מנפצות המיתוסים: האם יש טעם לשמור מוצרי טיפוח במקרר?

רנה זלווגר | צילום מסך מהסרט "יומנה של ברידג'ט ג'ונס"
רנה זלווגר | צילום מסך מהסרט "יומנה של ברידג'ט ג'ונס"

תשכחו מהאננסים, מקררים פוטוגניים במיוחד מככבים בשבועות האחרונים באינסטגרם. הסיבה? הבלוגריות ומשפיעניות הביוטי טוענות שהדרך הטובה ביותר לשמור על מוצרי טיפוח יקרים היא לשים אותם במקרר. אמת או מיתוס בלבד?

88 שיתופים | 132 צפיות

הקוראות וותיקות בינינו ודאי זוכרות פרסומת לליווי'ס משנות ה־90 המוקדמות, בה כמה בחורות בתחתונים אכסנו ג'ינס במקפיא, ואז לבשו אותו כשעורן מצטמרר והן צווחות בהנאה מתחושת הקור המענגת. האם עכשיו, כשהטמפרטורות מתחילות לטפס מעלה לאזורי ה־28 מעלות בואכה 30, כדאי לנו לשמור את מוצרי הביוטי, האיפור והטיפוח, במקרר? חובבות ביוטי מרחבי העולם התחילו טרנד חדש של מיני מקרר בו הן שומרות את מוצרי הטיפוח בטענה שזה מאריך את חיי המוצרים. "ווג בריטניה" נדרש לנושא ובדק מאיפה התחיל העניין החדש. במגזין מייחסים את ההתחלה למישל לי, עורכת המגזין Allure, שהעלתה לאינסטגרם תמונה של מיני מקרר עמוס מוצרים של חברות כמו דראנק אלפנט, מריו בדסקו ואחרות. "אני מאוהבת במיני מקרר שלי", כתבה, "ובתחושה הקרירה שהמוצרים משאירים על עורי. במיוחד אוהבת לרסס מיסט קריר".

הטרנד מתאים במיוחד לדור החדש של מותגי הביוטי המייצרים מוצרים "שקופים" נטולי חומרים משמרים ובגדלים נוחים לנשיאה, שיכולים להתאים למקרר כזה ולנצל את הקור כחומר משמר. אבל האם זה באמת נחוץ או רק, כפי שנכתב בהפינגטון פוסט, "טרנד הביוטי הכי קול באינסטגרם?". לפני שאתן רצות לקנות מקרר קטן ולאכסן בו את קרם הלחות והמסקרה, שאלנו כמה מומחיות האם ההשקעה מוצדקת. "בקיץ אכן מומלץ לאחסן במקומות קרירים ונטולי לחות", אומרת דפנה קינקס, מנהלת ההדרכה של אסתי לאודר בישראל, "חשוב לציין כי ההמלצה היא לשמור במקום קריר ומוצל ולאו דווקא במקרר. במקרר מומלץ לאכסן רק קרמי עיניים – קירור הפורמולה והנחתה על אזור העיניים יכול לעזור בצמצום כהויות ובהפחתת נפיחויות". "אני לא מדענית", אומרת נטע סקלי, המאפרת הראשית של MAC, "אצלי במקרר שוכנים פטרוזיליה וקרם עיניים זה לצד זה. יש במוצרי קוסמטיקה גם חומרים טבעיים וכמו שמומלץ לשמור מאכלים ותרופות מסוימים בקירור כך גם מומלץ לשמור את מוצרי הקוסמטיקה אך רק כדי להאריך את חייהם. אם היה מבצע על קרמים וקנית 1+1 אז עד שאת פותחת את הקרם הנוסף כדאי לשמור אותו במקרר". מי שממש לא מתרשמת מהטרנד היא ליאת הלפרט פליסר, סמנכ"לית ההדרכה של דרמלוג'יקה. "בעיקרון אין סיבה ממשית לשמור תכשירי טיפוח בקירור וגם לא בקיצוניות לצד השני – חימום, כי זה מפרק את האמולסיה. לא ברור על מה ההייפ כי אין קשר לשמירת טריות התכשיר או להשבחת איכותו או להארכת תוקפו. ההתייחסות היחידה היא רק למוצרי ג'ל שנועדו לקרר את העור, להרגיע אותו או להוריד נפיחויות, לכווץ כלי דם או להפחית אודם וחום, אותם ניתן לקרר מעט וזה יגביר את כוח ההרגעה שלהם בשל הקרירות. אין קשר לאריכות ימיו של התכשיר, שכן. כל תכשיר טיפוח איכותי אמור להחזיק מעמד בחדר עם טמפרטורה של עד 35 מעלות, ואם הוא לא כנראה שהרכיבים בו אינם יציבים מספיק, מרוכזים מספיק או איכותיים מספיק". ואכן, המומחים ב"ווג" מיישרים קו וממליצים גם הם לשמור במקרר מוצרי ג'ל, מסכות חד־פעמיות וקרמי עיניים. כל השאר – אחיזת עיניים.