איך ריח משפיע על בחירת בן זוג?

צלם: אילוסטרציה: ingimage
צלם: אילוסטרציה: ingimage

מה קובע את הריח הייחודי של כל אדם? והאם בושם יכול להחזיר את התשוקה לזוגיות? דברים שכדאי לדעת על חוש הריח ועל השפעתו עלינו

88 שיתופים | 132 צפיות

המשפט שכתב נפוליאון לאהובתו ג'וספין: "אל תתרחצי, אני בא", מבטא את משיכתו לריח הטבעי של גופה, החף ממור ומלבונה, ואת הכמיהה המאפיינת רבים מהגברים שאוהבים את הניחוח הטבעי של האישה.

"ריח גוף טבעי של גבר או של אישה יכול לטשטש לגמרי את חוש השיפוט", קובע מל רוזנברג, פרופסור למיקרוביולוגיה, שעסק במשך שנים רבות במחקר ובטיפול בקשיי נשימה ובריחות פה וגוף. רוזנברג, הנושא שלל תארי כבוד מאוניברסיטאות בארצות הברית, באנגליה ובקנדה, קטף פרסים על מחקריו ועל המצאותיו בתחום ריחות פה.

משיכה מינית

"נשים רבות מספרות לי שוב ושוב שריח הגוף של בן זוגן מוציא אותן מאיפוס ומשבש את כל ההיגיון שלהן", מגלה פרופסור רוזנברג, ומזמין אותנו להצטרף אליו למסע מרתק בעולם הריחות והבשמים שמסיר את הלוט מעל סודות המשיכה בין גברים ונשים.

לדבריו, אפילו עמי קדם ידעו עד כמה הריח חשוב באהבה. כבר במצרים העתיקה ייצרו בשמים, ואילו בתקופת התלמוד ריח רע מהפה נחשב עילה מספקת לגירושין. לו האנשים בתקופה זו היו נחשפים למחקריו של פרופסור רוזנברג וצוותו ולפטנטים שפיתחו למניעת ריחות רעים מהפה, מבית השחי ומהנעליים, אולי אפשר היה למנוע הרבה מקרי גירושים.

"יש היום ראיות שאנחנו לא שונים בהרבה מחיות, המתקשרות דרך מולקולות נדיפות המכונות פרומונים, המשפיעים על התנהגותן של חיות מאותו מין", אומר פרופסור רוזנברג ומספק הסבר מדעי. לדבריו, מנגנון הפרשת חומרים מייצרי ריח משותף לכל האנשים. לפי סברה מסוימת, גברים מפרישים נגזרת אחת של סטרואיד (קבוצה של תרכובות כימיות אורגניות) ונשים מפרישות נגזרת אחרת שלו, אבל בשני המקרים מדובר על פרומון על.

פרומון הוא מולקולה שיצור חי מפריש דרך השתן או דרך העור, שמשפיעה על התנהגות חבריו למין הביולוגי – בין שההשפעה היא על בן המין הנגדי, למטרות משיכה, הזדווגות ורבייה, ובין שהיא למטרות אחרות. לדוגמה, יש המאמינים כי הפרומונים המופרשים מבית השחי של נשים גורמים לסנכרון המחזור החודשי שלהן, אם הן שוהות הרבה זמן ביחד באותו מקום (למשל בבית, במשרד או במעונות).

פרט לפרומונים, האדם מפריש כל מיני מולקולות שמייצרות ריח מהקרקפת, מהצוואר, מבית השחי, מהמפשעה ומהעור. ריחות מסוימים נוצרים ממושבות חיידקים המצויות בתוך הזיעה.


אם גבר קונה לפי המחיר, אישה קונה לפי הריח. אילוסטרציה: ingimage

על ריחות וקניות

מהי חשיבותו של חוש הריח בהשוואה לחושים אחרים?
"אצל האדם חוש הריח הוא משני ביחס לחושים האחרים ובמיוחד ביחס לחוש הראייה, אבל הריח הוא החוש הכי פרימיטיבי שלנו. הוא קשור ברגשות ובזיכרונות שלנו. כשאנחנו מריחים משהו הריח מגיע למערכת הלימבית במוח. ריח מפעיל מערך שלם של תחושות חיוביות ושליליות, לא תמיד מודעות, הקשורות לזיכרונות שאנו נושאים מילדות ולמיני אסוציאציות. במיניות יש לחוש הריח תפקיד חשוב מאוד.

"אנחנו יכולים לעצום עיניים על מנת לנטרל מראות מסוימים, אך אי אפשר לחסום את האף שממנו אנחנו נושמים כל הזמן. המוח לא תמיד ער ברמה הקוגניטיבית למולקולות שעוברות דרך האף כל העת, אבל הוא ער כל הזמן ברמת התת-מודע. "הריח פועל על כל מיני אזורים במוח באופן שאנחנו לא מבינים.

"אומרים שאדם יהיה מוכן לשלם יותר עבור דירה המדיפה ריח של לחם טרי או של עוגה אפויה, בלי להיות מודע לכך שהריח משפיע על שיקול הדעת שלו. מסיבה זאת משחררים לחלל של מרכולים ושל קניונים ריחות שמטרתם למשוך אותנו לקנות, בלי שנהיה מודעים לכך".

האם זה נכון שלנשים חוש ריח מפותח יותר מאשר לגברים?

"חוש הריח מפותח יותר אצל נשים והוא אינו דועך כמעט עם הגיל, לעומת גברים שחוש הריח דועך אצלם מגיל 60 ואילך. לנשים אכפת יותר איך אדם אחר מריח, איך הן עצמן מריחות, והקשר שלהן לריח אמוציונלי מאוד. בניגוד לגבר, המתייחס בעיקר למחיר של מוצרים בסופרמרקט, אישה מרחרחת כל מה שהיא יכולה: שמפו, מרכך שיער, מרכך כביסה ואפילו בגדים ונעליים לפני שהיא מחליטה לרכוש אותם.

"אם ריח הוא אחד המדדים שלפיהם האישה עורכת קניות, אז בוודאי שהיא תריח גבר לפני שתבחר בו. בגרמנית, לדוגמה, כשמתכוונים להגיד: 'אני לא סובל את הבן אדם', אומרים: 'אני לא יכול להריח אותו'".

מה קובע את הריח הייחודי של כל אדם?
"השוני בריח בין אדם למשנהו נובע מההבדלים בין רכיבי הזיעה, בין סוגי החיידקים הנמצאים בגוף ובין המאפיינים הגנטיים של כל אחד מאתנו.
הדיאטה שלנו משפיעה על ריח הגוף. צריכת תבלינים חריפים ואכילת בצל או עמבה (שהריח שלה משתחרר דרך נקבוביות בית השחי) משפיעות על ריח הגוף וכך גם היבטים באורח החיים שלנו (עיסוק בפעילות פיזית, עישון וכד') והתכשירים שבהם אנחנו משתמשים.

"רבות ממולקולות הריח אינן ידועות, אבל הן נותנות את הניחוח הייחודי הספציפי לכל אדם. למעשה, אין שני בני אדם עם אותו הריח. עובדה שכלבי גישוש, המיומנים באיתור אדם על פי החפצים שלו, מסוגלים להבדיל בין אחים ולפעמים גם בין תאומים".


הקשר של נשים לריח הוא אמוציונאלי. אילוסטרציה: ingimage

קוסמטיקה משבשת אינסטינקטים

באיזו מידה משפיע הריח על בחירת בני זוג?
"אני מאמין שריח מאוד משפיע על בחירת בני זוג. כשאנחנו משתמשים בכל התכשירים הקוסמטיים, אנחנו קצת 'מחרפנים' את האינסטינקט. כולנו משתמשים בריחות ובבשמים בלי להרגיש אפילו. זה בלתי נמנע".

ברושם הראשוני בין בני זוג מתרשמים גם מריח גוף?
"כן, ברגע שמתקרבים. לרוב זה לא מתרחש במודע, אך אם יש לאדם ריח רע מהפה, אז זה נעשה במודע. בתיכון יצאתי פעם עם בחורה נחמדה, בעלת ריח גוף דוחה. לא יצאתי אתה עוד. ואולם, ייתכן שהריח הזה לא היה דוחה אדם אחר".

מה על אישה לעשות כדי למשוך מינית בן זוג?
"היא צריכה לעטות על עצמה כמה שפחות ריחות מלאכותיים. בושם, כמו כל דבר אחר, טוב במינון. אם גבר מתאהב באישה בגלל שהיא שמה שאנל 5, אז איזו מין אהבה זאת? גברים נמשכים גם לבשמים מסחריים, כי יש בהם תמציות ריח, כגון ריח פרחים, שמושכים מינית. מדוע ריח פרחים משגע אותנו? אגב, הוא לא משגע ילדים קטנים. הם מעדיפים ריח של שוקולד או של אגוזים.

"כמבוגרים מיניים הריח של הפרחים משפיע עלינו, כי הפרח הוא איבר המין של הצמח. הריח נועד למשוך דבורים וחרקים למטרות הפריה, על מנת שיאביקו אותו, ולנו יש ביולוגיה דומה. גם המושק (Musk), הנמצא בהרבה בשמים ואפילו במרכך כביסה, פועל עלינו באופן מיני. המושק הוא חומר ריחני המופרש מבלוטת ריח של אייל המושק, על מנת למשוך את האיילות".

האם בושם עשוי לעורר משיכה מינית דועכת?
"אני סבור שלפעמים המשיכה המינית דועכת בגלל ריח לא טוב. במקרים כאלו, אם פותרים את הבעיה באמצעים שונים ומצליחים לחולל שיפור, המצב עשוי לשוב לקדמותו. טיפלתי בקליניקה שלי בבחורה בת 28 שעמדה להתחתן, אך בן זוגה ביטל את החתונה בגלל ריח רע מהפה. בטיפול גיליתי שהריח המוזר מגיע מהאף. התברר, שכשהייתה פעוטה, היא דחפה חרוז פלסטיק לתוך האף והוא נשאר שם ללא ידיעתה במשך כ-25 שנה. ברגע שהחרוז הוצא מאפה בניתוח, הריח חלף. שיפור המצב התברואתי שלה, עורר מחדש משיכה כלפיה.

"עם זאת, בדרך כלל בושם אינו יכול לעורר מחדש את התשוקה שהתפוגגה. הרבה קשרים דועכים כי בני זוג כבר לא משקיעים בקשר. כדי להחיות קשר צריך להשקיע הרבה מעבר לקניית בקבוק בושם חדש".

האם ריח הגוף משתנה עם הגיל?
"יש ריחות של זקנה – ריח גוף וריח פה – הקשורים בדיאטה, בהיגיינה ובמחלות שונות, כגון אי תפקוד כליות. בבתי אבות ובמחלקות גריאטריות מדווחים על 'ריחות של זקנה'. עם זאת, אורח חיים נכון ומוביליות עשויים לסייע בשמירה על ריח גוף נעים. יש אנשים בני 90 עם ריח גוף מדהים".