כחול עולה

ב-2014 יתפוס "הכחול המזעזע" או בכינויו הלועזי, Dazzling Blue, את מקומו של ירוק האמרלד. | צלם: עומר מסינגר, סטודיו מורוסו ויח"צ סווטש
ב-2014 יתפוס "הכחול המזעזע" או בכינויו הלועזי, Dazzling Blue, את מקומו של ירוק האמרלד. | צלם: עומר מסינגר, סטודיו מורוסו ויח"צ סווטש

חברת פנטון מכריזה על צבע האביב ל-2014, והבלוגרית רוני דה ליידה מספרת לנו איך ומי קובעים טרנדים, מה הוביל לבחירה בכחול הזועק ואילו עוד צבעים יככבו בשנה הבאה בעיצוב. בואו לגלות

88 שיתופים | 132 צפיות

בכל שנה חברת פנטון העולמית (PANTONE) מכריזה על הצבע הנבחר כ"צבע השנה" לשנה שתבוא. בשנה הנוכחית מככב בחלונות הראווה צבע ירוק האמרלד, אשר הגיע אלינו בזכות המגמה הירוקה והמודעות לסביבה. אנו רואים אותו באָפנה, בעיצוב ובגזרת המוצר. ב-2014 יתפוס "הכחול המזעזע" או בכינויו הלועזי, Dazzling Blue ויוכרז כצבע הנבחר לאביב 2014.


כלי פרצלן של הרמס, רנבי בוטיק. צילום: פיליפ סטומפה

אז מי קובע מה יהיה ואיך?

חוקרי המגמות (הצייטגייסטים) מכתיבים את הטרנדים העתידיים בעולם. מסקנותיהם מתבססות לרוב על מחקרים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים, על השפעות תרבותיות ודתיות ועל מאפייני רוח התקופה. צבעים וטרנדים נגזרים גם מתחום התעשייה, ממסלולי האָפנה, מיצרני תעשיית הרכב ומתעשיית כלי הבית על נגזרותיה השונות. העברת המסר לעולם נעשית בתקשורת המונים ודרך מעצבי-העל.


מימין: תיק לוויתן של מדוזה. משמאל: שעון מתלפף. צילום: עומר מסינגר ויח"צ סווטש

בשנים האחרונות חלה נטייה כלל עולמית בזירת העיצוב לחיפוש השקט. תקרית 11 בספטמבר, כלכלה במיתון מתמשך, מצב רוח לאומי ירוד והרגשת שפל הביאו את אמריקה ואת שאר העולם אחריה לחפש שלווה ומרגוע. הצבע הכחול – הנחשב פופולרי במיוחד, מרגיע לאומי וסמל לשלום ואחווה – תפס את מקומו הטבעי בפאלטה, לאחר שנים של בחירה בצבעים הניטרליים.

השאיפה לאופטימיות

ב-2014 לעומת שנים קודמות, הכחול הנועז והשמח הוא הדומיננטי. הטכנולוגיה השולטת בעולם, ובראשה Facebook אשר סמלה כחול, תרמה לא מעט להיותו של הכחול הצבע השולט, ואם אתם מכירים את פרויקט citi bike בניו יורק, לבטח תזהו מקור נוסף לצמיחתו של הכחול הזועק.


גביע קריסטל של הרמס, רנבי בוטיק. צילום: פיליפ סטומפה

את ה-DAZZLING BLUE נוכל לשלב במינונים קטנים בבית. עצמתו רבה, ומספיקה נגיעה ממנו בחלל כדי לעשותו שמח, נועז או בעל אמירה. גם בגזרת האָפנה יבלוט הכחול בשנה הבאה, והשילוב הבולט ביותר שלו יהיה עם גוֹני החום. הכחול מחמיא לכל גוון עור, וישתלב בפריטים רבים – מהנעלה עד צעיפים ואביזרים משלימים. מה שבטוח, הוא ישמח אותנו ויוסיף לנו שיק שובב עם קריצה.


גוף תאורת לד בהשראת לגו, דורי קמחי. צילום: איל קרן

עוד צבעים נבחרים

בין הצבעים אשר נבחרו למובילים בשנה הבאה נראה את החומים, הסגולים, הירוקים וצבעי החול.
מעט כתומים וצהובים חרדליים יוסיפו עניין לפאלטה. הגוונים יהיו שמחים ואופטימיים, אם כי בגוון עשיר ועמוק. קישוטי נוצות וגדילים יאפיינו את אביזרי העיצוב, והדפסי הפרחים ימשיכו ללוות אותנו גם ב-2014.


ספה בעיצוב פטרישיה פטרישיה אורקיולה, טולמנ'ס. צילום: סטודיו מורוסו

רוני דה ליידה היא בלוגרית עיצוב וסגנון חיים ויבואנית מותג הטקסטיל האנגלי לביתBIGGIE BEST. לבלוג של רוני

הכתבה המלאה התפרסמה בגליון נובמבר 2013 של נישה