טל גלבוע: "אני לא מקנאה במי שינסה לפגוע בבנותיי"

טל גלבוע | צילום: קירות שקופים
טל גלבוע | צילום: קירות שקופים

"תעשיית ניצול ושעבוד בעלי החיים מושתתת כולה על ניצול איברי רבייה של נקבות, ועל כן אישה אשר מגדירה עצמה כפמיניסטית ואינה טבעונית, מוזילה את מאבק הנשים", האקטיביסטית טל גלבוע בטור אישי נוקב בהשראת שירו החדש של המוזיקאי עומר קורן

88 שיתופים | 132 צפיות

לפני 9 שנים התהפכו חיי.

לא, אני לא יכולה לומר שתמיד הייתי "כמו כולם/ן", ואולי זה בכלל מתחיל בסיבה לחיי. אצלנו זה לא היה הסיפור "הרגיל" של הורים שרוצים להביא עוד ילד לעולם. אני נולדתי בצל טראומה ענקית, הוריי איבדו את בנם כשהיה בן חודשיים.
אימא שלי מצאה את בנה מת במיטתו ושקעה בדיכאון עמוק.

כשנה לאחר המקרה הרופאים הודיעו לאבא שלי באופן חד משמעי כי חייה של אימי תלויים בהיריון, בלידה ובילד שירפא את הנפש השבורה. נולדתי כדי להציל את אימי ובצל הטרגדיה הופחה תקווה.

לפני 9 שנים התהפכו חיי וחזיתי במו עיניי בהפרדת עגל מאימו. חזיתי במו עיניי באם שעושה כל שביכולתה להגיע לצאצאה, רושפת, גועה, נוגחת בגדר, כשפרי בטנה מוטל מעברה השני של הגדר.

אני, שסברתי כי אני אוהבת בעלי חיים בעודי אוכלת את אבריהם, עומדת עם דמעות בעיניים באמצע סיטואציה שלא יהיה אדם שיהיה אדיש לה ומנסה להגן על עמדתי מול מגדל עגלים לשחיטה. "אבל היא כולה פרה", אמרתי לעצמי. אך הדמעות שאינן אופייניות לי החלו להתגלגל במורד הלחיים, והאדם, אותו איש שמגדל עגלים לשחיטה, כן, דווקא הוא אמר לי את המשפט שישנה את חיי לעד: "היא קודם כל אימא".

ואני, אימא לשלוש בנות מדהימות, עומדת שם, אבודה כולי, יודעת דבר אחד – אני לא מקנאה במי שינסה לפגוע בבנותיי. אז איך ייתכן שאני, שמתנדבת מגיל 7 עם בעלי חיים, גורמת לאימהות אחרות את הסיוט הגדול ביותר שניתן לגרום?

תעשיית ניצול ושעבוד בעלי החיים מושתתת כולה על ניצול איברי רבייה של נקבות, ועל כן, לתפיסתי, אישה אשר מגדירה עצמה כפמיניסטית ואינה טבעונית, מוזילה את מאבק הנשים, סובלת ממוסר כפול ובעיקר מתנהגת בחוסר רגישות ובאבסורד, אשר גורם לנשיותה להראות מגוחכת.

טל גלבוע | תמונה מתוך מאגר התמונות החופשי של ויקיפדיה, Shpernik088
טל גלבוע | תמונה מתוך מאגר התמונות החופשי של ויקיפדיה, Shpernik088

בתחילת דרכי התמימה היה ברור לי שאם אסביר על טבעונות לכל מי שהיא חלק מהמאבק הפמיניסטי, היא תבין מייד ותתקדם לטבעונות. אבל הופתעתי לגלות שטעיתי. במקום הבנה, גיליתי שלל תירוצי פגיעה אנושה בבעלי חיים. גיליתי עולם מושגים אשר רחוק ממני אלפי שנות אור, כמו – "בעלות חיים אינן נשים", "אל תשתמשי במילה 'נקב' או 'נקבה' בהקשר של נשים" " אנחנו לא מוגדרות כך" ועוד.

מצאתי עצמי מספרת את סיפור בעלי החיים והפגיעה האנושה בהם, לכל מי שרוצה או לא רוצה לשמוע, מתאכזבת מאדישות, מתרגשת מהצלחות ומבינה בעיקר שזה שורש כל החולי בעולם הזה.

דיכויים של בעלי חיים על ידי מרבית האנושות הוא הבסיס לאלימות בעולם, שורש הבעיה וגם הפתרון. נוכחנו לגלות עם השנים שדיכויים של בעלי החיים הוא הגורם מס' 1 בעולם לזיהום סביבתי ולאסונות אקולוגיים. נוכחנו לגלות כי דיכויים של בעלי החיים אינו בריא לנו וברור כשמש כי דיכויים של בעלי החיים הוא הגיהינום עצמו למיליארדי יצורים חפים מכל פשע  והדבר הזה משחית אותנו מוסרית.

נשים, גברים, ילדים, טף וזקנים, כמעט כל אחד ואחת מאיתנו גורמים לאלימות מטורפת בוקר, צהריים וערב. האלימות נגד בעלי חיים אינה משליכה רק על אלימות נגד נשים אלא על אלימות באופן כללי. כל תירוצי האלימות הם אותם תירוצים, אבל האמת – אנחנו עושות ועושים את זה רק כי אנחנו יכולות ויכולים.

לא יהיה מופרך לטעון כי מרבית הטבעונים הן טבעוניות. תנועת השטח שלנו היא מיקרוקוסמוס לתנועה כולה והיא מורכבת בעיקר מנשים. נשים יהיו הראשונות לעמוד בחזית, אמיצות בצורה שלא ניתן לתאר, נחושות באופן מעורר השראה. ישראל היא המעצמה הטבעונית הגדולה בעולם, צה"ל הוא הצבא הטבעוני בעולם, ובישראל קרה עוד דבר שלא קרה בשום מקום אחר בעולם. בעולם האקטיביסטים הבולטים למען שחרור בעלי חיים הם גברים, ובישראל, הבולטת מכולן היא אני, אישה.

חיי הם חיים של משמעות ותכלית. מהרגע שאני קמה בבוקר ועד הרגע שאני עוצמת את עיניי חיי מוקדשים כולם לשחרור בעלי חיים. בצל טרגדיית חייהם, אני מפיחה תקווה, עבורם אך גם עבורנו. כך מצאתי עצמי בכל רשימות האקטיביסטים המשפיעים בארץ ובעולם, ממוקמת במקום השביעי ברשימת 100 הטבעונים המשפיעים בעולם.

שום דבר לא קרה ב"מזל", הייתה פה נחישות, עבודה קשה ובעיקר אי הסטת עיניים מהמטרה לאורך כל הדרך. אני לא מייצגת טבעונים, לא מייצגת קהילה, גם אם כך התקשורת רואה את זה. אני מייצגת את בעלי החיים בדרך שאני רואה לנכון.

טבעונות אינה דיאטה, היא תנועת שחרור. זה לא מה שמכניסים לפה אלא תפיסות משתנות המשליכות על כל החיים. טבעונות היא מעצימה, ואני יכולה לומר שמצאתי את עצמי בסיטואציות שבהן לא האמנתי לכוח שפרץ ממני.

נשים הן כוח מתפרץ, ואין לי ספק שאם העולם היה נשלט על ידי נשים, הוא היה טוב יותר, חכם יותר, הגיוני יותר. אבל מה שאני אומרת בשורה התחתונה זה שכל מי שאוחז במצפון, בלב ובמוח, מתבקש לעשות את הדבר הנכון להצלתם של בעלי החיים, של כדור הארץ ושלנו – ולהתקדם לטבעונות. הרי אם אנחנו יכולים לשנות מציאות, לבחור את השליטים שלנו, להמציא טכנולוגיה ולהשפיע על האקולוגיה, למה שלא נוכל לשנות את חיינו?

***

טל גלבוע כתבה את הטור הזה בהשראת שירו החדש של המוזיקאי עומר קורן "לעצום עין". השניים ישתתפו בכנס "שחרור מוחלט" למען בעלי חיים שיתקיים ב-5 באפריל 2019 במרכז וואהל ברמת גן.
בנוסף, עומר קורן יופיע במופע אינטימי ב-31 במרץ 2019 בקפה ביאליק בתל אביב ויפתח את הופעתו של אהוד בנאי בבארבי תל אביב ב-4 באפריל 2019.