יסמין לוקץ' מ"הכרישים" מגלה מה הדבר שהיא עושה שמשגע את הסובבים אותה

יסמין לוקץ' | צילום: עמית נעים
יסמין לוקץ' | צילום: עמית נעים

מה גורם לה לבכות (ספויילר: אהבה ופרסומות), מה הדבר שהיא הכי מחכה לו ומה הדבר שהיא מקפידה עליו שגורם לסובבים אותה להתחרפן. יסמין לוקץ' הכרישה עונה על השאלון שלנו

88 שיתופים | 132 צפיות

יסמין לוקץ', בת 50, אימא ל-4

תעודת זהות בבקשה
"אימא, ישראלית, יהודיה, חברה, משקיעת הון סיכון, יזמת חברתית, כרישה בתוכנית הטלוויזיה ״הכרישים״, מייסדת ומנכ"לית של ICON, מייסדת של עמותת Code for Israel, לוחמת ג׳ו ג׳יטסו בתחילת דרכה".

איפה אנחנו תופסות אותך עכשיו?
"במסגרת העבודה שלי ב-ICON, סיימתי בדיוק פגישה עם קבוצה של נשים שעושות את הצעדים הראשונים שלהן בעולם ההשקעות הון-סיכון. הן בעצם לומדות איך להשקיע בסטארטאפים בצורה נכונה, קצת דומה למה שאנחנו עושים ב"כרישים". סיפרתי על תהליך החשיבה שדרכו אני בוחרת השקעות ומה הדברים שאני חושבת שנכון לשים עליהם דגש". 

מאיפה את במקור?
"גדלתי בתל אביב, עברנו לעמק הסיליקון לקראת לימודי התואר השני שלי במנהל עסקים בסטנפורד. זה היה לפני 18 שנים, הלב תמיד נמצא בארץ".

מה הדבר הכי יפה שאמרו לך לאחרונה?
"החודש חגגתי יום הולדת עגול, אז שמעתי הרבה דברים יפים שריגשו אותי אבל הכי מרגש, היה רגע פשוט עם הבן הקטן שלי, שאתמול לא הרגיש טוב, ובין ערנות לשינה, ב-3 לפנות בוקר, הוא אמר לי שאני האימא הכי טובה בעולם". 

מה הדבר שהכי מטריד אותך ברגע זה?
"אני לא מצליחה לעשות את כל מה שאני רוצה לעשות, אין מספיק שעות ביום. מחר יהיה יום עמוס במיוחד אז אני מוטרדת מזה כרגע".

מה הדבר האחרון שחיפשת בגוגל?
"מעניין כמה אפשר ללמוד מבן אדם לפי היסטוריית חיפושי הגוגל שלו. החיפוש האחרון הוא איפה קונים מזרן ספורט עבה. לפני שנה, כשהבנתי שהיומולדת הקרוב הוא 50, החלטתי להכין רשימה של דברים שאני רוצה להספיק לפני גיל 50. לנסות לתרגל אקרו יוגה היה מהדברים הפשוטים יחסית שלקחתי על עצמי. אתגר אותי להיות במצב שבו אני תלויה לרגע ביכולות המוטוריות של אדם אחר וצריכה לסמוך עליו. עשיתי את זה ממש לאחרונה ועפתי על זה עדי כדי כך שקניתי מזרון כדי לתרגל גם בבית. חיפשתי גם את לוח ההצגות של תיאטרון גשר, ראיתי את מיקי ליאון ב"כפולים" ומאוד אהבתי אותו. רציתי לראות אותו גם בתיאטרון". 

לאיזו מוזיקה את מאזינה?
"לכבוד יום ההולדת קיבלתי מחברי הקרובים שיר במתנה! השיר נקרא ICON, הוא נכתב ובוצע על ידי מיטל דה רזון (והופק על ידי Session 42). השיר הוא מתנה לכל אישה שלא מוותרת, עומדת על שלה ולוקחת מקום אקטיבי בעולם הזה. כל התמלוגים של השיר יעברו לעמותות שבחרתי ואני ממש אשמח אם מי שקורא יקשיב וישתף את השיר".

 מה הספר האחרון שקראת?
"'שתיים דובים' של מאיר שלו, ממליצה מאוד". 

מי היא הסול מייט התרבותית שלך?
"חאליסי מ"משחקי הכס". היא משנה את כללי המשחק, משתמשת בכוחות שלה כדי לדאוג לחלשים, מדברת מלא שפות וגם אוהבת מכל הלב. בעונה האחרונה משהו מאד השתבש אצלה וזו גם תזכורת חשובה לכולנו לשמור על איזון. בפורים שעבר התחפשתי לחאליסי והכלבים התחפשו לדרקונים". 

מי או מה מצחיק אותך?
"שחר חסון קורע אותי, הייתי כבר בכמה הופעות שלו ובכל הופעה אני יוצאת עם כאב בטן מצחוק. יש לו קטע בהופעה שהוא מאלתר עם תיקים של אנשים מהקהל, אז אני מקפידה להגיע להופעות שלו עם שטויות רנדומליות בתיק למקרה שייקח את התיק שלי. פעם אחת זה באמת קרה: היה לי בתיק פומלה (מיהרתי, לקחתי את הדבר הראשון שראיתי), קפסולות של קפה וגם בננה שבאמת תכננתי לאכול ולצערי לא הספקתי. הקהל מאוד צחק מהמציאות שבתיק".

מתי בכית בפעם האחרונה?
"על אהבה, איך לא. לא מתביישת לבכות. בוכה משמחה, מכאב, מעצב, מהזדהות. כשהייתי בהיריון אני זוכרת שאפילו הפרסומת של בירה מכבי "יש מכבי יש חברים" הייתה גורמת לי לבכות". 

למה את מתגעגעת?
"לסבא האהוב שלי, סבא צבי. הוא נפטר כשהייתי בת 28 והספקנו להיות בקשר של אנשים בוגרים. היינו חברים טובים שמדברים על הכול ומבלים ביחד. היום כשאני בן אדם מבוגר יותר מאוד הייתי רוצה לדבר איתו שוב ולשמוע את דעתו על החלטות חשובות בחיי". 

מה השריטה שלך?
"הפרטים הקטנים חשובים לי. אני יודעת שאנשים שעובדים איתי יכולים להשתגע מזה, אבל אני באמת מאמינה שהפרטים הקטנים מרכיבים את התמונה הגדולה ואם מחפפים בהם, השלם הגדול נפגע. כשאנחנו מארגנים כנס של יזמים ומשקיעים, חשובים לי הדברים הקטנים – למשל שיהיה גם חלב סויה בעמדת הקפה – באותה מידה שחשובים לי הדברים הגדולים, למשל שתהיינה נשים על הבמה ושהדוברים יהיו מעניינים. כל המכלול מרכיב את החוויה: הדברים הגדולים והקטנים כאחד". 

יסמין לוקץ' | צילום: עמית נעים
יסמין לוקץ' | צילום: עמית נעים

מה העצה הכי טובה שקיבלת בחיים?
"לשתות הרבה מים כי מים הם הספונג׳ה של הדיאטה. אני מאד מאמינה בקשר בין נפש בריאה וגוף בריא ומרגישה שבתקופות שאני מקפידה על שגרת אימונים וגם שותה הרבה מים, הכל טוב יותר". 

מה העצה הכי גרועה?
"אני זוכרת שכשהייתי בברנינג מן ישבתי בדוכן עם הכותרת Bad Advice – התפקיד שלי היה לתת עצות גרועות לכל מי שמגיע ומבקש להתייעץ. ניסיתי למצוא עצות גרועות בעליל לכל סיטואציה אבל התקשתי, כי עצות תלויות נסיבות – זה נכון עבור עצות טובות ורעות, בעיניי עצה יכולה להיות טובה עבור אחד וגרועה עבור אחר".

מה הרגע שהכי השפיע על הקריירה שלך?
"ההחלטה ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטת סטנפורד. לא הבנתי אז כמה זה ישפיע על חיי. הלימודים בסטנפורד העשירו את הידע שלי והרחיבו את הפרספקטיבה הניהולית שלי, עד היום אני משתמשת בפרקטיקות שלמדתי שם שעוזרות לי המון בעולם העסקים. הכרתי אנשים חכמים ומוכשרים ממדינות שונות שהפכו להיות חברים שמלווים אותי עד היום. בכל ביקור שלי שם עכשיו אני יוצאת עם תחושה נפלאה שצריך לחלום ולהעז ולעשות דברים טובים". 

מה ההחלטה הכי טובה שעשית?
"זה קל: להיות אמא. שלושה מופלאים ומופלאה אחת – הם ההחלטה הכי טובה שעשיתי".

על מה את הכי אוהבת להוציא את הכסף שלך?
"על דברים שעושים שינוי אמיתי, על משפחה ועל חברים". 

"הכרישים" | צילום: יח"צ קשת 12
"הכרישים" | צילום: יח"צ קשת 12

מה הדבר שאת הכי מחכה לו כרגע?
"לחופשת הקיץ שלי עם כל הילדים והמשפחה המורחבת. כל קיץ אנחנו לוקחים זמן משפחה – מתנתקים מהעולם ומבלים יחד. כשהבת הגדולה שלי התגייסה ואנחנו גרנו עדיין בארצות הברית, החופשות היו בהרכב חסר, אני ממש מחכה לזמן המשפחתי הזה". 

מה היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני מאחרת כרונית ולא אוהבת את זה. מאד מנסה להשתפר. שמתי את זה ברשימה של דברים לעשות לפני היומולדת הבא".

על מה יש לך רגשות אשם?
"משתדלת לחשוב לפני שאני עושה דברים אז אני לא ממש גוררת איתי רגשות אשם. יש לי כרגע מעט חרטה על הכמות המופרזת של עוגות יומולדת שאכלתי ביומולדת, אבל בכל זאת, יומולדת יש רק פעם בשנה".

מה חסר לך בחיים?
"זמן להספיק את כל מה שאני רוצה לעשות". 

איזו שאלה שלא שאלנו אותך היית רוצה לשאול את עצמך וכיצד היית משיבה?
"הייתי מאוד רוצה לדעת איך יראה העשור הבא של החיים שלי. אני מקדישה את רוב הזמן שלי היום לעשיה חברתית, אפילו יותר מההשקעות והעסקים שהובלתי. את נוטעת זרעים אבל הדרך בה הדברים יגדלו לא תמיד תלויים רק בך, מאוד מעניין אותי לדעתך איך היוזמות החברתיות שהקמתי יתפתחו ועל כמה אנשים נצליח להשפיע לטובה".

 

אלפי פריטים במגוון המותגים — עכשיו ללא מע״מ באתר האונליין ThreeSixtyFive by MASHBIR !