חדרי החלומות

הקונספט של כל חדר נגזר מהנער הדומיננטי שבו, אך כל אחד קיבל משהו אישי משלו | צלם: טל ניסים
הקונספט של כל חדר נגזר מהנער הדומיננטי שבו, אך כל אחד קיבל משהו אישי משלו | צלם: טל ניסים

לכבוד השנה החדשה, "נישה" בפרויקט מיוחד של תרומה לקהילה - שיפוץ הוסטל לנערים, שהתאפשר הודות למעצבות המוכשרות ולתורמים הנדיבים. חלום עכשיו!

88 שיתופים | 132 צפיות

שמה של מירי בלבול, אשת הום סטיילינג ומנוע טורבו אנושי, מוכר לקוראי מגזין זה בזכות עבודות מייק אובר מופלאות. פרויקט הוסטל בן גלים (גיליון 103, אוגוסט 2010) שיזמה גרר תגובות נלהבות והצית את דמיונה של רותי פרוש, מנהלת פרויקטים קהילתיים בעמותת כנף של אהבה. 24 נערים בגילים 19-14 התגוררו במבנה מט ליפול, ופרוש הבינה שזו הזדמנות של פעם בחיים.

"הפרויקט התחיל ממפגש מקרי בחנות איפאה בנס ציונה", מספרת בלבול. "רותי עמדה מאחוריי בתור, וכששמעה מי אני הציגה את עצמה וסיפרה שהיא חולמת לשחזר את מה שעשיתי בהוסטל בן גלים. בתחילה דחיתי אותה, אבל היא לא ויתרה, שלחה מיילים ויצרה קשר גם עם העורכת. יום אחד קמתי בבוקר והחלטתי להיכנס לפרויקט, אני אפילו לא יודעת למה". "למה? כי את צדיקה", אומרת פרוש בחיוך.

ההחלטה להעביר את המעון למשכן חדש נבעה משתי סיבות עיקריות: תנאי מחיה לא מתאימים וריחוק מבית הספר. בית פרטי בן תשעה חדרים במושב רווחה הסמוך לקריית מלאכי נשכר לתקופה של 20 שנה. "הבית היה במצב טוב יחסית, עם חדרי רחצה ראויים, אך גדול, ריק לחלוטין ולא מתאים לנערים", מסבירה בלבול. "רציתי לעשות להם בית שכל חדר בו יהיה חלום, משהו שלא היה כל סיכוי שבעולם שהיו מקבלים גם אם היו באים ממשפחה נורמטיבית. הרעיון של כל הפרויקט היה ליצור מתאם בין השיקום שהנערים עוברים לבית, שמשמש עוד כלי בתהליך. רציתי להראות להם שהעולם לא רק רע אלא גם נותן".

צוות לעניין

שש מעצבות פנים מוכשרות צורפו לפרויקט כדי להגדיל את כוח העבודה ולעמוד בלוחות זמנים, וגם כדי לתת להן במה וחשיפה. "העליתי פוסט בדף הפייסבוק שלי והגיעו המון פניות. בחנתי אותן לעומק וחיפשתי נשות מקצוע עם לב ורצון לתרום". הנבחרת שהורכבה הייתה נטולת אגו והצטיינה ביחסים בין-אישיים, תכונות שבאו לידי ביטוי בפרגון ההדדי. "הבנות דאגו זו לזו, הביאו זו לזו פריטים ועזרו בכל דבר אפשרי. אני שימשתי כיועצת סטיילינג של כולן".

בראשית התהליך בחרה כל מעצבת את החדר שעליו תרצה לעבוד. אחר כך התקיימו פגישות עבודה בין המעצבות לבלבול, שבהן עברו על נתוני החדר, על מוטיבים מרכזיים, על לוחות זמנים ועל אופן התפעול כדי להתכונן לתהליך העיצוב. בשלב זה הן הביאו בחשבון גורמים המשותפים לכל החדרים, כגון לוחות מגנטיים אישיים, שעון קיר (המשמש גם ככלי חינוכי) ופריטי ריהוט – מיטות, ארונות, ארוניות, כיסאות ועוד.

"חברת TRM נתנה הנחה על הריהוט בשווי 30 אלף שקלים והוא זהה בכל החדרים, כדי שמי שיסתכל ידע שמדובר בבית אחד למרות השוני ביניהם". בשלב הבא התקיימו מפגשי היכרות בין כל מעצבת לנערים שיתגוררו בחדר שעיצבה. "הקונספט של כל חדר נגזר מהנער הדומיננטי שבו, אך כל אחד קיבל משהו אישי משלו", אומרת בלבול. "העצמנו את הרעיון המרכזי למקסימום, למשל לתת לנערים ששואפים להיות שחקני כדורגל מקצועיים הזדמנות לחזק את היכולת הזאת שלהם בחדר שכולו כדורגל".

בלבול והצוות עמלו על שיפוץ הבית מדי יום במשך שלושה חודשים, חלק מהזמן במהלך מבצע עמוד ענן, כשברקע סירנות ופיצוצי גראדים. ספקים ואנשי מקצוע גויסו למלאכה ותרמו ברוחב לב זמן עבודה, כסף או גם וגם. כדי לחזק את הזהות בין הנערים לביתם החדש, כל חדר נצבע בידי דייריו המיועדים.

"כשראיתי שאחד מהם מסיים לעבוד, סוגר את התריס ונועל את הדלת, הבנתי שהוא כבר מרגיש שהחדר שלו. בשלב מתקדם הגיעו כמה נערים בוגרים כדי לעזור בעבודות צביעה מורכבות יותר. הם התיישבו על המיטות ולא רצו לקום", נזכרת בלבול. יום לאחר צילום החדרים לכתבה זו נכנסו הנערים לביתם החדש. לא היינו שם כדי לראות זאת, אך ההתרגשות ודאי הייתה רבה.


שש מעצבות פנים מוכשרות צורפו לפרויקט כדי להגדיל את כוח העבודה ולעמוד בלוחות זמנים. צוות המעצבות

רוצים לראות פרויקטים נוספים של נישה למען הקהילה? היכנסו לכתבת "הבית בין הגלים"

קומת קרקע

מעצבת: מירי בלבול

שטח הכולל סלון, מטבח וגינה. הסלון מרווח, וכדי למקסם את השימוש בו הוא חולק לכמה פינות התחומות באביזרים: פינת ישיבה וצפייה בטלוויזיה התחומה בשטיח חום ורך (ג'וזפון), שולחן שמגדיר פינת מחשב (נבנה על ידי יוני שילה הנגר) ופינת אוכל המוגדרת על ידי שולחנות וכיסאות (TRM), גופי תאורה (לוצ'ה), טפט פסים (טפטס) ווילונות בסגנון כפרי (דומוס). הקירות נצבעו בגוונים בהירים כרקע למילה Home (ג'ינג'ר) וללוח חוקי הבית שעיצבה לימור אורן.

חוקי הבית אינם חוקים של בית נורמטיבי. לדוגמה, הם כוללים איסור על שתיית אלכוהול או על שימוש בסמים. "למרות השלט שמבהיר שזה לא בית כשאר הבתים, היה לי חשוב ליצור נראות של בית פרטי שאפשר לשבת בו בסלון ולראות טלוויזיה", מסבירה בלבול את הרציונל מאחורי העיצוב.

קיר אבנים דקורטיביות במראה מיושן יצר דילמה עיצובית. "האבנים הן אחד האלמנטים הפחות יפים בבית, אך הנערים אוהבים אותן והן פרקטיות (מתלכלכות פחות). חיפשתי דרך לצמצם את נוכחותן, ולכן צבעתי את הקירות בשמנת בהיר (טמבור: (ow11pשמרכך את הצבע החום והוספתי נגיעות של תכלת (טמבור: 6223p) ואלמנטים קישוטיים ששוברים את המראה הכבד".

בפינה לא מנוצלת הותקנו מדפים לספרייה, שחלקה התחתון משמש לאחסון הדומים המוסיפים מקומות ישיבה לישיבות בוקר שמתקיימות בסלון. ההדומים נרכשו בסכום נמוך יחסית עבור כל הבית ורופדו בבדים מתאימים על ידי התופרת שלי נגר. ספות קטיפה בצבע חול נתרמו מעט לפני תחילת השיפוץ, והן הפריטים היחידים שעברו מהמעון הקודם. גוף תאורה מרכזי בסלון נתרם על ידי לוצ'ה תאורה וגופי תאורה צמודי קיר נתרמו על ידי חברת רזיאל.

מתוקף ההתנהלות של הבית, המטבח נגיש רק לפרקי זמן מוגדרים. על כן נבחר עבורו מעין שער דקורטיבי (ארטפרו), המשמש כדלת בלי לחסום את החלל. המטבח עצמו כמעט לא שופץ. "החלטתי להשאיר אותו כמות שהוא כי הארונות באיכות טובה ומצופים בפורמייקה, חומר העמיד בשימוש תכוף כמו זה שבמעון".

אביזרי מטבח התקבלו מתרומות או נרכשו מכספי תרומות. אחת התורמות הגדולות היא חברת "שקל" שתרמה כלי אוכל רבים ובלתי שבירים, סכו"ם, סירים ומחבתות.
הגינה שופצה והוכנה לתשתיות על ידי דני גנן שהגיע עם צוות עובדים. משתלת בועז תרמו כוח עבודה להתקנת דשא, Deck Design תרמו פרגולה, chair&bar disign תרמו שולחן וכיסאות בר, סוהו תרמו פרחי פלסטיק גדולים וצבעוניים שנשתלו בקטע החולי של הגינה וחברת כתר תרמה ריהוט חוץ, מחסנים, עציצים, קומפוסטר ליצירת קומפוסט מפסולת ביתית וערוגת צמחי תבלין עבור שני נערים שעבודה בגינה היא הדרך שלהם להירגע. "רציתי ליצור מהגינה מקום קסום שאפשר לברוח אליו, לדבר בו בקבוצות קטנות, להתנדנד בו על ערסל מול הנוף ולנוח מהשגרה שבמעון".

צבעוניות חמימה ונעימה בסלון וספות שנהובאו מהבית הקודם. קומת הקרקע

חדר כדורגל

מעצבת: לימור אורן

החדר עוסק בכדורגל כרעיון מרכזי, אך העיצוב נעדר צילומי שחקנים ושאר קלישאות וכולל מוטיבים מענף ספורט זה. "לא רצינו להתמקד בקבוצה מסוימת גם כדי לא ליצור חיכוכים וגם מפני שהילדים מתחלפים, ולכן נתנו נגיעות", מספרת אורן, שבזכות כישוריה המגוונים בעבודות יד הדביקו לה שאר הבנות את התואר המחייב "בתיה עוזיאל". אם כן ההתייחסות לנושא באה לידי ביטוי בדימויים כלליים כגון המילה Ball באותיות דקורטיביות שיצרה אלה אקרמן מ-Home Story, מדבקה של ליגת האלופות (אוריון עיצובים) ופריטים דקורטיביים בצורת כדורגל בשחור-לבן.

אורן שמה את עיקר הדגש על צבעוניות שמזכירה חולצת כדורגל, צהוב (טמבור: 7013d) שמכניס חיים וגוני כחול (טמבור: 5243d ו-6223p), "כי בכל זאת מדובר בבנים". על השטיח, על האהיל ועל הלוחות המגנטיים המצופים בד הדפיסה אורן מילים אופטימיות שמייצרות תחושה טובה – אהבה, בית, שמחה, צחוק ועוד, בשחור ובכחול. על אחד הקירות נתלו מראות עגולות ועליהן הכיתוב "נקודות למחשבה" – חזרה על המוטיב הצורני של הכדור וניסיון לתת לעיצוב ערך מוסף רגשי.

כדי ליצור תחושת שייכות בין החדר לדייריו, קיבל כל נער כרית עם הדפס האות הראשונה של שמו ומתלה מגבות תואם. "אלה ילדים שאף פעם לא קיבלו משהו אישי משל עצמם, ולכן בחרתי בחפצים שיוכלו לקחת אתם גם אם יעברו חדר", מסבירה אורן. על אף העובדה שכדורגל הוא משחק שבתנאים מסוימים עשוי לגלוש להתלהמות ואף לאלימות, השימוש בגוני כחול יוצר אפקט מרגיע. המילים האופטימיות הן אוניברסליות ויתאימו גם לדיירים הבאים.


מדבקה של ליגת האלופות וציפיות עם הדפס האות הראשונה של הדיירים. חדר הכדורגל

חדר מוזיקה

מעצבת: עינת מרקוס

זהו החדר היחיד בבית המיועד לשני נערים בלבד. "אהבתי את העובדה שהחדר קטן ואינטימי", אומרת מרקוס, "וביקשתי להביע זאת גם בעיצוב". בשיחת ההיכרות נבחרה המוזיקה כנושא מרכזי שיחבר בין שני הנערים, שאחד מהם הוא די ג'יי. המילה Music באותיות שחורות מעל החלון מכריזה על הנושא, ושאר האביזרים משלימים את התמונה: עטיפות תקליטים ותקליטים מהאוסף הפרטי של מרקוס שמוסגרו ונתלו, מצעים עם הדפס של זמר ומדבקות שחורות בצורת תווים וצלליות של מוזיקאים על הקירות ועל הארוניות האישיות.

"בכוונה לא בחרתי אמן או להקה ספציפיים כי מוזיקה היא דבר אוניברסלי וילדים אוהדים פעם זמר אחד ופעם זמר אחר", היא מסבירה. הצבע השולט בחדר הוא אפור (טמבור: Ow221p), המקנה מראה בוגר ושקט ומרכך את האפקט הנוצר על ידי המדבקות השחורות. גוף תאורה שחור-כסוף מחבר בין הצבעים. שעון תקליט בצבעי שחור, אפור ואדום של חברת open-upנתלה מעל למיטה של הנער שהוא די ג'יי ומוסיף נגיעה משועשעת וחמימה. מרקוס מספרת כי נהנתה מהאינטראקציה עם הנערים ומהאפשרות לתרום במסגרת הפרויקט. "התחברתי אליהם מאוד, במיוחד לאחר שראיתי את הבית הקודם שלהם, כי התנאים שבו ממש לא התאימו. החדר צנוע ומשקף אותי, ובחרתי בכוונה בעיצוב הזה כדי שלא יימאס על הילדים".


שעון תקליט, תקליטים ועטיפות תקליטים שמוסגרו ואווירה קצבית. חדר המוזיקה

חדר ספורט אתגרי

מעצבת: ליאת פוסט

"באתי מלאה בחששות כי לא בכל יום הלקוחות שלי הם נערים מבתים הרוסים. פגשתי שלושה נערים מקסימים, קשובים ונרגשים", משחזרת פוסט בחיוך. "ניסיתי לבדוק אתם מהם התחביבים שלהם, מה הם אוהבים לעשות בחיים ואילו צבעים הם מעדיפים". מכיוון שאחד הנערים עוסק ברכיבה על אופני הרים וחולם להשתתף בתחרויות בינלאומיות, הוחלט לבחור בספורט אתגרי כקונספט מרכזי.

כדי שגם שאר הנערים ירגישו מחוברים לרעיון נתלו על הקירות סקייטבורד, שמשמש כמדף ספרים, ובולים ישנים בנושאי ספורט שהוגדלו ומוסגרו (נתרמו על ידי הבולים של סבא). שלדת אופניים ישנה ששופצה ושולבה במדבקות יוצרת אפקט תלת-ממדי משעשע. "נפגשתי עם נציגי עמותת נייטריידר, המרכזת את פעילות אופני BMX בישראל, ובפינת המשרד ראיתי שלדה מוזנחת וביקשתי אותה. צבעתי אותה בצבע כסף שיתאים לחדר וביקשנו מאייל מאוריון עיצובים שישלים את החלקים החסרים במדבקות". נער אחר ביקש שהמשפט Only god can judge me ישתלב בעיצוב.

"זה משפט עם המון כובד והמון משמעות, ולאחר אישור המדריכים עיצבנו אותו מאותיות בגוון כסף ותלינו אותו מעל מדבקה כסופה שמתארת רוכב הרים בפעולה", היא מסבירה. הקירות נצבעו בגוון שמנת עדין בתוספת אלמנטים בכתום, צבע אנרגטי המתקשר לספורט: וילון גלילה, גופי תאורה אישיים בצורת קובייה, מצעים בכתום בהיר וכמובן גלגלי האופניים התלת-ממדיים. למראשות כל מיטה נתלו לוחות מגנטיים אישיים עם מגנטים מעולם הספורט, פינה אישית לצילומי משפחה. "הפרויקט היה שונה מכל מה שהכרתי עד אז. ניסיתי להיכנס לראש של נער עם קשיים, לעבוד עם סביבת חיים שאינה מוכרת לי מהעיסוק היומיומי ובה בעת להשיג עיצוב עם קונספט וטוויסט שידבר לשלושה ילדים בחדר אחד. זהו אתגר גדול מאוד", מסכמת אורן.


מדבקות של חלקי אופניים וסקייטבורד שהפך למדף. חדר ספורט אתגרי

חדר ים

מעצבת: אילת כהן

"הנערים שמתגוררים בהוסטל באים מכאוס, ורציתי לעצב להם חדר רגוע ושקט, מקום מפלט שיאזן את המהומה שמסביבם", מספרת כהן. ים היה אחת האופציות, וכשדיברה עם הנערים הסתבר שאחד מהם מתגורר באילת ומחובר מאוד לים ולגלשנים. ההעדפות של הנערים האחרים היו פחות ממוקדות ונגעו בעיקר לצבעים, ולכן סוכם על הים כעל נושא מרכזי. המכשול העיקרי בחדר היה קיר אבנים דקורטיבי שלא התחבר לקונספט ועל כן כוסה בלייסטים שעשויים מחומר פלסטי (Décor Star) המדמה מרקם של עץ ונצבעו בכחול (טמבור: 2231p).

עוגן שימש מוטיב מרכזי מבחינה עיצובית ורעיונית. "אני מאמינה שהנערים צריכים עוגן בים הסוער והרוגש של חייהם, וההוסטל, המדריכים והחדר הם סוג של עוגן עבורם. מירי עזרה לי לעבד את הרעיון ולימור הייתה אחראית להדפסות". העוגן מופיע על אהילים של גופי תאורה שנרכשו באיקאה, כמגנט בד על לוחות מגנטיים אישיים (בייסיק), על כריות (ביתילי) ועל ארגזי עץ דקורטיביים (Touch&Wood) שהונחו מעל לארון, גם כאלמנט קישוטי וגם כדי להסתיר חלון מיותר.

משוטי עץ ורשת דייגים (בייסיק) משרים על החדר אווירה חמימה ואותנטית, ווילון דמוי מפרש (שנתפר על ידי אורית טראוב מבדים שתרמו דומיין) המעוטר בחבל עם דגלונים משולשים מכסה את החלון. על אחד הקירות נתלתה מראה דמוית צוהר ספינה (האסם), וקיר אחר, סמוך למיטתו של הנער הגולש, הוקדש למדבקת גולש גלים וללוחות עץ בצורת גלשן. "לא השתמשתי בגלשן אמיתי כדי לא לפתוח פתח לגנבה. הנגרית אורית אברהם מאוריתא יצרה מעץ מעין גלשנים ומצבעת עידן הצבע צבעה אותם כדי שייראו אמיתיים". ענת סגל תרמה תמונה מעץ עם איור של גלשן ומעל לכל מיטה נתלו אותיות עץ אדומות המרכיבות את שם הילד (אלה אקרמן) כדי ליצור שייכות, להכניס כתם צבע שאינו כחול או תכלת ולחבר עם גוני הכריות. בחירה בים כמוטיב מרכזי, החלטה על תכלת כגוון עיקרי (טמבור: P422) ושילוב אביזרים כמוקדי צבע ועניין יוצרים חדר מעוצב אך לא "מלוקק", שמתאים לנערים מתבגרים. הקריצה לעולם הגלישה, ספורט בעל אפיל גברי, גורמת לכך שגם אם הדיירים יתחלפו, הבאים אחריהם עדיין יוכלו להתחבר לעיצוב ולהרגיש בבית.


גוונים ומוטיבים מעולם הים. חדר הים

החדר האופטימי

מעצבת: אילת כהן

בתכנון המקורי היו חדר זה וחדר הים חלל אחד, שבמהלך ביצוע הפרויקט חולק לשניים. "ידעתי מה אני רוצה לעצב – חדר שלו ורגוע. השם הגיע בסוף", אומרת כהן בחיוך. עבר זמן עד שהוחלט על הקונספט העיצובי כיוון שהחדר אוכלס רק ברגע האחרון, בנערים שלא היו שותפים לתהליך מתחילתו. קושי נוסף נבע מכך שלנערים לא היה מושג מה הם רוצים מבחינת עיצוב והדרישות התמקדו בדברים קטנים כגון מסגרות לצילומי משפחה. על כן העיקרון המנחה היה עיצוב חדר ניטרלי שיתאים לכל אופי וטעם מחד גיסא, אך כזה שלא יצא יותר מדי "פרווה" מאידך גיסא.

כהן בחרה במילות מפתח של העצמה כרעיון מרכזי – שמחה, כוח, להאמין, עתיד וחלומות. פלטת גוונים רגועה וסולידית משלבת קיר בגוון צהוב-ירקרק (טמבור: P3065) עם אביזרים בלבן, בטורקיז ובירוק. פס בגוון טורקיז (טמבור: Tt90143) נמשך לרוחב הקירות ועליו מדבקות עם משפטים מעצימים. כדי לא לוותר לגמרי על מילות המפתח, ביקשה כהן מלימור אורן ליצור הטבעות על בדים שאחר כך מוסגרו ונתלו.

לוחות מגנטיים בצורת דמות עם תסרוקת אפרו נצבעו בלבן ונתלו מעל למיטות, משני צדי וילון רומאי לבן (אורית טראוב). "בחרתי דווקא בווילון הזה כי הוא משדר רכות ואינו סטנדרטי כמו הווילונות של איקאה", מסבירה כהן. קופסאות דקורטיביות בטורקיז ושטיחונים בירוק דשא מעניקים נגיעות צבע עזות נוספות. "לא ידענו מי יגור בחדר. אחד האתגרים העיקריים בעיצוב היה להקפיד שהחדר לא יהיה נשי מדי. בסופו של דבר כשהחדר אוכלס הנערים היו מאוד מרוצים".


צבעוניות רגועה ומשפטים מעצימים. החדר האופטימי

חדר קומיקס

מעצבות: מירי בלבול ורוני מדמון

מדמון נכנסה לפרויקט כסטז'רית של בלבול. "הייתי מהנדסת ושיניתי מקצוע לעיצוב פנים, ועכשיו אני מחזקת את נושא ההום סטיילינג. ראיתי את מירי בטלוויזיה והיא נראתה לי נחמדה אז הרמתי טלפון והנה אני כאן", היא אומרת בחיוך. נקודת המוצא לנושא החדר הייתה דווקא צבע רגוע. "זה מה שהנערים ביקשו", מסבירה מדמון. "החלטנו על תכלת (טמבור: 80019p) אך בכל זאת רצינו לתת להם חדר מדליק של ילדים, וכך הגענו לקומיקס". הילדים זרמו עם הרעיונות שהעלו המעצבות, והתלהבו כשראו את החדר בשלבי עשייה. המעצבות בחרו בבאטמן כדמות מרכזית ומסרו את משימת ציור הקיר ליונתן חזיז (יוני ארט).

"הוא הגיע לכאן למרות הקסאמים ולא הפסיק לצייר בזמן האזעקה, עד שהקיר היה מוכן", משחזרת בלבול. מעל למיטות נתלו כונניות אישיות בצורת בועת דיבור בעיצוב בלבול ומדמון ובביצוע מעצבת הרהיטים בשמת גל, מעין תרגום של שפת הקומיקס לריהוט. טיפוגרפיה משפת הקומיקס בגופן תואם תורגמה למילים שנתלו על קיר בצבע אפור בהיר ורגוע. "גופן רומנטי לא היה עובר, ואלה אקרמן עזרה לעצב את המילים בפלסטיק ולא בעץ כדי שיתאימו לקונספט". הגוונים השולטים בחדר הם צבעי יסוד – אדום, כחול וצהוב, בדיוק כמו בקומיקס. וילון צהוב, אביזרים ומצעים בכחול ובצהוב וכריות קומיקס משתלבים בגוונים וברעיון המרכזי. כדי למנוע מראה ילדותי מדי הוכנס צבע שחור בלוחות מגנטיים אישיים, בגופי תאורה ובשטיחים תואמים. "מה שחשוב לדעתי בפרויקט כזה הוא לתת לכל ילד את המקום שלו. הילדים מתחלפים והשתמשנו בקומיקס כאלמנט עם שמחת חיים שידבר גם לילדים שיגורו בחדר בעתיד".


ציור קיר של האמן יונתן חזיז ומדפי עץ בצורת בועות דיבור שבנתה בשמת גל. חדר הקומיקס

קומת ותיקים (חדר עולם, כיתת לימוד ופינת טלוויזיה)

מעצבת: עדי אדליס

הקומה העליונה בבית כוללת מבואה, כיתת לימוד ופינת טלוויזיה, שמשרתות את כל דיירי הבית, וחדר לארבעה נערים עצמאיים יחסית שאינם זקוקים למדריכים צמודים. כיוון שהחלל כמעט אינו מואר, נצבע קיר המבואה שמול גרם המדרגות בצהוב (טמבור: 7013). "בפעם הראשונה שעליתי לכאן הייתה תחושה של עליית גג חשוכה וחיפשתי משהו שייתן אור", מסבירה אדליס.

בחדר השינה של הנערים הפריט הבולט הוא טפט המציג צילום של כדור הארץ מהחלל (טפטס). "בשיחה לא הצלחתי לגבש רעיון מרכזי שיהיה מקובל על כולם. לכן נקודת המוצא הייתה טפט עם מסר אוניברסלי ובוגר, שמדבר לכולם. טפטס פתחו את הלב והסכימו לתת כל טפט שנרצה, וברגע שראיתי את הטפט הזה, התאהבתי בו". שאר הפריטים בחדר מתכתבים עם הנושא: מדבקת קיר שחורה של כדור הארץ עם קווי המתאר של היבשות, צילומים ממוסגרים של אסטרונאוטים ושעון שמציג את השעה במקומות שונים בעולם (Open Up).
הקירות נצבעו בתכלת (טמבור: Ow422p) המדגיש את הקיר עם הטפט, את הפריטים הכהים ואת השטיחונים השחורים. לתוספת צבע נתלו ליד כל מיטה לוחות מגנטיים אישיים בצהוב-חלמון וכריות בצבע זהה הונחו על המצעים הכחולים, גוון שנגזר אף הוא מצילום כדור הארץ. על כל ארונית אישית הוצבה מסגרת המיועדת לתמונות של המשפחה, בקשה שהגיעה מהנערים עצמם ומחזקת את הקשר בין המרחב האישי לבית הביולוגי. פסלונים של מטוסים ישנים על כל שידה אישית ודגם של מטוס המשתלשל מהתקרה מתחברים גם הם לרעיון המרכזי שעיקרו – העולם כולו פרוש לרגליהם של הנערים.

מחסן הסמוך לחדר הוסב לכיתת לימוד, המיועדת לשיעורים פרטיים המועברים על ידי חונכים בשעות אחר הצהריים. הקירות נצבעו בגוון שמים רגוע ואופטימי בדומה לזה שבחדר המגורים, ולאורכם צמוד שולחן כתיבה ארוך בצורת רי"ש של יוני שילה, שלצדו כיסאות פלסטיק. הריהוט זהה לזה שבפינת המחשב בסלון בקומת הקרקע ויוצר המשכיות בעיצוב של פינות למידה. אחד הקירות נצבע בצבע לוח גיר ירוק של בית ספר (טמבור: Ow22p), בפינה ציירה לימור אורן "תרגילי חשבון" בצהוב עליז וחברת קמחי תרמה גופי תאורה מרובעים צמודי תקרה שהתאימו לתקרה המשופעת.

וילון בצבע אדום עמוק תוחם את הכניסה לכיתת הלימוד ומבדל אותה משאר הקומה, אך מתכתב עם קיר אדום (טמבור: 261a) בפינת הטלוויזיה ויוצר יחידה מגובשת. לעומת כיתת הלימוד הרגועה, פינת הטלוויזיה תוכננה כזולה מעוצבת: פופים ירוקים ממילגה, שטיח אפרפר ותמונות טוש על קנבס, פרי מכחולו ותרומתו של עדי-יהודה דביר, סטודנט בבצלאל. "פלטת הצבעים נועדה ליצור אווירה שמחה והפופים מזמינים סתלבט", אומרת אדליס בחיוך.
עיצוב נכון של קומת הוותיקים מצליח לענות על הצרכים שהוגדרו: חדר שינה במראה בוגר, כיתת לימוד בהירה ורגועה עם הפרדה מלאכותית ופינת טלוויזיה נעימה וזורמת. על אף השוני בין החללים, כל אחד מהם מייצר תחושה חמה בזכות צבעוניות ואבזור מתאימים.


טפט עם צילום של כדור הארץ מהחלל ושעון המראה את השעה במקומות שונים בעולם. חדר עולם, קומת הוותיקים

עמותת כנף של אהבה

כנף של אהבה היא עמותה פרטית שנוסדה בשנת 2005 ועוסקת בשיקום נוער עובר חוק. העמותה מספקת מסגרת טיפולית כוללנית לנוער שהורחק מהבית בצו בית משפט. למעון בכתבה, שאותו מנהל איתמר מטיאש, שלוש מטרות עיקריות: טיפול פסיכותרפויטי-רגשי בגורם העבירה, הקניית 12 שנות לימוד כולל בגרויות חיצוניות והענקת כישורי חיים בסביבת עבודה של משק חקלאי. לדבריו, "המטרה אינה להנחיל מקצוע אלא להחזיר לנערים את האמונה שלהם בעצמם ולהקנות להם את הכלים לשוב ולהשתלב בקהילה". העמותה נמצאת בפיקוח משרד הרווחה ומקבלת תקציב בסיסי ממדינת ישראל עבור מזון, תרופות ושכר אך זקוקה לתרומות ולמתנדבים.
אתר העמותה: www.wingoflove.co.il, כתובת ליצירת קשר: רותי פרוש ruti.parush@gmail.com

הקרן לידידות

הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין היא קרן פילנתרופית הפועלת לקידום חוסנה של החברה הישראלית בתחומי עלייה, קליטה, רווחה וביטחון לשעת חירום. הקרן פועלת באמצעות גיוס תרומות מאזרחי ארצות הברית ומנוצרים אוהבי ישראל ברחבי העולם ומסייעת לאוכלוסיות החלשות בישראל. הקרן מעניקה תמיכה נוספת במקומות שבהם קצרה ידה של המדינה מלתת את המענה הנדרש. בשנה האחרונה הקרן פועלת לשיפוץ ולשיפור התשתיות של עשרות פנימיות ומסגרות נוספות לטיפול בילדים ובנוער בסיכון בהיקף של מיליוני שקלים. מטרת הקרן היא להעניק סביבה ביתית ונוחה לילדים שהוצאו מבתיהם בנסיבות קשות של הזנחה או התעללות.
בית"ר 2, בית הטיילת, ירושלים, 02-6461400, דואר אלקטרוני: kyedidut@ifcj.org.il

תרמו לפרויקט

מירי בלבול – עיצוב הפקה וסטיילינג 054-5520345, www.miribalbul.co.il
פול דקור – אמנות בצבע בשיטת Color Therapy – עבודות צבע ושיפוץ 054-4821260, www.poldekor.co.il
מעצבת פנים עדי אדליס (עיצוב קומת הבוגרים) 054-7545499, www.adiedlis.com
מעצבת פנים לימור אורן (עיצוב חדר כדורגל) 050-7725904, www.limordesigns4u.com
מעצבת פנים אילת כהן (עיצוב החדרים: ים ואופטימי) 054-4836515, ayelet.cohen2@gmail.com
מעצבת פנים ליאת פוסט (עיצוב חדר ספורט אקסטרים) 054-5260106, www.liatpost.com
מעצבת פנים עינת מרקוס (עיצוב חדר מוזיקה) 052-2541809, einat17366@gmail.com
מעצבת פנים רוני מדמון (עיצוב חדר קומיקס) 054-8170858, roni933@gmail.com
טמבור (צבעים לכל הבית) רשת חנויות ברחבי הארץ, www.tambour.co.il
כתר פלסטיק (ריהוט גינה, מחסנים, קומפוסטר, עציצים, אדניות) il.keter.com
הקרן לידידות (תרומה כספית נדיבה) 02-6461400, בית"ר 2, בית הטיילת, ירושלים, yedidut.org.il, kyedidut@ifcj.org.il
שקל – יבואנית מותגים מובילים למטבח (צלחות, מחבתות, קעריות, סכו"ם וסירים) הבונים 2, רמת גן, 03-7517793/4, www.shekel.co.il
Bege (תרומה כספית) מרכז רננים, מכבים-רעות
כרמל (דשא סינתטי) רשת חנויות ברחבי הארץ
ויה ארקדיה (אריחים לרצפה) הלח"י 9-7, בני ברק, 03-6142000
קמחי תאורה (גופי תאורה לקומת הבוגרים ולמטבח) הלח"י 23 בני ברק,
073-2130000, www.kamchi.co.il
TRM (ריהוט מתכת) מושב עמקה 48, 04-9969444, 04-9969577,
www.trm-rihut.co.il
לוצ'ה תאורה (תאורה לסלון ולפינת האוכל) מדינת היהודים 85, הרצליה פיתוח,
03-6999988, www.luce.co.il
Décor Star (פרופילים דקורטיביים) המרכבה 26 א.ת. חולון,
03-5581590, www.decorstar.co.il
טפטס – שאול (טפטים) בוגרשוב 57, תל אביב, 03-6208333; פלטין 3, ראשל"צ, 03-7264555, www.tapets.co.il
כנען וילונות (וילונות גלילה לחדרים) ישפרו סנטר, מודיעין, 054-6691444
אורית טראוב – עיצוב טקסטיל בהתאמה אישית (וילונות וכריות לסלון) ידידיה פרנקל 29, תל אביב, 072-2503134, 054-4765002
איפאה (עציצים, שעון, פח למטבח, גמדי גינה, מחזיקי ספרים, מתלים, מסגרות לתמונות) החרש 10, נס ציונה, 08-9404056, www.ipea.net
שוקי קבלו (עבודות שיפוץ) 050-5249248
Deck design – עיצוב דקים ופרגולות (פרגולה) 050-8884940, www.deckdesign.co.il
אוריון עיצובים (מדבקות קיר מעוצבות כולל הדבקה) 050-6616809,
08-6721823, www.oriondesig.co.il
יוני ארט (ציור קיר קומיקס) 052-3640539, www.facebook.com/yoniart
פרחי בוקי (צמחים לחצר) כפר אז"ר, 036350523, www.bukiflowers.com
המשתלה של בועז (התקנת דשא סינתטי, צמחי תבלין ופרחים)
צומת גל-און, 08-8583321,08-6602114, oaz@boazplants.com
דאלי – הדר סגל – מרכז ריפוי, צמחייה, התפתחות והתחדשות (תרומה כספית) עמק זבולון, 20/5 מודיעין, 054-3340501
א.א. מראות (מראות לחדרים) רוזנסקי 2, א.ת. חדש, ראשל"צ,
03-9618883, www.aa-mirrors.co.il
קרן צביעה אמנותית (הדבקת קרניזים) 054-7313433, www.kerenart.com
Arteferro (דלת ברזל למטבח) האירוס 17, א.ת. אריאל מערב
1599509609, www.arteferro.co.il
Chair & Bar Design (שולחנות וכיסאות בר לבנים לגינה) כפר טרומן 13,
03-979992, www.bar-d.co.il
ג'וזפון – שטיחים בעבודת יד (שטיחים לסלון ולחדרים) ידידיה פרנקל 22,
תל אביב, Josephon.co.il.www
למטייל (תיקי כביסה) ישפרו סנטר, 077-3334513, www.lametayel.co.il
שטיחי איתמר (שטיחונים לחדרים) דיזיין סנטר, הלח"י 2, בני ברק,
03-5793616, www.itamar-carpets.co.il
Sun Design Gold (כיסאות לפינת האוכל) קיבוץ גלויות 21, מושב בצרה,
09-7421260, www.sundesign.co.il
Raziel – Lighting Design (תאורה צדית לסלון) הסתת 18, ישפרו סנטר, מודיעין,
08-6221100, www.raziel-lighting.co.il
Golf&Co (כלי מטבח, מגבות, שמיכות, אקססוריז לבית ובגדים)
פנחס רוזן 57, תל-אביב, 03-6451515, www.golco.co.il
יוני שילה (עבודות נגרות) 052-8990597
איזפו גלאס בע"מ (פריטי סטיילינג) קיבוץ הראל, 054-393244,
www.igd.co.il
דיש-וויש (מוצרי טקסטיל חכמים ומעוצבים למטבח) להשיג בחנויות הנבחרות, www.dishwish.co.il
עדי-יהודה דביר (סטודנט בבצלאל) ציורים דיגיטליים ועבודות יד על קנבס (ציורים לחדר הטלוויזיה) 050- 3506450, www.facebook.com/yahudaaa
Bacic (פריטי עיצוב לחדר ים) הדקל, מושב אודים, 052-3569356 (ענת בן טוב)
052-5472023 (רינת ארלבויים)
Touch&Wood (ארגזי עץ מעוצבים) 050-8812423 (ליאורי אלון),
www.facebook.com/touchandwood
מילגה (פופים) חנות המפעל – גן שמואל, 04-6226224, 04-6226223
משה ארפי נגרות (חיתוכי עץ) כפר רות, 052-3210174
דארלן (מצעים) שבזי 21, אזור התעשייה, יהוד, www.darlain.co.il
תלוי באמיר (ערסלים – תרומה משותפת עם אתר המתנות דו-בי)
תלוי באמיר: 050-7511892, www.arsal-green.com
אתר דובי: 077-5120050, www.do-be.co.il
דומוס (וילונות לסלון, לפינת האוכל, לחדר הטלוויזיה ולמסדרון בקומת הבוגרים) 1800-
20-22-23
Art de Maison – גלית שמעוני עמרן (כריות צהובות) ההדרים 13, נס ציונה,
077-4660530, 0543237755, www.artdemaison.co.il
עידן 2000 צעצועים (משחקי פנאי) ישפרו סנטר, אזור המלאכה 104 מודיעין,
08-9107730
Open Up – יבואנים ומפיצים של שעוני מעצבים (שעוני קיר לחדרים)
050-9001078 (קובי), www.openupgallery.co.il
מברשות פאר (כלי עבודה לצביעה) חבצלת החוף 10, א.ת. צפוני יבנה,
08-9240990
בדוסה – ג.ב עיצובים בע"מ (כריות קומיקס) הרצל 69, תל אביב,
03-6836938, www.badosa.co.il
האסם (מטוס מתכת תלוי, כריות תכלת לסלון, מראה עגולה)
קיבוץ קריית ענבים, 02-5332315
סוהו (פריטי עיצוב לבית ולמטבח) דיזנגוף סנטר, תל אביב, 03-6212450 www.sohocenter.co.il
נקודות חן אוספים נדירים (מגנטים צבעוניים) עולי ציון 13, יפו,
03-5184789, www.nekudotchen.co.il
פלורליס (לוח תורנויות, גלובוס מתכת קטן, מטוס מתכת) שדרות היובל 14, נחלת יהודה, ראשון לציון, 03-9568710
דומיין (בדי ריפוד להדומים) הרצל 55, תל אביב, 03-6820225, www.domainfabrics.co.il
ג'ינג'ר (מטוס מתכת, המילה Home) שבזי 27, תל אביב, 03-5106236
גלריית הומאז' (צלחות וקעריות) עולי ציון 11, שוק הפשפשים, יפו,
03-5151515
ביתילי (כריות) סניף מודיעין,מתחםOne , ישפרו סנטר, 08-9751452
פלסאון (ברז למטבח) קריית שדה התעופה, 073-2333777
Fox Home (מגבות) רשת חנויות ברחבי הארץ
Myletter (אותיות דקורטיביות) יועזר 4, יפו, 054-5911611, www.myletter.co.il
בושמת גל (מדפי קומיקס) מושב רינתיה, 052-3493461, www.bosmatgal.co.il
מורפי ריצ'ארדס (טוסטר וקומקום חשמליים) להשיג בחנויות הנבחרות
Wolf&Segal – The Right Hoomegoods (מפות, רנרים ופלייסמטים)
052-3264429 (זיוה וולף-לוי), 050-9032322 (רחלי סגל)
Melimio (לוחות מגנטים מעוצבים) 03-5225153
הציפור הצהובה (פוף פרחים ומרבץ שחור) ישפרו סנטר, מודיעין,
08-9705088
בדי הרצל-זכריה (בדי לייקרה לריפוד הדומים) נחלת בנימין 19, תל אביב,
054-4447212
שלי סטודיו (תפירת כיסויים להדומים) מודיעין, 054-8141964 (שלי נגאר)
ענת סגל – צביעה, שדרוג והלבשת הבית (תמונת גלשן מעץ) מושב אודים, www.anatsegal.co.il
משתלת צומחים (עציצים תלויים, מתלים ופרחים) כפר רות, 08-9749744
Kare(תמונת ומאפרות קומיקס) בן גוריון 59, רמת גן, 03-5797700,
www.kare-design.com
הבולים של סבא (תמונות מודפסות) 052-5598934, www.bulim.co.il
דיגמן מצלמות דיגיטליות (הדפסת תמונות קנבס) 08-6782020, www.digman.co.il
אוריתא (נגרות גלשני עץ) 052-3875525, www.oritavraham.co.il
עידן הצבע (צביעת גלשנים) 050-7407106
ממגנטת (מגנטים) שנקין 57, תל אביב, 077-4393176
אמנות המסגור (מסגרות לתמונות בחדר המוזיקה) בניין מגה אור, א.ת. שילת, מודיעין, 08-9740024
קנה קש (גדר במבוק) צומת קדימה-הדסים, א.ת. אבן יהודה, 073-2112061
לוי יוסף ובניו, בידוד ואיטום בע"מ 039617182 או 054-7719644 (טיבי)
Nightrider (שלדת אופניים ומדבקות) 03-6817739, www.israelbmx.co.il
נישה קונספט בע''מ (מדבקת נישה לפינת לימודים) www.thenisha.com
פשוט ירוק (דשא סינתטי) האורגים 25, אשדוד, 072-2215000, www.pashutyarok.co.il
חיים בוקובזה (סירים) אסתר המלכה 2, רמלה, 08-9243690