו נראה אותה הרבה יותר עם שלל תוכניות וקמפיינים על הפרק, אך מתעקשת שאינה יכולה לפרט. בינתיים היא מספרת שרק לקנות נייר טואלט בסופר לוקח לה שלוש שעות. "שלוש שעות רק בסופר! זה אנשים, וחיבוקים ודמעות של התרגשות ואהבה. מסות מטורפות בקטע הכי טוב שיש".

לא נמאס לך לפעמים מלהיות נושאת הדגל של המאבק? לא בא לך פשוט להיות לירז לרגע?
"אני לירז, מההתחלה ועד הסוף. המאבק הזה הוא החיים שלי. הייתי ילדה שמנה ונערה שמנה והיום אני אישה שמנה, וזה לחיות כל הזמן בסוג של מאבק תמידי. זה לא משהו שבחרתי בו. אבל היום אני אופטימית, אנחנו לא חיים באיראן אלא בישראל 2018, זה עניין של זמן. לא סתם הייתי בפריים טיים ואני לא הולכת להיעלם, אני הולכת עוד יותר לדהור קדימה, הולכים לראות אותי הרבה יותר ובעיקר הדור הצעיר. כי שם צריך להשפיע ולשנות.
עכשיו יקומו כל הציניקנים והמצקצקים ויגידו שאני מעודדת השמנה ואורח חיים חולה, אז ממש לא. אני באמת אוהבת את איך שאני נראית, ואני לרגע לא מאביסה את עצמה בג'אנק, הגוף שלי הוא המקדש שלי ואני מתייחסת אליו בכבוד. בגלל שטיפות המוח שעשו לאנשים הם חושבים שאני חולה, אבל אני הממוצע. אני אישה בת 35, שמנה, מהממת, בריאה, עושה ספורט ואוכלת נכון. אני שמנה ובריאה, ואין פה סתירה".

לירז אסייג לובשת בגד ים של New Look, חולצה לבנה מכופתרת – פריימרק | צילום: פזית עוז
לירז אסייג לובשת בגד ים של New Look, חולצה לבנה מכופתרת – פריימרק | צילום: פזית עוז

התחלת להתפרסם עוד לפני 'האח', בדיעבד את מתחרטת שנכנסת?
"לרגע לא. אני חושבת שזה היה מהלך חכם מצידי, חיכיתי לרגע שתהיה לי פלטפורמה לצרוח את מה שאני חושבת בפול ווליום וזה מה שעשיתי. הלכתי בבית עם בגד ים בלי להתנצל לשנייה בדיוק כמו כל שאר הנשים היפהפיות שהיו שם. לא חשבתי שאני צריכה להסתיר את הגוף שלי, וזה לא היה קל. לאנשים בבית, ואני מאמינה שגם לחלק מהצופים, היה קשה לראות אישה שלא הולכת עם העדר, גם במראה וגם בחוזק. זה משהו שיכול לאיים על גברים שובינסטים שרגילים לנשים קטנות וגם על נשים עצמן שרגילות להיות במשבצת הזו. אני כבר רגילה לכל זה, אחרי החיים שעברתי יש לי אפס סבלנות לאלימות מכל סוג שהוא – אלימות פיזית, אלימות מינית או אלימות מגדרית.
אף אחת לא צריכה לעבור השפלה בגלל מה שהיא אוכלת או מה היא לובשת. מי שם אתכם לשפוט? זכותי וזכות כל אחת להתהלך באיזה בגד ים שהיא רוצה. אני צריכה להתבייש ולא ללכת עם בגד ים בגלל שלמישהו זה לא טוב בעין? חמוד, סגור את העין".

מהפה שלך זה נשמע קל. מה את אומרת לנערה בת 12 במידה 48 שקוראת את הדברים האלה ואולי לא כל כך בטוחה בעצמה כמוך?
"כפרה, שתבוא ואני אעזור לה לקנות בגדים לבת מצווה. אבל זה לא רק בנות במידות האלה. גם בנות שהן רזות, סקיני ממש, אוכלות סרטים. כולן. בדיוק בשביל זה אני פה, שיסתכלו עלי ויראו שאפשר".

לירז אסייג לובשת תחתוני ביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear, טופ – טליה | צילום: פזית עוז
לירז אסייג לובשת תחתוני ביקיני של המעצבת בר חכם BH swimwear, טופ – טליה | צילום: פזית עוז

דיירת שאסייג דווקא כן הצליחה להתחבר היא התוספת החדשה אביבית בר זוהר, ואסייג אף מתפללת שהיא תהיה זו שתזכה. "מגיע לה כל כך. אם מסתכלים עלי ועל אביבית – אנחנו קיצון. אני נטולת ניתוחים, טבעית, שום מזרק לא נגע לי בגוף, לא בוטוקס ולא חומצה, והיא ההיפך הגמור. אבל היופי הוא ששתינו עומדות מאחורי מה שאנחנו ובאקסטרים. בסופו של דבר מה שאת משדרת זה הבפנים והערכים, אביבית אומרת דברים בנועם, בלי לקלל כמו מירב, סימה ותומר. היא באמת בן אדם מדהים".

אז מבחינתך אביבית בר זוהר היא מודל לנשיות היום?
"לגמרי. היא הולכת עד הסוף עם מה שהיא ולא מתנצלת. הרוב מסתכלים על התדמית שלה, מה שרואים מבחוץ. ומה שרואים זה את החזה, את השפתיים, את הריסים. אבל כל זה הולך עם אופי נדיר ולב ענק. היא עשתה מה שנכון לה ואני מחבקת את זה. זה מה שבא לה והיא אוהבת את עצמה ככה? אז שתהיה בדיוק ככה, ובפול ווליום".

עוד דייר שבינו לבין לירז נרקמו קשרי חברות, אם לא יותר מזה, הוא סמואל. הוא אמנם הודח לפניה אבל בפרק הזמן הקצר שבילו יחד היה קשה להתעלם מהעובדה שנראה שמשהו רומנטי מתפתח שם. "אני בקשר עם סמואל" היא מודה, "אבל זה לא בקטע רומנטי, מדובר בחברות נפש טובה. היינו אחד בשביל השנייה משענת ועוגן. הוא היחיד שהיה שם כן באמת לאורך כל הדרך".

אז בעצם את רווקה עכשיו?
"רווקה ופנויה לאהבה", היא צוחקת.

את חושבת שאולי את מאיימת על גברים? אישה חזקה שאוהבת את עצמה בלי להתנצל.
"מכמות ההודעות שאני מקבלת לא נראה לי שהם מאויימים".

אז בעצם את זו שצריכה לבחור עכשיו?
"ברוך השם. אני לא דואגת, זה לבחור בין טוב לטוב".

לירז אסייג לובשת בגד ים פאייטים מפריימרק, חצאית – טליה | צילום: פזית עוז
לירז אסייג לובשת בגד ים פאייטים מפריימרק, חצאית – טליה | צילום: פזית עוז

צילום: פזית עוז
הפקה וסטיילינג: גאלה רחמילביץ'
איפור ושיער: חן צארום
אף אחת מהתמונות בהפקה לא עברה ריטוש בפוטושופ ו/או הצרת היקפים