בגזרתה: ראיון זוגי עם ריף כהן והד מיינר

ריף כהן והד מיינר לובשים הד מיינר  | צילום: מירב בן לולו | איפור: ענת נוימן
ריף כהן והד מיינר לובשים הד מיינר | צילום: מירב בן לולו | איפור: ענת נוימן

הוא ילד טבע שלמד אופנה בבית של הסופר יואל הופמן ועכשיו מציג לראשונה בשבוע האופנה בתל אביב. היא סחפה את העולם עם הקול שלה ומוציאה החודש אלבום שני מסקרן. הד מיינר וריף כהן, בעל ואישה, שומרים שבת, מצפים לילד בכור ומספרים בריאיון זוגי ראשון איך מתאהבים בלי להיפגש

88 שיתופים | 132 צפיות

ריף כהן והד מיינר כנראה פיצחו את השיטה הנכונה לחיי זוגיות: לחיות בשתי ארצות שונות במשך זמן רב, ואז להתחתן. אם במקרה עוד לא נתקלתם בשמות היחודיים שלהם, זה רק עניין של זמן כי מדובר באחד הזוגות הכי קריאטיביים ושווים בסביבה.

ריף כהן, בת 31, מלחינה וזמרת שמייצרת מוזיקה צוענית־ערבית־צרפתית־ישראלית. היא חתומה בחוזה אמן ביוניברסל, (כן, זו שמפיצה את האלבומים של הרולינג סטונס, יו 2 ואיימי וויינהאוס) וחזרה עכשיו מהופעה גדולה בפארק בתורכיה, מול 2,500 אנשים שנתנו לה לעשות איתם שמח. הד מיינר, בן 30, מעצב אופנה בוגר בצלאל, שמעצב בגדים מפתיעים לגברים וגם זכה השנה בפרס מפעל הפיס ליוצרים, יציג בשבוע האופנה גינדי תל-אביב' המתקיים בתאריכים 18-21 לאוקטובר ב – TLV Fashion Mall. לראשונה הם מנסים את הדבר הזה שנקרא ריאיון זוגי, כשריף בחודש השביעי להיריונה עם בנם הבכור.

החיבור ביניהם לא מובן מאליו: היא חיה אורבנית שגדלה בתל אביב, הוא ילד טבע גלילי. "הייתה תקופה שחיפשתי כל הזמן איך לצאת מתל אביב כי לא היה לי טוב בה", כהן נזכרת, "ובכל פעם שארזתי תיק ויצאתי מהעיר, יצא שפגשתי אותו״.

זמן קצר אחרי שנפגשו והתאהבו, הד התקבל ללימודים בבצלאל וריף התקבלה לתוכנית בפריז עם מלגת קיום ויצירה. ״הייתי בת 24 אבל כבר ידעתי שנדיר למצוא חיבור מתאים. חשבתי שממש חבל שזה ייגמר אחרי שלושה חודשים. לשמחתי הרבה לא החלטנו שאנחנו נפרדים".

הלכו לישון עם סקייפ פתוח. | ריף: שמלת וינטג' אוסף פרטי | הד: מכנסיים וחולצה הד מיינר | צילום: מירב בן לולו
הלכו לישון עם סקייפ פתוח. | ריף: שמלת וינטג' אוסף פרטי | הד: מכנסיים וחולצה הד מיינר | צילום: מירב בן לולו

איך עשיתם את זה?

"אלה היו שנתיים וחצי קשות כי החלטנו לשמור אמונים והיה לנו רק אחד את השני, אבל מרחוק. הד היה בודד בירושלים. הוא היה רחוק מהגליל, ואני הייתי בודדה בפריז, כמו שלא חשבתי שאהיה. היינו המון בסקייפ. כשלא רצינו להירדם לבד, היינו הולכים לישון עם סקייפ פתוח".

מי שנשברה ראשונה הייתה ריף. "בתקופה ההיא פנו אליי חברות תקליטים, אבל בעצם לא קרה כלום, הרגשתי שאני מתחילה לשרוף את החיים שלי. פחות רציתי להקדיש את עצמי להגשמה עצמית וקריירה. הבנתי שאני רוצה לחיות בכיף, חיים נורמליים, ושלא הקריירה תוביל אותי. הייתי צריכה לעקור משהו שלם וגדול שבניתי בפריז, לעזוב חברים, קשרים ודירת חלומות, אבל ידעתי שאני חוזרת לישראל להתחתן. חברות אמרו שאני לא נורמלית כי כמעט לא גרנו ביחד לפני החתונה, והן אמרו שזה כמו שידוך חרדי. אבל אמרתי שהכל ברור ואין כאן שום שאלה".

הד, איך אתה החלטת על החתונה?

"גרתי אז במעונות בירושלים ולחכות לאישה שנתיים וחצי, זה בעצם כמו להחליט שאתה רוצה להיות איתה כל החיים״.

כהן: "בדיעבד, אחרי כל הדרמה של לעזוב את העשייה בפריז, החיים עם הד בירושלים היו השנתיים הכי טובות בחיים שלי. הפצתי לבד ביוטיוב את השיר 'A Paris', הוא הצליח מאוד וחברות התקליטים הכי חזקות התחננו לקחת עליו בעלות (השיר צבר נכון להיום יותר מ־3 מיליון צפיות ביוטיוב – ד"ד). אם מישהו היה בא ונותן לי את האסטרטגיה הזאת מראש – להגיע לישראל כדי להצליח בחו"ל, זה היה נשמע לי כמו בדיחה".

מיינר: "זה הכי מיושן להאמין שכדי להצליח בחו"ל אתה צריך לנסוע עם מזוודות ולחפש דירה בעיר הגדולה. זה מתאים לדור של ההורים שלנו. היום אתה צריך ליצור ממקום שנוח לך, שיש לך בו עוצמה, יכולות וחברים שיכולים לעזור לך, וזהו״.

אחרי שניהלתם מערכת של געגועים משתי יבשות, איך נכנסים לשגרה קבועה ומונוטונית באותו בית?

מיינר: "ריף היא אדם שמרוכז מאוד בעצמו ואני אותו הדבר, אז די כל אחד בתוך עצמו. בסופי השבוע אנחנו ביחד".

כהן: ״מה שמחזיק אותנו זה לדעת שבשבת ננוח ונהיה יחד. אנחנו עושים את כל ההכנות לפני הדלקת הנרות ומרגע שהדלקנו, זהו. מרפים. התרופה לחיים הסופר מודרניים זו השבת. מעבר ליום מנוחה, הרעיון הוא להכניס אלמנטים של קודש לחיים. כל נושא הקדושה נעלם לגמרי מהעולם המודרני".

מיינר: "רוב החיים כן עבדתי בשבת. בארבע השנים האחרונות, אני סוגר את הטלפון והמחשב בשבת ומתנתק לחלוטין מהעולם. התמכרתי לזה. זה מדהים".

האלבגום השני של ריף כהן "A La Menthe". הופעת ההשקה ב-7 באוקטובר בבארבי בתל-אביב | צילום: יח"צ
האלבגום השני של ריף כהן "A La Menthe". הופעת ההשקה ב-7 באוקטובר בבארבי בתל-אביב | צילום: יח"צ

המקום הנכון לחיות

ב־7 באוקטובר כהן תשיק בבארבי, בהופעה חגיגית, את האלבום השני שלה. יש באלבום החדש שלה דואט מפתיע עם הכוריאוגרף האייקוני אוהד נהרין, ושירים נוספים בעברית ובצרפתית, שמוכיחים שהיא לא רק פצצת אנרגיות מוזיקלית ומשתובבת, אלא מגוונת הרבה יותר מזה.

מיינר עובד עכשיו על קולקציה רביעית. הבגדים שלו נראים כמו יצירות פיסול והשאיפה שלו היא שמי שלובש אותם, יישאר לא מוגדר. "אני אוהב את השוני שיש בין אנשים. אני רוצה לייצר בגדים שיעזרו לאנשים להפסיק לשאול את עצמם לפני שהם יוצאים מהבית מה הבגד יגיד עליהם. התחושה כרגע בעולם היא שהמעמדות הולכים ומתקטבים והאופנה נחוצה כמו אוויר לנשימה. יש צמא למעצבי נישה שעוזרים לאנשים להיראות אינדיבידואלים״.

כהן: "הבעיה היא שבישראל למעצבים קשה לפרוץ וחבל, כי יש לנו הרבה מה להציע לעולם חוץ מהיי־טק. הד נאלץ לעבוד יותר עם השוק בחו"ל אבל זה אילוץ. ישראל היא המקום שאנחנו רוצים לחיות וליצור בו. אנחנו גאים בישראליות שלנו. באירופה מתחילים רק עכשיו להבין את האופי והמציאות הישראליים. כתבת של ה'לה מונד' הגיעה לראיין אותי, קבענו בבית קפה ביפו והיא נדהמה לשמוע מואזין. בפריז, עם כל הפתיחות, זה אסור. פתאום דווקא פה מתגלים ממדים מפתיעים של חופש".

ריף כהן והד מיינר לובשים הד מיינר | צילום: מירב בן לולו | איפור: ענת נוימן
ריף כהן והד מיינר לובשים הד מיינר | צילום: מירב בן לולו | איפור: ענת נוימן

לפני כארבע שנים תיעדה כהן את עצמה בקליפ של "A Paris" רוקדת ונהנית בשכונות פריזאיות שמזכירות דווקא את אלג'יריה, וצילמה בעיקר מהגרים מצפון אפריקה. הקליפ התקבל על ידי הצרפתים בבלבול מסוים וקושי להחליט אם כהן, יחד עם המתיקות, משלבת במוזיקה שלה ביקורת ומסר על הפנים האמיתיות של פריז. היא מבחינתה, לא מסתירה את היחס החצוי שלה לעיר.

"כשנסעתי לפריז אמרו לי להיזהר שם מהבדידות. אמרתי 'אני? שמדברת בקלות עם כולם, שדוברת את השפה? אין מצב'. העניין הוא שיש משהו באוויר, כימי, שגורם גם לך לא לרצות לדבר עם אף אחד. אני אדם יחסית שובב ואמיץ, אבל לא היה לי את החשק ליזום שיחה. כשעונים לך שם באנטיפתיות ושליליות, באיזשהו מקום זה מוריד את הביטחון ואת מרגישה פחות מעניינת ואטרקטיבית. כשחייתי בעיר, מצאתי את עצמי ימים שלמים שותקת, אבל זו פשוט תרבות. גם בהופעות באירופה – הם יכולים לא לרקוד או לזוז ואני אחשוב שהם לא נהנים, ואז בסוף, הם יעמדו בתור עצום לקחת חתימות. אז הם כן נהנו. אלה פשוט מושגים שונים שלמדתי להכיר".

ילדות בצריף גלילי

מיינר לובש בגדים שנראים גדולים ממידותיו, אבל גם מחויטים בו זמנית. חולצת הכפתורים הלבנה שקנה בשכונת מאה שערים, רכוסה ברצינות עד הצוואר, אבל המכנסיים הכהים מסתיימים קצת מעל הקרסוליים ומתנופפים בקלילות. הוא מעורב בבחירת הבגדים שכהן לובשת להופעות ולקליפים, וכשהיא נבחרה לחמם את להקת רד הוט צ'ילי פפרז בהופעה שלהם בישראל, מיינר עיצב לה שמלת זהב.

כהן יצאה לדרך כיוצרת, לפניו. היא בת למשוררת יוצאת אלג'יריה, שכותבת שירים בעברית ובצרפתית. למדה שיעורי פסנתר ומחול מגיל ארבע ולמדה בבית ספר לאמנויות מגיל שש. היא הלחינה שיר ראשון בגיל שמונה, למדה במגמת מוזיקה בתיכון אלון ברמת השרון, ואחרי תואר ראשון במוזיקולוגיה באוניברסיטת תל אביב, יצאה לפריז. מיינר גדל בגליל כילד טבע, השתעשע עם עיצוב תיקי עור בגיל 18, ואז עלה לירושלים לעבוד כתופר אצל מעצב רהיטים וללמוד בבצלאל. ״ניגשתי למיונים עם דגם מוגדל של נמלה בתלת ממד שבניתי מעור והתקבלתי למגמת עיצוב אופנה וצורפות".

מתוך קולקציית החורף 2016 של הד מיינר | צילום: ססיל בורטולטי
מתוך קולקציית החורף 2016 של הד מיינר | צילום: ססיל בורטולטי

ספר את הסיפור הגלילי שלך.

"גדלתי במצפה עמוקה, בבית מיוחד שבנה אבי, מסגר במקצועו. זה לקח חמש שנים, שבמהלכן חיינו בצריף בלי שירותים ומקלחת. הוא זה שבחר את השם שלי – הד, כי זה נשמע לו מעניין. אימא שלי, בקי מיינר, היא אמנית. אני ושני האחים שלי הסתובבנו איתה בהרבה תערוכות בארץ. בגיל 17 היא לקחה אותי לחברה שלה בצפת, שחזרה לארץ אחרי שנים ביפן. היא חיה שם עם בן הזוג שלה, הסופר יואל הופמן, וחזרה עם המון חלוקי קימונו מדהימים, שהיו תלויים במרתף שלה ועוד אוצרות. למדתי אצלה תפירה, ומאוד אהבתי את זה ואותה״.

כהן: "המשפחה שלו מיוחדת מאוד. אפילו בתור היפים הם שונים. אבא שלו הוא טיפוס מינימליסטי שיכול לחיות על דלי של טחינה ביום ולקנח בשיני שום חיות. אימא שלו היא יוצרת מוכשרת ומציגה עכשיו במוזיאון חולון תערוכת קולאז'ים על שכונת ג'סי כהן בחולון. הד רץ על העצים כילד והיה מוקף יערות. זה דווקא הופך אותו למישהו שיכול להכיל אורבניות בהיבטים הכי קיצוניים״.

מתוך קולקציית החורף 2016 של הד מיינר | צילום: ססיל בורטולטי
מתוך קולקציית החורף 2016 של הד מיינר | צילום: ססיל בורטולטי

בקרוב הורים

בדצמבר צפוי להיוולד בנם הבכור. כהן: "ההיריון הוא חלק מהרצון שלי לעצור כל הזמן את הדחיפה קדימה של הקריירה ולהגשים את עצמי בדרכים נוספות. משפחה זה חשוב יותר מרחוב שיהיה קרוי על שמך".

הד, ממתי אתה מוכן להורות?

"אף פעם לא חשבתי על זה. אבל זה לא משהו שאני מפחד ממנו. יש גברים שהם מאוד בעניין של ילדים והיו מיניקים אם הם היו יכולים. אבל אצל רוב הגברים שאני הכרתי, זה לא היה המצב. לדעתי, אם זה היה תלוי בגברים, יכול להיות שלא היו ילדים בעולם. זה מהלך שנובע מהאישה, לא?".

אילו הורים חשוב לכם להיות?

כהן: "אנחנו מתכוונים להמשיך לחיות כמו עכשיו. יש הורים שמקדישים את כל חייהם לילדים ואני לא חושבת שלילדים זה נכון. אבל יכול להיות שכשאני אכיר את עצמי בתור אימא, אני אגלה ששום דבר לא מעניין אותי חוץ מהילד. אי אפשר לדעת".

מיינר: "אימא שלי עבדה מהבית והייתה איתנו כל הזמן. זה היה מדהים בשבילנו כי היינו קרובים מאוד. היה איזה שקט בבית, שהייתי שמח להביא גם למשפחה שלנו. לא היו הרבה דיבורים על דברים מיותרים. כל אחד היה מרוכז בעולם כלשהו בלי שכפו עלינו איזושהי דרך מוחלטת. זה דבר נדיר".

כהן: "הייתי רוצה לקחת מהבית שגדלתי בו את הרוגע של ההורים שלי. שניהם קולים. את אימא שלי לא ראיתי נלחצת אף פעם. אני שונה ממנה ומקווה להיות דומה לה במובן הזה. הם גם השקיעו בי הרבה. הייתי ילדה עם לו"ז עמוס. הסיעו אותי מחוג לחוג, חיכו בכל שבוע מחוץ לקונסרבטוריון. אני ממש מקווה שגם אני אוכל לתת ככה, כי הם העניקו לי בדיוק את מה שהייתי צריכה".

ריף כהן תקיים הופעת השקה מיוחדת לרגל צאת אלבומה השני ב-7 באוקטובר בבארבי בתל אביב.