גל גדות, נטלי פורטמן ועוד כוכבות אומרות לעברייני המין: זמנכם עבר

גל גדות בפסטיבל הסרטים בפסטיבל פאלם ספרינגס | צילום: Gettyimages
גל גדות בפסטיבל הסרטים בפסטיבל פאלם ספרינגס | צילום: Gettyimages

השלב הבא אחרי קמפיין MeTOO#: שלוש מאות מהנשים הכי חזקות בהוליווד משיקות יוזמה חדשה בשם #TimesUp שתיכנס בכל הכוח במטרידנים ותסייע לנשים שהוטרדו מינן ואינן כוכבות ענק כמותן. "אם אנחנו לא נוכל לתמוך בנשים שאין להן, אז מי כן?"

88 שיתופים | 132 צפיות

 

אם יש משהו אחד שנזכור מ-2017 זה את קמפיין MeToo# והצלחתו האדירה להעלות למודעות את המאבק בהטרדות המיניות. עכשיו עם 2018 הכוכבות הגדולות בהוליווד מוכנות לקחת שלב אחד קדימה ולתרגם את המאבק מהעולם הווירטואלי לזה הממשי עם יוזמת TimesUP#.

ביום שני האחרון פורסם מכתב פתוח בניו יורק טיימס עם הכותרת "הזמן עבר" ובו נפרשה הצהרת הכוונות של היוזמה החדשה. "המאבק והמלחמה של נשים לפרוץ, להתרומם מעל המגבלות ופשוט לדאוג שקולן ישמע בסביבה גברית חייב להסתיים. זמנו של המונופול הבלתי חדיר הזה עבר" נכתב.

על הדברים האלה היו חתומות יותר מ-300 בכירות ונשים בתפקידי מפתח בהוליווד – שחקניות, סוכנות, כותבות, מפיקות ובמאיות. בין השמות המוכרים תוכלו למצוא את שונדה ריימס (יוצרת "האנטומיה של גריי" ו"סקנדל"), אשלי ג'אד, אווה לנגוריה, נטלי פורטמן, אמה סטון, קרי וושינגטון,  ריס ווית'רספון וגם גדות שהעלתה היום באינסטגרם שלה פוסט תמיכה ביוזמה.

הכוכבות ממש לא מתכוונות להתספק בהצהרת כוונות ובחתימות. יוזמת TimesUp# תכלול קרן משפטית שתיתמך על ידי תרומות של 13 מיליון דולר ותסייע גם לנשים שאינן עשירות ומבוססות כמו הכוכבות להיאבק בהטרדות מיניות. אחיות, מנקות, מלצריות, חדרניות ועובדות נוספות יזכרו להגנה במקרים של תקיפה או הטרדה גם במקרה שירצו להגיש תלונה. בנוסף, תילחם היוזמה לקידום חקיקה שתעניש כל חברה שתפגין יחס סלחני כלפי הטרדות או סתם תנסה לטאטא מתחת לשטיח מקרים כאלה או לשדל את הקורבן לשתוק, בין אם דרך שימוש בחוזה עסקי או בכל דרך אחרת. זאת כמובן בנוסף להמשך המאבק למען שוויון בכל תעשיית הבידור, החל מהסוכניות ועד האולפנים.

נשות TimesUP# גם הביעו תמיכה בקריאה מהחודש שעבר שמבקשת מכוכבות תעשיית הבידור להגיע לטקס גלובוס הזהב שייערך בשבוע הבא בבגדים שחורים בלבד על מנת להמשיך ולהשאיר את נושא ההטרדות המיניות בשיח הציבורי. "זה אקט של סולידריות, לא עניין אופנתי" הסיברה השחקנית אווה לונגוריה. "במשך שנים כולנו הגענו לטקסים האלה עם כל השמלות הנוצצים, הפרצופים המאופרים והזוהר. הפעם התעשייה לא יכולה לצפות מאיתנו להמשיך ככה, זה לא מה שקורה כרגע"

השטיח האדום של טקס גלובוס הזהב הקרוב הולך להיות מאוד שחור, והפעם לא מטעמי אופנה ?? אמה סטון, ניקול קידמן, מריל סטריפ ועוד כוכבות צפויות להגיע לטקס היוקרתי, שיייערך בעוד כשבועיים וחצי, בלוקים שחורים בלבד כ"מחאה שקטה" נגד מגפת ההטרדות המיניות בהוליווד ? בינתיים השחקנית רוז מק'גוון טוענת שמדובר ב"צביעות לשמה", בייחוד בגלל שמריל סטריפ עבדה שנים עם המפיק המטריד הארווי ויינשטיין. "מחאה שקטה?! השקט זה בדיוק הבעיה שלנו" היא כתבה ?? בתמונה: אמה סטון בטקס גלובוס הזהב של שנה שעברה #goldenglobes

A post shared by מגזין את (@atmagazine) on

 

"השעון מתקתק. אנחנו עומדות בסולידריות עם נשים מכל התעשייה כדי לומר – הזמן עבר. עבר הזמן ששתקנו על התעללות, תקיפות והטרדות. עבר הזמן של דיכוי נשים, תת ייצוג ודחיקתן הצידה" נכתב בחשבון האינסטגרם של התנועה, שם גם תוכלו לחתום בעצמכן על העצומה ולתרום לה.

"הופרדנו אחת מהשנייה במשך שנים" אמרה ריס ווית׳רספון. "עכשיו אנחנו סוף כל סוף שומעות ורואות אחת את השנייה. מוכנות לשלב ידיים בסולידריות זו עם זו ובסולודיריות עם כל אישה שמרגישה שלא רואים אותה". ושונדה ריימס הוסיפה על היוזמה כי "אם אנחנו לא נוכל להוות דוגמה לנשים אחרות שאין להן כל כך הרבה עוצמה ופריביליגות כמו לנו, אז מי כן?" ואף סיפרה שיוזמת TimesUP# מזכירה לה איך כשהייתה ילדה, הייתה יוצאת יחד עם אמה להסתובב בשכונה על מנת לעודד נשים שחורות ללכת ולהצביע."אנחנו חבורה של נשית שרגילות להשיג דברים ואנחנו הולכות להשיג גם את זה" סיכמה.