ידיים מלוכלכות

עבודה של יונתן גולדמן | צבע טרי
עבודה של יונתן גולדמן | צבע טרי

יריד צבע טרי שיתקיים השבוע בתל אביב, יציג מאות אומנים חדשים. כדי לא ללכת לאיבוד בין ההמון – חמישה מציגים שלא כדאי לכם לפספס בביקור

88 שיתופים | 132 צפיות

יריד האמנות 'צבע טרי' שייפתח השבוע בתל אביב הוא הזדמנות טובה להתעדכן בנעשה בסצינת האמנות העכשווית ולאוורר את האספן הפנימי שמסתתר בכם. אם אתם אוהבי סיכונים תמהרו להמר על רכישה שווה במיוחד בפרוייקט הגלויה הסודית, או שדווקא תעדיפו שיחות סלון מהודקות באחת מהגלריות הוותיקות. אבל כדי שלא תלכו לאיבוד, הנה חמישה מציגים ששווה לפלס אליהם את הדרך בין ההמונים:

הפנטזיונר

יונתן גולדמן, גלריה סת. ארט. ( סרג' תירוש)

גולדמן, בן 30, מותח את הבלתי אפשרי מעבר לגבולות הדימיון ומציע חויה מפתיעה ומרתקת. הוא אומן צעיר, בוגר המחלקה לאומנות רב תחומית בשנקר (2012) שמשך את תשומת ליבו של עולם האמנות בתערוכת שובת הלב שהציג עד לאחרונה במוזיאון וילפריד בקיבוץ הזורע. שם, בין השאר, הקים מעבדה בה גידל הרים ויבשות חדשות בצנצנות וצלחות מעבדה. מתוך הרצון לתת תקווה לאנשים למצוא מקום, עולם חדש, לאחר שהיבשות המסורתיות יעלמו, גולדמן טיפח עוברי הרים מסילקון, לא פחות, שגדלים כתוצאה מהשתנות של סאונד ותאורת לד בתקווה שיגדלו ויהפכו להיות יבשות חדשות. ביריד הוא מתעסק בסאונד ובתרגומו לאובייקטים. המיצג שלו, הנקרא סינסתזיה הוא למעשה פסלי עץ ייחודיים המדמים שרטוט גרפי של רעשים וקולות, ומנסים להעביר בצתורה סטטית תופעה של ערבול חושים, או הפרעה בה למעשה אין הפרדה כלל בין החושים. מומלץ  בחום להקשיב לו.

הרגיש

דניאל אנקווה, גלריה ליטבק

דניאל-אנקווה-P

הרגעים בהם האמנות מפתיעה ביכולת לחקות את המציאות הם מיטב רגעי הקסם של האמנות הפלסטית הריאליסטית שחווה עדנה בשנים האחרונות. כמה מדוייק זה הכי מדוייק? כמה מציאותית המציאות? דניאל אנקווה בן 52, הוא אמן יליד צרפת,שחי ועובד בברצלונה. קו היד העדין שלו יוצר עבודות שמן מרגשות, העוסקות ברצינות בסתמי וביומיומי, ולא מפחדות להיישיר מכחול אל הנוף הבייתי הפשוט. אנקווה מצייר את האנשים הקרובים אליו, פירות וירקות, תבשילי קדירה בביתו, ונופים בסביבת מגוריו. מעשה הציור, הוא מעיד על עצמו, מאשר לו בכל פעם מחדש כי הוא חלק בלתי נפרד מהיקום וחלק אינטגרלי מחיי היומיום. בתוך הציורים מתגלה גם חיבור עמוק אל התרבות והדת היהודית, שארית מילדות בירושלים, אבל היא מוטמעת בצורה עדינה ומינורית.

הארטיסטית

הילה שפיצר, החממה

ביקור בחממה הוא כמו זינוק לעתיד, זוה הזדמנות להכיר את הכוחות העולים בשדה האומנות ולכרוש במחירים נוחים אמנות שמי יודע, אולי יום אחד תהיה שווה כמו הבית שלכם. הילה שפיצר, היא אמנית צעירה בוגרת בצלאל (2012) המציגה את סדרת עבודות הנקראת "בתים של זרים", העוסקת בציור פנים בתיהם של אנשים שהיא אינה מכירה. "הפרקטיקה של הפקת העבודה מייצרת אינטרקציה אישית עם האנשים המופיעים בציור. מתעניינת בעיקר באופן שבו סביבות המגורים מייצרות פורטרט אנושי ובאיפיון הויזואלי של משטח הציור".

העבודות מתאפיינות בריבוי פרטים ובצבעוניות עזה ומעוררות סקרנות דווקא בשל ההזדמנות להציץ דרכה אל בתי זרים ולראות מגוון אנושי רחב.

המסקרנים

אלה ליטביץ ואמיר יציב , החממה

אלה-ליטביץ-P

בני הזוג, זוכי פרס האמן המבטיח 2013, יציגו הפעם כל אחד מהם תערוכות יחיד שמעוררות סקרנות רבה בשל ההתפתחות שעברו השניים בשנה האחרונה לאור הצלחתם ביריד הקודם בו זכו להכרה רבה. ממקום מגוריהם בברלין ומתוך זוית ראייה רחבה על המולדת ממנה הגיעו, עוסקים השניים בבחינה מחודשת של הסיפור הלאומי של ישראל ובעיקר את האופן שבו הוא סופר לנו על ידי דור המיסדים.

אמיר יציב מרבה להשתמש בעבודתו באמצעי צילום לא קונבנציונליים. בתערוכה זו הוא מציג סריקות לייזר תלת- מימדיות של חורבות בישראל והם נתונים לפרשנות בדיוק כפי שהחורבות עצמן היו נתונות לפרשנויות המתיישבים החדשים.

אלה ליטבק, עוסקת בטרנספורמציות, באמצעות מפות, תרשימים וסקיצות לעיצוב הנוף שהיא מצאה בארכיבים שונים. ולמרות שיציב וליטביץ עובדים בשדות שונים, המבט שלהם דומה. זהו מבט חקרני ומעניין יהיה לראות האם גם הפעם יסחפו את הקהל.

לקחת הביתה

ויטרינה הוא מיזם מעניין למכירת אובייקטים של אמנים עכשווים במחירים נגישים שאוצרת דנה גילרמן ומיוצרים במהדורות מוגבלות. ביריד יוצגו עבודות של מיטב האומנים בהם רוית מישלי ,זויה צ'רקסקי, מאיה אטון, ניר אדוני, אורי קצנשטיין, ניר הוד, גיא ינאי והילה עמרם. בנוסף ועל זה הדגש, תשיק ויטרינה לראשונה לרגל היריד, פרטי עיצוב שעוצבו על ידי האומנים ובהשראת יצירתם כמו מדבקת קעקוע של ניר הוד-על פי אחד הדימויים האייקונים שמוצגים בימים אלה בתערוכתו המדוברת בגלריה פול קסמין בניו יורק, מחברות מצויירות של זויה צ'רקסקי וגיא ינאי, צלחות קרמיקה מצויירות, דיוקנאות קטנים עשויים גבס המנהלים דיאלוג אירוני עם מחזיקי נייר ועוד. הכל במחירים סמליים ובמהדורות מוגבלות של עד 1000 עותקים.

צבע טרי

4-8.11.14

היכל הספורט העירוני החדש, מתחם הדרייב אין, תל-אביב (מצפון למרכז הירידיםׁׂׂׂׂ)

4.11.14 17:00-22:00

5.11.14 17:00-22:00

6.11.14 17:00-22:00

7.11.14 10:00-18:00

8.11.14 10:00-21:00