כבר לא נימפומנית: ריאיון אישי עם סטייסי מרטין

סטייסי מרטין | צילום: סטיבן מייזל
סטייסי מרטין | צילום: סטיבן מייזל

מי שפרצה לתודעה כצעירה מכורה למין בסרטו השערורייתי של לארס פון טרייר “נימפומנית", מובילה היום את קמפיין הבושם של מיו מיו. ריאיון בלעדי עם סטייסי מרטין

88 שיתופים | 132 צפיות

סטייסי מרטין רק בת 24, אבל כבר אפשר לומר שהקריירה שלה בלתי רגילה. אחרי הכל, לא כל שחקנית מקבלת את תפקיד הפריצה שלה בסרט כל כך פרובוקטיבי, שערורייתי ומדובר כמו זה שכיכבה בו מרטין – “נימפומנית" של לארס פון טרייר, שבו גילמה נערה שהיא הגרסה הצעירה של דמותה של הכוכבת הראשית שרלוט גינזבורג. הסרט, המגולל את סיפורה עתיר המיניות של ג’ו, כלל סצנות סקס אמיתיות, ואף שמרטין לא הצטלמה בהן בעצמה אלא זכתה לכפילת גוף ברגעי השיא הפורנוגרפיים – סביר ששיוכה לסרט ידבוק בה לנצח. לראיה: הוא אפילו פותח את הריאיון הזה, שבכלל נערך לכבוד הקמפיין החדש בכיכובה לבושם הראשון של מיו מיו.

אבל למרטין הצרפתייה־אנגלייה, שעד לליהוקה ב"נימפומנית" עבדה כדוגמנית והצטלמה למגזיני אופנה נחשבים, אין מה להתלונן. הליהוק בסרט שם אותה במסלול המהיר לתהילה והבטיח לה מהרגע הראשון קריירה הכוללת תפקידים ייחודיים מבלי לעבור את המסלול ההוליוודי הרגיל. למעשה, מרטין כלל לא מתגוררת בהוליווד, וגם לא מתכננת לעבור לשם. את שנות ילדותה בילתה בפריז, יפן ולונדון, שבה היא מתגוררת כיום. “אני לא חושבת שאי פעם אעבור להוליווד", היא אומרת. “סגנון החיים שלי לא השתנה מאז שהתחלתי לשחק. אני עדיין גרה בלונדון ועושה את אותם הדברים שתמיד עשיתי. אני אוהבת להפריד בין החיים האישיים שלי לבין העבודה, כדי לשמור על איזון". היא מתגוררת בלונדון עם בן זוגה, המוזיקאי דניאל בלומברג, אבל מלבד העובדה הזו, לא נותנת ליותר מדי פרטים מחייה האישיים לדלוף החוצה, וכבר מתורגלת בלהתמקד אך ורק בעבודתה בריאיונות.

סטייסי מרטין מתוך הקמפיין הראשון לבושם של מיו מיו | צילום: יח"צ
סטייסי מרטין מתוך הקמפיין הראשון לבושם של מיו מיו | צילום: יח"צ

מרטין, כנראה מתוך צניעות, לא יודעת לשים את האצבע על הבחירה בה לככב בקמפיין של הבושם הראשון של המותג האיטלקי. “זו שאלה למיו מיו!", היא עונה כשנשאלת על כך. בבית האופנה מבית היוצר של מיוצ’ה פראדה לא אוהבים ללכת בתלם, בין אם מדובר בעיצובים הצבעוניים ועמוסי הפרינטים, או בבחירת הפרזנטוריות. רק במאי האחרון נאסרה לפרסום מודעה של המותג במגזין ״ווג״ הבריטי, בטענה שהשחקנית והדוגמנית מיה גות שהייתה בת 22 בעת צילומי הקמפיין – נראית כבת עשרה ומוצגת באופן מיני. כמו גות, גם מרטין, שכבר הופיעה בשני קמפיינים לקו הביגוד של המותג, נבחרה בשל הערך המוסף שכל כך הולם אותו – יופי שאינו קלאסי, ערך מוסף של דוגמנית שהיא גם שחקנית ואווירת מסתורין מחד אך נגישות מאידך, שכוכבות הוליוודיות נוצצות אינן מסוגלות לספק. “זו הפעם השלישית שאני עובדת עם מיו מיו וכל פעם היא שונה לחלוטין", אומרת מרטין. “הם תמיד עוסקים בסתירות ובשאלות, אז כשאני עובדת איתם אני יכולה לשחק עם פנים שונות של האישיות שלי".

איך היה לעבוד עם הצלם הנודע סטיבן מייזל, שצילם את הקמפיין?

“זה היה תהליך מהיר מאוד. הוא מבין את הרעיון הכללי של הקמפיין, אבל גם את הרגישויות של האדם שנמצא מול המצלמה ומצליח לשלב בין שני האלמנטים בצורה חדה מאוד. כיף לעבוד איתו. כל הסט פשוט שוקע לתוך ההכוונה שלו ומצטרף למסע".

מעבר למראה הייחודי של מרטין והערך המוסף שלה כאיט־גירל צרפתייה מתוחכמת עם סקס אפיל לא מיינסטרימי בעליל, אין ספק שמיו מיו לא יכלו לבחור דוברת טובה יותר עבור הבושם, בעיקר מכיוון שריח הוא תמיד קונספט חמקמק שקשה לתאר, ונדרש אדם בעל דימיון ויכולות ורבליות מאוד ספציפיות למשימה. בריאיון לגרסה המקוונת של מגזין ״ווג״ היגגה מרטין על הבושם: “הדבר הנפלא בבשמים הוא שהם מפעילים בך משהו לא אינטלקטואלי. הם מכים בך באותו אופן שמוזיקה מכה בך".

סטייסי מרטין בסרט "נימפומנית" | צילום: באדיבות YES
סטייסי מרטין בסרט "נימפומנית" | צילום: באדיבות YES

איזה ריח יש לבושם?

“הוא מבוסס על שושנת העמקים, אבל יש לו גם ניחוח עצי שמחבר אותו לאדמה. בנוסף, הוא משנה את ריחו ברגע שהוא נוגע בעור. יש בו קצת חספוס שאני מאוד אוהבת, שמתערבב עם ריח הפרחים".

מה טיפ הביוטי מספר אחת שלך?

“שלא צריכים להיות כאלה!”

לצד החוזה עם מיו מיו, מרטין ממשיכה לטפח את קריירת המשחק שלה. לאחרונה סיימה להצטלם לסרט חדש בבימויו של השחקן דני יוסטון (“אקס-מן המקור: וולברין", “אימה אמריקאית") ובפסטיבל ונציה האחרון קידמה שני סרטים חדשים בכיכובה – The Childhood of a Leader לצדו של רוברט פטינסטון ו־Taj Mahal. בוויש ליסט של הבמאים שאיתם הייתה רוצה לעבוד בעתיד, נמצאים שמות שרחוקים מלהיות קונבנציונליים ומסתדרים היטב עם חוסר רצונה להתיישר במסלול החיים ההוליוודי, כמו טרנס מאליק (“עץ החיים"), קוונטין טרנטינו, לין רמזי (“חייבים לדבר על קווין") והבמאי הצרפתי בנואה ז’אקו.

הבושם הראשון של מיו מיו | צילום: יח"צ
הבושם הראשון של מיו מיו | צילום: יח"צ

איזו עצה היית נותנת לשחקניות צעירות ומתחילות?

“אני לא בטוחה שאני מוסמכת לתת עצה, כי אני כל הזמן מרגישה שגם אני רק מתחילה! אבל אני מניחה שהייתי אומרת להן להמשיך לעבוד ולהיצמד לאינסטינקטים שלהן. אם משהו לא מרגיש לכן נכון – אל תעשו אותו".

לסיום, מה את יודעת עכשיו על השואוביז שלא ידעת כשרק התחלת לעבוד?

“עד כמה הוא בלתי צפוי!".