יובל כספית: "אופנה היא לא המטרה, היא רק האמצעי"

יובל כספית | צילום: עירד נצר
יובל כספית | צילום: עירד נצר

היא עבדה בהייטק, העבירה חומרים סודיים לנתניהו ואז החליטה לעזוב כדי להיות פאשניסטה מקצועית. עכשיו היא מככבת ב"הבלוגריות" ב-HOT בידור, מעצבת קולקציה לטרמינל X ומרוויחה יותר טוב מאשר בהייטק

88 שיתופים | 132 צפיות

אפשר להניח שעולם הסייבר הפסיד חוקרת מבטיחה, אבל יובל כספית, 25, פאשניסטה צעירה ודעתנית, בוגרת 8200 בתפקיד נחשק של חוקרת מודיעין סייבר, ועם קריירה מבטיחה בתחום, לא הייתה צריכה שהיקום ישלח לה סימנים כדי להבין שהיעוד שלה רחוק מאד מעולם של אבטחת מידע. מי שהייתה מעבירה חומרים סודיים לנתניהו בהיותו ראש הממשלה, ועבדה גם בהייטק במודיעין סייבר ללקוחות פיננסים ולבנקים, היא היום בלוגרית אופנה גאה, משפיענית רשת בולטת וגם יוצרת תוכן לקהילה שהקימה ושמונה כמעט 50 אלף נשים. במסגרת הקהילה שלה היא מעניקה המלצות בתחום האופנה אבל גם חושפת חלק מחייה האישיים. וממש עכשיו היא אוחזת לראשונה בטייטל חדש: מעצבת אופנה, אחרי שיצרה קולקציית קפסולה מרגשת לטרמינל X שתימכר באתרי הרשת.

"הייטק הוא תחום מטורף והייתה לי אחלה משכורת אבל בשלב מסוים הבנתי שאני לא אהיה מצוינת בזה כי אני אוהבת משהו אחר והוא אופנה"

מהייטק לאופנה. איך הכול התחיל?
"הייטק הוא תחום מטורף והייתה לי אחלה משכורת ויש כמובן את ההילה סביבו אבל בשלב מסוים הבנתי שאני לא אהיה מצוינת בזה כי אני אוהבת משהו אחר והוא אופנה. החלטתי לא לשקר לעצמי כי רציתי לקום בבוקר לעבודה שאני אוהב. ההחלטה על הבחירה באופנה נפלה בשנה השנייה ללימודים לתואר בתוכנית מצטיינים באוניברסיטת תל אביב בחוג משולב פכ"מ (פילוסופיה-כלכלה-משפטים ומדעי המדינה). דיברתי עם בן זוגי, אריאן טופול, על כך שאני רוצה לעשות אופנה והוא אמר לי יאללה. אני חושבת שאם לא הוא, לא הייתי מתחילה, הוא האמין בי לפני שדמיינתי מה יכול להיות. בשלב הבא הצעתי לידיד, צלם אופנה, לטוס ומרוקו ושם הייתה יריית הפתיחה. התחלתי לצלם ולתעד אותי, את הטיול, כולל סטורי ראשון של לוק שבניתי עם שילוב שיצרתי, משהו שהוא מאד אני, היום כבר רואים הרבה בדי סאטן וחום כשהתחלתי לפני כשנתיים אז זה היה יותר מיוחד. אני הבאתי את זה לתודעה. ואגב, את הלימודים סיימתי בשנה שעברה".

יובל כספית לטרמינל X | צילום: דימה טוליאנסקי
יובל כספית לטרמינל X | צילום: דימה טוליאנסקי

מהי אופנה בשבילך?
"תחום האופנה קיבל בחיי הבוגרים הרבה תשומת לב. אני דעתנית בכלל בחיים ויש לי הרבה מה להגיד כדי לגרום לאנשים לחשוב אחרת על בגדים. בעיני אופנה זה צורת ביטוי לנפש ולמה שקורה לנו בפנים. השתתפתי בפרסומת לבזק ול"מק- ישראל" אבל כשמציעים לי לדגמן אבל אני לא מעוניינת כי בעיני הכי שולי בי זה המראה החיצוני שלי ואני רוצה להעביר את עצמי מהבפנים שלי. הטייטל הוא אכן אופנה אבל זה רק סיפור המסגרת שבתוכה אני פועלת. נורא קל לשפוט אופנה וצרכנות כמשהו שטחי ובעייתי וזה לא נכון. בקהילה שלי יש נשים מגילאי 15 ועד שישים פלוס והתוכן מדבר לכולן. אופנה היא לא המטרה וגם לא קניות, אופנה היא האמצעי התומך שדרכו אני רוצה להעביר את המסרים שלי שהתהוו במהלך השנים, ועל כל דבר שאני מעלה נוצר שיח ויש פידבקים ומדובר בפלטפורמה שבה אני פועלת לצמצם בין החיים עצמם לבין החיים בפלטפורמה. אני מראה את החיים עצמם, מהחינוך של אימא שלי, דרך הזוגיות שלי, אני מדברת הרבה על זוגיות נכונה, מדויקת ובריאה, אני לא פותחת כל דבר אבל היו לי מערכות יחסים לא טובות, וגם על סבא האהוב שלי שבקרוב תמלא שנה למותו. כשהוא נפטר הראיתי את הכאב והאובדן ונשים אמרו לי שעזרתי להן להתמודד ושהן יודעות שיהיה בסדר וגם שהן יודעות שאני חזקה כי אני מראה גם כשאני חלשה".

מה הסיפור שלך עם צ'אפרי שחוזר אצלך כל הזמן?
"זהו טרנד ויראלי מטורף שהתחיל כשיום אחד כתבתי בטעות צ'פארי במקום ספארי שהם הצבעים האהובים עלי, והטעות המצחיקה והחמודה הזאת נשארה, וזאת אני".

היכן את מרגישה את ההשפעה שלך?
"אם חברה בקהילה כותבת לי שהיא לובשת ביקיני למרות שהיא מלאה, כי זה מה שהיא מרגישה עם עצמה וזה מה שהיא מקרינה, או נשים שמתמודדות עם בעיות אכילה ועם חרדות ומקשיבות לי. אני מדברת על דברים אישיים אבל יש דברים שהם בסבטקסט, והם היותר חזקים".

"כשמציעים לי לדגמן אני לא מעוניינת כי בעיני הכי שולי בי זה המראה החיצוני שלי, אני רוצה להעביר את עצמי מבפנים"

איך פעלת בקהילה בתקופת הקורונה?
"כשהכלכלה קרסה עודדתי לקנות מוצרים ישראלים אבל כשרבות היו בחל"ת הבאתי אקשן ואתגרים, נתתי למשל מסגרות מחשבתיות, כי אופנה זה גם ללמוד שילובים. למשל ביקשתי שכולן ילבשו שחור ולבן והן עשו שילובים מהקיים והעלו ותייגו, ובימים שאחרי ראיתי בתל אביב כל כך הרבה בנות  בשחור ולבן".

עיצוב אופנה הוא קפיצת מדרגה?
"קיבלתי הרבה הצעות לשיתופים דומים אבל דחיתי אותם. עם טרמינל X הרגשתי שזה נכון. המסר החשוב שלי הוא שאין אצלי חלוקה לבגדי חורף וקיץ, הרעיון הוא קולקצית קפסולה רב עונתית שמורכבת מפריטים בודדים ויוצרת משהו גדול, מין שלם שהוא גדול מסך חלקיו. הקולקציה בגדלים שונים ובצבעי הספארי שהם הבסיס היציב שלי, והם מגיעים בבדי סאטן מלטפים ולא חונקים, לא צמודים, נשיים ועוטפים, בקיצור, עולם שלם שניתן לשלב בו הכול והכל במחירים נגישים".

יובל כספית לטרמינל X | צילום: דימה טוליאנסקי
יובל כספית לטרמינל X | צילום: דימה טוליאנסקי

היא גדלה בראש העין, הבכורה משתי בנות "אופנה זרמה בי מגיל אפס. תמיד הייתי לבושה מיוחד, עם לקים ושרשראות שהכנתי. עשיתי מופעים והלבשתי ברביות, למדתי שנים ריקוד היפ הופ ובלט והלכתי לכנסי ריקוד". אביה מהנדס אלקטרוניקה שעוסק בשיווק, ואימא כלכלנית שעשתה הסבה לעיצוב פנים וקאוצ'ינג, "אימא שלי היא וונדר וומן אמיתית, קיבלתי ממנה חינוך מאוד מיוחד. אני זוכרת שהייתי מאחרת לגן וכל הילדים כבר ישבו במעגל. אימא אמרה לי: 'תיכנסי, תגידי סליחה ותשבי עם ראש מורם'. ומאז אני נכנסת לכל מקום עם ראש מורם. ככה הגעתי לאוניברסיטה באיחור של יומיים מתחילת שנת הלימודים, ככה אני מדברת על כסף וככה אני מעבירה את עצמי: תמיד בראש מורם". בתקופת השרות הצבאי, הוריה התגרשו. "במשך שנים הייתה לנו מסגרת משפחתית כיפית ויפה וזה נגמר. לא הייתה שום דרמה, הם היו זוג שהבין שטוב לכל אחד לבדו וכל אחד מצא את מקומו".

יובל כספית | צילום: אריאן טופול
יובל כספית | צילום: אריאן טופול

את אריאן טופול, בן זוגה והנכד של השחקן חיים טופול הכירה בשירות הצבאי: "כשהגעתי לראשונה ליחידה נראיתי מין צפונבונית, שרתי עם קצינים ואנשי קבע ומסביב הרימו גבה. אריאן, כיום מפתח תוכנה בעיסוקו, היה כבר בקבע והיינו באותו צוות. הוא חכם, גאון, שזכה בפרסים על הישגיו ואני הייתי הילדה הקטנה והוורדרדה שמתעניינת בלבוש אבל עשתה דברים גדולים וחשובים. למדתי שם תחום סודי ומטורף. הייתי מקור ידע, כתבתי לנתניהו, אז ראש הממשלה, וגם לבכירים אחרים, שאם מישהו יתקשר אליהם מחו"ל הם ידעו מה להגיד. הבכירים לחצו לי יד ואמרו לי 'כל הכבוד', זו הייתה תקופה מבגרת ומרתקת".

חתונה?
"אני לא לחוצה, אין לי זמן. אנחנו חיים יחד ואוהבים ואני בשיאי ויש לי עוד הרבה דברים לעשות".

כיום יובל היא אחת מחמשת המשתתפות בתוכנית "הבלוגריות" שמשודרת ב"הוט בידור" (ימי ראשון ורביעי בשעה 19:40) המכנסת חמש בלוגריות מובילות: ספיר אביסרור, רוני שיינקמן, שיינא גרשוביץ, עינב כהן וכספית, לשיחת בנות, כאשר כל פרק עוסק בנושא אחר. "אנחנו מדברות על הכול, מזוגיות, דרך אימהות ופמיניזם ואני מובילה דיון גם בתחום העסקים. זו פעם ראשונה שלי בטלוויזיה ולמדתי שעריכה זה הכול. בסטורי אני יוצרת את התוכן, אני הבימאית והמלבישה, ובטלוויזיה אני מאצילה סמכויות ומתמקדת בתוכן שאני רוצה להעביר אבל זה שיעור מעניין" היא מספרת.

למדת אופנה?
"לא. אני לא מזלזלת בלימודים אבל אני חושבת שאומנים ואחרים שיש להם את זה בבטן, לא משנה אם הם למדו או לא. לדעתי לא ללמוד זה יותר קשה, אבל את משתפשפת ככל שעובר הזמן".

"אני רוצה שידעו איך לחסוך כסף. אני מלמדת אופנה ואיך להנגיש אותה"

את נמצאת בקשר הדוק עם חברות הקהילה?
"כן. הקשר קיים ומורגש. אני יודעת מה הן רוצות והמטרה היא לענות לצרכים להן. אני לא מלמדת קניות, אם כי אולי זה הביטוי הסופי, אני רוצה שידעו איך לחסוך כסף אני מלמדת אופנה ואיך להנגיש אותה, יש בינינו התייעצויות אמיתיות והן מקבלות מענה".

עד כמה את רוצה לגדול בקהילה?
"עד אין סוף. אבל בצורה איטית, הדרגתית ונכונה, אני לא רוצה לעשות את זה בבום כי רוצה שכל אחת שנכנסת תרגיש חלק. זה התחיל מחברה מביאה חברה וזה החוזק של הקבוצה. יותר ויותר חברות התחילו ליישם המלצות שלי , שמו לקים כמוני, זה נשמע שטחי וקטן אבל זה לא".

העיסוק מפרנס אותך?
"כן. הגעתי למעמד מסוים, אני אמינה, הקהילה שלי חזקה, וזה אחלה ערוץ, כל שיתוף פעולה מניע את הגלגל שלי לאותן חברות שחוברות אלי כדי ליצר כסף וגם ערך מוסף. אני מרוויחה טוב, אפילו יותר מהייטק. ההחלטה שלי הייתה לטובה".

מותג אופנה תחת שמך, זה בתוכניות?
"זה האנד גיים. תחנה שאני אגיע אליה יום אחד כשארגיש מוכנה".

"הבלוגריות" | צילום: רונן פדידה

>>> 5 בלוגריות אופנה ולייף סטייל שחייבים להכיר!