בקטע אחר

בקטע אחר. צילום: רון קדמי
בקטע אחר. צילום: רון קדמי

פעם הסחית האולטימטיבית ולפעמים הרוסייה הפרובוקטיבית - השחקנית ליאת הר לב מכבבת בכל הסדרות המדוברות ועושה את זה הכי מצחיק שיש

88 שיתופים | 132 צפיות

צילום: רון קדמי | ניהול קריאייטיב: טל קלינבורט | סטיילניג: מזל חסון

זו הייתה השנה של ליאת הר לב. אם התחמקתם מ"סברי מרנן" ולא הייתם מחסידי "רמזור", אם אתם נוטרים טינה ל"ארץ נהדרת" ולא מתחברים למונטיפייטוניות של "הפרלמנט", אז היא בטח תפסה אתכם בהפסקת הפרסומות.

הר לב, 35, מסומנת זה כמה שנים כהבטחה גדולה, אבל עכשיו, עם שידורי העונה החדשה של "הפרלמנט" בשידורי קשת אפשר להגיד בוודאות שהיא הכוכבת הכי גדולה של הטלוויזיה שלכם. הקמפיין השמנמן שקיבלה לוויזה Cal, שכל טאלנט בסדר גודלה מחכה לו בקוצר רוח כדי להפסיק לדאוג כבר ממשכנתה, הוא רק ההוכחה לכך.

אם תרשמו בגוגל "סחי בלטה" תקבלו את תחילתו של מסלול החיים של הר לב. ילדות ברעננה, אבא סוכן ביטוח, אימא קוסמטיקאית, מגמה ריאלית, מדריכת חי"ר, טיול סולידי לניו יורק אחרי הצבא, הרהורים בדבר לימודי רפואה. שום דבר שיכול להעיד על מה שהיא עכשיו. גם לה לא היה מושג, כשהחליטה להשתעשע בחוג קצרצר בבית הספר למשחק של יורם לווינשטיין. שם גילתה שהיא נושאת את הגן ופנתה לשלוש שנות לימודים אצל ניסן נתיב. "שמעתי איזו בחורה זוהרת כזו וסופר כוסית, מדברת טובות על ניסן נתיב", הר לב מספרת. "היא הייתה עם המון נוכחות ונשמעה כמו מישהי שכדאי להקשיב לה והחלטתי ללכת לבדוק. פגשתי אותה כמה שנים טובות אחר כך וזו הייתה שני כהן. אני אפילו זוכרת מה היא לבשה אז, גופייה באדום וכחול ונראתה כמו וונדר וומן".

ליאת הר-לב

כשסיימה את הלימודים, לא תיארה לעצמה שתמצא את עצמה בתפקיד המצחיקנית הלאומית. ל"רמזור" שמורה זכות הפריצה. היא הייתה אז בת 26. האודישנים לטלי כבר היו בעיצומם, והיא לא הוזמנה, אבל רן שריג, שבחן אותה לפיילוט שכתב לקיציס ולא התרומם, שכנע את אדיר מילר להזמין גם אותה. "הרבה שחקניות גבוהות נבחנו לדרישת התפקיד, וכשרן פגש אותי הוא שאל אותי אם אני מעוניינת בתפקיד קומי. שאלתי אותו מה צריך לשחק, והוא אמר: 'מישהי גבוהה וחולת ניקיון".

עכשיו, כשעונתה הרביעית והאחרונה הגיעה לסיומה, הר לב נפרדת, קצת בשמחה, מטלי, שדבקה בה כמו בחורות לחפר.

"בשנים הראשונות הייתי עסוקה בלהבהיר לאנשים שאני לא באמת טלי, אבל מהרגע שהייתי גם במקומות אחרים זה הובן, והיה לי קל יותר. הייתה לי זכות להיות חלק מזה ואדיר הוא מוכשר בטירוף, אבל נכון, לא הייתי רוצה לשחק את טלי 30 שנה. אנשים לא מפסיקים לעצור אותי ברחוב ומבקשים ממני לשכנע את אדיר לעשות עוד עונה".

את מקום הכבוד ב"ארץ נהדרת", פסגת השאיפות של הקומיקאים בישראל, היא תפסה דרך תוכנית הרדיו "חותרים למגע" של ערן זרחוביץ' ושרון טייכר, שם היא מגלמת שלל דמויות מתחלפות זה עשר שנים. מולי שגב עורך התוכנית שמע אותה, ובקיץ של המחאה החברתית היא הוזנקה לגלם תפקיד אורח כדפני ליף. "כל דבר מצחיק או עצוב שקורה לי אני מספרת מיד לזרחוביץ', ומיד הוא ושרון הופכים את זה למערכון מאוד מאוד מצחיק. זרחו מחכה שאני אחווה חוויות משפילות, הוא בנה על זה קריירה. הוא גאון ואני מעריצה אותו, חוץ מזה שהוא גם שחקן מוכשר בטירוף".

כך בדיוק התניעה גם העונה השנייה של "הפרלמנט", הממתק החתרני של אבי ניר. השישייה שכוללת את אסף הראל, אסי כהן, זרחוביץ', אלי מריאנו ויובל סמו חיפשה את המערכון שיפתח להם את צ'אקרת הכתיבה, ואז הר לב נכנסה לסופר.

"הייתי בקופה, ומישהי פשוט הגיעה ואמרה שהיא הייתה לפניי ורק הלכה להביא משהו ודחפה את העגלה שלי עם העגלה שלה בגסות. חזרתי בטראומה וסיפרתי לזרחו, וזה היה המערכון הראשון שהם כתבו".

ליאת הר לב

נכנסת באימאימא שלה?

"ממש לא. אמרתי לה שאי אפשר לדחוף את העגלה שלה לתוך עגלה של מישהו אחר, אבל זה לא עשה עליה רושם גדול. אם היה לי את הפה של אירנה באותו רגע זה היה הופך את החיים שלי להרבה יותר קלים".

אירנה, מלצרית ממוצא רוסי ובת זוגו של שאולי (אסי כהן), הייתה אמורה להיות לא יותר מסייד קיק חביב לחבורה שכוללת גם את אמציה, קרקו, אבי והקטור, אבל החינניות המתפרצת והעצבים הבלתי כבושים של הארסית ממפלט הסטייק, עם המבטא הכבד והסלנג הישראלי שאימצה, הפכו אותה מיד לחביבת הקהל, והעונה הזו היא תקבל לשמחת כולנו יותר מקום.

"גם אני התגעגעתי אליה", היא מודה, "אירנה ושאולי הם כבר לא זוג טרי והם מפרמטים את הזוגיות שלהם. העונה היא נפגשת עם המשפחה, והכל עולה שלב".

הם מתחתנים?

"מה פתאום, היא לא יהודייה בכלל. כלומר, זה לא משהו שנאמר, אבל ככה נראה לי".

נראה שיותר מכל הפרויקטים שבהם היא משתתפת, הר לב מחוברת ל"פרלמנט": "זו החבורה האהובה עליי בעיר ובעולם כולו. זו סדרה באמת לא מיינסטירימית, אבל כולם אהבו אותה, כי זה מצחיק וחכם ויש בזה המון אמת. זה פילוסופי ממש, לא מחובר לזמן ולאקטואליה, וזה צחוק שמבוסס על כאב. זה יהלום מלוטש".

וזה שישה גברים ואישה אחת.

"נכון, אבל נורא נוח לי איתם. הם משוגעים, לראות ישיבת כתיבה שלהם זה משוגע, זו מעבדת מילים. הם יושבים עד שהם מדייקים עד רמת הפסיק, וכשהם מגיעים לסט הם מחרבים הכל ומשנים ומאלתרים כל הזמן. אסף הוא אחד הבמאים המקוריים והאמיצים שנתקלתי בהם, אסי הוא הנסיך הבלתי מעורער וגם עורך העל של הדבר הזה, והוא נמצא שעות בחדר העריכה, עד שזה מושלם. מאור הוא הילד הפרוע של החבורה, הוא אחראי על פתיחת הכפתור של הרצינות, ועם סמו הייתה לי העונה סצנה אינטימית ומאוד התרגשנו מזה כי עד היום חלקנו זוגיות שהייתה בעיקר טלפונית".

הזוגיות המדוברת היא של אשר וחני, נהג המונית שמדבר עם אשתו ועם חמותו חדווה בדיבורית – מערכון מתגלגל שהפך לדובדבן של "ארץ נהדרת" בעונתה האחרונה וקיבל עכשיו המשכיות בתוכנית החדשה של קיציס. הר לב, כך התגלה רק בתוכנית האחרונה בעונה, היא האדם מאחורי חני וחדווה גם יחד.

"חדווה נולדה במקרה. הם העירו אותי בשש בבוקר לעשות את המערכון הזה טלפונית מהבית, אז הקול של חדווה יצא ככה גם בגלל זה. הייתי אמורה להיות רק חני, אבל ניסיתי להצחיק את סמו וכשהוא אמר משהו על חמותו, עליתי איתה פתאום. לא מזמן מישהי ניגשה אליי ברחוב וסיפרה שקוראים לה חני, בעלה הוא נהג מונית ואימא שלה גרה אצלם. זה בעצם סיפור חייה".

ליאת הר לב

אנדרגראונד מופרע

חוץ מכל זה הר לב דואגת לחלק מעשר גם לפרינג' המקומי. היא משתתפת בסדרת היוטיוב "משיח" של אודי כגן ודנה פוליג ומופיעה בהצגות הקאלט "מייקל" של אבי דנגור יחד עם אסי כהן.

"תמיד הייתה לי חיבה לדברים שהם אנדרגראונד, מחתרתיים, וביוטיוב קוראים דברים מדהימים ונועזים וחדשניים. על 'מייקל' אני מטורפת. התחלתי שם כשהיה צריך להחליף מישהי, ואז אסי הציע לי להביא בעצמי דמויות. אפשר להתפרע, ויש הרבה יותר חופש להפתיע את עצמך.

רבים מאנשי תעשיית הבידור והטלוויזיה מספרים על מכנה משותף בין כהן להר לב שנעוץ בדיסוננס שבין הדמויות המטורפות, המצחיקות והגדולות מהחיים שהם יודעים להיכנס לתוכן בטבעיות, לבין הפרופיל הנמוך שהם שומרים עליו במציאות. "זה קצת נכון, ואסי ואני צוחקים על זה. זה תמיד היה אצלי ככה. בילדות הייתי יכולה לא להוציא מילה חצי ערב, עד שהיה לי משהו ממש מצחיק להגיד, ואז זה היה חייב להיות כשכולם מסתכלים. אם אני באוטובוס והוא לא יעצור בתחנה, אני בחיים לא אעז לצעוק ׳נהג׳, אני ארד שתי תחנות אחר כך ואלך ברגל. יש לי מרפקים מנייר, והלוואי שהייתי דיווה, לפחות לשבוע".

ובשביל זה יש את אירנה, האלטר אגו?

"בדיוק. אירנה שלא רואה ממטר היא השחרור שלי".

את מרגישה לפעמים שבמפגשים במציאות מתאכזבים שאת לא מצחיקה?

"הייתי לא מזמן באיזה מפגש עם ילדים בבית חולים וסיפרתי להם על משחק וטלוויזיה והרגשתי שהיה לנו דיון מעניין נורא עד שהדוברת של המקום ניגשה אליי ואמרה לי: ׳ליאת, מתי את יכולה להתחיל להצחיק?׳. אז כן, אני בטוחה שזה קורה גם כשמזמינים אותי לארוחת ערב ויכול להיות שאני מאכזבת אנשים, אבל אני לא מנסה לעמוד בציפייה הזו".

אחרי שתי עונות ב"ארץ נהדרת" את כבר חלק מהחבורה?

"אני עדיין הילדה הכי חדשה בכיתה, אבל החיבור הוא מאוד חזק ואני מאושרת להיות שם. לא העזתי לפנטז על זה בכלל, וזה שאני שם זה משהו שחייב לכלול את מערכת השמש ומרקורי, כי זה מאוד גדול".

ליאת הר לב

אתם חברים גם מחוץ למסך?

"יובל סמו למד עם בועז (קונפורטי, בעלה של הר לב – מ"ז) בכיתה בבית צבי, ועלמה זק ובועז היו זוג פעם, שנתיים, גרו ביחד והכל, ובואי נגיד שזה לא הבחור היחיד שחלקנו (זק והר לב יצאו גם עם הצלם אייל לנדסמן – מ"ז). אנחנו הכי מסתלבטות על זה, חוץ מזה שזה מעיד על טעמו המשובח של בועז, כי עלמה הכי וחכמה וסקסית שיש. לבעלה, השחקן אלון נוימן, יש להקה של קאברים של שירים של דיוויד בואי, הלכנו לאחרונה לראות אותם. עלמה נתנה שם הופעה מדהימה על הבס".

חיקית את גלית גוטמן, איילת שקד, הדס שטייף. שמעת ממישהי מהן?

"הדס שטייף תמיד מפרגנת לי. איילת שקד פחות אבל היא לא יודעת שעוד עידנו את זה, זה היה אמור להיות יותר קיצוני. את גלית אני פוגשת בקרוב בפעם הראשונה מאז החיקוי ואני מתה מפחד. ליאת שיינין, המאפרת ישבה עליי שלוש שעות עם דבקים, שעוות, ריחות, ומדי פעם הסתכלתי במראה וזה פשוט היה מבהיל כמה היא הצליחה. אחר כך הסתובבתי באולפן ומישהי אמרה לי: 'יו, זה ממש דומה. מה זה אומר? שכל אחת יכולה להיראות גלית גוטמן?'. זה היה ממש מעליב, והיא אפילו לא התכוונה".

מבצע צוק איתן זימן לה קצת הפוגה. בשידורי קשת, כמו בטלוויזיה כולה שספגה הפסדים כלכליים גדולים בגלל היעדר פרסומות, דחו את עלייתן של "הפרלמנט" ושל "ארץ נהדרת". על המלחמה היא לא ששה לדבר, למודה מניסיון אחרים שחוו כותרות שזעזעו את עולמם. אבל זה לא מנע ממנה להשתתף בקליפ המחווה הוויראלי ללהקות הצבאיות שלא יכולתם לפספס.

"אילן פלד הרים את הפרויקט הזה וכולנו שמחנו להגיע. צפינו בכמה רפרנסים והגענו ליום צילום אחד במוזיאון ארץ ישראל ובחוף הדתיים. זה נועד לשמח וזהו. הומור וסאטירה במלחמה זה דבר נחוץ. אני לא מאמינה שהאדמה סיימה לרעוד ובטח ב'ארץ נהדרת' נוכל עוד לטפל בזה".

ליאת הר לב

מתמרכזת

חוץ מהקליפ היא ניצלה את הזמן כדי לעבור דירה מרמת החייל הצפונבונית לפופיק של תל אביב עם בעלה בחמש השנים האחרונות, בועז קונפורטי, שחקן בעצמו וגם עורך וידיאו ותוכן. את צמחי הרוזמרין ושיחי העגבניות שטיפחו בגינה הם החליפו בפיח אוטובוסים ברוטשילד, ואין מאושרת ממנה.

"לבועז היה קצת קשה לוותר על הגינה בהתחלה, אבל עכשיו הוא עף על החיים שלו. הוא יורד בבוקר לטיול עם לונה הכלבה וחוזר ואומר כמה בחורות יפות יש בעיר הזו וכולן עושות לי עיניים".

הוא חתיך, בועז.

"הוא חתיך הורס, הוא פלא. עכשיו יש לו זקן עבות אבל זה לא מטעמי היפסטריות אלא מטעמי עבודה, כי ברגעים אלה הוא רץ בכפר קאסם עם רובה צלפים ומצטלם לסדרה חדשה על מסתערבים. זה בסך הכל מאוד הולם אותו, פחות שזה בא עם טחינה".

ובכל זאת הוא שחקן עסוק פחות ומוכר פחות. איך שורדים את העניין הזה בבית?

"יש בינינו הבנה טובה סביב הדבר הזה. הוא השתתף בערך בפי שבע סדרות ממני, והוא קצת מביים וקצת עורך וכתב תסריט לפיצ'ר, ואני מעריצה בו את היכולת להתמסר למשהו עד שהעולם נעצר".

חגגת 35, את נשואה ואין לך ילדים. איך לא נמחצת כבר תחת מכבש הלחצים?

"אני חושבת שהניחו לי, כי באמת עבר הרבה זמן מאז התחתנו, ואם את לא עושה את זה מיד אז מניחים לך, אבל אני מוכנה לזה כבר, מה שלא בטוח שהייתי לפני שנה. זה לא שייך לקריירה, זה שייך להתבגרות".

תוך כדי שיחה היא מתעסקת בסנדוויץ' שלה יותר מדי. מורידה את הלחם, מחזירה, משחקת איתו משחק של בנות שנקרא "אויב אכזר, איך הגעת לשולחן שלי?!".

"אני מקנאה בבחורות ללא הפרעות אכילה. בכל רגע נתון ביום, אם תשאלי אותי אתן לך דיווח מאוד מדויק של כמה פחמימות וחלבונים צרכתי עד כה. אני מתענגת על אוכל, אבל זו הנאה מאוד מודעת ומוגבלת. אני בדיאטה מאז שאני זוכרת את עצמי".

הר לב לא שמנה, אפילו לא כבדיחה. היא רזה וקטנה מאוד, אבל מי שכן נופח השנה היה חשבון הבנק שלה שלפי הדיווחים בעיתונים התעשר במיליון ש"ח בזכות הקמפיין לוויזה Cal. "מיליון? אסור לי לדבר על זה, אבל זה מוגזם. זה כמו שכר דוגמניות שתמיד מנפחים בעיתונים, כתבו הרבה דברים"

ליאת הר לב

הקמפיין השלים את המעבר משחקנית לכוכבת. איך את חיה עם התואר החדש?

"אני לא חיה את הדבר הזה, אני חיה את חיי הרגילים. נכון, אם אני אראה את שלום חנוך בתור לדואר זה ייראה לי מאוד מוזר, אבל זה שאני מתגלגלת על האופניים שלי לסדר את הארנונה בעירייה נראה לי הכי הגיוני. עוצרים אותי יותר, אבל ברוב הגדול של הזמן זה נעים וכבר פחות מביך אותי. זה מצחיק כי תגובות של מבוגרים הם בדיוק כמו תגובות של ילדים. את רואה אנשים שברור לך שביומיום הם מלאי פאסון עומדים ובוהים בך בהלם, לא מאמינים. כאילו היקום קרס לתוך עצמו, קם מהטלוויזיה וקונה עכשיו מיץ גזר בקניון ביוקנעם. שוק".