חדר השעשועים שלכם

כך תבנו מכון כושר, ספא וחדר קולנוע בבית

88 שיתופים | 132 צפיות

הירשמו לניוזלטרים של ifeel, וכל הכתבות הכי חמות בדרך אליכם

אילו נשאלתם מה הייתם עושים אם היה לכם חדר אחד נוסף בבית ותקציב בלתי מוגבל, יש להניח שהתשובה לכך הייתה מידית. אחדים היו הופכים אותו מיד לחדר עבודה, אחרים למחסן ענק, ויש מי שהיו מקימים בו ספרייה מדוגמת או חדר אורחים מסוגנן. אבל מה דעתכם על מכון כושר ביתי, ספא מפנק, חדר קולנוע מושקע בעל תקרה אקוסטית או בר ביתי?

בתים גדולים יחסית, עם מרתף, כדאי למקם חדר קולנוע ביתי ומחוץ לו בר עם או בלי שולחן ביליארד

בעבר מוקמו כל הנישות במסגרת החדרים השגרתיים ונבלעו בתוך הסלון, חדר השינה או האמבטיה, אך היום הן הולכות ותופסות בבית טריטוריה משלהם, לעתים אפילו על חשבון החדרים שהיו עד כה בגדר חובה. המטבח מצטמצם לטובת הסלון ובשטח של הסלון יוצרים חדר טלוויזיה; חצי מחדר השינה הופך לחדר כושר מושקע וחדר הרחצה משודרג בסאונה עם שלל אביזרי ספא מפנקים.

לדברי גלית אבינועם, אדריכלית פנים, מרצה בקורס לעיצוב פנים במסגרת היחידה ללימודי חוץ של H.I.T המכון הטכנולוגי חולון, חדרים ייעודיים היו קיימים הרבה לפני המאה ה-20. חדרים כמו חדר עישון לגברים, חדר קריאה וחדרים ייעודיים נוספים, היו נפוצים בטירות ובבתי האצילים המפוארים במאות שעברו. לעומת זאת, היום ניתן להכניס חדרים ייעודיים לתוך החלל הביתי במערך ריהוט ספציפי.

חדר טלוויזיה וקולנוע ביתי

עדי פלטינוב, מנהל טכנולוגיה בהד סינמה, המתמחה בעיצוב ותכנון חדרי הקרנה פרטיים, אומר שניתן לבחור כל חדר בבית בתנאי שגודלו המינימלי הוא 25 מטרים רבועים וגובהו 2.5 מטרים. אם בונים חדר מיוחד לכך, גובה התקרה האידיאלי הוא 2.65 מטרים, כדי לא לאבד מאפקט הסאונד של המערכת. חדר קטן יותר לא יהיה מסוגל להכיל את עוצמת הצליל ויפגע באיכות.

"רצוי להתקין מקרן עילי בתקרה ומסך ענק על הקיר שמולו. ניתן להסתיר את המקרן ואת מסך הצפייה בשילוב טכנולוגיות מתקדמות. את המקרן ניתן להסתיר בעזרת מעלית מיוחדת שמחביאה אותו בתוך התקרה ואת מסך הצפייה ניתן לכסות בעזרת כיסוי ממונע שנפתח באמצעות שלט רחוק וחושף את המסך בעת הצפייה".

"ליצירת מערכת קולנוע ביתית רצוי למקם בחדר שישה רמקולים. שני הרמקולים הקדמיים נושאים את עיקר המאמץ, בין שמדובר בהשמעת מוסיקה ובין שמדובר בצפייה בסרט. לכן כדאי להשקיע קודם כל בבחירת רמקולים קדמיים איכותיים המסוגלים להפיק טווח רחב של תדרים".

"כאשר ממקמים את הרמקולים בחלל החדר, יש להתחשב בתנאים הסביבתיים שלו, כמו הריהוט המוצב בו, הקירות וגודל המרחב. מומלץ להציב את הרמקולים הקדמיים משני צדדיו של מסך הטלוויזיה או המקרן, במרחק של עד 30 סנטימטרים מהקיר ובזווית של 45 מעלות כלפי מרכז החדר, כך שייווצר משולש שווה שוקיים. רצוי שהמרחק בין שני הרמקולים הקדמיים לא יעלה על 3 מטרים".ספא ביתי, נגב

ספא ביתי, נגב

קולנוע ביתי בממ"ד

לדברי פלטינוב, אור הפוגע בקירות החדר מוחזר למסך, ולכן קירות הצבועים לבן או בגוונים בהירים אחרים יחזירו את האור, דבר הפוגע באיכות התמונה. לכן, בחלל המיועד לשמש כחדר הקרנה, על הקירות להיות בגוון כהה ככל האפשר.

האדריכל דרור ברדה, אומר שחדר הקולנוע יכול לשמש גם כ"חדר תרבות" ולהכיל גם ספרייה, נישות ומדפים לדיסקים ועוד. "אם התקציב מאפשר, כדאי לבחור כורסאות קולנוע מתכווננות או מערכת ישיבה סלונית מפנקת, ולהשתדל שיהיו כמה שיותר מקומות ישיבה פרונטליים מול המסך ולא מהצד. בבתים עם ממ"ד אפשר בהחלט לנצל את החדר ליצירת חדר קולנוע ביתי. אם חלילה יהיה בו צורך, הוא לפחות יהיה נוח ומתאים לשהייה ארוכה ונעימה".

גלית אבינועם, מסבירה שבבתים רבים קיימת דרישה לחדר קולנוע ובבתים גדולים יחסית, עם מרתף, כדאי למקם חדר קולנוע ביתי ומחוץ לו בר עם או בלי שולחן ביליארד. "אין לוותר על שטיח מקיר לקיר גבוה ורך שמוסיף לחוויית הצפייה גם מבחינה אקוסטית וגם מבחינת הלוק של כל החדר, וכמובן וילון חשמלי נפתח שמגלה את המסך".

"בחדרים כאלה כדאי למקם על גבי הקירות כרזות של סרטים ישנים או להדפיס על גבי טפט דביק גרפיקה שלקוחה מסרט שחביב עליכם ולצפות אתו את אחד הקירות. שולחן ביליארד יש למקם במרכז החלל עם מטר וחצי מכל צד שלו לטובת תמרון עם מקלות הביליארד.יש למקם תאורה ייעודית מרכזית מעל השולחן ולהתאים אותו לגודל החלל".ניתן להפוך חלק מחדר הילדים למגרש שעשועים או להקצות חדר נפרד לטובת העניין

ניתן להפוך חלק מחדר הילדים למגרש שעשועים או להקצות חדר נפרד לטובת העניין

חדר משחקים

רוצים להקים היכל שעשועים ביתי לילדים? ניתן להפוך חלק מחדר הילדים למגרש שעשועים או להקצות חדר נפרד לטובת העניין. המעצבת חגית סער, אומרת ש"כדאי לשתף את הילד בעיצוב החדר ורצוי לעצב את חדר המשחקים בשפה עיצובית שתשלים את חדר הילדים".

"מומלץ להשאיר כמה שיותר חלל פנוי על רצפת החדר כמרחב למשחק ויצירה עבור הדיירים הצעירים. הרצפה האידיאלית לחדר המשחקים היא פרקט, מאחר והיא רכה ומשדרת חום. בימי החורף רצוי להוסיף שטיח לחימום האווירה".

הרצפה האידיאלית לחדר המשחקים היא פרקט, מאחר והיא רכה ומשדרת חום. בימי החורף רצוי להוסיף שטיח לחימום האווירה

האדריכל דרור ברדה, מסביר שיש להקפיד על בטיחות החדר. ישנם מתקנים מיוחדים המסייעים ליצור חדר בטיחותי יותר. כמו כן, השתדלו להימנע מפינות חדות ולמנוע נגישות לחלון. בנוסף, יש להתקין סורגים, להשתמש בשטיח חסין אש ועוד. רצוי גם ליצור תאורה המתייחסת לגובה הילדים ולמקם את מתגי ההדלקה בגובה המתאים להם.

אפשרות חביבה במיוחד על הילדים היא יצירת "פינת רביצה" – פינת ישיבה נעימה למשחק או לשעת סיפור. כך גם יש מקום רב למספר ילדים ואפשר להשתולל בכיף. בנוסף, הפינה מורכבת בדרך כלל מכריות, דבר אשר מגביר את הבטיחות בחדר.חדר קולנוע ביתי, הד סינימה

חדר קולנוע ביתי, הד סינימה

יחידות אחסון וצעצועים מתנפחים

"מומלץ להשתמש בווילונות בד המתאימים לצבעוניות החדר ולהשלמת המראה החם", אומרת פאינה גולבר חלצי, מעצבת פנים באיקאה. "רצוי לקצר את הווילונות עד לגובה התחתון של החלון כדי למנוע תקלות בטיחותיות למיניהן. רצוי להוסיף שולחן קטן וכיסאות כדי לאפשר לילד מקום נוח לצייר ולעבוד עליו. רצוי להקצות מקום על הקיר למשטח תלייה, כגון לוחות שעם, לוחות מגנטיים, צבע מגנטי ישיר על הקיר או בדרך מקורית אחרת, כמו ווי תלייה. ניתן גם לצבוע חלק מהקיר בצבע לוח, כך שניתן יהיה לצייר עליו בגיר ואחר כך גם למחוק".

מעצבים את הבית?

היכנסו לפורום עיצוב פנים והתייעצו עם המומחית»

"כדאי להצטייד גם ביחידות המכילות מדפים לאחסון קופסאות משחקים מתאימות לחדר. יחידות כאלה יכולות להיות פתוחות כמו כוורת או סגורות כמו ארון בגדים. מומלץ להשתמש גם בקופסאות שקופות על מנת לראות את התכולה. אפשרות נוספת היא ארגז אחסון שמתאים לאחסון כדורים, בובות פרווה וצעצועים בנפחים גדולים, ואפשר לבחור ארגז עם מכסה המוסיף מקום ישיבה נוסף. כמו כן, ניתן גם להשתמש בסל כביסה למטרה זו".

בנוסף, אפשר לשדרג את החדר בהכנסת צעצועים מתנפחים, טרמפולינות, כדורסל עומד ולחלק את החדר לאזורי פעילות שונים לפי גיל הילדים או לפי תחומים, באמצעות מחיצה או סגנון עיצובי שונה בכל אזור – פינת ציור, לעומת פינה ספורטיבית עם סל.

בחלק השני של הכתבה: איך הופכים חדר לספא ביתי, לחדר כושר או לבר»

 

מתוך: מגזין נישה

לעשיית מנוי, לקבלת מגזין מתנה

הכתבות הכי מעניינות שירתקו אתכם אל מסך המחשב עכשיו ב-Twitter