יצאה חיה

אפילו החספוס של טל גלבוע נסדק בבית "האח הגדול". בשיחה אישית עם אורטל בן דיין, חברה לתוכנית ושותפה למאבק ולפרובוקציה, מסכמת הזוכה המפתיעה של העונה את הטורנדו שנכנס לכולנו לצלחת

88 שיתופים | 132 צפיות

סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן

ההחלטה שלי (אב"ד) להיכנס לבית "האח הגדול" הייתה מלווה בהתלבטויות רבות. כמי שמגיעה מתחום ביקורת החברה והתרבות ברור היה לי שאני משתפת פעולה עם המנגנונים הציניים ביותר בעולם התקשורת. עם זאת ידעתי שמדובר בבמה הגדולה ביותר בישראל, ואם יש מקום שבו ניתן להביא תכנים חברתיים שבנפשי לקהל רחב ומגוּון, אין מקום טוב מבית "האח הגדול". במודעות מוחלטת ויתרתי על השליטה בדימוי הציבורי שלי, והסתכנתי בחשיפתם של צדדים פחות מחמיאים באישיות שלי. ידעתי היטב שהעמדות שלי לא יתחבבו בקלות על קהל הרחב וצפיתי את הדחתי המוקדמת טרם הכניסה.

התנאים האובייקטיבים לא שיחקו גם לטובתה של טל גלבוע. היא בת 36, נשואה, אם לשלוש בנות ופעילה מסורה במאבק למען שחרור בעלי החיים. קשה להאמין שהדיירת שהטיחה מדי יום בקהל עצום של אוכלי בשר, חלב וביצים שהם שותפים פעילים ברצח ובסבל של בעלי חיים תהיה הזוכה הגדולה של העונה. כל הזוכים בעונות הקודמות היו אנשים צעירים, רווקים מתחת לגיל 30, דמויות קונצזואליות שלא הביאו איתן ללב הפריים טיים תכנים ביקורתיים ושנויים במחלוקת.

אני פוגשת את טל שלושה ימים אחרי הגמר. גם אחרי 109 ימים מטלטלים רגשית, ברגע הזכייה היא לא שכחה עבור מה נכנסה לשם.

בשמלה שחורה עם הכיתוב "בשר זה רצח", היא יצאה מבית האח אחרונה, לא לפני שהספיקה לתלות כרזה בזכות המאבק על דלתות הבית שנסגרו מאחוריה.

עבדת ממש עד הרגע האחרון. זהו רגע שמסמל בעיניי את כל השהות שלך בבית.

"לא תיארתי לעצמי שאצא אחרונה. חשבתי שאצא שנייה או שלישית ואז אתלה את הפוסטר ביציאה ובכל פעם שמישהו ייצא אחריי יהיה עליו פוקוס כשהדלתות יפתחו".

בזמן שאנחנו יושבות בבית הקפה הטלפון לא מפסיק לצלצל לרגע, אבל טל עונה רק לבנות שלה. אלונה מתקשרת וטל אומרת לה לאסוף את גלבוע מהגן. אני רואה לראשונה את הצד של טל כאשת משפחה.

את יודעת, זו הפעם הראשונה שאימא לילדים זוכה ב"האח הגדול".

"אי אפשר להתעלם מזה. אני בת 36, לא ילדונת. אני קמה בבוקר ויש לי חיים של תכלית, של שליחות. המשפחה שלי היא עמוד התווך שלי, מקום אסוף ובטוח. ידעתי שלא משנה מה יאמרו לי, זכרתי את האמת הזו על החיים שלי".

אני יודעת שלא האמנת שתזכי, אפילו לא האמנת שתשרדי שבוע. כשכבר נשארתם שניים על הספה, חשבת שיש סיכוי?

"לא. הייתי בטוחה שאלדד מנצח. הוא ימני ומרבית אוכלוסיית המדינה כזו, ועוד הייתה מלחמה בחוץ. הוא גם צעק הרבה פחות ממני. לא התביישתי לומר דברים לא טובים שאני רואה במדינה. גם אמרתי כמה פעמים שאני לא מאמינה באלוהים, והמדינה שלנו רובה מסורתית. לא הסתרתי את הדעות שלי וחשבתי שזה יישחק לטובתו".

סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן
סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן

אז למה זכית?

"ראו את האנושיות שבי. זה אולי נשמע מצחיק, אבל נראה לי שהבינו מדוע אני טבעונית דרך ההתנהגות לאנשים בבית".

בימים האחרונים נשמעו ברשת טענות כלפי הזכייה שלך. גולשים מאיימים לתבוע, נפתחים דפי מחאה בפייסבוק.

"אלדד הוביל עליי בסקרים כי לטבעונים ניתנה הוראה לא להצביע לשום סקר אינטרנטי כדי לייצר שאננות בקרב המצביעים של אלדד. הסקרים נתנו תמונה לא מדויקת והזכייה תפסה אותם בהפתעה".

גרמת לאנשים להפוך לטבעונים. זה באמת חסר תקדים.

"בערב שבו יצאתי, גארי יורופסקי התקשר אליי ואמר לי שזו הפעולה הטבעונית הכי גדולה שנעשתה עד היום. הזכייה שלי סוקרה ברחבי העולם בקרב קהילות אקטיביסטיות, ואני מבינה מיום ליום את ההשפעה הזו. יש מה שנקרא טבעוגארים (כאלו שהפכו טבעונים בזכות גארי יורפוסקי – אב"ד) ועכשיו יש טבעוטלים".

הבטחת שתתרמי חלק מסכום הזכייה. זו פעם ראשונה שזוכה ב"האח הגדול" מצהיר שהוא יתרום חלק מהסכום.

"אני אתרום חלק מהסכום לפרויקט חוות החופש. המקום הזה מאפשר חיבור ישיר של בני אדם לבעלי חיים. הייתה תקופה שהיה אצלי בבית גדי, הייתי יוצאת איתו לרחוב לטייל ומיד אנשים היו מתאהבים בו, עוצרים, מלטפים ומבקשים להצטלם. הבנתי כמה הדבר הזה חשוב לבני אדם. כל אדם שהופך לטבעוני מציל כ־4,000 בעלי חיים במהלך חייו. המקום הזה יוכל לגרום לאנשים לחזור למקום החומל והרך, שבו אין צורך לפגוע. נוסף לחוות החופש אני אתרום סכום צנוע לשני דפים בפייסבוק: 'חלב – עובדות ומיתוסים' ו'מה בעוף'. אלו עמודים הסברתיים שעוסקים בפן הבריאותי שבו אני פחות מתמצאת. חוץ מזה הזכייה הזו תיתן לי שני דברים חשובים: היא תאפשר לי קצת שקט שמגיע לבנות שלי ולי, אני לא מתביישת לומר את זה; ואוכל לעסוק בדבר הכי חשוב לי בחיים מבלי לדאוג לקשיי פרנסה".

טוענים שהזכייה היא לא זכייה פרטית שלך.

"יום אחרי הזכייה מישהו כבר פנה אליי וביקש 50 אלף ש"ח, ובעיתון 'הארץ' מישהי טבעונית טענה שהכסף לא שלי וזו לא זכייה שלי. בשום מקום לא הבטחתי שאתרום את כל הפרס. הכסף הזה, עם כל הכבוד, הוא שלי. את מה שהוצאתי במהלך חיי על שחרור בעלי חיים אף אחד לא שילם לי".

בכל הנוגע לבעלי חיים צעקת, התרגזת והיה קשה לך לשמור על איפוק. כשפגעו בך ברמה האישית, כמו במקרה שבו מרטין דיברה על המשפחה שלך, שמרת על איפוק מרשים.

"דברים שנוגעים בי באופן אישי מפעילים אותי לגמרי אחרת, הרבה יותר מבהיל להתמודד איתם. היו פעמים שהשתמשו בזה שאני נשואה כדי להכאיב לי. הייתי היחידה שנשואה 13 שנים; ועם כל הדיבור על ציונות אני היחידה שהייתה קצינה בצבא ושירַתִי בקבע חמש שנים. מדברים שם בלי תכלס. לא הבנתי איך אנשים מרשים לעצמם לדבר על דברים שהם לא שלהם בכלל. לדבר על המשפחות שבחוץ על מנת לפגוע? יש המון סיטואציות שהשאירו אותי בהלם. ראיתי רוע אנושי תמציתי ומזוכך".

סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן
סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן

חיבור מיידי

גלבוע נולדה וגדלה ברעננה למשפחה מבוססת שהתמודדה עם טראומה טרייה של אובדן ילד. טרם לידתה נפטר אחיה כשהוא בן פחות משנה, והטרגדיה הזאת טלטלה את התא המשפחתי. אמה שקעה לדיכאון, הוריה החלו בהליך גירושים מכוער ואביה, שלמרבה האירוניה היה בעל מפעל נקניקים, פשט רגל ונקלע לחובות. בשנת 2007 הוא נפטר מדום לב ואת מותו מתארת טל כאירוע הכאוב בחייה. היום היא מתגוררת עם משפחתה בכפר סבא ועד לכניסתה לבית "האח הגדול" עבדה כמדריכת כושר.

החיבור שלי עם טל היה מיידי. ערב הפתיחה של "האח הגדול", בעודי יורדת במדרגות לתוך הבית, דנית ולינור – בעקבות תזוזה מסוכנת של השמלה שלי – צעקו לי בהיסטריה: "תיזהרי עם המחשוף". טל מיד השיבה להן בנונשלנטיות: "נו אז מה, יש לה ציצי מהמם"."מה, את בעניין של נשים?", שאל אותה צחי בדאגה, מתקשה להבין שיכול להתקיים פרגון בין שתי נשים בלי שתהיה כרוכה בו משיכה מינית. התחברנו מיד, היו בינינו המון דברים משותפים. שתינו נשים מעל גיל 30, אקטיביסטיות, מגיעות מעולם של עשייה חברתית ושל מאבקים ציבוריים. שתינו הגענו ל"האח הגדול" כשיש לנו המון דברים להגיד לעולם, ואף אחת מאיתנו לא השתדלה להגיד את זה בנועם ולהיות נחמדה. למשך תקופה קצרה, 25 ימים עד שהודחתי, היינו החברות הכי טובות. בשעון הזמן של בית "האח הגדול" הרגשתי שהייתי שם משהו כמו חצי שנה.

לאחר ההדחה שלי יורם זק עשה לי סיור בקונטרול. מבעד לחלונות האולפנים אפשר לראות את פינת העישון. הצצתי לרגע דרך הווילונות השחורים ואת ישבת שם לבד. זה היה רגע ממש מוזר לראות אותך מבחוץ. דיברנו לא מעט על מה יקרה אם מישהי מאיתנו תצא והשנייה תישאר לבד.

איך הרגשת עם העזיבה שלי? כשיצאתי היינו די מבודדות.

"ברמה האישית היית האדם שהכי הבין אותי בבית. אני בדרך כלל לא כזו שמתקרבת וזה קרה בינינו מאוד מהר. כשעזבת ידעתי שאני לבד, ואמרתי לעצמי שאני לא אתן שישברו אותי. הבית הזה הוא דינמי, היחסים משתנים מערב לבוקר. שבוע שם זה חצי שנה בחוץ. כל אדם שיוצא משנה את הדינמיקה קורה שאת מסתכסכת עם מישהו ואז הוא הופך להיות אויב של מישהו אחר ונעשה שוב חבר שלך. את מגלה שם המון בדידות.

"גם אי אפשר להתעלם מכך שאף פעם לא היה לי גיבוי מלא מאף אחד. ידעתי שאני תמיד על תנאי. לא היה לי על מי לסמוך עד הסוף. כשמיקי דיבר עלייך והגנתי עלייך, למחרת אלדד רב איתי ומרטין ולא דיברה איתי. הרגשתי מאוד לבד".

התרגשתי מאוד כשגוננת עליי כשלא הייתי שם. מאוד. אז תודה.

"הייתי ממש נסערת כשמיקי ולינור דיברו עלייך רע. כעסתי כשנאמרו עלייך דברים לא נכונים. אפשר לא להסכים עם הדעות שלך, אבל לומר שאת רעה? זה מופרך. לא התאים לי שיכפישו אותך. היו הרבה מקרים שאנשים ישבו ושתקו כשדיברו על החברים שלהם. אנשים שם היו מאוד פחדנים".

במשך תקופה ארוכה מיקי כינה אותנו "שתי המכשפות". זה כינוי גנאי שמופנה רק כלפי נשים, לרוב כלפי נשים עצמאיות שלא נכנעות לתכתיבים חברתיים. לאורך ההיסטוריה נשים שכונו מכשפות היו נשים שהתנגדו לסדר החברתי וסירבו למלא את התפקיד הנשי שיועד להן. איך הרגשת מול הניסיונות לבזות אותנו על רקע מגדרי?

"קיבלתי ממך שיעור מאלף בפמיניזם, ואני לא צוחקת בכלל. אני לא מגיעה מהעולם הזה. אני חושבת שאני אישה יפה, אבל להבדיל מאחרים אני לא צריכה שמישהו יגיד לי את זה. אין לי בעיה לקום בבוקר ללבוש טרנינג, לא להתאפר ולהרגיש סבבה או שלא, אבל אני זו שנותנת לעצמי את הציונים. היו לא מעט פעמים בבית שקיבלתי הערות על המשקל שלי ואמרתי: 'תתעסקו בעצמכם'. מרטין עקצה אותי בעניין המשקל ואמרתי לה באופן ברור: 'המראה שלי זה לא העניין שלך'. זו פעם ראשונה שנקלעתי לסיטואציה שיש בה כל כך הרבה התעסקות במראה החיצוני. זה רדוד, מעליב ופוגעני".

סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן
סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן

גם את קצת נסחפת לתוך העולם הזה? היו כמה מקרים שביזית את לינור על רקע המיניות שלה. היה מקרה שחיקית אותה והשתטחת על רצפת המקלחת.

"החיקוי לא היה על רקע המיניות אלא על רקע המודעות שלה למצלמות".

אבל אלו היו תנוחות מיניות.

"תראי, היא פרפורמרית, היא הייתה יושבת ככה בג'קוזי כל היום כשהמצלמה מעליה. החיקוי היה על התנועות שלה ולא על שום דבר אחד. הייתה תחושה מאוד ברורה, "שהיא מאוד מודעת למצלמות, כל הזמן".

רגע לפני ששפכת עליה את היין היא התגרתה בך בצורה מאוד מינית.

"לא חוויתי את זה כהתגרות מינית. היא חיפשה אותי שלושה ימים וניסיתי להימנע מזה. בקטע הזה ממש התבאסתי על עצמי. ידעתי לאן זה הולך ונפלתי לבור".

מה הרגשת מול מערכת היחסים הפוגענית שהייתה לאליאב עם דנית ונופר, מה שמכנים בתקשורת באופן מוזר "המשולש הרומנטי"? לא ראיתי שם רומנטיקה.

"אמרתי לנופר: 'אני כל כל אוהבת אותך אבל הדבר הזה מוריד לי ממך'. התבאסתי שדנית ונופר נותנות לו את הכוח הזה עליהן. כשדנית נפלה למיטה בפעם השנייה החלטתי שאני לא עוזרת לה יותר. מגיע רגע שאת צריכה לשמור על עצמך. אני לא מסירה אחריות לא מאליאב ולא מדנית. זה התחיל כאסטרטגיה של המשחק והתפתח למצב שכולם איבדו בו שליטה".

תמיד חששת מאיך המשפחה שלך תופסת אותך בחוץ.

"תהליך הכניסה שלי היה מאוד מהיר. היה ברור לי שאני באה למען בעלי חיים. לא לקחתי בחשבון את המשפחה, לקח לי זמן להבין שיש מחיר אישי.

"בהתחלה לא דיברתי בבית כלל על הבנות ועל ערן. ניסיתי לשמור על המשפחה, לגונן עליה, וזה הביא את ערן למשבר אמיתי. הוא פנה להפקה בכאב ואמר שאני לא מדברת עליו בכלל. ערן חווה משבר מאוד גדול, ואני מצדי פשוט רציתי להשאיר את המשפחה במקום מאוד סטרילי. מיכאלה, הבת האמצעית שלי, ביקשה ממני לא ללכת לתוכנית וזה כרסם בי שם כל הזמן. ידעתי שאני עושה משהו שאחת הבנות שלי לא רוצה שאני אעשה אותו. כשנסעתי לבידוד במלון לא נפרדתי ממנה. מובן שנפרדנו במהלך היום, אבל ברגע שנסעתי, כשעליתי למונית, היא לא הייתה שם. אמרתי לה תחכי, תכף מגיעה המונית, והיא אמרה שהיא הולכת לקנות משהו וחוזרת והיא ולא הספיקה להגיע. כך יצא שרשמית לא נפרדנו. ידעתי מה אני משאירה בחוץ. אני לא יודעת למי היה יותר קשה".

מה הדבר הכי חשוב שלמדת על עצמך בתוכנית?

"הבנתי שחולשה ובכי הן לא קללה, שזה לא כל כך נורא".

כשאנחנו מסיימות את הקפה שלנו, עובר גבר וצועק לטל: "אני בדרך להיות טבעוני", והיא צועקת לו בחזרה "אז אל תיתקע שם בדרך, היום זה יום טוב להתחיל". היא לא מוותרת לאף אחד.

סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן
סטיילינג: חן מ. בודק | שיער: רועי חפץ | איפור: דידי פז אונדין לסטודיו עדה לזורגן