איך היא עושה את זה?!

גם סופר אמא צריכה כמה דקות לבד מול המחשב | צילום: Shutterstock
גם סופר אמא צריכה כמה דקות לבד מול המחשב | צילום: Shutterstock

"אני בהחלט לא אהיה האישה הראשונה שהיא גם אמא וגם עובדת": הכריזה ראש ממשלת ניו זילנד כשהודיעה שהיא בהיריון. מיכל אנסקי, עדי סופר תאני ועוד אלופות מולטי-טאסקינג סיפרו לנו איך הן מג'נגלות בין הבית לקריירה עם כמה מהטיפים הכי טובים לניהול זמן יעיל לאימהות. וגם לאבות כמובן

88 שיתופים | 132 צפיות

 

כל אמא עובדת מכירה את הניסיון הבלתי אפשר לג'נגל בין הבית לעבודה, המרדף אחרי הזמן והמאמץ לעשות מולטי טאסקינג יעיל וחכם שגם יתן לך כמה רגעים לנשום. השבוע גילה העולם שגם פוליטיקאיות בדרגה הבכירה ביותר נאלצות להתמודד עם הנושא כשראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן הכריזה שהיא בהריון ועוררה דיון ציבורי נרחב. "אני לא אהיה האישה הראשונה שגם עובדת וגם יש לה ילד ועושה מולטי טאקסינג" הודיעה ארדרן שצפויה ללדת ביוני והבטיחה שתיקח חופשת לידה בת 6 שבועות, כשהתכנון הוא שבן זוגה קלארק גייפורד יהיה אבא במשרה מלאה.

בינתיים נראה שלא מעט אנשים מודאגים מהריונה של ארדרן ותוהים בכלל אם פוליטיקאית מכהנת בתפקיד כזה יכולה לפרוש לטובת חופשה לידה ואיך היא תסתדר בהמשך. לנו יש תחושה שהיא תצליח להסתדר בכלל לא רע, אבל אם בכל זאת היא זקוקה לקצת עזרה הנה כמה מהטיפים הטובים ביותר לאימהות עובדות שליקטנו כאן לאורך השנים בראיונות שלנו ב"את". ואנחנו בטוחות שהן יעזרו לכל אחת, גם מי שאינה ראש ממשלה.

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן ובן זוגה קלארק גייפורד מודיעים על ההיריון | צילום: Gettyimages
ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן ובן זוגה קלארק גייפורד מודיעים על ההיריון | צילום: Gettyimages

 

מיכל אנסקי: "אני מגיעה לפגישות בבגדי ספורט"

יזמית בתחום הקולינריה והלייף סטייל, שופטת ב"מאסטר שף". בת 37, גרושה ואם לבת (5).
"אני מתנהלת בין הקריירה לאימהות וניהול זמן זה עניין של סדר עדיפויות. אני מתניידת על אופניים מתקפלים שיש להם כיסא מתקפל גם לבת שלי, ואחרי שאני מסיעה אותה לגן אני ממשיכה באופניים לפגישות ולסידורים. ככה אני חוסכת פקקים וחיפוש אחר חניה וגם שורפת קלוריות. פעמיים בשבוע אני מגיעה לפגישות בבגדי ספורט כי אחריהן אני ממשיכה ישר לכושר. הזמן שלי עם הבת שלי קדוש. היא לא בצהרון ואני אוספת אותה כבר בשעה שתיים, נשארת איתה ומקדישה לה את הזמן. בערבים שהיא איתי אני לא יוצאת בכלל. המושג בייביסיטר לא קיים. גם אם הוזמנתי לאירועים או חתונות אני לא הולכת, ולכן חיי החברתיים מצומצמים".

מיכל אנסקי: שמלה: דיור לאניגמה, תכשיטים: פדני | צילום: אייל נבו
מיכל אנסקי: שמלה: דיור לאניגמה, תכשיטים: פדני | צילום: אייל נבו

 

אורלי לוי אבקסיס: "לובשת בבוקר את מה שמכובס ומגוהץ"

חברת כנסת. בת 44, נשואה ואם לארבעה (4 וחצי, 9 וחצי, 15 וחצי, 17).
"נקיפות המצפון אצלי הן כבר בילט אין. אני נוסעת מהבית לעבודה בכנסת מרחק שעתיים לכל כיוון, אבל לא מוותרת על חזרה יומית הביתה. כשאני מגיעה הביתה, אני יורדת מנעלי העקב ומיד נכנסת לעבודה: משא ומתן עם הילד על השיעורים, הדחת כלים, אמבטיה לקטן. למזלי אנחנו צוות. ליאור בעלי מתחשב בלו"ז שלי ובלי הפרגון העצום מצדו שום דבר לא יקרה. הבת השנייה ניצן היא כמו אימא קטנה לאחיה וזה מקל עליי. אני לא מצליחה תמיד להגיע לאספות הורים ואם יש משבר אני מגיעה לבית ספר בראשון או בחמישי בבוקר. טיפוח הוא נושא שהזנחתי ולמספרה אני מגיעה רק אחרי שהשורשים כבר ניכרים. כושר? אני מתכננת ללכת לחדר הכושר בכנסת. אני גם לא מתכננת מה ללבושאלא לובשת בבוקר את מה שמכובס ומגוהץ. בסוף השבוע אני מבשלת לכל אחד את מה שהוא אוהב. כשזה נגמר עושים השלמות של אוכל מוכן. הקניות באחריות הבנות הגדולות. גם את הבגדים שלהן הן קונות לבד ואפילו נהנות מזה".

אורלי לוי | צילום: עידו לביא
אורלי לוי | צילום: עידו לביא

 

עדי סופר תאני: "הורות היא לא משימה פרטית של האם"

מנכ"לית פייסבוק ישראל. בת 46, נשואה ואם לשתי בנות.
"נקודת הפתיחה היא ההבנה שההורות, כולל החלקים האופרטיביים שלה – חוגים, הסעות, שיעורי בית ועוד – היא לא משימה פרטית של האם. הורות היא משימה משותפת של שני בני הזוג. גם השלב הבא של אופן גידול הילדים צריך להיות מלווה בהחלטה משותפת. מי מבני הזוג מוכן להאט את הקצב ואת התפתחות הקריירה שלו לטובת גידול הילדים? אולי שניהם? האם יש בכלל צורך להאט את הקצב? כל החלטה היא לגיטימית אבל העיקר שתתקבל יחד, כתא משפחתי שוויוני. ברגע שמדברים על הדברים ומתכננים יחד, אין סיבה שייפתחו פערים".

עדי סופר תאני | צילום: יוסי זליגר
עדי סופר תאני | צילום: יוסי זליגר

 

ענת הראל: "כל ערב אני מכינה דף משימות למחר"

מאמנת כושר ומנחת טלוויזיה, בת 47, אם לבן שש.
"הספורט אצלי הוא דרך חיים ורוב היום שלי מוקדש לספורט. לקום השכם בבוקר לריצה זה מאסט – טיפוח לגוף ולנפש וזמן איכות עם עצמי. בימים שהבן שלי אצלי, אחרי הריצה אני לא מוותרת על ארוחת בוקר משותפת. הפגישות שלי הן תמיד במקומות עם אוכל בריא. מתאמנות שלי כל הזמן מקטרות שאין להן זמן לאכול בריא, אבל זה רק עניין של מודעות: לאכול לחם שיפון ולא לבן, הרבה ירקות ולא שומן רווי. כל ערב אני מכינה דף משימות למחר לפי סדר חשיבות ומציינת מה דחוף ומה לא. לדברים הדחופים אני עושה תזכורת עם צלצול בטלפון. מה שלא הספקתי יהיה ברשימה ביום הבא. אני מקפידה לעשות חלק מפגישות העבודה תוך כדי ריצה. ככה אני גם נפגשת עם חברות. אנחנו משלבות כושר, בילוי חברתי וגם עבודה".

ענת הראל | צילום: זיו שדה
ענת הראל | צילום: זיו שדה

 

איילת שקד: "לפעמים הבת שלי מתקשרת אלי בוכה אבל אין לי נקיפות מצפון. אמא עובדת זה חלק מהחיים"

שרת המשפטים, בת 41. נשואה ואמא לאורי (עשר וחצי) ושירה (שבע וחצי).
"חלוקת התפקידים ביני לבין בעלי היא מאוד שוויונית. אין לנו מטפלת ובבוקר שנינו עם הילדים. בעלי טייס מילואים ויש לו יום מילואים בשבוע ואז אנחנו דואגים שאבא שלי או אני נהיה עם הילדים. בשישי ושבת אני עם הילדים כל הזמן, ובמהלך השבוע אני עוקבת אחרי שיעורים, מבחנים, צופים, מועצת תלמידים – גם בבית וגם טלפונית. אין לי נקיפות מצפון, אני חיה בשלום עם הבחירות שעשיתי והילדים מאושרים. נכון שלפעמים הבת שלי מתקשרת אלי בוכה ואומרת 'אני רוצה שתבואי, תבטלי את הפגישה', אבל אני לא יכולה וזה בסדר, זה חלק מהחיים. אני מרגישה שאני מעורבת מאוד בחיים שלהם. המפתח הוא חלוקה שוויונית בבית עם בן הזוג, והדבר השני הוא לנצל את העובדה שלכל אישה יש יכולת מולטי-טאסקינג. אני שלמה עם הדרך שלי. כן חשוב לציין שאם הקריירה שלי לא הייתה כל כך תובענית הייתי רוצה עוד ילדים״.

איילת שקד: שמלה נומרו 13, איפור ושיער: יוסי טייר | צילום: זוהר שיטרית
איילת שקד: שמלה נומרו 13, איפור ושיער: יוסי טייר | צילום: זוהר שיטרית

 

נלי תגר: "בעל טוב אפשר להפעיל"

שחקנית, בת 35, נשואה ואמא לרש"י בן הכמעט חצי שנה.
"יש אנשים שלא ישנים כשיש כלים בכיור, לי יותר חשוב לפני השינה להשקות את פניי בכל הקרמים, הסרומים והוויטמינים. בגלל סדרי העדיפויות הברורים שלי למדתי להפעיל אחרים ואני טובה בלתפעל את הסביבה: אימא, חברות. לבעלי אני מכינה דף משימות ומאצילה סמכויות. הוא אמנם חושב שהוא עושה לי 70 טובות ביום אבל בעיניי זה שוויון בנטל המשפחתי. הוא גם אחראי על האוכל וכשהוא לא בבית אני אוכלת בלסמי עם לחם. בנוסף, בעבר אמרתי כן כדי לרצות, גם אם לא התאים לי. היום אם אני לא מעוניינת במשהו אני אומרת לא בצורה ברורה. החיים שלי חופשיים יותר וקל לי יותר לנהל אותם".

נלי תגר | צילום: רונה בר
נלי תגר | צילום: רונה בר

 

ענבל דרור: "קודם כל תלמדי להעניק לעצמך"

מעצבת שמלות כלה וערב, בין לקוחותיה: בר רפאלי, ביונסה ואולי בקרוב מייגן מרקל. בת 41, נשואה ואם לשניים (4 וחצי, 9 וחצי).
"יום רגיל מתחיל בשבע בבוקר עם הילדים ואז קפה של בוקר תוך כדי בחינה של הלו"ז היומי שחלקו קבוע חלקו מן הסתם ישתנה. בעלי עורך דין במקצועו ועזר שכנגד אמיתי. בלעדיו זה לא היה מתאפשר. הוא אוסף את הילדים ממוסדות החינוך ואני מגיעה לקראת שבע וחצי־שמונה בערב. כדי לאפשר לי 'זמן ילדים' הם הולכים לישון לקראת עשר וחצי. אני משתדלת לא להחמיץ אירועים שלהם, ואם הפסדתי מסיבה זה צובט לי בלב בצד ההבנה שזה היה מחויב המציאות ואני יודעת שאני מגדלת ילדים מאושרים. אני משאירה באופן קבוע בלו"ז גם זמן לעצמי. מניקור־פדיקור, לשבת עם הבעל או עם חברה לארוחת בוקר על שפת הים. אם תלמדי להעניק לעצמך יהיה לך קל גם להעניק לכל מי שמקיף אותך".

ענבל דרור | צילום: עידו לביא
ענבל דרור | צילום: עידו לביא

 

ציפי חוטובלי: "צריך לשים את נושא שעות העבודה בפרונט"

סגנית שר החוץ. בת 39, נשואה, אמא למעין בת ה-3 ואלירז בת השנה.
"בכנסת יש אולי 3-4 נשים בסיטואציה שלי, אימהות לילדים קטנים. נדרש מאיתנו המון והעולם הפוליטי לא מקבל את זה. אמרו שהמצב פוגע לי בקריירה ואולי זה נכון, יכולתי להיות שרה ואני רק סגנית שר. באמצע יום עבודה יכולה להגיעה הודעה מהגננת שמעין ביקשה שאני אקח אותה מהגן ולא סבתא, וזה קשה. אבל טוב להן עם סבתא. כשהילדות חולות ואני לוקחת אותן לרופא, אני יושבת במסדרון ורואה רק אימהות עם הילדים וחושבת לעצמי 'רק כשאני אתחיל לראות כאן גם אבות, אדע שיש שינוי'. זו המהפכה החברתית שישראל צריכה לעבור. צריך לשים את נושא שעות העבודה בפרונט. הן לא מתאימות להורים.  מקומות עבודה יוצאים מנקודת הנחה שיש גורם שלישי, סבתא או מטפלת, או שהמודל מיושן ובנוי על כך שאחד מבני הזוג ויתר על הקריירה. אבל רוב בני הזוג עובדים במשרות מלאות וקשה לחיות בעולם שבו ילדים רואים את ההורים רק בשעת ההשכבה".

ציפי חוטובלי | צילום: איליה מלניקוב
ציפי חוטובלי | צילום: איליה מלניקוב

 

ד"ר רונית אלמוג: "יש לי ייסורי מצפון אבל אני לא מתביישת לבקש עזרה. הספרית באה אלי הביתה"

רופאת נשים בכירה ומומחית לגניקולוגיה. בת 45, נשואה ואם לשלושה (4 וחצי, 10, 14).
"העבודה שלי תובענית, הולכת איתי לכל מקום ולא מסתיימת גם כשאני מגיעה הביתה. לו"ז היומי אצלנו מתוכנן לפרטי פרטים, מי לוקח לאן ומתי. אין מקום לספונטניות, אחרת זה יהיה כמו מגדל קלפים שקורס. יש לי ייסורי מצפון גם כלפי הילדים שהייתי רוצה להיות איתם יותר, וגם כלפי העבודה כי מקצועית הייתי רוצה להשקיע בה עוד. ועדיין, אני מרגישה בת מזל כי יש לי הזכות לעסוק במקצוע שלא מפסיק לרגש אותי. ילדיי גדלו לתוך מציאות שבה אימא שלהם עסוקה ומסופקת וזה מלמד אותם ערכים כמו מצוינות וחריצות ושאם את דבקה במטרה – תצליחי. יש יכולת נשית מוכחת לעשות כמה דברים בו זמנית. אין לי זמן ללכת למספרה, אז כשהספרית באה אליי אני קוראת, מבשלת, מתכננת את היום הבא ומה לא. אני גם לא מתביישת לבקש עזרה".

ד"ר רונית אלמוג | צילום: עידו לביא
ד"ר רונית אלמוג | צילום: עידו לביא