הפיס העיצובי והעל זמני של הסלון: הספריות הכי יפות

חיים משל עצמה. ספריית ברזל בעיצובו של קובי חליפה מ"ארטפרו"| צילום: רועי מזרחי
חיים משל עצמה. ספריית ברזל בעיצובו של קובי חליפה מ"ארטפרו"| צילום: רועי מזרחי

גם בעידן דיגטלי לספרים יש מקום של כבוד בבית והספרייה היא אלמנט עיצובי מרכזי בחלל, המשמשת גם לאחסון ספרים וגם לפרטי אומנות ולאקססוריז. מצאנו עבורכן כמה ספריות יפהפיות ושופעות חיים

88 שיתופים | 132 צפיות

תרבות האינסטנט השתלטה כבר מזמן על רובנו: כולנו רוצות שהכל יהיה מהיר, וכאן ועכשיו. אנחנו מזפזפות בטלוויזיה, ובזווית העין הנייד תמיד נוכח, שולחות וואטסאפ, מפטפטות ושוב מזפזפות. טוב, נראה שהבנתן את הרעיון. אבל כן, תתפלאו יש כאלו שספרים עבורן חיים ובועטים ועדיין מהווים מקום מפלט: דרך לנקות את המחשבות, בטח ובטח בתקופה הנוכחית. לעוף עם הדמיון לארץ רחוקה, לפרוץ כל גבול אפשרי, לדמיין אנשים מסקרנים, לצלול לעולם אחר שכולו טוב, להתנתק, וכאן נכנס הספר במלוא הדרו לתמונה.

>> ויהי אור: מבית חשוך בכפר סבא לפנטהאוז מואר וחלומי

אז בטח חלקכן ניצלתן את שבוע הספר כדי לחדש את המלאי; את הספרייה בסלון, או את הספרים ששוכבים בנחת לצד המיטה ורק מחכים שתאספו אותם ותצללו ביחד איתם רגעים לפני השינה, בסופי שבוע, או בכלל.

ספרייה חברת ארטפרו | צילום: רועי מזרחי
ספרייה חברת ארטפרו | צילום: רועי מזרחי

"כיום הספרייה לרוב אינה מוצר מדף, אלא אלמנט משמעותי בנוף החלל, שתוכנן ועוצב בהתאם לסגנון הבית", מסבירה מעצבת הפנים צביה קזיוף. "בין אם הוא מינימליסטי, מודרני, כפרי, או תעשייתי, או כזה שתוכנן עם החומרים הבולטים שמאפיינים את הפרויקט. הספרייה, בדיוק כמו הסלון או המטבח, מתכתבת עם ה-look and feel של הבית. מאחר והיא גדלה לאורך השנים, ואינה משמשת רק לאחסון ספרים, היא מתוכננת בקפידה ושופעת חיות בזכות קומפוזיציות מעניינות, אסימטריה מסקרנת ושילוב חומרים".

קיר הכוח

"כיום הספריות הפופולריות מעודנות ומינימליסטיות", ממשיכה קזיוף. "מעבר לפונקצייה העיקרית שלה, היא משמשת גם כמחיצה אוורירית בין חללים, כמערכת מתוחכמת שמאחסנת מערכות שאנו לא רוצים שיבלטו (איוורור, בית חכם, אודיו וכולי). הספרייה בקלות יכולה להיות קיר כוח, שזהו הקיר הכי עוצמתי וחשוב בחלל הציבורי. את הספרים עצמם חשוב למקם בקומפוזיציות שונות על מנת שלא נקבל מראה של חנות ספרים. חלקם צריכים לעמוד, חלקם לשכב וניתן כמובן גם להגדיר את מיקומם על פי צבעים, מה שמשדרג משמעותית את הספרייה. אפשר לשזור בספרייה עצמה פריטים נוספים מבלי להעמיס".

עיצוב: צביה קזיוף | צילום: איתי בנית
עיצוב: צביה קזיוף | צילום: איתי בנית
עיצוב ותכנון: צביה קזיוף | צילום: עמית גושר
עיצוב ותכנון: צביה קזיוף | צילום: עמית גושר

קזיוף מביאה לדוגמא ספריות שעיצבה בבתים, שבהם לספרייה יש מקום של כבוד. לדבריה, "לא ניתן להתעלם מהעובדה שאנשים פחות קוראים ספרים, תרבות האינסטנט שולטת. כך שכיום הספרייה עדיין מככבת ברוב הבתים כאלמנט עיצובי נפלא, המאחסן ספרים ולצידם אקססוריז, פסלים ואלמנטים נפלאים שמאפיינים את המשפחה ואת רוח הבית. חלק מהעבודה שלי כמעצבת פנים הוא גם לרכוש עבור הפרויקט את האקססוריז, פרטי האמנות וכולי, אותם אני ממקמת לצד הספרים. לרוב אלו ספרי קריאה, אולם גם ספרי האמנות, אופנה והעיצוב שבפני עצמם נראים כמו פיס אמנותי, מוצאים את עצמם מככבים על הספרייה".

>> ריאה ירוקה במרפסת: הבתים עם צמחיית הג'ונגל הכי מפוארת

המעצב קובי חליפה מסביר שספריות הברזל עוצבו ותוכננו לאנשים שעבורם הספר הוא המהות, הדבר האמיתי. אחת מהן זו ספרייה ביתית נפלאה שממוקמת בדירה ברחובות, בה מתגוררת בחורה בעלת בית ספר לספרות, כך שמיותר לציין שהיא חובבת מושבעת של ספרים. הספרייה עצמה היא קיר הכוח העוצמתי בסלון הביתי. היא תוכננה על ידי חליפה, מחברת "ארטפרו", שאחראי על כל מה שיפה מברזל ובפרט, מפתחים. "הספרייה אכן עשויה ברזל חלוד טבעי ומתנשאת לגובה 2,60 מטר ושופעת ספרים, ממש כמו פעם", אומר חליפה. "היא מייצגת משהו נוסטלגי ויפהפה".

ספריית ברזל בעיצובו של קובי חליפה מ"ארטפרו" | צילום: רועי מזרחי
ספריית ברזל בעיצובו של קובי חליפה מ"ארטפרו" | צילום: רועי מזרחי
עיצוב: צביה קזיוף | צילום: איתי בנית
עיצוב: צביה קזיוף | צילום: איתי בנית