לא לכל החיים: כך תעלימי כתמי פיגמנטציה

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

אחרי שבילית בים, עישנת בשרשרת וילדת ילדים - נשארת עם הרבה ניסיון חיים וכתמים על הפנים, המחשוף ופרקי כף היד. המדריך שיעזור לך לטפל בפיגמנטציה

88 שיתופים | 132 צפיות

על פניו, פיגמנטציה לא נוגעת לתחום האנטי אייג'ינג, אבל ברור לכולם שהיא מעידה על הגיל המתקדם. לא תמצאו כתמי עור אצל מי שרק החלו את חייהן. אנחנו אוספות אותם לאורך החיים כגלויות שנשלחו אלינו ממקומות שאולי נהנינו בהם פעם (איזו סיגריה טובה, חופשות בטן־גב), אבל היינו שמחות לחרוט את החוויות הללו בזיכרון ולא באמצע הלחי. אנחנו מעדיפות לחגוג את ההישג של "שרדנו עד היום ובכיף", עם עור חלק. עוד הרבה לפנינו ורצוי שניראה במיטבנו כשאנחנו מגיעות אל העתיד.

"יותר מ־90 אחוז מהנשים בארץ סובלות מכתמים באזורי הפנים, הקרקפת, החזה, המחשוף והידיים", מסביר ד"ר אכי פרידמן, מומחה ברפואת עור ודרמו־אסתטיקה. "חשיפה לשמש ושינויים הורמונליים בעקבות נטילת גלולות והריונות יכולים לגרום להיווצרות פיגמנטציה בעור, כשגם לגיל ולגנטיקה יש השפעה ניכרת, וניתן לזהות נטייה משפחתית הגורמת לגוף לייצר כתמים עמוקים".

גם נטילת תרופות למחלות כרוניות, זיהום אוויר, עישון, פגמים עוריים (כמו פצעי בגרות המותירים כתמים וצלקות), הורדת שיער בשעווה מהפנים ותכשירים קוסמטיים הגורמים לגירוי או לפגיעה בעור יכולים לגרום לכתמים מסוגים שונים. אופי הכתמים משתנה, הם יכולים להיות נקודתיים או מפושטים, והעומק שלהם משתנה מאדם לאדם ומאזור לאזור בגוף. "עומק הכתם הוא שקובע את מראהו החיצוני. ככל שהפיגמנט שטחי יותר, הוא יהיה יותר כהה ונראה יותר לעין, אבל יהיה יותר קל להסירו. כתמים בהירים בגוון חום בהיר ובגוונים עמומים מעידים על כך שהפיגמנט נמצא בשכבות העמוקות יותר של העור ואלה כתמים עקשניים יותר", מוסיף ד"ר אכי פרידמן.

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

כתמים קלים שמטופלים מיד כשהם עדיין קטנים, ניתן לרוב להסיר באמצעות תכשירים מבהירים שמכילים רטינול או חומצות כמו חומצות אלפא הידרוקסיות. כשמדובר בכתמים עם ותק של שנים יש צורך בהתערבות משמעותית.

חשוב לדעת שלכתמים יש נטייה לחזור באותו מקום בדיוק או בסמוך לכתם שהוסר, ולכן חשוב להקפיד על מריחת קרם הגנה לאחר הטיפול. התקופה האידיאלית לביצוע הטיפולים היא החורף, משום שהעור נעשה רגיש ופגיע יותר לשמש. "הכי חשוב לאבחן את הכתמים על ידי איש מקצוע", מדגיש ד"ר אלכס אלטס, מומחה ברפואת עור. "לפעמים כתם תמים עלול להתברר כמלנומה ממארת שללא אבחון בזמן עלולה לסכן חיים".

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

טיפולים חדשניים לחיסול כתמים

לייזר אקוסטי – Picoway Resolve

מכשיר חדש, פיתוח של חברת סינרון־קנדלה הישראלית. הקרניים פוגעות בפיגמנט הכתם ומפרקות אותו לחלקיקים זעירים בטריליוני השנייה (שלא כמו בטיפולים נפוצים המבוססים על טכנולוגיות חימום ופגיעה טרמית).

לאילו כתמים כתמים מולדים, כתמי שמש, נמשים, כתמי גיל וכהויות מגוונות בעור. לא מתאים לטיפול בכתמים שנוצרו כתוצאה משינויים הורמונליים.
כדאי לדעת אם מצב העור גרוע, מומלץ לעשות לפני הטיפול פילינג קל. אחרי הטיפול יש אדמומיות קלה, וכעבור כמה שעות הכתם הופך לכהה ונוצר גלד שיורד עד כשבועיים מיום הטיפול וניתן להסתירו בעזרת מייק אפ. הטיפול נמשך מספר שניות שבמהלכן חשים עקצוץ קל בלבד.
מחיר 2,500 ש"ח לטיפול. בדרך כלל מספיק טיפול אחד, ובמקרים חריגים נדרשים שניים.

דבר הנסיינית בת 49, בעלת עור בגוון רגיל, מוטרדת מכתם בולט כהה בצד הלחי, עברה טיפול בלייזר אקוסטי אצל ד"ר דוד פרידמן.
"מה שהתחיל ככתם כמעט בלתי נראה הפך לכתם כהה שקשה היה להסתירו עם מייק אפ. הגעתי סקפטית לטיפול מכיוון שלפני מספר שנים הסרתי את הכתם על ידי פילינג כימי, שלאחריו נותר על פני גלד עבה במשך חודשיים והתוצאה לא הייתה משביעת רצון. הטיפול הפעם התבצע ללא אלחוש, אבל הכאב היה נסבל בהחלט, אולי מפני שנמשך כמה שניות בלבד – חמישה פולסים נשלחו אל הכתם. הייתה תחושה של צריבה קלה במהלך הטיפול, ומיד אחריה האזור נמרח בג'ל הרגעה והכתם נראה בהיר לגמרי. למחרת הוא התכהה והפך בהדרגה לגלד עדין עד שכעבור שבוע לא היה לו זכר והעור שנחשף היה עור ורוד־בייבי חדש. הכתם פשוט נעלם כלא היה. אני נפעמת מהתוצאה ולא פחות מזמן ההחלמה הקצר״.

ד"ר דוד פרידמן, ברודצקי 43 רמת אביב, דיסקין 60 ירושלים, ואצל מומחים ברפואת עור וכירורגיה פלסטית

גלי רדיו בשילוב מחטים – Legend

גלי הרדיו מחממים את הרקמה וגורמים לפירוק המלנין שיצר את הכתם. החידוש המשמעותי בטיפול הוא שימוש במחטים במקביל לגלי הרדיו, ואלה מעבירות אנרגיה לעומק רב בעור ויוצרות חורים קטנטנים המביאים לחידוש הרקמה. דרך החורים הללו ניתן להחדיר לעור חומרים שונים, כולל תכשירי הבהרה.

לאילו כתמים פיגמנטציה, שמש וגיל.
כדאי לדעת הטיפול מעט כואב ומעקצץ, לכן הוא מתבצע תחת אלחוש עם משחה מאלחשת. לא נדרש זמן החלמה.
מחיר 1,700 ש"ח לטיפול. נדרשים כארבעה טיפולים בממוצע, בהתאם לסוג הכתמים.
משך הטיפול חצי שעה.

אצל מומחים ברפואת עור וכירורגיה פלסטית

טיפול פילינג של חברת Skintech

פילינג כימי חדש של חברת סקין טק המגיע בשלוש דרגות חוזק: קלה, בינונית וחזקה. הפילינג נעשה באמצעות ג'ל קשיח שאינו נמרח ומאפשר דיוק מרבי במקום הדורש טיפול. הפילינג הקל מתאים לכתמים קלים להסרה; הבינוני מיועד לפיגמנטציה קלה עד כבדה, הוא גורם לקילוף ממשי של הכתם (ולכן מתאים לטיפול בחורף בלבד); והפילינג העמוק המכיל חומצת פנול במינון נמוך (במינון גבוה החומר נחשב לרעיל) נועד לכתמים חזקים ועל הדרך גם יעיל בטיפול נגד קמטוטים. בעבר בוצע הטיפול בבתי חולים בלבד.

לאילו כתמים מפיגמנטציה שטחית וקלה עד כתמים עמוקים, מקומיים ומפושטים.
כדאי לדעת החלמה לאחר פילינג בינוני נמשכת יומיים־שלושה, ובפילינג העמוק שבוע־שבועיים לפחות. הטיפול נערך תחת אלחוש מקומי.
מחיר 2,500־12,000 ש"ח.
משך הטיפול 5־10 דק'

אצל מומחים ברפואת עור וכירורגיה פלסטית

שילוב לייזר עם קרן אור – Plus Elos

פיתוח מבוסס פטנט המשלב בין אנרגיה אופטית וגלי רדיו. האנרגיה נספגת רק בפיגמנט של הכתם, שסופג את האנרגיה ואז מתפרק. לאורך הטיפול ניתן לקבל אומדן כמה אנרגיה נכנסת לגוף ומנוצלת על ידו.

לאילו כתמים כתמי שמש וגיל.
כדאי לדעת הכאב כולל עקצוצים כמו בטיפול לייזר. ניתן להשתמש במשחה מאלחשת, ההתאוששות מיידית ואין זמן החלמה.
מחיר 500־800 ש"ח לטיפול, תלוי באזור המטופל. התוצאות בטיפול בגוונים כהים נראות בדרך כלל אחרי 3־2 טיפולים. לטיפול בכתמים עמוקים ועמומים, מומלץ לערוך 4־6 טיפולים, בהפרשים של חודש.
משך הטיפול חצי שעה.

דבר הנסיינית בת 65, בעלת עור בהיר עם כתמי שמש רבים, עברה את הטיפול המשלב בין לייזר וגלי אור אצל ד"ר אכי פרידמן.
"הגעתי לטיפול בגלל כתמי פיגמנטציה, 'מזכרת' משנות ה־20 שלי כשההתמכרות לשיזוף הייתה בשיאה. המחיר אחר אמנם לבוא, אבל כחלוף השנים הוא הגיע ביג טיים. הרופא המליץ לי לעשות 'ויש' קל על כל הפנים ולהעלים גם כתמי גיל חדשים יחסית, במקום לטפל בכמה כתמי שמש בולטים, ומראש הוא הזהיר אותי: ׳אין כאבים – אין תוצאות׳. כשהגעתי, אנה, האחות – לא ילדה אבל עם עור יפה וצעיר ('אני בדיוק אחרי הטיפול הזה') – מרחה על פניי משחה מאלחשת עם תוספת לידוקאין. כעבור חצי שעה, עם פנים קצת רדומות, נדרשתי לשים משקפיים מיוחדים (כנהוג בטיפול לייזר) וד"ר פרידמן 'טייל' על הפנים עם קרן הלייזר, בעוד אנה מתיזה עליי אוויר קר כדי להקל על הצריבה. פיקניק זה לא היה אבל כאב הצריבה היה נסבל, גם בכתמים עמוקים שנדרש להתעכב עליהם. בתום הטיפול קיררתי את הפנים הבוערות עם מאוורר יד במשך חצי שעה, ולאחר משיחה של טרולאמין להקלה מהירה על כוויות קלות, עזבתי את המקום ללא כאב. הטרולאמין הפך להיות חברי הטוב למשך השבוע שאחרי הטיפול, שבמהלכו נשארתי בבית. המראה בשלושת הימים הראשונים לא היה מלבב: אדום מאוד, קצת נפוח, אבל לא כואב ולא הפריע לי לתפקד בבית. בעיקר הציקה לי תחושת יובש. ביום הרביעי קמתי לפנים מתקלפות. בהדרגה האדמומיות נעלמה וגם הנפיחות (ותודה לכרוב שהנחתי מתחת לעיניים וספח את כל הנוזלים  תוך חצי שעה). ביום השישי המראה כבר היה מלבב ושבוע אחר כך העור אכן נראה חלק וזוהר מאוד, למרות שהפילינג שעברתי נחשב קל (פילינג עמוק יותר דורש יותר זמן החלמה). אין ספק, התוצאות הצדיקו את אי הנוחות״.

ד"ר אכי פרידמן, מגדלי עזריאלי, קומה 29 תל אביב, ואצל מומחים ברפואת עור וכירורגיה פלסטית

מזותרפיה ללא מחטים – Cryo Therapy

טיפול ב"קוקטייל" הבהרה המורכב מחומרים פעילים כמו חומצה היאלורונית, ויטמינים ומינרלים המוחדרים לעור בתרפיית קור של מינוס 18 מעלות בעזרת המכשיר הצרפתי קריאו ליפט. בסוף התהליך הקור גורם לסגירת הנקבוביות.

לאילו כתמים כתמי גיל, שמש וכתמים של אחרי היריון.
כדאי לדעת אין זמן החלמה ואין כאבים.
מחיר 560 ש"ח לטיפול בודד. מומלץ לעבור סדרה של 5־6 טיפולים.
משך הטיפול שעה.

דבר הנסיינית בת 36, בעלת גון עור כהה, עברה טיפול להסרת פיגמנטציה קלה בפנים בקיור בוטיק.
"שני הריונות די צפופים נתנו את אותותיהם גם בעור הפנים והותירו כתמי פיגמנטציה קלים מעל השפה העליונה. עברה כבר שנה מאז הלידה האחרונה והכתמים לא נעלמו. אחרי ניקוי הפנים עברתי פילינג בריכוז די גבוה (40 אחוז). התחושה הייתה מעקצצת, אבל לחלוטין נסבלת. השלב הבא היה החדרת חומרי הבהרה של חברת היקארי הצרפתית. התחושה לא מפנקת אבל המכשיר שולח קור תוך כדי החדרת החומרים. לבסוף מונחת מסכה מרגיעה. מיד אחרי הטיפול הרגשתי נפיחות קלה ותחושה שהעור עבר המרצה מסיבית, אבל אלה חלפו עוד באותו יום. כבר אחרי טיפול אחד נראתה הפחתה משמעותית בכתמי הפיגמנטציה וגם הבהרה מסוימת בעור הפנים. טקסטורת העור נראתה יותר אחידה והעור בימים שאחרי היה קורן וחיוני יותר. סדרת טיפולים תעצים את התוצאות ואני מתכוונת לעשות אותה כדי להגיע לתוצאות אופטימליות".

קיור בוטיק, פרישמן 15 תל אביב, ואצל קוסמטיקאיות פרה־רפואיות

טיפול בקרן אור – IPL

IPL היא קרן הדומה ללייזר, אך באורך גל שונה ובעוצמה נמוכה יותר. האנרגיה המועברת באמצעות המכשיר נקלטת בצבע הכהה, מחממת את הפיגמנט ששורף את המלנין ומפרק את הכתם. לאחר הטיפול הכתם יהפוך לכהה יותר וייעלם לאחר מספר ימים.

לאילו כתמים כתמי שמש וכתמי גיל.

כדאי לדעת הטיפול אינו כואב, מעקצץ מעט ואין צורך באלחוש. אין תופעות לוואי, אך עלולה להופיע אדמומיות קלה שאחריה הכתמים הופכים כהים לפני שהם נעלמים וניתן להסתירם בעזרת מייק אפ.

מחיר מ־500 ש"ח לטיפול בכתם בודד ועד 3,000 ש"ח לטיפול באזור שלם. בממוצע נדרשים 2־3 טיפולים.

משך הטיפול שעה.

דבר הנסיינית בת 38, בעלת עור פנים מנומש שמעולם לא האמינה לטוענים שנמשים זה חמוד. עברה טיפול בגלי רדיו עם קרן אור (IPL) אצל ד"ר רונן גלזינגר.
"מעולם לא סבלתי את הנמשים שלי, אבל עם השנים השלמתי עם קיומם ואפילו למדתי לחבב אותם. אחרי גיל 30, לידה וחשיפה של שנים לשמש חלק מהנמשים התחברו ונוצרו מעין כתמים בעיקר סביב העיניים, שגדלו ונעשו כהים יותר ויותר, עד שנאלצתי להסתירם עם מייק אפ. במהלך הטיפול הרגשתי הבזקי אור חזקים, למרות שחבשתי משקפיים, שלוו בעקצוצים – לא נעים, אבל גם לא נורא. המכשיר סרק את כל הפנים, זיהה מקומות עם ריכוז גבוהה של מלנין, וצרב את שכבת העור במקום הזה. בתום הטיפול הפנים היו אדומות, בעיקר במקומות של הנמשים הבולטים. אחרי כמה שעות הכתמים הפכו כהים ועדיין הייתה תחושה של עקצוץ (שחלפה כעבור עוד כמה שעות) למחרת יצאתי מהבית עם מייק אפ וכעבור ארבעה ימים הכתם הכהה כבר היה מטושטש. כעבור שבוע מיום הטיפול התגלה עור בהיר נטול סימנים. בגדול אני מרוצה: העור נראה חלק וצעיר".

רונן גלזינגר, ז'בוטינסקי 155, רמת גן, שדרות רגר 28 באר שבע, ואצל מומחים ברפואת עור וכירורגיה פלסטית

קו המשווה

קרם יום מבהיר ומשקם לאחר פילינג, GIGI, מחיר 138 ש"ח, אצל קוסמטיקאיות

קרם מבהיר ומשקם של GIGI

קרם מבהיר ומשקם של GIGI

קרם לחות מטשטש כתמים, קליניק, 373 ש"ח ברשתות הפארם, המשביר לצרכן ואפריל

קרם מטשטש של קליניק
קרם מטשטש של קליניק

סרום מבהיר, Doctor Or, מחיר 210 ש"ח, ברשתות הפארם ובתי המרקחת

סרום מבהיר של Doctor Or
סרום מבהיר של Doctor Or

קרם יום מבהיר ולטיפול בכתמים, לוריאל, 120 במקום 280 ש"ח

קרם יום מבהיר של לוריאל פריז
קרם יום מבהיר של לוריאל פריז

קרם ידיים מבהיר, ד״ר פישר, 77 ש"ח, ברשתות הפארם

קרם ידיים של ד"ר פישר | צילום: מוטי פישביין
קרם ידיים של ד"ר פישר | צילום: מוטי פישביין