בל אגם: "אני עבד של האינסטגרם"

בל אגם | צילום: דביר כחלון
בל אגם | צילום: דביר כחלון

"לפעמים אני מרגישה שאני חייבת לסחוט את המיץ כדי לא לאכזב את העוקבים שמחכים". בל אגם מסכמת את העשור שבו הרשת השתלטה על חייה

88 שיתופים | 132 צפיות

אחרי שכבשה שערים הן בעיתונים והן ב"גולסטאריות", וזכתה בתואר "מחנכת השנה של ישראל" על פועלה למען בני נוער טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות, בל אגם (36) כובשת יעד נוסף בדרך לנרמול הלהטב"יות כשחקנית הטרנסג'נדרית הראשונה בסדרת נוער ישראלית. את כל אלה היא עושה בין פוסט לפוסט בחשבון האינסטגרם הפעיל שלה אחריו עוקבים למעלה מ־50 אלף איש.

>> נולדה כילד חירש והפכה לדוגמנית: סיפורה המדהים של דורין אדרי

מה גילית בתור משפיענית רשת שלא ידעת לפני שהיית כזו?
"בהתחלה, כשהאינסטגרם רק התחיל, לא הבנתי למה זה טוב. חשבתי שזה לא מעניין כי אי־אפשר לכתוב שם, ושבפייסבוק הרבה יותר קל להעביר מסרים. בסוף השתכנעתי והיום יש לי 50 אלף עוקבים, ואני בכלל לא נכנסת לפייסבוק יותר. אני משתמשת באינסטגרם כדי להזמין את הציבור לעולם שלי ולהראות שהוא יפה, שלם ומיוחד. יש לי עוקבים שלא ידעו בכלל מה זה טרנסג'נדרית או שהכירו את הזהות הזאת רק מכתבות חשוכות".

מה הבינו משפיעניות הרשת שעולם התקשורת לא השכיל להבין?
"יש הבדל גדול בין עיתונאית למשפיענית, וצריך את שני הדברים. מצד אחד, כמשפיענית, אני שולטת על המסר שלי ועל איך שאני נראית, לעומת התקשורת, שבה כל הכוח נמצא אצל העיתונאית. לדוגמה, קורה לי הרבה שצלמי פפראצי מצלמים אותי ויוצאות תמונות מחרידות שבחיים לא הייתי מעיזה לפרסם אצלי באינסטגרם. מצד שני, העיתונות מצליחה לגעת במקומות שלפעמים לנו לא בא לגעת בהם".

View this post on Instagram

אמא איזו מילה אחת שהיא כל עולמי.. יש לך היום יום הולדת ואני מאחלת לך כולכך הרבה אבל רוצה הפעם להגיד לך תודה אימוש שלי????לא כולם יכולים להבין מי שאני היום זה בעצם מי שהפכת אותי להיות .. את זו שברגעים הכי קשים שלי עם הבלבול המיני שלי עמדת לצידי נתת לי לחופש לבחור בעצמי ולהגשים את היעוד שלי בעולם הזה … גם אם בשנים ההם שפחות ידעת לאן החיים יקחו אותי ועברת בטח משבר לא היה יום שנתת לי להרגיש שמשהו לא בסדר תמיד הסתכלת עליי באור גדול עטפת אותי ואמרת לי תשבי תמיד זקופה וגאה.. אימוש שלי עברת לא מעט בחיים אבל תמיד היית שם אני מודה לך שאני אדם שלם עם עצמו שאני אוהבת את החיים שאני מרגישה ברת מזל שנוח לי להיות בל ..וכול זה רק בזכותך אמא יולדת את הילד שלה פעם אחת ואת ילדת אותי פעמיים!! תודה מאמו שלי יום הולדת שמח❤

A post shared by בל אגם????מסיבות רווקות ואירועים (@bell_agam_) on

מהי התופעה הכי חשובה שהולידה הרשת?
"Me Too", היא אומרת ללא היסוס, אפילו לפני שאני מספיקה לסיים את השאלה. "אין ספק שזו התופעה הכי מטורפת שהייתה פה. בעשר השנים האחרונות, נשים הפכו להיות הרבה יותר עצמאיות, אסרטיביות, אמיצות, מרימות את הראש למעלה. אני מרגישה שבהמון תחומים נשים הפכו להיות יותר חזקות מגברים, למשל, ביחסים בין גבר ואישה. ברור שהמצב לא מושלם עדיין אבל זה לא היה קורה בלי הרשת, שנתנה לנשים את ההגברה, את האפשרות להשמיע את הסיפור שלהן ולהגיע לאלפי נשים אחרות".

מהי התופעה הכי מסוכנת שהולידה הרשת?
"התופעה הכי מסוכנת היא ההשפעה על העולם החברתי של ילדים נוער. פגשתי הרבה ילדים שעשו עליהם חרם או ילדים שהעלו תמונות משפילות שלהם ללא רשותם. הלייקים והעוקבים הפכו לדירוג חברתי והרשתות מעצימות את המעמדות".

מה אנשים לא יודעים על איך שהרשת עובדת?
"הדבר שהכי תופס ברשת זה אותנטיות, ואנשים לא מבינים את זה. אנשים חושבים שכדי להיות כוכבת רשת צריך להיות מעלפת מהממת, וללבוש את הבגד הכי יפה. לדעתי, ככל שאת חשופה רגשית, העוקבים יותר מתחברים אלייך. אנשים מחפשים להזדהות. להיות מהממת זה קל, אני יכולה כל היום להעלות תמונות שלי מהשקות, אבל זה לא יעשה לקהל כלום. איפה המצוקות שכולנו עוברים, חיפוש אהבה, חוסר ביטחון? זה מה שמחבר אנשים".

View this post on Instagram

כולנו ילדים של אלוהים כולנו נבראנו בצלמו וגם אני חלק מהילדים שלו מהעם שלו .. אני באה ממשפחה מסרותית מאוד סבא שלי היה צדיק ואיש תורה מאמין אבל תמיד חיבק ואהב אותי גם שראה שאני אולי קצת אחרת ..סבתא שלי הייתה אישה דתיה שתמיד עטפה אותי ובירכה אותי בכל אשר אפנה ..אני אדם מחובר ומאמין ולאף אחד אין בעלות על אבא שבשמיים הוא גם אבא שלי .. אנשים אומרים אני לא מפחד מאף אחד חוץ מאלוהים אני להפך מפחדת אולי מבני אדם שנמצאים פה והכי לא מפחדת ממנו אני אוהבת ומודה לו על החיים על הבריאות על הכוח לשמח בני אדם ועל כל היש ואין .. ילדים לא אמורים לפחד מאבא אלה לחבק אותו והוא שלי ושל כולנו !! תודה לכם על כמויות התמיכה האהבה ההודעות הטלפונים זה מחבק ונותן לכולנו תקווה❤

A post shared by בל אגם????מסיבות רווקות ואירועים (@bell_agam_) on

מה אנשים לא יודעים על מה זה אומר להיות משפיענית רשת?
"שזה כמו עוד עבודה. כולם יודעים שאני מנחה מסיבות לכלות ומשחקת בסדרות, וחושבים שתוך כדי אני מעלה דברים לאינסטגרם בסבבה שלי, אבל בעצם אני גם עובדת באינסטגרם. לא שאני מתלוננת, אבל אני כן סוג של עבד, האינסטגרם כבר מזמן שולט עלי ולא אני עליו. אם את רוצה לשמור על הקהל את כל הזמן חייבת ליצור עניין. אם אני לא מעלה פוסט במשך יום שלם, אני מקבלת המון הודעות 'הכול בסדר?'. לפעמים אני מרגישה שאני חייבת לסחוט את המיץ כדי לא לאכזב את העוקבים שמחכים".

על מה לא מדברים מספיק ברשת והגיע הזמן לפתוח?
"אני התחלתי את הדרך שלי ברשת כי הרגשתי שבכתבות על הקהילה הטרנסית יש סביבנו תמיד ענן שחור של אומללות ומסכנות, וזה מאוד עצבן אותי. החלום שלי היה להתפרסם ולהראות לעולם את הצד היפה, הכיפי, המהמם. אני מרגישה שהצלחתי, אבל אני יודעת שיש עוד דרך ארוכה בקטע הזה. בנוסף, צריך עדיין להעלות מודעות לאפליה בתעסוקה מחוץ לבועה התל אביבית".

מה הדבר הכי הזוי שקרה לך ברשת?
"פעם מישהי פתחה חשבון אינסטגרם שבו התחזתה אלי, ואחרי זה עוד פנתה אלי ורבה איתי בהודעות על זה שאני מתחזה אליה. נקרעתי עליה מצחוק. בסוף שלחתי הודעה לאינסטגרם וסגרו לה את החשבון".

>> "אמרתי אבא, אני רוצה להיות בת": סיפורה של מעצבת השיער הטרנסג'נדרית נועה כהן