דוגמנות: ריאיון עם נעם פרוסט וגלית גוטמן

נעם: שמלה ג׳יי.וו אנדרסון 
בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט; גלית: טוניקה קלווין קליין 
בפקטורי 54, מכנסיים זארה | צילום: אייל נבו
נעם: שמלה ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט; גלית: טוניקה קלווין קליין בפקטורי 54, מכנסיים זארה | צילום: אייל נבו

שתיהן היו ילדות רזות וחסרות ביטחון. על המסלולים ומול המצלמות הן פרחו והפכו למולטי טאלנטיות שהן היום. גלית גוטמן המנטורית מחזקת את נעם פרוסט ומזהירה אותה לעולם לא להתנצל. ריאיון

88 שיתופים | 132 צפיות

 

ההבטחה

נעם פרוסט, 23, דוגמנית

מדגמנת מגיל 16, צעדה בתצוגות אופנה בארץ ובחו"ל, הצטלמה לקמפיינים של בתי האופנה המובילים בעולם והשתתפה לאחרונה בסרט של לוק בסון

המנטורית

גלית גוטמן, דוגמנית, מגישה ומנחה

מייעצת לפרוסט: "אל תתנצלי אף פעם.אין לך מה להתנצל על זה שאת מתחילה כדוגמנית, תגידי תודה רבה על הנתונים שלך ועל כל מה שקיבלת ועכשיו תמשיכי הלאה. העולם הזה זורק ומגלגל את מי שמתנצלת".

עם מי עוד חגגנו 50 שנה?

הטיפ הקורע שקרן מור נתנה ללאה לב

ועוד טיפים שעוררו בנו השראה

חד פעמית. פרוסט | צילום: אייל נבו
חד פעמית. פרוסט | צילום: אייל נבו

 

גלית גוטמן זוכרת את הפעם הראשונה שבה ראתה את נעם פרוסט. פרוסט בת התשע צעדה ברחוב דיזנגוף עם אמה, הדוגמנית לשעבר ענת בירן, כשהקולגה הנוצצת מהניינטיז עברה ממול. "עצרתי לקשקש עם ענת והייתי בהלם מהילדה הזו", משחזרת גוטמן, "אני זוכרת שראיתי רגל דקיקה וארוכה, ברך ואז עוד רגל. ילדה גבוהה בצורה לא פרופורציונלית לגיל שלה, רזה רזה רזה, יפה וביישנית. אמרתי לענת, 'מה זה? זה הדבר הבא?', והיא אמרה לי 'לא, היא לא בעניין'. ההורים שלה ניסו לגונן עליה, הם כנראה לא רצו להבין שלשם זה הולך. אבל אני ראיתי מיד, כמו שאני רואה היום״, היא מסתכלת עם פרוסט. ״היא חד פעמית, לא דומה לאף אחד ואף אחת, ובעיקר ראיתי את כל העומק שלה. נעם היא אחרת".

פרוסט בת ה־23, על כל צחור דמותה החיוורת – מסמיקה. "די, אני לא יכולה לשמוע את זה, אני אלך ואחזור", היא מצחקקת, אבל גוטמן לא משאירה מקום להצטנעות היום. "נעם, את לא יכולה להכחיש שיש בך משהו גדול מהחיים. את פשוט כזו", היא פוסקת, כמעט בנזיפה.

ההימור על פרוסט כעל אחת מ־25 הנשים שיעשו את 50 השנה הבאות נראה מבטיח. בסוף יולי יצא לאקרנים ״ולריאן״, סרטו המצופה של לוק בסון שבו מגלמת פרוסט דמות טווס לצד ריהאנה וקארה דלווין. הבכורה הקולנועית מצטרפת לשורת הצלחות בחו"ל. פרוסט צעדה על מסלולי התצוגות של ג'ון גליאנו, ויקטוריה בקהאם ואטוסורו טאיאמה היפני, הצטלמה ל"ווג" ו"מארי קלייר" ובזירה הישראלית מככבת בקמפיין מדובר להוניגמן לצד אמה.

גוטמן (45), המנטורית, היא כבר מולטי טאלנט. היום היא משמשת כפרזנטורית של קרייזי ליין ובוניטה דה מס, ואחרי קדנציה מפוארת כמגישה בתוכנית הבוקר של קשת היא מצלמת סדרת דוקו חדשה.

נעם פרוסט בקמפיין להוניגמן, קיץ 2017. צילום: רון קדמי
נעם פרוסט בקמפיין להוניגמן, קיץ 2017. צילום: רון קדמי
גלית גוטמן בקמפיין לקרייזי ליין. קיץ 2017. צילום: דודי חסון
גלית גוטמן בקמפיין לקרייזי ליין. קיץ 2017. צילום: דודי חסון

 

 

אל תתנצלי אף פעם

הרבה מעגלים נפתחו ונסגרו בין גוטמן לפרוסט לאורך השנים. לא רק שגוטמן עבדה עם בירן על סטים, אלא שאביה של נעם, עדי פרוסט, ביים את "הדוגמניות" – הריאליטי הראשון בישראל – וגוטמן הגישה אותו. "אני זוכרת שהייתי באה לבקר את אבא שלי על הסט ורק מסתכלת על גלית ואומרת לעצמי שאני רוצה להיות כמוה יום אחד", מספרת פרוסט. "תמיד התייחסתי אליה כאל מי שהמשיכה לפתח את עצמה, למדה ועשתה עוד דברים ויצאה מהמשבצת הנוחה. הדרך שגלית עושה זה משהו שכל דוגמנית רוצה לעשות, אנחנו רוצות להראות עוד צדדים ולהתפתח וללמוד, זאת המטרה, ואני מנסה לעשות את זה עכשיו בפינה בתוכנית הבוקר של רשת שבה אני מראיינת אנשים מתחום התרבות, ולוקחת שיעורי משחק".

גוטמן: "כשנעם וענת התארחו אצלי בתוכנית הבוקר, אחרי הריאיון כולם אמרו לי בהלם 'וואו, ואיך היא מדברת!'. אמרתי להם 'למה זה לא היה לכם ברור שהיא אינטליגנטית?'. הרי לא היו אומרים את זה על בחורה אחרת בת 23 שמתארחת אצלנו. אבל על נעם כן יגידו את זה, כי היא נורא יפה, וזה המכשול הכי גדול. זה בלתי נסבל לאנשים שיהיה גם וגם. זה ילווה אותה לאורך הרבה מאוד שנים וגם אותי. אבל אני לא מהמתנצלות. שמעת, נעם? אל תתנצלי אף פעם. העולם זורק ומגלגל את מי שמתנצלת".

פרוסט מקשיבה ומפנימה. "איך שמרת על עצמך כל השנים בתחום הזה?", היא שואלת את גוטמן. "תמיד ידעתי להקיף את עצמי בחברים שלא מהתחום״, גוטמן עונה, ״אנשים שלא עניין אותם באיזה מגזין אני מככבת. היו לי רגליים נטועות בקרקע, אחרי הכל אני אדם מאוד רציני".

נעם: שמלה ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט; גלית: טוניקה קלווין קליין בפקטורי 54, מכנסיים זארה | צילום: אייל נבו
נעם: שמלה ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט; גלית: טוניקה קלווין קליין בפקטורי 54, מכנסיים זארה | צילום: אייל נבו

 

איפה את מרגישה את השינויים בעולם הדוגמנות?

גוטמן: "פעם יכולת להיות מגניבה ויפה וזה היה מספיק, עכשיו את תמיד צריכה להביא עוד משהו, כבר לא יקחו דוגמנית סתם. העולם הזה היה פעם פחות מרושע ויותר תמים, מה שחיפשו זה דוגמניות טובות, כמו אימא של נעם שעבדה המון אבל המדינה לא ידעה בהכרח מי היא. היום צריך פרצוף שיתחבר למותג, צריך ערך מוסף, מישהי שיודעת להתראיין. העטיפה יותר חשובה מהתוכן. את נעם ייקחו לקמפיין לפי כמה יתעניינו בה בוואלה סלבס וב'גיא פינס'".

פרוסט מהנהנת בהסכמה. "מחפשים היום מישהי עם סיי, עם סיפור. זה כבר לא הדוגמנית שהסוכן מתווך לה הכל, היום יש רשתות חברתיות שמאפשרות לנו להביע את מי שאנחנו וליצור קשר ישיר עם הקהל. אני יכולה ליצור לעצמי קמפיינים באינסטגרם, אני כל הזמן צריכה לחשוב מה הצעד הבא ואיך אפשר להמציא את עצמי מחדש".

גוטמן: "אלה דברים שהשתנו לאט לאט ואני מבינה ומקבלת אותם. אני כבר 30 שנה במקצוע וכל הזמן משתנים דברים. היום הצלמים יותר צעירים ממני, אבל לא הייתי יכולה להמשיך לעבוד אם לא הייתי מקבלת את זה שכל הזמן יש שינויים. גם המקום שלי משתנה, היום אני יכולה לבחור את הצלם והסטייליסט והמאפרת, אני יותר בשליטה".

פרוסט: "שליטה זה מאוד חשוב לאישה. בתחום הזה נשים מרוויחות יותר מגברים, יש מנהלות סוכנות וצלמות, זה תחום מאוד נשי והשיח בו הוא נשי. את צריכה לנהל את עצמך ולהיות אחראית על הכסף וההוצאות מגיל צעיר, את לא יכולה להיות עם הראש בעננים, אלא מחוברת לקרקע".

מה אתן פחות אוהבות בעולם הדוגמנות היום?

פרוסט: "המידות כל הזמן יורדות. עם כמה שמדברים על המידה שגדלה, זה לא נכון. בדיוק דיברתי על זה עם כמה דוגמניות, על איך כולנו רזות אבל בשביל המקצוע אנחנו שומרות ואוכלות בריא כדי להיות במידה. אני אדם רזה, אבל אם אטוס לפריז לשבוע האופנה, אני אצטרך לרזות לפני. זאת בעיה".

גוטמן: "היא צודקת, כשהתחלתי לעבוד היינו מידה 38, לפעמים אפילו 40. גם אני הייתי יותר עגולה וזה היה נראה בסדר. היום כל פעם יש שער חדש של 'ספורטס אילוסטרייטד' עם מישהי גדולה יותר ועושים כתבות על העולם שהשתנה, אבל תכלס זה לא השתנה, את רואה איך בתצוגות הגדולות המידה ירדה. גם אני התחלתי לאכול בריא יותר ולעשות ספורט, כשהגרביטציה דפקה לי בדלת".

נעם: טופ ויקטוריה בקהאם בפקטורי 54, מכנסיים הוניגמן, מעיל ג׳וזף בפקטורי 54; גלית: חולצה שופ אלקסיס בפקטורי 54, חצאית ויקטוריה בקהאם בפקטורי 54, מעיל גאני בבוטיק ורנר | צילום: אייל נבו
נעם: טופ ויקטוריה בקהאם בפקטורי 54, מכנסיים הוניגמן, מעיל ג׳וזף בפקטורי 54; גלית: חולצה שופ אלקסיס בפקטורי 54, חצאית ויקטוריה בקהאם בפקטורי 54, מעיל גאני בבוטיק ורנר | צילום: אייל נבו

 

בין כל ההקבלות בין גוטמן לפרוסט והכימיה ביניהן בולט הבדל אחד: כשגוטמן הייתה בת 23 היא ויתרה על מה שפרוסט כנראה הולכת עליו בשיא הכוח – קריירה בחו"ל. "הייתי בניו יורק, מסכנה ברמות שאני לא יכולה להסביר", גוטמן משחזרת. "לא הבנתי את הפוטנציאל ולא עניין אותי הכסף, רק רציתי לחזור הביתה וזה גם מה שקרה בסוף. הכרחתי את עצמי לנסוע שוב בגיל 25 כדי לא להתחרט אבל גיליתי שזה לא בשבילי".

את מתחרטת שלא הלכת על זה?

"לא, כי תמיד עבדתי טוב בארץ אז זה לא הרגיש כמו פספוס".

טוניקה ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט | צילום: אייל נבו
טוניקה ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54, נעליים אולסטאר במגה ספורט | צילום: אייל נבו

 

אימהות, לא להפסיק לדגמן

נראה ששום דבר לא עוצר את גוטמן, גם לא העובדה שהיא אימא לשתיים. "בזמנו ציפו מכל דוגמנית שהפכה לאימא שתפסיק לדגמן, כמו אימא של נעם, ספיר קאופמן, כולן. אבל לא ראיתי סיבה לזה. פשוט לקחתי את הבנות איתי למדידות ונתתי להן שם בקבוק. בשבילן זו העבודה של אימא, וזה הכי נורמלי".

ההורים של פרוסט ניסו לגונן עליה, אבל גוטמן לא פוסלת שום דבר. אמה, ג'ינג'ית סוערת ובתה של גוטמן, מתייצבת היום מול המצלמות לצד הדוגמניות הגדולות ותורמת גם היא קצת גנטיקה משובחת לפריים. "אמה ושירה מצטלמות מדי פעם, כשיוצא, זה עולם שקרוב אליהן והן מרגישות בו נוח. אני לא אנטי ולא בעד, שכל אחת תמצא את המסלול שלה. לי הדוגמנות עשתה רק טוב, לפני כן תפסתי את עצמי כילדה הכי רזה, שלד, מנומשת בלי טיפת חזה והבנים לא ראו אותי ממטר. לא היה לי חבר עד גיל 17 וחצי".

פרוסט: "בול, גם אני. הייתי ילדה חסרת ביטחון, ורק מול המצלמות פרחתי".

גוטמן: "המקצוע הזה, זה בעצם נקמת היורמיות שלנו".

נעם: חולצה אקנה בבוטיק ורנר, בלייזר ראלף לורן; אמה (הבת של גלית): סריג ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54; גלית: חולצה קרייזי ליין, בלייזר ראלף לורן | צילום: אייל נבו
נעם: חולצה אקנה בבוטיק ורנר, בלייזר ראלף לורן; אמה (הבת של גלית): סריג ג׳יי.וו אנדרסון בפקטורי 54; גלית: חולצה קרייזי ליין, בלייזר ראלף לורן | צילום: אייל נבו

 

ניהול קריאייטיב טל קליינבורט
סטיילינג סיימון אלמלם
שיער ליאור גרין לסולו
איפור טלי פאוור
ע. צלם שוקו
ע. סטייליסט גיתית דבוש
דוגמניות גלית גוטמן ל־ADD, נעם פרוסט לאלינור שחר, אמה גוטמן