יעל שרוני: "גדל פה דור שיונק שנאה, זה מטריד אותי מאוד"

יעל שרוני | צילום: דניאל קמינסקי
יעל שרוני | צילום: דניאל קמינסקי

הדייטים עם הירקן, ההרגל המגונה לפני השינה והשיטה שלה להתמודד עם אנשים פוגעניים. יעל שרוני חולקת איתנו את חוכמת החיים שלה

88 שיתופים | 132 צפיות

תעודת זהות בבקשה.
"יעל שרוני, שחקנית, ישראלית, אימא לשלוש בנות, בת זוג לנדב, חולמת בהקיץ".

מאיפה את?
"נולדתי וגדלתי בסביון. בגיל 14 נסעתי עם הוריי לשליחות במנהטן, ניו יורק, והעברתי שם שנתיים בבית ספר תיכון. אלה היו שנתיים שבהן הפרובינציאליות פינתה מקום בתודעה שלי לקוסמופוליטיות, והשרישה בי עוד יותר את חוסר השיפוט שלי כלפי בני אדם. אני מאחלת לבנות שלי שאעביר אותן חוויה דומה בארץ זרה. בגיל 18 הוריי נסעו שוב לשליחות ואני נשארתי לבד בארץ לעשות צבא. הוריי 'כפו' עליי את העצמאות הזאת בגיל צעיר ואני מודה להם על כך. בגיל 24 עברתי לגור בתל אביב וחייתי שם 14 שנה. כיום אני גרה בשכונת רמת חן ברמת גן. עברנו לשם כי הבנות שלי היו בגובה של האגזוזים של האוטובוסים, והחלטנו לעבור לאזור ירוק ושקט יותר, אך עדיין במרחק יריקה מתל אביב – שממנה אנו לא רוצים להיפרד באמת".

איפה אנחנו תופסות אותך?
"אחרי ריצת בוקר ותוך כדי בישול ארוחת צהריים לבנות. בכל ערב לפני שאני נרדמת, אני כבר חושבת מה אבשל מחר. הירקן והמכולת השכונתיים הם בגדר בילויים אהובים עליי במיוחד, איך שרגליי דורכות שם אני מתחילה לשיר מאושר".

מהו הדבר הכי יפה שאמרו לך לאחרונה?
"המחנכת של הבת שלי אמרה לי ביום ההורים שרואים ומרגישים שעשינו עבודה טובה. החוויה של ההורות רגישה כל כך ועמוסת פחדים. אני משקיעה כל כך בהורות ויודעת בוודאות שאני עושה טעויות כי אי אפשר שלא, ופתאום לשמוע אדם חיצוני שחווה את הבת שלי ביומיום בסיטואציות חברתיות ולימודיות ושופך עליה מרגליות. בקיצור, הרגשתי שהיא אומרת לי: 'המשיכי כך!'".

מהו הדבר שהכי מטריד אותך ברגע זה?
"מה שהכי מטריד אותי בימים אלה הוא מה לעזאזל קרה לנו כעם! כמויות השנאה והקיטוב שנוצרו פה הופכות מיום ליום קשות יותר לגישור. גדל פה דור שיונק את השנאה הזאת. זה מטריד אותי מאוד".

מהי הקללה האהובה עלייך?
"הקללה שנשלפת אוטומטית אצלי היא 'בן של…' – אבל בגלל שהבנות נמצאות בקרבתי הרבה, אני עוצרת באינסטינקט אחרי המילה 'של'. לפעמים אני לוחשת את ה'זונה' בסוף כשאני לא מצליחה לעצור, לרוב זה קורה תוך כדי נהיגה".

מתי בכית בפעם האחרונה?
"לצערי, אני לא בוכה הרבה. אני מתה לבכות בכי קורע לב ובלתי נשלט, אפילו שלא יהיה קשור למשהו ספציפי. כשאני נוברת רגע אחורה, הפעם האחרונה שבה בכיתי הייתה כשצפיתי בסרט של רוני קובן על מיכל סלה ז"ל, שנרצחה על ידי בעלה. זה קרע את לבי".

למה את מתגעגעת?
"בכל בוקר, כשאני שולחת את הבנות לבית הספר והן מתחילות ללכת ברגל, אני מתגעגעת להליכות שלי לבית הספר כילדה. אלה היו רגעים קסומים שלי לבד, שבהם חקרתי את הסביבה, כל בית וכל שביל, והדמיון חגג. זה געגוע לילדות, לראשוניות ולגילויים".

יעל שרוני מתוך העונה הרביעית של "צפוף" | צילום: רונן אקרמן
יעל שרוני מתוך העונה הרביעית של "צפוף" | צילום: רונן אקרמן

מיהי הסול מייט התרבותית שלך?
"פמלה אדלון בסדרה Better Things שיצרה על חייה. גמעתי כל פרק וכל עונה בהתמוגגות של הזדהות אישית ויצירתית. אני מזדהה עם כל החוויה הנשית שהיא מביאה – כמות ההומור העצמי והכנות הכואבת של החיים כאישה, אימא ושחקנית. אין לי מילים. אנחנו מחוברות".

מהי השריטה שלך?
"השריטות שלי אזוטריות מאוד. את חלקן אולי אפשר לכנות הרגל מגונה, למשל אני מוצצת אצבע לפני השינה".

מהי העצה הכי טובה שקיבלת בחיים?
"אימא שלי אמרה לי מזמן שבחיים אין זמן להיעלב, אבל מה לעשות שבחיים אפשר להיעלב אם פוגעים בך. מה שהיא התכוונה אליו בעצם הוא לא לאפשר לעלבון להישאר בפנים ולשקוע, ולא לבנות על זה תילי תילים או לנטור. בשפה של ימינו אולי הייתי קוראת לזה 'לדפדף'. לעצה המעולה הזאת הוספתי את התובנה שהדחקה לא תמיד עובדת, ואם אני נעלבת – אני פותרת את זה מיד מול האדם או מול עצמי. אחרי זה אני מדפדפת".

על מה את הכי אוהבת להוציא את הכסף שלך?
"על חופשות! אני מבלה המון זמן באתרים בחיפוש אחר מקומות יפים ומעניינים שמפתה לנסוע אליהם – עם המשפחה המורחבת, המצומצמת, רק עם נדב, רק עם חברות – יש לי כל כך הרבה יעדים שממתינים ברשימה. זהו הדבר האהוב עליי ובו אני לא חוסכת! יש רק את הדבר הקטן הזה שצריך להיות מאחורינו ואני מכרטסת".

מי הוא האדם הכי סקסי בעולם?
"מצטערת לאכזב, אבל חד־משמעית נדב בעלי. חוץ מהעובדה שהוא חתיך, הוא שילוב מושלם של רגש והיגיון. יש בו איזון מובנה וזה מדליק אותי!".

מהו הדבר שאת הכי מחכה לו כרגע?
"הדבר שאני הכי מחכה לו כרגע הוא שהבית שלנו יהיה מוכן. נכנסנו לתהליך בנייה יש מאין. התחלנו בחדווה גדולה ואני מקווה שלא ניפול לצד הרע של הסטטיסטיקה, אבל בינתיים אנחנו מחייכים ושמחים להיות בתוך תהליך של תנועה, שינויים ויצירה".

מה היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני אדם שממהר להחליט. זוהי כביכול תכונה מעולה ובטח עדיפה על התלבטויות, אבל הבעיה היא שאני ממהרת מדי ולא תמיד לוקחת את כל הנתונים בחשבון. הייתי רוצה שיהיה לי יותר אורך רוח בקבלת החלטות, להצליח להחזיק יותר זמן בלי לדעת עדיין את התשובה".

על מה יש לך רגשות אשם?
"על זה שאין לי מספיק רגשות אשם".

מה מפחיד אותך?
"שמשהו יקרה לקרובים אליי ביותר. מדובר במחשבות ופחדים שצצים ללא שליטה ואני ממהרת לסלק אותם".

מה חסר לך בחיים?
"לנגן. אם תגידו לי עכשיו: 'תלמדי לנגן', אענה שניסיתי, אבל זה כמו ללמוד שפה. אתן יודעות מה זה ללמוד שפה חדשה בגיל 45?".

מהו הרגע שהכי השפיע על הקריירה שלך?
"יש כל כך הרבה תחנות, אנשים, תפקידים, הצלחות ומפלות שבנו אותי ועיצבו אותי כשחקנית, כך שקשה לי להצביע על רגע אחד. אני מאמינה שכשהרגע הזה יגיע אדע להגיד".

יעל שרוני, 45, שחקנית, משתתפת בסדרה "צפוף", ששבה לעונה רביעית בכיכובה בערוץ זום (83 בשלט) לילדי הוט, וב"יהודים באים" (כאן 11)