הנסיכה דיאנה הייתה אמורה לחגוג 62: הסיבות שהפכו אותה לאייקון

אייקון לנצח. הנסיכה דיאנה | צילום: Gettyimages
אייקון לנצח. הנסיכה דיאנה | צילום: Gettyimages

לפני קייט מידלטון הייתה ליידי דיאנה ספנסר, הנסיכה שהתמודדה עם דיכאון וגירושים מכוערים ובכל זאת הפכה לאחת הדמויות האהובות עד היום. מסע בעקבות סוד הקסם של הנסיכה שכולם אהבו לאהוב

88 שיתופים | 132 צפיות

הנסיכה דיאנה הייתה אמורה לחגוג את יום הולדתה 62 בימים אלה. היא נולדה ב-1 ביולי 1961, אך התאונה הקטלנית שהתרחשה בפריז ב-31 באוגוסט 1997, גבתה את חייה כשהיא בסך הכל בת 36. ברחבי העולם התאבלו על מותה הטראגי של הנסיכה האהובה, שממשיכה להשפיע על העולם בדרכה – תרבותית, חברתית ואופנתית. חזרנו לסיבות שבזכותן היא הפכה לאייקון חד פעמי.

>> דנה פרידר מתוודה לראשונה על אהבתה ליהודה לוי

1. בגלל החתונה המלכותית

אם ילדות קטנות מפנטזות על סיפורי אגדות, ילדות גדולות מפנטזות על חתונות של משפחת המלוכה הבריטית. החתונה של דיאנה וצ'ארלס כונתה "חתונת המאה" ואם חשבתן שהעולם עצר מלכת כשקייט מידלטון והנסיך וויליאם, בנה של דיאנה, התחתנו – כדאי שתקשיבו לנתון הבא. ב-29 ביולי 1981 נישאו ליידי דיאנה ספנסר וצ'ארלס נסיך וויילס. יום החתונה הוכרז בבריטניה כיום חג לאומי ולפי ההערכות צפו בטקס כולו כ-750 מיליון איש בעולם כולו. לשם השוואה, בחתונה של קייט מידלטון והנסיך ויליאם צפו "רק" 300 מיליון איש.

הנסיכה דיאנה והנסיך צ'ארלס | צילום: GettyImages
הנסיכה דיאנה והנסיך צ'ארלס | צילום: GettyImages

2 בגלל האופן בו התמודדה עם גירושיה

פרידה זה אף פעם לא דבר קל, בטח  לא כשאת אחת הדמויות המסוקרות בעולם. שנים מעטות אחרי החתונה של דיאנה וצ'ארלס הסתבר שלא הכל ורוד בארמון קנסינגטון. בסופו של דבר היה זה הרומן שניהל הנסיך עם ידידתו הותיקה קמילה פרקר בולס שהוביל ב-1996 לסוף הזוגיות המלכותית. "היינו שלושה בנישואים האלה וזה פשוט כבר נעשה צפוף מדי" אמרה בתגובה דיאנה שגם אחרי הגירושים נשארה לגור בארמון והוכיחה לעולם שאת ממש לא צריכה נסיך כדי להיות נסיכה בעצמך.

3. בגלל הסטייל

הרבה לפני קייט מידלטון הייתה זו הנסיכה דיאנה שהצליחה לשלב בדיוק בין האפיל המלכותי לבין שיק נגיש שגם המוני העם יאהבו. כמה מרגעי הסטייל הבלתי נשכחים שלה כוללים את שמלת הכלה הנפוחה והקצפתית, כותנת הנקודות שלבשה כאשר הציגה לעולם את בנה הראשון (כן, אותו לוק שמידלטון שיחזרה עם לידת הנסיך ג'ורג') ושלל טיארות, כובעים ואפילו שמלות מיני. כי גם נסיכות ג'אסט וואנט טו האב פאן.

כותנת עם נקודות: מי עשתה את זה יותר טוב – הנסיכה דיאנה או קייט מידלטון? | צילום: GettyImages
כותנת עם נקודות: מי עשתה את זה יותר טוב – הנסיכה דיאנה או קייט מידלטון? | צילום: GettyImages

 

הנסיכה דיאנה מציגה את הגרסה המלכותית של שמלה שחורה קטנה | צילום: GettyImages
הנסיכה דיאנה מציגה את הגרסה המלכותית של שמלה שחורה קטנה | צילום: GettyImages

4. בגלל האימא שהייתה

ילדים מעולם לא היו זרים לדיאנה שעבדה בגן ילדים לאחר שסיימה את לימודיה. ב-1982 ילדה את בנה הראשון הנסיך וויליאם ושנתיים לאחר מכן את הנסיך הארי. דיאנה התאמצה להעניק לשניים חיים נורמליים עד כמה שניתן: היא התעקשה לרשום אותם לבתי ספר מחוץ לארמון ואף השתדלה להביא אותם ללימודים בעצמה. יחד עם זאת, כמו כל אמא אוהבת גם דיאנה נהנתה מדי פעם לפנק את הקטנים שלה, אפילו אם זה גרר שימוש בייחוס המלכותי.

אנקדוטה מייצגת היא הפעם בה הזמינה לארוחת ערב בארמון את סינדי קרופורד, נעמי קמפבל וכריסטי טרלינגטון רק בגללה שויליאם, אז בן ה-12, העריץ אותן. "הייתי ילד עם פוסטרים שלהן על הקירות" סיפור הנסיך. "כשהגעתי הביתה וראיתי אותן הפכתי לאדום וגמגמתי נורא. אני חושבת שאפילו נפלתי במדרגות אבל אין ספק שמדובר בזיכרון מצחיק".

הנסיכה דיאנה והבנים וויליאם והארי
הנסיכה דיאנה והבנים וויליאם והארי

5. בגלל האנושיות

כבר מהרגע הראשון כונתה דיאנה "נסיכת העם" ונתפסה הרבה יותר אנושית משאר בני משפחת המלוכה. מספיק רק להשוות אותה למלכה אליזבת, שכבודה במקומה מונח, או לנסיך צ'ארלס שמאז ומעולם נתפס כמרוחק ומנוכר כדי להבין מה גרם לעם הבריטי, ולעולם בכללו, להתחבר לאופיה המיוחד. דארן מקגריידי, השף האישי של חצר המלוכה, סיפר כיצד דיאנה תמיד אהבה לאכול ארוחת צהריים במטבח עצמו. "שאר בני משפחת המלוכה לעולם לא היו עושים את זה. הייתי מכין לה את הארוחה ותמיד היינו מפטפטים" סיפר והוסיף "פעם אחת היא התפרצה למטבח ואמרה "דארן, אני חייבת קפה" ואז כשראתה שאני בדיוק עסוק אמרה "טוב, אני אכין בעצמי. אתה גם רוצה כוס?"

6. בגלל ששינתה את היחס לחולי איידס

דיאנה הפכה לאחת הנשים האהובות בעולם בין היתר בגלל מפעלי הצדקה הרבים שלה. שני נושאים שהיו קרובים במיוחד לליבה היו המאבק נגד שימוש במוקשים ומחלת האיידס. בסוף שנות ה-80 העולם היה מבועת מהמחלה והחולים ונשאי HIV סבלו מדעות קדומות נוראיות.

ב-1987 הגיעה הנסיכה דיאנה לבקר חולי איידס בבית חולים בלונדון ולחצה את ידיהם, ללא כפפות, בפני המצלמות והתקשורת. התמונות האלה חוללו רעש תקשרותי אדיר בעולם ועזרו לאתגר את התפיסה שחולי איידס הם מצורעים שיש להתרחק מהם. במחווה אחת פשוטה הצליחה הנסיכה דיאנה לפעול נגד בורות ואטימות ולהביא לעולם עוד ממה שהוא צריך: חמלה, הבנה וסולידריות.

הנסיכה דיאנה מבקרת חולה איידס
הנסיכה דיאנה מבקרת חולה איידס

7. ולמחלות נפש

בהיריון הראשון שלה עם הנסיך וויליאם נפלה דיאנה מהמדרגות. שנים לאחר מכן התברר שהיא עשתה זאת במכוון כסוג נואש של קריאה לעזרה. "רציתי שצ'ארלס יחבק אותי ויגיד שהוא אוהב אותי אבל כל מה שהוא עשה היה רק לתת לי טפיחה על הגב" אמרה דיאנה בגיליוי לב על התקרית. בריאיון חושפני במיוחד ל-BBC ב-1995 חשפה הנסיכה את מצבה הנפשי לאורך שנות הנישואים והגירושים, שכלל בין היתר התמודדות עם דיכאון אחרי הלידה, פציעה עצמית ומאבק במחלת הבולימיה.

8. בגלל המורשת שהותירה

ב-31.8.1997 נהרגה דיאנה בתאונת דרכים בפריז יחד עם בן זוגה דודי אל-פאייד. עם מותה הוכתה בריטניה, והעולם כולו, באבל קשה. ההלוויה של הנסיכה דיאנה נצפתה על ידי מיליונים בעולם כולו והגיעה בשיאה לנתוני צפייה של למעלה מ-32 מיליון צופים בבריטניה לבדה.

ידידה הקרוב אלטון ג'ון חידש לזכרה את השיר Candle in the Wind שנכתב במקור ב-1973 לזכרה של מרילין מונרו. ג'ון שינה את מילות הפתיחה "Goodbye Norma Jean" ל-"Goodbye, England's Rose". השיר הפך לסינגל השני הכי נמכר בעולם וכל ההכנסות ממנו נתרמו לטובת מפעלי הצדקה של הנסיכה.

דיאנה לא הייתה אדם מושלם, רחוק מכך, אבל היא הוכיחה לעולם כולו שטוב לב ונדיבות הם התכונות המלכותיות מכולן ולא פספסה אף הזדמנות לנצל את מעמדה הרם כדי לעזור דווקא לחלשים מכולם, וזה מה שהופך אותה לאייקון אהוב כל כך עד היום, למעלה מ-20 שנה אחרי מותה.