שמעתם על הגבר ששכב את דרכו לצמרת?

יאיר נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) ודנה ויס (צילום מסך)
יאיר נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) ודנה ויס (צילום מסך)

יאיר נתניהו רמז כי דנה ויס התקדמה דרך המיטה. משום מה האמירה הזאת תופסת רק לגבי נשים. שמועות על מעללים מיניים של גברים לעולם לא יגרמו לאף אחד לפקפק במקצועיות שלהם

88 שיתופים | 132 צפיות

נו, זו כנראה שוב העת ההיא בשנה שבה גבר רומז שאישה "התקדמה דרך חדר המיטות". הפעם מדובר ביאיר נתניהו בעוד אחת המתקפות המטורללות שלו בטוויטר, שכתב כי "מעניין איך דנה ויס התקדמה", וזכה להודעה על תביעת דיבה מצדה. אחרי שאמר דבר דומה על אופירה אסייג ועל לי נעים בעבר, ואחרי שטינף את שמה הטוב של דנה כשדי רק כי העזה להופיע בצילום אחד עם בני גנץ – הפעם אולי הוא יזכה גם לשלם על הדיבור המלוכלך שלו. נאחל לויס – ולחברת החדשות שהצטרפה אליה בתביעה – הצלחה גדולה בטחנות הצדק, אבל לא ננסה להראות מופתעות יותר מדי: רק לפני שנתיים, שמענו התבטאות דומה מצד אלעזר שטרן כלפי מירי רגב, שנאמרה בעת נאומו בכנסת. מאוד ממלכתי. הוא אמנם הכחיש שזאת היתה כוונתו, אבל איכשהו זה מה שכולם הבינו. אי אפשר להאשים אותי בחיבה יתרה למירי רגב, אבל כשמישהו טוען שאישה מצליחה הגיעה לאן שהגיעה בזכות סקס ולא בזכות כישורים ויכולת – הוא פוגע גם בי.

אינני יודעת דבר על החיים האישיים של ויס או רגב, ולא נראה לי שהן רוצות שאדע. אבל אם ניקח אישה תיאורטית מצליחה, שהיו לה מערכות יחסים עם גורמים במקצוע שלה – זה לא יגרום לי לרגע אחד לחשוב שהיא לא הייתה צריכה להוכיח את עצמה כמו כל אישה אחרת בדרכה לצמרת. אם כבר, הקשר האישי נראה לי רק עוד מכשול, שנוסף על המון מכשולים אחרים: בעולם שבו אישה מרוויחה 30% פחות מגבר, שבו מלאכת ההורות נחשבת כמשימה למגדר אחד בלבד, בו אנחנו מוחפצות ומוקטנות ומוסגברות ללא הרף – אני בדרך כלל מאמינה שכל אישה בעמדת כוח הייתה צריכה לעשות הרבה דברים כדי להצליח, ואף אחד מהם לא כולל את השטויות שנתניהו מנסה להפיץ. 

כל אישה בעמדת כוח הייתה צריכה לעשות הרבה דברים כדי להצליח, ואף אחד מהם לא כולל את השטויות שנתניהו מנסה להפיץ

זוכרים את הפעם ההיא שהאשימו גבר בכך שהתקדם דרך המיטה? גם אני לא. זה לא קורה לעולם. גם כאשר נפוצות שמועות על מעלליהם המיניים של אנשי ציבור מסוג גבר – יהיה זה בני גנץ או ביל קלינטון – וגם כאשר מורמת גבה לעומתם, הם לעולם לא יגרמו לאיש להטיל ספק בכישוריו של אותו גבר, ביכולת שלו לבצע את תפקידו. על גבר יגידו שהוא שובב במקרה הטוב או בוגדני במקרה הרע, אבל לא שכל הקריירה שלו היא תוצר של אותם מקרים. הקשר בין הדברים נשמע מופרך לגמרי. הרי אפילו יאיר נתניהו בעצמו התפאר בעבר ש"יצאתי עם המון דוגמניות" ולרגע לא חשש שמישהו ישתמש בכך כדי לומר שאין לו כישורים (את חוסר הכישורים שלו הוא מפגין בעצמו די בהצלחה). 

האבסורד הוא שבמקביל לדיון הזה מתקיים גם דיון ה"הגזמתן עם המי טו שלכן", בו גברים מתנגדים לחוקים למניעת הטרדה מינית ולמישטור היחסים האישיים במקום העבודה. התלונה הנשמעת בהקשר הזה היא כי כבר אי אפשר להזמין קולגה לדייט בלי להביא עורך דין, שהרסנו את הספונטניות, את הקסם שברומנים משרדיים – לתחושתי, מי שטוענים אותה הם בדיוק אותם גברים שאחר כך יפיצו על אישה מצליחה שמועות שהצליחה "דרך המיטה". 

גם כשנפוצות שמועות על מעלליהם המיניים של אנשי ציבור מסוג גבר וגם כשמורמת גבה לעומתם, הם לעולם לא יגרמו לאיש להטיל ספק בכישוריו של אותו גבר

הפטריארכיה, כרגיל, אומרת לנו דבר והיפוכו – תהיי נגישה ופלרטטנית בעבודה, אבל דעי שאם את שוכבת עם קולגה, שמך יוכתם. זה מצטרף לז'אנר המסרים הסותרים שאנו כבר מכירות היטב: תהיי רזה ויפה, אבל תני לנו להגיד שזה כל מה שאת; תהיי אימא מושלמת – אבל אל תטרידי אותנו בלוגיסטיקות של זה; תהיי סקסית ופתיינית – אבל תתרגלי לכינוי "שרמוטה". בקיצור – אם את יכולה, אל תהיי אישה. לא כדאי.