הנערה הנכונה באמת: ריאיון עם ניבר מדר

הנערה החדשה של עולם האופנה הישראלי. מעיל: רד ולנטינו לפקטורי 54 | צילום: דודי חסון | ניהול קריאייטיב: טל קליינבורט | סטיילינג: ראובן כהן | איפור ושיער: נאור אפל | ע. שיער: שי בן יקר
הנערה החדשה של עולם האופנה הישראלי. מעיל: רד ולנטינו לפקטורי 54 | צילום: דודי חסון | ניהול קריאייטיב: טל קליינבורט | סטיילינג: ראובן כהן | איפור ושיער: נאור אפל | ע. שיער: שי בן יקר

ניבר מדר, השם הלוהט הבא בתעשיית האופנה, מגלה שאפשר להזניק קריירה בינלאומית למרות הקשיים שמעמיד השירות הצבאי

88 שיתופים | 132 צפיות

בשעה 11 בלילה צלצל הטלפון בסוכנות הלונדונית של הדוגמנית הישראלית ניבר מדר. על הקו הייתה העוזרת הצמודה של צמד צלמי האופנה האגדיים מרט אלאס ומרקוס פיגוט, שזימנה את מדר בדחיפות לצילומים ל"ווג" האיטלקי למחרת. קליק מעדשתם של הצלמים הקבועים של מדונה, לינדזי לוהן, ויקטוריה בקהאם וסקרלט ג'והנסון, אלה שחתומים על כמעט כל מגזין אופנה נחשב בעולם, וחתומים על הקמפיינים של גוצ'י, לואי ויטון, מיו מיו וקנזו – דבר כזה מקפיץ אותך ברגע לשפיץ תעשיית האופנה העולמית. אבל מדר לא הגיעה.

"הייתי צריכה לעלות על הטיסה הראשונה ולהגיע מה שלא יהיה. שם לא מבינים שאני בצבא וצבא זו ביורוקרטיה, ועל כל דבר אני צריכה לבקש אישורים על אישורים. פספסתי את זה. הייתי בדיכאון במשך שבוע. זה הזיז לי יותר מלהפסיד קמפיין שאני מרוויחה בו כסף. זה מסוג הצילומים שמעלים אותך לליגה אחרת. נשארו לי עוד חמישה חודשים עד שאני משתחררת, אז אני מחכה בסבלנות", היא מספרת בחיוך עצוב.

אין עוררין על כך שניבר מדר היא כוכב עולה בשמי הדוגמנות הישראלית. רק לפני שנתיים החלה לעשות את צעדיה הראשונים בתעשייה וכבר הוכתרה במגזין הלונדוני "מטרופוליטן" כפנים נדירות. היא השתתפה בקמפיינים העולמיים של ברשקה, בירקנשטוק ופרימרק, ורק לאחרונה קטפה שני קמפיינים מקומיים כפרזנטורית לרנואר ולנטורל פורמולה – הישג כביר במיוחד בעידן שבו סלבריטאים דחקו הצדה דוגמנים. אלא שהבום הגדול שעוד מצפה לה, על פי כל מי שמבין בתחום, מתעכב עד שפרק השירות הצבאי שלה יסתיים. אם בכל מקום אחר דוגמנית במעמדה מתעופפת בעולם, בין קמפיין יוקרתי לצילום שער נחשק, מדר בת ה־19 קמה בבוקר, לובשת מדים, עונדת את שרוך ההדרכה של חיל השלישות והולכת להסביר לתיכוניסטים לפני גיוס מדוע הם צריכים להתגייס. חתונת בזק, פטור מסיבות דתיות או כל תירוץ אחר כדי להשתמט משירות צבאי, כמו שעשו אחרות במעמדה, לא באו בחשבון מבחינתה.

מעיל: גוצ'י | צילום: דודי חסון
מעיל: גוצ'י | צילום: דודי חסון

בחירה אמיצה. למעט הצילום הפסדת גם עבודות גדולות?

"אלמלא הצבא הייתי כבר במקום אחר. הוא מעכב אותי. אין יותר לנסוע לצילומים מעכשיו לעכשיו – דבר שקורה המון בתעשייה. שבוע לפני שהתגייסתי, הודיעו לי שרוצים אותי לקמפיין של מעצב העל אלכסנדר וונג. הצילומים נפלו על יום הגיוס ועל היום שלמחרת. המנהל שלי ביולי, שי ארבל, ואני התחלנו לטלפן לכל העולם לנסות לדחות את הגיוס רק ביומיים־שלושה. קיבלנו תגובות הכי אדישות. הצבא לא יודע איך להתייחס לבקשה כזו. לא מעניין אותו אלכסנדר וונג. חיכיתי וחיכיתי לתשובה וכשזו לא הגיעה, נאלצתי לבטל את העבודה. את לא מבינה כמה אני עדיין עצובה".

הסטטוס הנחשק "אמנית פעילה" שקיבלת מהצבא לא מקל על העניינים?

"אני מקבלת 45 יום בשנה שבהם אני יכולה לנסוע לעבוד. כל יום מעבר לזה אני צריכה להחזיר אז אני משתדלת שלא לקחת עוד חופשות. את הצילומים לקמפיין של רוברטו קוואלי לא אישרו לי, כי זה נפל על כנס מתגייסים. אני מנסה לבקש אישור, פונה ללב הרחום. שואלת את המפקדים 'אתם מבינים את סדר הגודל?'. אבל הם לא מבינים ושוב בחו"ל מתעצבנים עליי. אבל שלא יישמע שאני רק מתלוננת", היא ממהרת להוריד את גובה הלהבות. "היה ברור לי שאני לא מוותרת על שירות צבאי וזה חלק חשוב ומשמעותי בחיי".

איך החבר'ה בבסיס מגיבים לחברתם הדוגמנית?

"הם מציירים שפמים וגבה מחוברת בצילומים שלי במגזינים. זה מצחיק. אבל האמת שבבסיס רגילים למפורסמים שמשרתים אצלם. לפניי שירתו בתפקיד הזה אסתי גינזבורג, רוני סופרסטאר, לירז דרור וחן אהרוני".

גונבה לאוזניי השמועה שרצו שתצאי לקצונה.

"בהתחלה רציתי, אבל ויתרתי על זה. יש לי הזדמנות חד פעמית להיות דוגמנית. קצונה לא תאפשר לי בכלל לעבוד".

היופי שלך עוצר נשימה אך נחשב קלאסי. היום שולט המראה האדג'י, היותר אנדרוגיני.

"בימים שסלבריטאים מקבלים קמפיינים, רנואר בחרו בי. למרות שאני דוגמנית ולא פליטת ריאליטי, הם האמינו בי וחשבו שאני יכולה להוביל קמפיין לצד יהודה לוי. אפשר לשחק עם המראה שלי. הוא יכול להפוך בשנייה למראה וירדי".

מעיל רנואר, קולקציית מסלול | צילום: דודי חסון
מעיל רנואר, קולקציית מסלול | צילום: דודי חסון

לא מהעולם הזה

מדר קשורה מאוד למשפחתה, במיוחד לאביה. הוא זה שפסק שהגיע הרגע הנכון ושבתו הבכורה, שתכף מסיימת את הלימודים, בשלה להיכנס לעולם הדוגמנות. המרחק בינה ל"מדינת תל אביב", כמו שהיא מכנה זאת בעצמה, הוא עצום. פיזית וגם תודעתית. "בילדות שלי עברנו הרבה דירות. גדלתי בעמק חפר, חדרה, בנתיב השיירה, במעלות ובכפר ורדים. זו חוויה שבנתה אותי. אני לא מחוברת חזק לשום מקום, אז קל לי עכשיו עם נסיעות העבודה לחו"ל. אני מזהה מניעים של בני אדם, קולטת אם הם לטובתי. פיתחתי חשדנות בריאה". למרות החשדנות שעליה היא מדווחת, מדר היא בחורה מתוקה להפליא, נטולת מניירות, או לפחות כאלה שהבחנתי בהן.

ספרי על הורייך.

"אמי היא הולנדית שגדלה בארץ ואבא שלי ממוצא תימני. היא עובדת בחברת ביטוח והוא מנהל מכירות. אנחנו משפחה מגובשת מאוד, אולי בגלל כל המעברים".

מה מקור השם 'ניבר'?

"רבין נרצח חודש לפני שנולדתי. הוא היה דמות נערצת בבית שלנו, וההורים שלי, שרצו להנציח אותו, החליטו לקרוא לי ניבר, שזה רבין בהיפוך אותיות. כשהייתי קטנה היה לי קשה עם השם ושאלתי למה נתנו לי שם כזה. זה בכל זאת סיפור כבד. לאט לאט התחושה השתנתה והפכה לגאווה ולהרגשה שזה סוג של שליחות".

משמאל: ניבר מדר, יהודה לוי וגפן ברקאי מתוך קמפיין לרנואר | צילום:יח"צ
משמאל: ניבר מדר, יהודה לוי וגפן ברקאי מתוך קמפיין לרנואר | צילום:יח"צ

אז איך הכל התחיל?

"מאז שהייתי קטנה אמרו להורים שלי למה אתם לא לוקחים אותה לדגמן, היא נורא יפה. אני הייתי בחוסר מודעות לאיך שאני נראית. אף פעם לא חשבתי שאני יפה. באתי מבית צנוע שלא עושה עניין מדברים חיצוניים. ההורים שלי לא רצו שעניין הדוגמנות יתחיל לפני שאני מסיימת לימודים ובגרויות. לקראת סיום י"ב, מאחורי הגב שלי, אבא שלי לקח תמונות שלי, פשוטות, בלי איפור, מחופשות משפחתיות, תמונות כאלה שאני על אבוב ועושה פרצופים מפגרים, ושלח לסוכנות יולי. איזה פדיחות".

מה ההורים סיפרו לך לפני הפגישה הגורלית בסוכנות?

"הם הראו לי את האתר של הסוכנות, סיפרו מי מיוצג שם. לא היה לי מושג. עד היום אני בשוק שהגעתי לעולם הזה. אבא שלי הבטיח לי שבכל צעד שאני עושה, בכל פגישה וצילום, הוא יהיה נוכח. הוא איש חכם, אני סומכת עליו. בפגישה בסוכנות הוא שאל את הבוקרית הכי בישירות, היית נותנת לבת שלך להיות דוגמנית?".

מה היא ענתה?

"שאם היא הייתה דוגמנית מסוג ב', לא. אבל אם היא הייתה כמוני, סוג א', מאלו שיהיו בטופ ושיעשו את העבודות הכי גדולות, כן".

איך נפלה ההחלטה בסופו של דבר?

"ישבנו בבית ועשינו רשימה של יתרונות וחסרונות. איך שסגרנו חוזה, זה התחיל לרוץ. כל יום היו לי שני אודישנים. תוך שלושה חודשים כבר הייתי חתומה בלונדון".

יש שני גברים דומיננטיים בחייך. שי המנהל שלך ואבא שלך. מהצד את יכולה להיראות מאוד מנוהלת.

"אנשים יכולים לחשוב שאני בובה. מי שמכיר אותי, יודע שיש לי את המילה שלי בכל עניין. אני זו שמחליטה בסופו של דבר".

מתוך קמפיין ברשקה | צילום: יח"צ
מתוך קמפיין ברשקה | צילום: יח"צ

עד לפני חודשיים מדר הייתה בזוגיות מוחצנת עם מייקל לואיס, דוגמן ושחקן. מדורי הרכילות אהבו לעקוב אחריהם והם מצדם לא ממש הסתגרו בבית. היה אפשר לראות אותם באינספור אירועי השקה מיוחצנים. "היינו ביחד כמעט שנתיים. זה היה נורא עצוב", היא מספרת. "אנחנו עדיין בקשר וידידים טובים מאוד. יש כאלה ש'מתגרשים' רע. אנחנו התמודדנו עם העניין טוב. זה היה עניין של טיימינג. לא הפסקנו לאהוב או להימשך אחד לשני. פשוט המון דברים קורים לכל אחד מאיתנו וזה לוקח את כל תשומת הלב. גם זה שלא היינו אנשים פרטיים לא עזר לקשר. כשעוקבים אחרי מה שאנחנו עושים וכשמצלמים אותנו, זה מוסיף מכשולים. זה לא הדבר הכי קל".

אם תשמעי שיש לו מישהי חדשה?

"תהיה צביטה של קנאה. תמיד תהיה צביטה בלב. עם זאת, אני הכי מפרגנת בעולם. גם כשאכיר מישהו חדש, הוא יפרגן לי".

עם האקס, מייקל לואיס | צילום: אביב חופי
עם האקס, מייקל לואיס | צילום: אביב חופי

עוקצת את המערכת

עם התפתחות המודעות הפמיניסטית תעשיית האופנה והדוגמנות מתמודדת תדיר עם הטענה  שנשים עדיין נמצאות בה כאובייקט או כפנים יפות ותו לא.
"נשים זה עם יפה, גם מבפנים וגם מבחוץ", מדר לא מבינה בכלל מה אני רוצה ממנה. "אין לי שום בעיה לדגמן, אף אחד הרי לא הכריח אותי לעשות את זה. אני מגיעה לסט ויודעת שאני לא הולכת לדבר שם על פוליטיקה. אני לא מרגישה סחורה בשוק כי אני לא נותנת שיתייחסו אליי כך. אני יודעת מה אני עושה ויש לי את הגבולות שלי. רק אני מחליטה מה כן ומה לא בצילומים".

לא יוצא לך לפעמים לחשוב שמה שאת מציעה לעולם זה רק את המראה שלך?

"באיזה עוד מקום בחורה בת 19 תרוויח את הכסף הזה? אם כבר, אני זו שמנצלת את המערכת, 'עוקצת' אותה. אני מאמינה במשפט ששירז טל אמרה פעם בריאיון: 'בזמן שאומרים שאני סחורה, אני הולכת וקונה נדל"ן'. דוגמנות יכולה להיגמר באחד הימים. חשוב לי לרכוש דירה ולשים בצד כסף שיעזור לי להקים עסק משל עצמי. אני צריכה לדאוג לשנים שאחרי".

כמה פעמים ביום את רעבה ובכל זאת לא אוכלת?

"אני דוגמנית שהכי לא מקשיבה לחוקים. מה שטוב לי באותו הרגע, יקרה. אם רציתי עוגה ואכלתי, ולא קיבלתי קמפיין, שיהיה. בכלל, תמיד תהיה איזו עבודה שאפספס כי אני לא במידות. אין לזה סוף. רקדתי שנים ואני משתדלת לעשות כל יום ספורט, אבל עכשיו עם הצבא זה לא פשוט. גדלתי על שפע של אוכל, על סירים ותבשילים. אני טועמת את הכל. השפע הזה, זו הישראליות. גם בימי צילום, כשיש אוכל על הסט, אני אוכלת. יש לי סטיות במשקל, לפעמים אני קצת עולה ואז יורדת. בחו"ל אני לא נחשבת דקיקה. אני לא אהפוך פתאום ל־1.80 מטר בלי חזה. בשבועות האופנה בפריז ובניו יורק רואים שרוכים גבוהים ודקיקים על המסלול, זו לא אני. זה מטורלל".